Ore sklando keptos mėsos kvapas

Greta Vanagienė
2020-05-29
Sušilus orams sodybose ar prie vandens telkinių pakvimpa dūmų ir keptos mėsos kvapas. Sezonas prasidėjo! Nors kiekvienas turi savo metodą, kaip iškepti tobulą steiką, virtuvės šefas Ruslanas Bolgovas įsitikinęs: gardink prieskoniais negardinęs - svarbiausia šviežia ir kokybiška mėsa.
Ore sklando keptos mėsos kvapas
Gaminant grilyje ar kepsninėse patyrę mėsininkai rekomenduoja rinktis minkštesnių dalių mėsą, jautienos išpjovą, nugarinę ar antrekotą, kiaulienos sprandinę, kurios turi daugiau skiriamojo audinio ir riebaliuko tarp raumenų, dėl ko iškepusi mėsa būna sultingesnė.

Svarbiausia mėsos kokybė

„Mėsos kokybė, - keliskart pakartoja virtuvės šefas Ruslanas Bolgovas, paklaustas, kas svarbiausia norint ant grilio išsikepti tobulo skonio mėsos kepsnį ar steiką. - Ne marinavimo laikas ir ne prieskoniai. Kokybiškos, iš patikimo tiekėjo įsigytos mėsos sugadinti neįmanoma.“

 
Šefas sako kiaulieną reikėtų rinktis jauno gyvulio – tokiai mėsai būdingas švelnus pieno kvapas, šviesi rožinė spalva. Jautienos kokybę išduoda riebaliukų kiekis. Kuo šių daugiau – tuo mėsa sultingesnė, minkštesnė.
 
Nebijokite eksperimentuoti
Nors esame mėsos mėgėjų kraštas, šefas siūlo ant grilio kepti ir šį tą pikantiškiau. Juo labiau nėra nė vieno produkto, kurio nebūtų galima pagaminti ant laužo. Pakanka žinoti vos kelias paruošimo subtilybes: vienus produktus šefas sako geriausia marinuoti iš anksto, kitus – nublanširuoti, trečius apvirti ar kepti neapdorotus.

„Neapdorotas ir nemarinuotas geriausia kepti minkštas daržoves, pavyzdžiui, cukinijas, baklažanus. Kietesnes – morkas, brokolius, kalafiorus – siūlau prieš tai nublanširuoti. Pagardinkite šias daržoves prieskoninių žolelių marinatu jau apkeptas“, - aiškina jis. Mat taip ne tik nedegs prieskoniai, bet ir nesijaus degėsių poskonio.
„Daržoves patogiausia ruošti ant iešmelių. Taip galėsite patogiai vartyti, gražiai patiekti. Folijoje ypač tinka kepti sūrį. Pagardinkite jį uogiene, medumi ar prieskoninėmis žolelėmis, - sako Ruslanas ir čia pat primena itin mėgstamą užkandį prie vyno taurės. - Ant šviežios riekelės čiabatos uždėkite gabalėlį balto pelėsinio sūrio, viršų patepkite medumi, pagardinkite rozmarino šakele ir suvynioję į foliją padėkite kelioms minutėms ant grilio. Tobula.“
 
Kepsninė – nesvarbu
Ruslanas įsitikinęs, nesvarbu, kokį grilį bepasirinktumėte - visi jie vienodai geri. „Galite miško viduryje pasistatyti tiesiog dvi plytas – rezultatas bus toks pat kaip ir „mandriausių“, dabar ypač populiarių „kiaušinių“. Pamenu vaikystėje, kai gyvenau Visagine, su draugais eidavome pramogauti į miškus. Per gatvę pereiname ir jau kepame gardžiausią mėsytę. Į piknikus anksčiau niekas nesitempdavo didžiausių nešulių ir rakandų. Pakakdavo tik degtukų ir mėsos“, - juokiasi tai prisiminęs šefas.
Anot jo, kuo didesnis ir daugiau funkcijų grilis turi, tuo daugiau laiko užtrunkama pasiruošti kepti. Na, o kuo daugiau „krapštomasi“ prie ruošos reikalų, tuo mažiau laiko lieka bendravimui su draugija ir mėgavimuisi maistu.
Jei neturite galimybės užkurti gyvos ugnies ar kepate namų patalpose, specialistas siūlo tam rinktis dujinę kepsninę. O laužo kvapą nesunkiai išgausite specialių dūmo skonio aliejų pagalbą, pagardais.
 
Rinkitės vaismedžių malkas
Vertinantys natūralumą, gardaus dūmo kvapą išgausite pasirinkę kokybiškas malkas.

Ruslanas sakokad griliui labiausiai tinkamos vaismedžių. Jos turi savybę ne tik geriausiai palaikyti kaitrą, bet ir pasižymi subtiliu dūmų aromatu.
„Kriaušės ar obels malkos jūsų kepiniams suteiks būtent tokį aromatą. Jei neturite galimybės tokių gauti, rinkitės beržines. Jos taip pat neblogai išlaiko kaitrą, nors vaisiškumo ir nesuteiks, natūralus, gero dūmo kvapas garantuotas“, - kalba šefas.
Tiems, kurie renkasi parduotuvines anglis, pašnekovas pataria rinktis jas stambesnes. Mat smulkios, sutrupintos greit neteks kaitros ir mėsa liks pusžalė. „Idealiu atveju rekomenduoju turėti dviejų rūšių karščio grilius. Labiau kaitrią naudoti geram kepimui, mažiau kaitrią ugnį– užbaigti kepimą“, - pataria R.Bolgovas
Na, o degusis skystis? Jis, anot virtuvės šefo, tik tinginiams: „Jokio didelio mokslo nereikia. Gerai įdegti malkas ir palaikyti degimą padės išdžiūvusi beržo žievė ar paprastas, bet ne akimirksniu sudegantis laikraštinis popierius.“

 

Komentaras
„Norfos“ mažmenos vyr. mėsininkas Dainius Bartošius:

- Gaminant grilyje ar kepsninėse rekomenduočiau rinktis minkštesnių dalių mėsą, jautienos išpjovą, nugarinę ar antrekotą, kiaulienos sprandinę, kurios turi daugiau skiriamojo audinio ir riebaliuko tarp raumenų, dėl ko iškepusi mėsa būna sultingesnė. Mėsa turi būti jaunų gyvulių ar paukščių, kad iškepusi būtų minkštesnė. Ji turi atrodyti šviežiai, spalva - nuo šviesiai rausvos kiaulienos iki tamsiai rausvos jautienos, paviršius drėgnas, bet ne šlapias. Mėsos raumenų skaidulos stangrios, elastingos, paspaudus po kurio laiko turi grįžti į pradinę padėtį. Riebalų spalva balta, nepageltusi. Kuo gelsvesni jautienos riebalai, tuo gyvulys buvo senesnis. Kiaulienos oda turi būti sausa, nelipni, be jokio pašalinio kvapo.
 
Nerekomenduočiau kepimui rinktis šaldytos mėsos, nes atšildant didelė dalis jos syvų išbėga, o kepsniai ar šašlykai būna sausesni ir kietesni. 
Jautienos steikams rekomenduočiau rinktis brandintą jautienos nugarinę ar antrekotą, kuris turi tarpraumeninių riebaliukų, jie daro mėsą sultingesnę. Brandinta mėsa yra minkštesnė, dėl joje vykstančių procesų, kai mėsa mažiausiai tris savaites laikoma žemoje temperatūroje. Tokių steikų net marinuoti nereikia, tik prieš kepimą pagardinkite pipirais ir iškepus taip, kaip norite - nuo pusžalio iki visiškai iškepto, - šiek tiek pabarstykite druska.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica