Nuoširdaus bendravimo dovana nepakeisi

Aigustė Tavoraitė
2017-12-18
Artėjančios gražiausios metų šventės daugelį įsuka į lėkimo ir dovanų paieškų maratoną. Visgi psichologai primena, kad daug svarbesnis nei nereikalingi daiktai yra kasdienis artimiesiems skiriamas dėmesys ir rūpestis.
Nuoširdaus bendravimo dovana nepakeisi
Vienas geriausių dovanų variantų tiek senyvo amžiaus žmonėms, tiek jauniems – sveikatos prekės. Tokios dovanos gali būti įvairiausios – nuo konkrečių medicininių priemonių iki sveikatinimo procedūrų.

Kompensuoja bendravimo stoką

Psichologės Genovaitės Petronienės pastebėjimu, daugeliui žmonių atrodo negražu nieko nedovanoti Kalėdų metu, kai visi aplinkiniai tai daro. Vis dėlto dovana neretai tampa ne dėmesingumo ar meilės išraiška, o greičiau siekiu kompensuoti bendravimo stoką.

 
Taigi kartais žmonės, kuriems kasdienybėje trūksta palaikymo, artimesnio ryšio ar draugystės, tai bando sukurti teikdami dovanas.
„Patarčiau jų taip neakcentuoti, nes neretai pridovanojama nereikalingų dalykų, dar liūdniau – jei jie būna brangūs. Ypač vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams yra itin sunku įtikti su dovanomis, nes jų poreikiai kitokie“, – sakė psichologė.

 
Dovana – mokėjimas išklausyti
Pašnekovė pabrėžė, kad paskirtas laikas ir nuoširdus bendravimas, ypač su senyvo amžiaus žmogumi, gali tapti daug vertesne dovana. Tačiau nereikėtų reikalauti iš tokio žmogaus bendravimo kaip iš bendraamžių.
„Dažnai tikimasi, kad vyresnis žmogus supras juos, įsiklausys. Tačiau kartais pasitaiko, kad tokiems žmonėms trūksta įgūdžių, kaip įsiklausyti, išsakyti nuomonę ne taip kategoriškai.
 
Jie turi mažai jėgų, neretai būna blogos nuotaikos, net jaučia kokią nors neteisybę, kad tiek kitiems per gyvenimą atidavę nesulaukia grąžos. Ir būdami tokios nuotaikos net neturi tikslo normaliai bendrauti. Į visa tai reikia atsižvelgti. Suvokiant tokią situaciją ir žmonių nusiteikimą reikia pasistengti surasti savyje atjautos ir bendrauti taip, kad jie pasijustų laimingi – išklausyti juos, pagirti. Tai bus didžiausia dovana tokiems žmonėms“, – aiškino G.Petronienė.
 
Geras pasirinkimas – sveikatos prekės
Pasak pašnekovės, vienas geriausių dovanų variantų tiek senyvo amžiaus žmonėms, tiek jauniems – sveikatos prekės. „Sveikatos niekam niekada nebus per daug“, – pridūrė pscichologė.

Tokios dovanos gali būti įvairiausios – nuo konkrečių medicininių priemonių iki sveikatinimo procedūrų. Tik prieš renkantis konkrečias priemones visgi reikėtų išsiaiškinti, ko konkrečiai žmogui reikia.

 
Verta žinoti
Naujų komunikacijos būdų artimiesiems ypač tenka ieškoti, kai garbaus amžiaus namiškis persikelia į senelių globos namus. Jei senelių globos namai yra įsikūrę toli nuo šeimynos gyvenamosios vietos, ryšį senjoru. gali padėti išlaikyti reguliarūs skambučiai, įprastiniai laiškai ar įvairūs siuntiniai iš namų.


Jei yra prieiga prie interneto, palaikyti nuolatinį ryšį gali padėti elektroniniai laiškai ar virtualios pokalbių programos.
Nenutolti padeda dalyvavimas pačiuose svarbiausiuose senjoro gyvenimo įvykiuose – gimtadieniuose, metinėse šventėse – arba įsitraukimas į veiklą, kurioje dalyvauja pats senolis.
 
Taip pat nepamiršti reikėtų gerinti pokalbių kokybės. Leiskite artimajam išsikalbėti. Šnekėdami stenkitės dažniau paminėti senjoro vardą ar giminystės ryšį – šitaip parodysite, jog išties domitės pašnekovu. Jūsų kalba turėtų būti lėta, sklandi bei aiški. Pokalbio metu visas ryšio priemones geriau reikėtų padėti į šalį.
Garbaus amžiaus žmonės ne tik yra itin jautrūs ir greitai pastebi aplinkinių nuotaikų pokyčius, bet ir patys šias emocijas perima patys to nepastebėdami. Todėl stenkitės net ir būdami nepatenkinti ar supykę, neparodyti šito savo kūno kalba, mimika.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris