Nuoširdaus bendravimo dovana nepakeisi

Aigustė Tavoraitė
2017-12-18
Artėjančios gražiausios metų šventės daugelį įsuka į lėkimo ir dovanų paieškų maratoną. Visgi psichologai primena, kad daug svarbesnis nei nereikalingi daiktai yra kasdienis artimiesiems skiriamas dėmesys ir rūpestis.
Nuoširdaus bendravimo dovana nepakeisi
Vienas geriausių dovanų variantų tiek senyvo amžiaus žmonėms, tiek jauniems – sveikatos prekės. Tokios dovanos gali būti įvairiausios – nuo konkrečių medicininių priemonių iki sveikatinimo procedūrų.

Kompensuoja bendravimo stoką

Psichologės Genovaitės Petronienės pastebėjimu, daugeliui žmonių atrodo negražu nieko nedovanoti Kalėdų metu, kai visi aplinkiniai tai daro. Vis dėlto dovana neretai tampa ne dėmesingumo ar meilės išraiška, o greičiau siekiu kompensuoti bendravimo stoką.

 
Taigi kartais žmonės, kuriems kasdienybėje trūksta palaikymo, artimesnio ryšio ar draugystės, tai bando sukurti teikdami dovanas.
„Patarčiau jų taip neakcentuoti, nes neretai pridovanojama nereikalingų dalykų, dar liūdniau – jei jie būna brangūs. Ypač vyresnio amžiaus žmonėms, senjorams yra itin sunku įtikti su dovanomis, nes jų poreikiai kitokie“, – sakė psichologė.

 
Dovana – mokėjimas išklausyti
Pašnekovė pabrėžė, kad paskirtas laikas ir nuoširdus bendravimas, ypač su senyvo amžiaus žmogumi, gali tapti daug vertesne dovana. Tačiau nereikėtų reikalauti iš tokio žmogaus bendravimo kaip iš bendraamžių.
„Dažnai tikimasi, kad vyresnis žmogus supras juos, įsiklausys. Tačiau kartais pasitaiko, kad tokiems žmonėms trūksta įgūdžių, kaip įsiklausyti, išsakyti nuomonę ne taip kategoriškai.
 
Jie turi mažai jėgų, neretai būna blogos nuotaikos, net jaučia kokią nors neteisybę, kad tiek kitiems per gyvenimą atidavę nesulaukia grąžos. Ir būdami tokios nuotaikos net neturi tikslo normaliai bendrauti. Į visa tai reikia atsižvelgti. Suvokiant tokią situaciją ir žmonių nusiteikimą reikia pasistengti surasti savyje atjautos ir bendrauti taip, kad jie pasijustų laimingi – išklausyti juos, pagirti. Tai bus didžiausia dovana tokiems žmonėms“, – aiškino G.Petronienė.
 
Geras pasirinkimas – sveikatos prekės
Pasak pašnekovės, vienas geriausių dovanų variantų tiek senyvo amžiaus žmonėms, tiek jauniems – sveikatos prekės. „Sveikatos niekam niekada nebus per daug“, – pridūrė pscichologė.

Tokios dovanos gali būti įvairiausios – nuo konkrečių medicininių priemonių iki sveikatinimo procedūrų. Tik prieš renkantis konkrečias priemones visgi reikėtų išsiaiškinti, ko konkrečiai žmogui reikia.

 
Verta žinoti
Naujų komunikacijos būdų artimiesiems ypač tenka ieškoti, kai garbaus amžiaus namiškis persikelia į senelių globos namus. Jei senelių globos namai yra įsikūrę toli nuo šeimynos gyvenamosios vietos, ryšį senjoru. gali padėti išlaikyti reguliarūs skambučiai, įprastiniai laiškai ar įvairūs siuntiniai iš namų.


Jei yra prieiga prie interneto, palaikyti nuolatinį ryšį gali padėti elektroniniai laiškai ar virtualios pokalbių programos.
Nenutolti padeda dalyvavimas pačiuose svarbiausiuose senjoro gyvenimo įvykiuose – gimtadieniuose, metinėse šventėse – arba įsitraukimas į veiklą, kurioje dalyvauja pats senolis.
 
Taip pat nepamiršti reikėtų gerinti pokalbių kokybės. Leiskite artimajam išsikalbėti. Šnekėdami stenkitės dažniau paminėti senjoro vardą ar giminystės ryšį – šitaip parodysite, jog išties domitės pašnekovu. Jūsų kalba turėtų būti lėta, sklandi bei aiški. Pokalbio metu visas ryšio priemones geriau reikėtų padėti į šalį.
Garbaus amžiaus žmonės ne tik yra itin jautrūs ir greitai pastebi aplinkinių nuotaikų pokyčius, bet ir patys šias emocijas perima patys to nepastebėdami. Todėl stenkitės net ir būdami nepatenkinti ar supykę, neparodyti šito savo kūno kalba, mimika.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica