Net ir tuščias skrandis stimuliuoja smegenų veiklą

Domantė Juknonytė
2017-02-20
Kognityvinės – arba pažintinės – funkcijos atsakingos už smegenų gebėjimą priimti, apdoroti ir taikyti gautą informaciją. Nuo šių funkcijų priklauso mūsų atminties, kalbos, suvokimo ir daug kitų gebėjimų, būtinų kasdieniame gyvenime. 
Net ir tuščias skrandis stimuliuoja smegenų veiklą
Naujesni tyrimai atskleidžia ir trumpalaikio badavimo naudą. Įrodyta, jog du kartus per savaitę dvylika šešiolika valandų (įskaitant ir nakties miegą) taikomas kalorijų ribojimas geriant tik vandenį, ypač teigiamai veikia smegenų kognityvines funkcijas.

Kaip pagerinti smegenų veiklą ir pristabdyti kognityvinių funkcijų silpnėjimą, kalbamės su Lietuvos sporto universiteto profesoriumi, habilituotu biologijos mokslų daktaru Albertu Skurvydu. 

- Dėl kokių priežasčių silpnėja kognityvinės funkcijos?

- Pažintiniai gebėjimai silpsta vykstant senatvės procesams, sumažėjus motoriniam (fizinio) ar kognityviniam žmogaus aktyvumui. Tai turi įtakos senatvinės demencijos, Alzheimerio ligos formavimuisi.
Silpnėjant kognityvinėms smegenų funkcijoms, žmogus pradeda užmiršti įvairius faktus, įvykius, jam tampa sunkiau užbaigti pradėtus darbus, koncentruoti dėmesį, įsiminti naują informaciją, valdyti impulsus.
 
Kaip mes galime pagerinti šias funkcijas?
- Užsiimdami kognityvine veikla, pavyzdžiui, garsiu skaitymu, informacijos įsiminimu ir perpasakojimu, mąstymu, rašymu. Taip pat ir lengvas fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, pasivaikščiojimai gamtoje, įvairūs, neintensyvūs judesiai (pritūpimai, pasilenkimai) jas aktyvina.
 
Jas taip pat gerina ir kokybiškas miegas, poilsis. Rekomenduojama rinktis dienos miegą (snūstelėjimą) skiriant apie dešimt minučių du kartus per dieną. Tinka ir meditacija, dešimt penkiolika minučių pabūnant tik su savimi ramioje aplinkoje. Kai sumažiname stresą, emocijas, mūsų smegenys pradeda geriau funkcionuoti. 
Jei jaučiame didelį nuovargį, galvos smegenims padeda optimalus stresas. Tai galima pasiekti pusvalandį sparčiai vaikščiojant, lengvai bėgiojant, plaukiojant. O pasivaikščiojimas derinamas su mąstymu yra geriausia kognityvinių smegenų funkcijų terapija.

 
Ar mityba turi įtakos pažintinėms funkcijoms?
- Nuo seno žinomi tokie mitybiniai stimuliatoriai kaip kava, ženšenis, gliukozė. Naujesni tyrimai atskleidžia ir trumpalaikio badavimo naudą. Įrodyta, jog du kartus per savaitę dvylika šešiolika valandų (įskaitant ir nakties miegą) taikomas kalorijų ribojimas geriant tik vandenį, ypač teigiamai veikia smegenų kognityvines funkcijas. Kai skrandis tampa „tuštesnis“, išsiskiria medžiagos, sukeliančios alkį ir taip pat stimuliuojančios smegenų veiklą: suaktyvinami neuronai, jų tarpusavio komunikacija.
Svarbu atkreipti dėmesį, jog persivalgymas, riebalų rūgščių perteklius organizme blogina mąstymo procesus, judesių valdymą.
 
Kaip vertinate medikamentinius preparatus, skirtus smegenų veiklai gerinti? Kokiais atvejais juos patartina rinktis?
- Lietuvoje jie yra mažiau populiarus, tačiau užsienyje, pavyzdžiui, JAV jų vartojimas labiau paplitęs, ypač tarp studentų. Tačiau juos vartoti reikėtų tik tada, kai smegenų negalima suaktyvini nefarmakologiniais (natūraliais) būdais. O jų yra labai daug.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

    JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris