Nėštumas ir fizinis aktyvumas – suderinama?

Aigustė Tavoraitė
2019-05-09
Apie tai, kiek intensyviai galima sportuoti nėštumo metu ir kokią veiklą pasirinkti, kalbamės su kineziterapeute, specialių užsiėmimų nėščiosioms trenere Justina Berger.
Nėštumas ir fizinis aktyvumas – suderinama?
Mankšta vandenyje - viena saugiausių fizinio aktyvumo formų nėščiajai. Dėl specifinių vandens savybių kūno raumenims tenka išlaikyti 50 procentų mažiau svorio nei įprastai.

- Reguliarus sportavimas nėštumo metu – daugiau rizikos ar naudos?
Intensyvi sportinė veikla ir nėštumas nėra suderinami, nes turi visiškai skirtingus tikslus. Intensyvių treniruočių metų deginamos kalorijos, padidėja organizmo deguonies poreikis, suintensyvėja medžiagų ir tam tikrų hormonų apykaita. Tokios treniruočių metu vykstančios kūno reakcijos, kaip kūno hipertermija (kai kūno temperatūra pakyla aukščiau 37 laipsnių), deguonies trūkumas, dehidratacija (vandens kiekio organizme sumažėjimas), hipoglikemija (per mažas gliukozės kiekis kraujyje) sudaro vaisiui didelę riziką, pavojų jį prarasti. Aišku, fiziškai iki nėštumo aktyvios moterys, sportininkės, yra žymiai daugiau pasiruošusios, stipresnės, turi geresnę reakciją ir ištvermę. Jų kūnas efektyviau susitvarko su krūviais, negu iki tol nesportavusių moterų.

Tačiau bet kuriuo atveju nėštumo metu rinkčiausi žodį „saugūs“ pratimai, kai yra pritaikomas tinkamas krūvis. Juk moteris yra atsakinga ne tik už save, bet ir naują gyvybę! Taigi jei nėščioji prieš pastodama buvo fiziškai aktyvi, patariama toliau išlaikyti fizinį aktyvumą, tik sumažinti krūvio intensyvumą iki vidutinio. Jei iki nėštumo nesportavote, fizinį krūvį didinkite palengva. Bet pradėti mankštintis niekada nevėlu.
 
- Nuo ko patartumėte pradėti?
Pirma, pasikonsultuoti su gydytoju, ar nėra nėštumo komplikacijų, ar leidžiama saikingai sportuoti. Ypač atsargioms reikia būti pirmus tris mėnesius, nes išlieka persileidimo rizika. Svarbu, kad maksimalus širdies susitraukimo dažnis užsiėmimo metu neviršytu 140 dūžių per minutę. Besimankštinant tūri netrūkti oro, turite pajėgti laisvai kalbėtis. Taip pat reikėtų vengti staigių judesių, treniruočių su dideliais svoriais. Svarbu nepamiršti klausyti organizmo: jei kuris pratimas kelia skausmą, didžiulį nuovargį ar diskomfortą, jį būtina nutraukti. Šiaip naudinga mankštintis bent tris kartus per savaitę.
 
- Kokia veikla galima užsiimti nėščiajai be didesnės rizikos? 

Viena fizinio aktyvumo formų – vaikščiojimas. Pirmame trimestre galima nueiti nuo vieno iki trijų kilometrų per dieną, antruoju ir trečiuoju nėštumo laikotarpiais – didinti iki trijų penkių. Tai – lengva aerobinė veikla, jos metu nesumažėja deguonies ir maisto medžiagų atnešimas vaisiui. Taip pat tinka kvėpavimo, lengvi tempimo ir atsipalaidavimo pratimai. Kasdien atlikite Kėgelio pratimus, skirtus dubens dugno raumenų stiprinimui. Jie būtini besilaukiančioms ir pagimdžiusioms moterims.
Kiekvienai rekomenduočiau pabandyti mankštą vandenyje. Tai yra viena saugiausių fizinio aktyvumo formų nėščiajai. Dėl specifinių vandens savybių kūno raumenims tenka išlaikyti 50 procentų mažiau svorio nei įprastai. Taip mažėja raumenų patempimo tikimybė, stuburo ir sąnarių apkrova bei kraujo sąstovis venose. Baseine patogu atlikti kvėpavimo sulaikymo pratimus, truputį panirti. Nardymas naudingas ne tik būsimai mamai, bet ir mažyliui – jis taip pat mokosi sulaikyti kvėpavimą. Tai labai praverčia gimdymo metu, kai naujagimis jaučia deguonies trūkumą. Dabar pasirinkimas sportuoti nėščiosioms nemažas: sporto klubai ir studijos, mankštos salėje ir baseine, specialiai pritaikyti nėštumui pilateso ir jogos užsiėmimai, šokiai.

 
Verta žinoti
Jei nutarėte sportuoti savarankiškai ar namuose, būtinai apsilankykite pas kineziterapeutą, kuris įvertins jūsų raumenų būklę, atsižvelgs į nėštumo periodą, nusiskundimus ir pageidavimus, sudarys individualią programą. Parodys, kaip saugiai ir taisyklingai atlikti pratimus namuose. Mankšta neturi nemaloniai varginti, o kelti teigiamas emocijas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica