Mitybos koregavimas – pirmas žingsnis diabeto suvaldymo link

Greta Vanagienė
2019-11-14
Susirgus diabetu vien vaistais ligos nepristabdysi. Tenka iš esmės keisti gyvenimo būdą, tai yra pagaliau suimti save į rankas. „Medicininė mitybos terapija - viena sričių, kurią taikant žengiamas svarbiausias žingsnis siekiant suvaldyti ligą“, - sako slaugytoja diabetologė Tatjana Aseeva.
Mitybos koregavimas – pirmas žingsnis diabeto suvaldymo link
Kiekvienas sergantis diabetu gyvenimo būdą turėtų pradėti keisti nuo kasdienės lėkštės. Diabetikams mitybos piramidė tokia pati kaip ir kiekvienam mūsų. Išlyga viena – griežtas jos laikymasis.

Griežta mitybos tvarka

„Diabetas - tai it sugriežtintas gyvenimo būdas“, - sako T.Aseeva. Slaugytoja įsitikinusi, kad kiekvienas sergantis šia liga gyvenimo būdą turėtų pradėti keisti nuo kasdienės lėkštės.

 
Mat sureguliavus mitybą, ligą galima puikiausiai suvaldyti. Čia akcentuojama medicininės mitybos terapijos svarba. Tačiau tiems, kurie tikisi atskiros mitybos piramidės, sakome, kad jos nėra. Sergantiesiems diabetu ji tokia pati kaip ir kiekvienam mūsų. Išlyga viena – griežtas jos laikymasis. Tad tiems, kas gyvenime sveikai maitinosi, gausiai nevartojo kepto maisto, saldumynų, gazuotų gėrimų, diabetinė dieta neturėtų būti iššūkis.
 

„Nors Pasaulio sveikatos organizacija mitybos piramidę nurodo galiojant visiems, pripažinkime, daugelis jos nepaiso. Sau nuolaidžiauja valgydami pernelyg riebų maistą, piktnaudžiauja saldumynais. O diabetikams nukrypti nuo standartinės mitybos piramidės - nevalia. Tai - pirmasis ir pagrindinis ligos suvaldymo principas. Galbūt saldžią nuodėmę ir gali sau leisti, bet tik tuo atveju, jei sugebi kontroliuoti ligą, dėmesingai save prižiūri“, - apie mitybos terapiją aiškina T.Aseeva.
Be to, diabetologė primena, kad svarbu ne tik maistas, bet ir visada tvarkingas valgymo režimas. Jei sveikieji dažnai sau leidžia pusdienį pabadauti, o grįžę namo prisikerta iki soties, sergantieji diabetu šios prabangos sau leisti nebegali.
 
Svarbu dienos režimas
T.Aseeva sako pastebinti, kad susiima, deja, ne visi. Tiems, kam diabetas diagnozuojamas vyresniame amžiuje, iškart keistis nėra linkę. Jaunimas gi į mitybos režimą žiūri griežčiau.
„Dažniausiai žmonės ima keisti mitybą, kai susiduria su ligos komplikacijomis. Subalansavę mitybą, siekia ir aktyviau gyveni, užsiimti fizine veikla. Be to, ieško kuo pakeisti cukrų – vietoje jo naudoja pakaitalus. Prekybos centruose dažnai renkasi sveikesnius gaminius ar diabetikams skirtus produktus. Džiugu, kad rinka šiems pacientams tampa vis palankesnė“, - pastebi slaugytoja.
 

Sergantiesiems diabetu taip pat svarbu išlaikyti ir dienos režimą: eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu.
„Lovoje žmogus turėtų gulėti ne vienuoliktą ir ne dvyliktą, o devintą-dešimtą, keltis - apie septintą ryto, o ne tinginiauti iki dešimtos. Visa tai svarbu medžiagų apykaitai – organizmo mechanizmas įsijungęs dienos režimui ir turi laiku pavalgyti pusryčius, kad galėtų laiku valgyti vakarienę. Jei žmogus gulasi ir keliasi vėlai ar neišsimiega, organizmas nusilpsta, išsiderina“, - atkreipia dėmesį specialistė.

 
Verta žinoti
Angliavandeniai, tokie kaip sausi pusryčiai, makaronai, bulvės, baltos duonos kepiniai ypač greitai pasisavinami ir organizme skyla į cukrų, o kasa išskiria insuliną. Nejudrus gyvenimo būdas priešinasi insulino pasisavinimui ir ląstelėms nebeteikia energijos. Gliukozės kiekiai nuolat auga – šis paverčiamas riebalais.

 
Tarp kitko
Slaugytojas diabetologas siekia išmokyti žmogų patį rūpintis savo sveikata, skatinti sveiką gyvenimo būdą. Be to, diabetologai teikia konsultacijas ne tik pacientams, bet ir jų artimiesiems aktualiais mitybos, kitais su šios ligos kontrole ir profilaktika susijusiais klausimais.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica