Medikamentinis hepatitas. Kai kepenis pražudo ilgalaikis ir gausus vaistų vartojimas

www.lsveikata.lt
2018-08-06
Prarastas apetitas, silpnumas, nuovargis – tokie negalavimai gali varginti sergant kepenų uždegimu hepatitu. Medikamentinis hepatitas – klastinga liga, kurios apie 20–30 proc. atvejų nepavyksta laiku nustatyti. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytoja gastroenterologė Jolanta Šumskienė įspėjo, kad pažeistos dėl vaistų kepenys siunčia apgaulingus signalus, kurie niekuo nesiskiria nuo kitų ligų. 
Medikamentinis hepatitas. Kai kepenis pražudo ilgalaikis ir gausus vaistų vartojimas
Vaistai nuo karščiavimo ir peršalimo, kuriuos galima įsigyti vaistinėje be recepto, taip pat gali susargdinti, jei žmogus imasi savigydos. Ypač kepenims pavojingos didelės paracetamolio dozės.

Sunkus medikamentinis hepatitas gali užklupti net jaunus žmones. Gydytoja J.Šumskienė prisiminė jauno vyro istoriją. Daug sportuodamas ir norėdamas užsiauginti raumenis jis pradėjo vartoti papildus. Įtariama, kad jų sudėtyje galėjo būti hormonų androgenų.
 

„Vaikinas norėjo atrodyti kaip filmo herojus, o tapo sunkus ligonis, nes neatlaikė kepenys. Nors jis neprisipažino, kad vartojo hormonus, vadinamuosius androgenus, bet tyrimai rodė, kad būtent šios medžiagos, skatinančios raumenų augimą, galėjo pažeisti kepenis. Išsivystė medikamentinis hepatitas, kuris vargino net kelis mėnesius“, – pasakojo gydytoja J.Šumskienė.

 
Netgi noras atsikratyti antsvorio gali būti pragaištingas kepenims. Į gydytojos J.Šumskienės rankas pateko viena kaunietė. Įsigijusi turguje iš Kinijos atvežtų žolinių preparatų, ji stengėsi sulieknėti. Kai moteris atsidūrė ligoninėje, jai buvo nustatytas kepenų uždegimas, tačiau specialistams nepavyko išsiaiškinti, kokių medžiagų mišinys sukėlė tokias pasekmes.
 
– Kas yra medikamentinis hepatitas? Kodėl apie tai svarbu kalbėti? – paklausėme gydytojos gastroenterologės J.Šumskienės.
– Medicinos literatūroje nurodoma, kad vaistų sukelti pažeidimai nėra reti. Lietuvoje nėra tikslios statistikos, tačiau sergamumas ir mirštamumas dėl šių pažeidimų yra didelis. Kasmet užregistruojama daugiau nei tūkstantis vaistų sukeltų ūminio kepenų nepakankamumo atvejų, iš jų – 41 procentas dėl acetaminofeno toksinio poveikio.

 
Neįmanoma sudaryti išsamaus sąrašo vaistų, kurie alina kepenis. Jų būtų daugiau nei tūkstantis. Būtina suprasti, kad tai atsitinka tik tam tikromis sąlygomis. Pavyzdžiui, kepenis gali pažeisti tiesiogiai hepatotoksiškai veikiantys vaistai, kurių poveikį galima prognozuoti, nes jų toksiškumas priklauso nuo dozės. Bet yra ir tokių vaistų, kurių poveikis kepenims neprognozuojamas, jis nepriklauso nuo dozės, gydymo trukmės ir farmakologinio vaistų veikimo.
 
Medikamentinis hepatitas gali būti skirstomas pagal trukmę, pavyzdžiui, žaibinis, kai per keletą dienų ar savaičių išsivysto sunkūs kepenų pažeidimo požymiai: ryški gelta, sutrinka kraujo krešumo rodikliai, vystosi kepenų nepakankamumo komplikacijos, kurios pasireiškia neurologiniais bei psichikos sutrikimais.
Medikamentinis hepatitas gali būti ir ūminis, kai liga išsivysto iki trijų mėnesių. Dar viena šios ligos forma – lėtinis medikamentinis hepatitas, trunkantis ilgiau nei tris mėnesius.
 
– Kokie negalavimai gali užklupti?
– Jei kepenys yra pažeidžiamos tiesioginio veikimo hepatotoksiniais vaistais, klinika gali pasireikšti labai greit ir audringai. Žaibiškai progresuoja kepenų nepakankamumas. Pacientas gali mirti, jei laiku  nebus persodintos donoro kepenys. Bet būna atvejų, kai yra tik nežymūs pilvo diskomforto požymiai, tada tikrąją ligos priežastį išduoda laboratorinių tyrimų pokyčiai.
 
– Jei pacientas vartoja bent du skirtingus vaistus ilgą laiką, kaip dažnai rekomenduojama atlikti tyrimus dėl hepatito? Kokie tyrimai padeda nustatyti teisingą diagnozę? 
– Nėra specifinių tyrimų, būdingų tik medikamentiniam hepatitui.
Ilgą laiką vartojantiems vaistus pacientams patariama tirti kepenų fermentus kas šešis mėnesius, kartą per metus atlikti pilvo organų ultragarso tyrimą. 
 

– Ar visuomenė turi pakankamai informacijos apie vaistų šalutinį poveikį kepenims?
– Galima naudotis atviros prieigos duomenų baze „LiverTox“, taip pat Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos tinklalapiu, kur pateikiama informacija apie vaistinį preparatą.
Norint išvengti vaistų sukelto kepenų pažeidimo ar kitų nepageidaujamų reakcijų, būtina įvertinti medikamento vartojimo tikslingumą, susipažinti su įspėjimais bei atsargumo priemonėmis. Dažniausiai kepenis pažeidžia antibiotikai. Pavyzdžiui, amoksacilino ir klavulano rūgšties darinys augmentinas, veikdamas toksiškai kepenis, sukelia cholestazinį pažeidimą. Panašus poveikis ir kitų antibiotikų.
 
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo rečiau sukelia kepenų funkcijos sutrikimus, tačiau Lietuvoje jie yra vieni dažniausiai vartojamų vaistinių preparatų. Šio farmakologinio pogrupio populiariausi preparatai yra acetilsalicilo rūgštis diklofenakas ir ibuprofenas. Pasaulyje iki 10 procentų vaistų sukeltų kepenų pažeidimo atvejų priežastis - nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
Taip pat kepenis gali alinti priešgrybeliniai, prieštuberkulioziniai, kontraceptiniai, citostatiniai vaistai, kai kurios vaistažolės. Norėčiau pažymėti, kad geriamieji kontraceptiniai vaistai, anaboliniai steroidai gali sąlygoti kepenų navikų adenomos ar kepenų vėžio išsivystymą.

 
– Kokiais būdais galime apsaugoti kepenų ląsteles?
– Pagrindinis gydymo principas, kuris žinomas nuo Hipokrato laikų – nepakenkti ligoniui. Jei įmanoma, būtina pasirinkti vaistinį preparatą, kuris turi mažiausią poveikį kepenims. Galbūt verta pradėti gydyti ligonį mažesnėmis dozėmis ir stebėti kepenų funkciją?
Kadangi nėra vienos priežasties, lemiančios hepatitą, reikia atsižvelgti į įvairius veiksnius. Juk daug kas priklauso nuo žmogaus organizmo, net susirgus gripu kai kas geria daug paracetamolio, bet ne visiems išsivysto medikamentinis hepatitas.
 
Galima profilaktiškai skirti kepenis apsaugančių preparatų. Jei tyrimai rodo, kad pakilo kepenų fermentai, gydytojai dažniausiai pataria vartoti hepatoprotektorius – kepenų ląsteles apsaugančias priemones. Tai gali būti ir augalinės kilmės preparatai. 
Yra žinoma, kad kai kurių augalų ekstraktai, gerinantys kepenų veiklą, taip pat pasižymi apsauginiu poveikiu kepenims.
 
Moksliniai tyrimai rodo, kad naujas, efektyvus ir saugus būdas padėti kepenims yra silimarino (iš tikrųjų margainių ekstrakto), kurkumino (iš daržinių ciberžolių ekstrakto), piperino (iš juodųjų pipirų ekstrakto) junginys.
Kad kepenys saugotų mūsų organizmą ir galėtų atlikti savo darbą, turi pasistengti ir pats žmogus. Kepenų priešai – alkoholis ir riebus, perdirbtas ir sunkiai virškinamas maistas. Gerbdamas savo kūną, žmogus turi reguliuoti mitybą, nevartoti alkoholio, laikytis darbo ir poilsio režimo. Vaistų vartojimas turi būti derinamas kartu su kitomis priemonėmis, tik tada žmogus gali ilgai džiaugtis gera savijauta.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

   Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

   Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

   Budinti vaistinė


   Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

   Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

   Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
   Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

   Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

   Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   R.B.Ginsburg: liberalų ikoną sustabdė tik vėžys

   Jungtinių Valstijų Aukščiausiojo Teismo teisėja Ruth Bader Ginsburg (1933-2020) – kovos už demokratiją ir liberalias idėjas simbolis. Ilgus metus ji grūmėsi ir už savo gyvybę. Tačiau galiausiai nusileido per daugiau nei dešimtmetį nepailsusiam varžovui – kasos vėžiui. Jos gyvybė užgeso rugsėjo 18-tą, tačiau ...

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica