Kova su nuplikimu: galima laimėti?

Aigustė Tavoraitė
2017-11-03
Akivaizdu, kad vyrai nuplinka dažniau nei moterys. Daugelis stipriosios lyties atstovų susitaiko su šiuo sutrikimu, galvoja, kad tai – tik senėjimo problema. Tačiau neretai galima išvengti šviečiančios plikės, jei laiku imamasi reikiamų priemonių.
Kova su nuplikimu: galima laimėti?
Dažniausia stipriosios lyties plikimo priežastis – androgeninė vyrų alopecija. Jai daro įtaką keletas veiksnių: genai, amžius ir androgenai. Androgeninė alopecija pasireiškia dėl genetiškai nulemtos plauko folikulo savybės padidintai reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį.

Apie tai pasakoja Kauno estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Sandra Kavaliauskienė:

Plikimą dažniausiai paveldi
Vyrai gali pradėti plikti bet kuriuo metu po brendimo. Pirmieji plikimo požymiai –retėjantys plaukai smilkinių srityje ir silpnėjantys viršugalvyje. Nors pirmas plaukų retėjimas kaktos šonuose būdingas daugumai subrendusio amžiaus vyrų, tolesnis plikimas progresuoja tik kas antram.
 

Dažniausia stipriosios lyties plikimo priežastis – androgeninė vyrų alopecija. Jai daro įtaką keletas veiksnių: genai, amžius ir androgenai. Androgeninė alopecija pasireiškia dėl genetiškai nulemtos plauko folikulo savybės padidintai reaguoti į normalų kraujyje esančių androgenų kiekį.
Tokie plaukų folikulai traukiasi trumpindami plaukų augimo fazę (anageną) ir pailgindami poilsinę fazę (telogeną). Palaipsniui plaukai tampa plonesni, greičiau iškrenta ir galiausiai nustoja augti, sunyksta plaukų folikulai.
 
Moterys mažiau rizikuoja 
Su androgeniniu plikimu, nulemtu testosterono pertekliaus, susiduria ir moterys. Tačiau joms rizika turėti plikę yra daug mažesnė. Moterims plaukai daugiau ar mažiau išretėja visame galvos plote, daugiausiai – viršugalvyje. Dažniausiai tai susiję su policistiniu kiaušidžių sindromu, padidėjusiu ir nepageidaujamu kūno vietų plaukuotumu.
Neretai žmonės nekreipia dėmesio į plaukų slinkimą. Kai kurie bando užsiimti savigyda, tačiau ji dažniausiai neduoda laukiamo rezultato. Reikia įsidėmėti, kad ilgalaikis negydomas plaukų slinkimas gali sukelti nuplikimą.
 
Kada paskubėti gydytis? 
Jeigu intensyvus plaukų slinkimas užtrunka ilgiau nei 2–3 mėnesius, galvos oda gausiai pleiskanoja, parausta, ją niežti, atsiranda išplikimo židinukai ir pūlinukai, būtina paskubėti kreiptis į gydytoją dermatologą. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo veiksmingesni gali būti rezultatai.
 

Kiekvienu atveju gydymas parenkamas individualiai. Pirmiausia atliekami įvairūs plaukų tyrimai. Jie gali būti: klinikiniai, biocheminiai, skaitmeniniai, mikroskopiniai, atliekama biopsija ir kt. Pavyzdžiui, šiuolaikiniai skaitmeniniai tyrimai plaukus gali padidinti iki 1000 kartų ar daugiau, leidžia labai tiksliai nustatyti plaukų būklę, skaičių, tankį, augimo fazes, stebėti ligos eigą, vertinti taikomo gydymo efektyvumą.
 
Kartas galima ir atauginti
Plaukų slinkimas ir plikimas gydomas įvairias metodais – gali būti taikoma medikamentinė terapija, trombocitais praturtintos plazmos injekcijos (PRP), mezoterapija, kriomasažas skystu azotu bei kitos terapinės procedūros.
Vienas efektyviausių gydymo metodų – PRP injekcijos, kuriose gausu augimo faktorių, gerinančių galvos odos kraujotaką, stimuliuojančių plaukų augimą, stiprinančių plaukų svogūnėlius, skatinančių galvos odos atsinaujinimą.

Įmanoma plaukus ir atauginti, jei yra išlikę gyvybingi plaukų folikulai. Bet jei jie išnykę, belieka tik plaukų persodinimas.


Verta žinoti
Plikimą paskatinti gali ir stresas, depresija, stiprių vaistų vartojimas, netinkama mityba, geležies, vitamino B trūkumas. Plaukai pradeda slinkti dėl įvairių fizinių bei cheminių dirgiklių.
 
58 proc. vyrų ir 45 proc. moterų, vyresnių nei 50 metų amžiaus, pradeda iš dalies plikti. Tai gali būti paveldimas ir iš motinos, ir iš tėvo.
Maždaug 90 proc. subrendusių vyrų kaktos šonuose pastebimas plaukų retėjimas, bet su tolimesniu plikimu susiduria tik apie 50 proc. stipriosios lyties atstovų. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris