Kokia laiko sukiojimo kaina?

Aigustė Tavoraitė
2018-03-23
Savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, vėl suksime laikrodžio rodykles viena valanda į priekį. Visuomenėje nestinga audringų diskusijų, turėtume sukioti laiką ar ne, koks jis turėtų būti paliktas. Ne mažiau skirtingų nuomonių šiuo klausimu laikosi ir medikai bei mokslininkai.
Kokia laiko sukiojimo kaina?
Daug žmonių pakeitus laiką sako imą jausti depresijos požymius: mieguistumą, sumažėjusį darbingumą, greitesnį nuovargį ir kt.

Psichologai tvirtina, kad laiko kaitaliojimas žmogui sukelia stresą. Ne kiekvienas be pasekmių sveikatai gali greitai prisitaikyti prie naujo ritmo.
Daug žmonių pakeitus laiką ima jausti depresijos požymius: mieguistumą, sumažėjusį darbingumą, greitesnį nuovargį ir kt. Miuncheno Medicininės psichologijos instituto (Vokietija) mokslininkai yra nustatę, kad tokias pasekmes sukelia realaus laiko susikirtimas su žmogaus biologiniu laikrodžiu. Tvirtinama, kad biologinis laikrodis – pogumburyje esanti struktūra – reguliuoja mūsų gyvybines funkcijas, miego ir būdravimo paros ritmą. Jis reaguoja į šviesų ir tamsų paros metą, labai jautrus darbo grafiko pasikeitimui ir kt.

 
Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Metodinės pagalbos ir strategijos formavimo skyriaus visuomenės sveikatos administratorės Liucijos Urbonienės, laiko kaitaliojimas ne tik prieštarauja gamtos ciklams, bet ir yra žalingas nusistovėjusiam mūsų gyvenimui. „Vargu ar yra pateisinamas toks abejotinas energijos taupymas žmonių sveikatos sąskaita. Tinkamai sutvarkytas darbo ir poilsio režimas saugo sveikatą, 30 proc. palengvina darbą, yra viena pagrindinių pervargimo profilaktikos priemonių“, – sakė ji.
 
Įsitikinę perėjimo į žiemos ir vasaros laiką negatyviu poveikiu vokiečių specialistai pastebėjo, kad ilgalaikis žmogaus vidinio laikrodžio ir gyvenimo ritmo nesuderinimas išvargina ir gali rimtai pabloginti savijautą, išprovokuoti įvairius susirgimus. Štai Karolinos instituto (Švedija) mokslininkai nustatė, kad perėjus į vasaros laiką per pirmąją savaitę 5 proc. padaugėja miokardo infarktų atvejų. 
Bet kuriuo atveju geriausias testas – įsiklausyti, kaip į pokyčius reaguoja jūsų organizmas.

 
Specialistės komentaras
Gydytoja neurologė prof. Vanda Liesienė:

Laiko sukiojimai visiškai nedaro įtakos žmogaus organizmui, tokios nuomonės laikausi remdamasi moksliniais įrodymais. Mūsų miego budrumo režimas paklūsta šviesos tamsos periodui. Šviesa žadina organizmą, smegenys natūraliai budinamos, tad visada geriau atsikelti, kai jau šviesu, o kai temsta, eiti miegoti. Tuo tarpu gulėti pataluose iki tol, kol saulė pakyla veik iki viršugalvio, nėra naudinga organizmui. Taip, kaip ir keltis su tamsa rudenį. Todėl laiko „pavėlinimas“ pasukant laikrodžių rodykles atgal irgi yra gerai. Įvairiausi eksperimentai parodė, kad vienos valandos poslinkis neturi reikšmingos įtakos organizmui, prie naujo ritmo praktiškai per dvi tris dienas prisitaikoma. Užtenka prieš sukant laikrodžius vakare nueiti pusvalandžiu nei įprasta anksčiau miegoti. Be abejo, trijų keturių valandų postūmis jau turėtų įtakos organizmui.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica