Katarakta - vaizdas it pro rūką

Žydrūnė Domarkaitė
2014-06-12
Man 72 metai. Prieš pusmetį pradėjau matyti kaip per rūką. Nuėjus į ligoninę, gydytojas diagnozavo kataraktą. Norėjau pasitikslinti, ar tikrai vienintelė išeitis – operacija?
Marija, 72 metai
Katarakta - vaizdas it pro rūką
Kataraktos operacijos atliekamos netaikant bendrosios narkozės, tik atlikus vietinę nejautrą. Žmogus išlieka budrus, tačiau visiškai nejaučia skausmo. Operacija dažniausiai trunka nuo 15 iki 20 min., jei katarakta užleista ar yra komplikacijų - kiek ilgiau.

Atsako specialistas:
Medicinos diagnostikos ir gydomo centro gydytojas oftalmologas Paulius Rudalevčius:


- Katarakta - akies lęšiuko padrumstėjimas. Tai labai dažna akių liga. Nuo jos dažniausiai kenčia vyresnio amžiaus žmonės, nes lęšiukas pradeda drumstėti dėl amžinų baltymų struktūros pokyčių. Tačiau katarakta gali būti įgimta ar susiformuoti jauniems žmonėms dėl kitų akies ligų ar traumų, įvairių bendrinių ligų ar kenksmingo aplinkos poveikio. Sveikas lęšiukas yra skaidrus ir praleidžia šviesos spindulius link tinklainės.
 
Galima apakti 
Lęšiukui pradėjus drumstėti, jis netenka skaidrumo, pasidaro matinis, dėl to šviesa sunkiai praeina iki tinklainės ir žmogus mato neryškiai. Ligai progresuojant, žmogus visai nustoja matyti.
Pagrindinis kataraktos simptomas - pamažu blogėjantis regėjimas abiem ar viena akimi. Žmogus pastebi, kad daiktai tapo neryškūs, jis mato lyg pro rūką ar matinį stiklą, daiktai gali dvejintis, pasidaro sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, sunkiau matyti saulėtą dieną, nebetinka anksčiau nešioti akiniai. Ligai progresuojant, regėjimas vis blogėja, kol galiausiai žmogus pradeda skirti tik šviesą nuo tamsos. Ilgai nesigydant, gali padidėti akispūdis, susergama glaukoma.
 
Operacija neišvengiama
Vienintelis šios ligos gydymo būdas yra operacija, kurios metu pašalinamas sudrumstėjęs lęšiukas ir į jo vietą implantuojamas skaidrus dirbtinis lęšis - tada regėjimas labai pagerėja. Operacijos metu lęšiukas susmulkinamas ultragarsu akies viduje, išsiurbiamas per labai mažą (tik 2,2 mm) pjūvį, o dirbtinis lęšiukas implantuojamas į pašalinto natūralaus lęšiuko vietą. Kataraktos operacijos atliekamos netaikant bendrosios narkozės, tik atlikus vietinę nejautrą. Žmogus išlieka budrus, tačiau visiškai nejaučia skausmo. Operacija dažniausiai trunka nuo 15 iki 20 min., jei katarakta įsisenėjusi ar yra komplikacijų - kiek ilgiau. Operacija atliekama ambulatoriškai, todėl žmogus jau tą pačią dieną po 1-2 valandų gali vykti į namus. Kitą dieną nuėmus nuo akies tvarstį, ligonis mato daug geriau. Dar kelias savaites po operacijos reikia lašinti akių lašus ir matymas po truputį gerėja. Po kataraktos operacijos apie 95 proc. žmonių atgauna 50-100 proc. regėjimo, jei nėra gretutinių akies ligų.
Apie operacijos eigą, galimas komplikacijas ir kaip elgtis po operacijos Jus informuos Jūsų akių ligų gydytojas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris