Kalcis – ne tik tvirtiems kaulams ir dantims

Aigustė Tavoraitė
2017-11-24
Girdėjau, kad kalcis svarbus ne tik osteoporozės profilaktikai, bet jo labai reikia ir jauniems žmonėms. Yra kokie simptomai, rodantys, kad organizmui stinga šio elemento?   
Alina, 28 m.
Kalcis – ne tik tvirtiems kaulams ir dantims
Per parą būtina gauti 1000–1200 mg kalcio. Pagrindinis šio elemento šaltinis – pieno produktai (kietieji ir lydyti sūriai, varškė, pienas), taip pat kalcio turi lapiniai ir Pekino kopūstai, brokoliai, migdolai, figos, sardinės, lašiša, sojos pupelės.

Kalcis ne tik būtinas palaikyti sveikai kaulų ir dantų struktūrai, bet ir reguliuoja daugelį kitų gyvybiškai svarbių organizmo procesų – kraujo krešėjimą, gerina miego kokybę palaikant normalų nervų impulso perdavimą, reguliuoja virškinimo fermentų veiklą. Specialistai primena, kad pakankamomis šio elemento atsargomis būtina pasirūpinti dar nuo mažų dienų, ne tik kai ima trupėti kaulai.
 
Kada sunkiau pasisavinamas
Kalcis – vienas svarbiausių mineralų žmogaus organizme. Didžioji dalis kalcio yra kauluose ir dantyse, vos vienas procentas ištirpsta kraujyje ir dalyvauja biocheminiuose organizmo procesuose. Stokojant kalcio nekrešėtų kraujas, nervų sistema neperduotų informacijos, raumenys negalėtų susitraukinėti, skrandžio peristaltika neveiktų tinkamai.
 
Per parą būtina gauti 1000–1200 mg kalcio. Pagrindinis šio elemento šaltinis – pieno produktai (kietieji ir lydyti sūriai, varškė, pienas), taip pat kalcio turi lapiniai ir pekino kopūstai, brokoliai, migdolai, figos, sardinės, lašiša, sojos pupelės. Teisingai maitinantis kalcio turėtų užtekti. Tačiau organizmas jį pasisavinti gali tik esant pakankamam skrandžio rūgštingumui, gerai tulžies sekrecijai, jei inkstai yra sveiki. Taip pat kalciui pasisavinti būtina gauti reikiamą vitamino D dozę.
Pastebimas dar vienas niuansas – žemės ūkio produktuose esančios toksinės cheminės medžiagos gali sumažinti kalcio pasisavinimą. Šis procesas apsunkinamas ir vartojant pasterizuotą, homogenizuotą, sintetiniais vitaminais papildytą pieną.
 
Kam reikia daugiau
Neretai apie kalcio svarbą ir būtinas jo papildyti atsargas prisimenama prakalbus apie vyresnius žmones, kuriems išauga rizika susirgti osteoporoze. Su amžiumi šio elemento išties pradedama stokoti vis labiau – kai stinga su maistu gaunamo kalcio, organizmas ima jį „skolintis“ iš kaulų. Todėl kaulai tampa trapūs ir mažiau atsparūs lūžiams. 
 
Tačiau norint išvengti kaulų mineralų tankio sumažėjimo tiek tinkama mityba, tiek pakankama fizine apkrova reikia rūpintis dar vaikystėje ir jaunystėje, nes pagrindinė kaulų masės medžiaga yra sukaupiama iki 30-ies metų. Paauglystėje, kada intensyviai auga kaulai, taip pat nėštumo ir maitinimo krūtimi laikotarpiu bei senatvėje, kai kaulų tankis mažėja dėl hormoninių pokyčių, organizmui prireikia papildomų kalcio dozių.
 
Kaip atpažinti stygių?
Kalcio stygių gali išduoti tokie negalavimai: jei iš nosies be aiškios priežasties bėga kraujas, kamuoja raumenų mėšlungis, suprastėja apetitas, trinka širdies veikla, tirpsta galūnės; jei ima slinkti plaukai, paranda blizgesį, jų galiukai šakojasi, lūžinėja nagai, jie pasidarė ploni, lėtai auga. Stokojant kalcio greičiau genda dantys, stipriai sulėtėja vaikų augimas. Išsibalansuoja žmogaus nervų sistema, jis pasidaro nervingas, įsiaudrina, greitai pavargsta, tampa išsiblaškiusiu.
 
Jei kalcio ir toliau negaunama, pradeda formuotis lėtinės ligos: vyresniojo amžiaus žmonėms – Alzheimerio liga, angina, aterosklerozė, galvos skausmai, ima kraujuoti dantenos, atsiranda kaulų ataugos, išsivysto vėžys, lėtinio nuovargio sindromas, diabetas, egzema, fibromialgija, sąnarių ar raumenų skausmai, tulžies akmenys, podagra, artritas, širdies ligos, aukštas cholesterolio kiekis, padidėjęs kraujospūdis, sutrikęs virškinimas, nemiga, inkstų akmenys, osteoporozė ir kt.
 
Verta žinoti
Sulaukus 40–ies, maždaug pusei žmonių jau stinga kalcio, o peržengus 60 metų amžiaus ribą, jo stokoja beveik 90 procentų žmonių.
Kalcio poreikis išauga, jei žmogus yra fiziškai mažai aktyvus, rūko, per parą suvartoja daugiau nei 50 g alkoholio, vartoja hormoninius vaistus, turi paveldėtą polinkį sirgti osteoporoze.
 
Kalcio  junginiai su vitaminu D3, vitaminu C bei mikroelementais, kurie dalyvauja kalcio įsisavinime, pagerina jo biologinį prieinamumą. Kava, arbata, kai kurie vaistai, stresas, trukdo tinkamai įsisavinti kalcį. Tam įtakos turi ir vartojami gazuoti gėrimai.

Specialistės komentaras
Nacionalinio osteoporozės centro vadovė, VU Medicinos fakulteto prof. Marija Tamulaitienė:

- Kalcis – pagrindinė statybinė medžiaga, nuo kurios priklauso kaulų tvirtumas. Šis mikroelementas įsisavinamas tik esant reikiamam
vitamino D kiekiui. Bendra per parą turima gauti kalcio norma – apie 1000 mg, o vitamino D – 800–1000 TV per dieną. Atskiroms gyventojų grupėms, mažiems vaikams arba labai seniems asmenims prireikia didesnių šio vitamino dozių. Jei kurio šio elemento trūksta, būtinai reikia vartoti papildus. 
 
Jei kalcio galime gauti su įvairiais maisto produktais, pagrindinis vitamino D šaltinis – ultravioletiniai saulės spinduliai. Iš maisto šio saulės vitamino gaunama tik 10 procentų, todėl šaltuoju metų laiku jo stokoti ima daugelis gyventojų. 
Didžiausia kaulų masė ir tankis sukaupiami vaikystėje ir jaunystėje, pikas maždaug pasiekiamas apie 30-tus metus. Todėl siekiant išsaugoti reikiamą kaulų masę ir visavertę strukūrą, tinkama mityba, pakankamu aktyvumu būtina rūpintis dar jauname amžiuje. 
 
Osteoporozė diagnozuojama, kai kaulų mineralų tankio mažėjimas viršija vidutinį normalų pagal žmogaus amžių, rasę, lytį ir sudėjimą turintį būti mažėjimą. Nustačius ligą tinkamos mitybos, pakankamo fizinio krūvio nepakanka, pagreitėjusiam kaulo ardymui reguliuoti ir pristabdyti skiriamas medikamentinis gydymas. Su maistu gaunant nepakankamai būtinųjų elementų – kalcio ir vitamino D – greta jų paskiriama vartoti papildomai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

   Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

   Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
   E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

   E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

   Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

   Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

   Komentarai


   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
   Pulti ant kelių? Taip!
   Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

   Naujas numeris

























   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica