Kaip užkirsti kelią kojų venų ligoms

Aigustė Tavoraitė
2017-06-22
Po ilgos darbo dienos, ypač vasarą, vargina kojų tinimas. Atrodo, jos pasidaro tokios sunkios, kad vargiai užteks jėgų pareiti namo... Ar dėl to reikėtų jau kreiptis į gydytoją? Kas galėtų pagerinti sveikatą? (Jurga, 34 metai)
Kaip užkirsti kelią kojų venų ligoms
Būtent išoriniai simptomai – išryškėjusios, prasiplėtusios, melsvos paviršinės venos ir yra pirmieji ligos pranašai. Apie ligą įspėja ir „sunkios“, patinusios, ypač vakarais, kojos.

Į išsiplėtusias paviršines venas dažnai ilgą laiką nekreipiama jokio dėmesio, o varginantys simptomai priskiriami įprastam kasdieniam nuovargiui. Tačiau už tokių, atrodo, nekaltų požymių gali slėptis sunki, negydoma iki sudėtingų komplikacijų galinti privesti liga – venų varikozė.
 
Dažniau vargina moteris
 
Kojų kraujotakos sutrikimai mūsų šalyje vargina kas ketvirtą moterį ir kas šeštą vyrą. Iš viso šiuo negalavimu skundžiasi iki 300 tūkst. žmonių. Dažniausiai diagnozuojama kojų venų liga – venų varikozė. Ji vystosi sutrikus atgaliniam veninio kraujo grįžimui.
 

„Li­gos ne­gy­dant vys­to­si lė­ti­nis ve­ni­nis ne­pa­kan­ka­mu­mas. Jam pro­gre­suo­jant gre­sia sun­kios kom­pli­ka­ci­jos: ga­li at­si­ver­ti tro­fi­nės opos, su­si­da­ry­ti trom­bai“, – sako Kau­no kli­ni­kų Šir­dies, krū­ti­nės ir krau­ja­gys­lių chi­rur­gi­jos kli­ni­kos, AB „Or­to­pe­di­jos tech­ni­ka“ gy­dy­to­jas krau­ja­gys­lių chi­rur­gas Ta­das Da­ni­le­vi­čius.


„Krau­jo te­kė­ji­mą vie­na kryp­ti­mi už­tik­ri­na ve­no­se esan­tys vož­tu­vai. Kai vož­tu­vai yra pa­žeis­ti, ve­nos spin­dis iš­si­ple­čia, at­si­ran­da są­ly­gos krau­jui te­kė­ti at­gal, kaup­tis ko­jų ve­no­se ir taip dar la­biau plės­ti jos spin­dį.
 
Net jeigu vožtuvas yra sveikas, plečiantis venos spindžiui jis tampa nesandarus, todėl negali tinkamai atlikti savo funkcijos. Vos prasidėjus šiam procesui kojos apsunksta, o ligai progresavus pradeda aiškiai matytis kapiliarai, o vėliau – ir stambesnės venos“, – aiškino Kauno klinikų Širdies, krūtinės ir kraujagyslių chirurgijos klinikos, AB „Ortopedijos technika“ gydytojas kraujagyslių chirurgas Tadas Danilevičius.
 
Taigi būtent išoriniai simptomai – išryškėjusios, prasiplėtusios, melsvos paviršinės venos ir yra pirmieji ligos pranašai. Apie ligą įspėja ir „sunkios“, patinusios, ypač vakarais, kojos. Taip pat – maudžiančio, geliančio pobūdžio skausmas, kojų perštėjimas, dažni mėšlungiai.
 
Priežasčių – ne viena
 
Taisyklingai kraujo cirkuliacijai būtina sąlyga yra judėjimas – tik dirbdami raumenys suspaudžia veną ir stumia kraują širdies link. Dėl pasikeitusio gyvenimo būdo ir įpročių – ilgo stovėjimo ar sėdėjimo, nutukimo, vidurių užkietėjimo, rūkymo, ankštų drabužių dėvėjimo šiandien vis dažniau pažengusi ir agresyvaus gydymo reikalaujanti liga diagnozuojama jauniems, iki 35 metų amžiaus, žmonėms.
 
„Tačiau net šešiais atvejais iš dešimties venų vožtuvų silpnumas bei per silpnas venų sienelės tonusas yra paveldimas. Taip pat dailiosios lyties atstovės susirgti rizikuoja dar ir dėl hormonų pokyčių, ypač daugiau kaip dešimt metų vartojančios kontraceptines tabletes. Be to, ši liga išryškėja per nėštumą, padidėjus moters svoriui, o vaisiui spaudžiant klubinę veną“, – paaiškino T.Danilevičius.
 
Kuo anksčiau kreiptis

 
Pašnekovas pastebėjo, kad venų varikozė neatsiranda staiga. Nuo ligos pradžios iki ryškaus simptomų pasireiškimo dažnai praeina ne vieneri metai, o kartais net ir dešimtmečiai.
 
Tačiau ligos negydant laiku vystosi lėtinis veninis nepakankamumas. Jam progresuojant atsiranda hiperpigmentacija, gresia sunkios komplikacijos: gali atsiverti trofinės opos (negyjančios žaizdos blauzdose), susidaryti trombai. Ne mažiau pavojingas ir paviršinių venų uždegimas – tromboflebitas. Tuomet daliai pacientų krešuliai gali pasiekti giliąsias venas, o iš ten nukeliauti į plaučius, sukeldami plaučių arterijos trombemboliją ir galimą ūmią mirtį.
 
„Kuo anksčiau kreipiamasi į gydytoją, tuo ligą lengviau suvaldyti tiek estetiškai, tiek sveikatos prasme. Dar nesant pažengusiai venų varikozei gali užtekti vaistų – vadinamosios skleroterapijos. Tačiau jei venų kamienų vožtuvai nėra sandarūs, gali prireikti rimtesnės intervencijos ar operacijos, – sakė T.Danilevičius.
 

Į pagalbą – kompresinė terapija
 
Siekiant išvengti kojų venų ligų gelbsti specialūs pratimai, masažai, svorio reguliavimas, darbo ir poilsio režimo laikymasis, dieta, kontrastinis dušas. Tačiau pažengusių venų ligų vien sportu išgydyti neįmanoma.
 
Gydytojas pabrėžė, kad viena efektyviausių priemonių tiek kojų venų varikozės profilaktikai, tiek ligos progresavimui stabdyti – kompresinė terapija. Jos tikslas – veninio kraujo refliukso, kraujospūdžio venose bei kojų patinimų ir uždegimų sumažinimas.
 
Dažniausiai ir plačiausiai naudojamos įvairios specialios elastinės kojinės, kurios pasižymi laipsnišku apspaudimu (stipriausias apspaudimas ties čiurna, kuris palaipsniui mažėja, kylant į viršų link šlaunies). Šios kojinės aktyvina venų kraujotaką ir tokiu būdu saugo nuo venų plėtimosi. Ypač jas dėvėti rekomenduojama besilaukiančioms moterims.
Tačiau, jei profilaktiškai išsirinkti kojines gali padėti vaistininkas, jau atsiradus pirmiesiems ligos simptomams (venoms dar tik prasiplėtus) tą padaryti gali tik gydytojas.
 
„Netinkamai naudojamas kompresinis trikotažas, kuris išoriškai spaudžia venas, dėl netinkamo kompresijos lygio gali dar labiau joms pakenkti“, – kalbėjo T.Danilevičius.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris