Kaip sustabdyti plaukų slinkimą?!

Janis Muchks
2020-11-09
Vieniems vyrams plikimas yra įprastas ir natūralus senėjimo procesas, o kitiems – didžiulio streso šaltinis. Priežastis kasdien spoksoti į veidrodį ir skaičiuoti kiekvieną plaukelį. Apie šio fiziologinio reiškinio priežastis svarstė dar žymūs senovės Graikijos gydytojai, tačiau ilgus tūkstantmečius tai buvo savotiškas nuosprendis. Laimei, medicinos mokslas nestovi vietoje ir per pastaruosius dešimtmečius atrasta efektyvių būtų kovoti su plikimu. Plačiau apie tai komentuoja dermatologijos klinikos „SkinLand“ gydytoja dermatovenerologė Gitana Šabūnienė.
Kaip sustabdyti plaukų slinkimą?!
Plaukų persodinimas paprastai rekomenduojamas toje stadijoje, kai plaukų slinkimas jau yra sustojęs ir toliau nebeprogresuoja. Tačiau dažnai tai reiškia, jog viršugalvio zonoje lieka tik pavieniai plaukai, tad persodinimas tampa vienintele realia alternatyva.

Plikimo priežastys
Dažniausiai pasitaikantys plaukų slinkimo tipai yra androgenezinis, židininis ir randinis. Pirmasis tipas, anot gydytojos, pasitaiko dažniausiai.

„Dažniausiai pasitaikanti priežastis būtų androgenetinis plaukų slinkimas. Tai yra tipiškas viršugalvio srities plaukų praretėjimas, kuris gali prasidėti nuo kaktos priekio, gali prasidėti ir nuo viršugalvio, tačiau anksčiau ar vėliau tai paveikia visą viršugalvio sritį. Ši plaukų slinkimo priežastis yra nulemiama genų ir dažniausiai paveldima kartu su X chromosoma, iš motinos pusės“, – apie pagrindinę plaukų slinkimo priežastį pasakoja gydytoja.
Pasak jos, genetiškai nulemto plaukų slinkimo išgydyti neįmanoma, tačiau įtaką, kada jis prasidės, daro gausybė ir nuo paties žmogaus priklausančių veiksnių.
 

„Įtampa ir stresas yra vienas esminių, mano nuomone, „paleidžiamųjų“ veiksnių. Tai, koks žmogaus gyvenimo būdas, kiek jis ilsisi, turi įtakos tam, kada slinkimas prasidės ir kokiu intensyvumu. Šiandien praktikoje susiduriu su tuo, jog ateina vis jaunesni vyrai, kuriems plaukų slinkimas, anot jų, prasidėjo gerokai anksčiau negu tėvams ar seneliams“, – teigia gydytoja dermatovenerologė Gitana Šabūnienė.

 
Priemonės kovoti su plaukų slinkimu
„Gydymas gali būti išorinis, dar kitaip vadinamas „namų darbais“, kai pacientas savarankiškai vartoja jam paskirtus išorinio naudojimo vaistinius preparatus, ir vidinis – kai geriami medikamentai arba gydymo įstaigoje atliekamos invazinės procedūros. Tarp procedūrų yra įvairių vitaminų bei aminorūgščių kokteilių injekcijos, kurios atliekamos tiesiai į žmogaus skalpą, siekiant maitinti ir sustiprinti plauko folikulą.
 
Pernai pavasarį į plaukų slinkimo gydymo algoritmus buvo įtraukta ir kraujo plazmos injekcijų procedūra. Jos metu iš žmogaus paimamas kraujas, centrifugavimo būdu išgaunama kraujo plazma, kuri taip pat, injekcijų pagalba, leidžiama į žmogaus problemines vietas. Kliniškai įrodyta, jog ši priemonė skatina plaukų augimą. Dar vienas vidinis gydymo būda yra vadinamoji regenera activa procedūra, kai iš genetinių veiksnių nepaveiktų plaukų folikulų, paprastai pakaušio srities, išgaunamos kamieninės ląstelės. Po to jos suleidžiamos į problemines zonas“, – apie galimus gydymo būdus pasakoja gydytoja.
 
Beje, G.Šabūnienė įspėja, jog, nepaisant visų šių priemonių efektyvumo, jas visas kas kiek laiko reikia kartoti. Nei viena jų nėra panacėja nuo plaukų slinkimo. Jos tik sustabdo procesą ar net kartais suaktyvina plaukų augimą, tačiau tik tol, kol yra reguliariai kartojamos.
Vienas sprendimas, kuris suteikia geriausias galimybes sulaikyti plikimą – plaukų persodinimas. Šios operacijos metu sveiki, genetinių veiksnių nepaveikti plaukų folikulai atsodinami iš pakaušio srities ant viršugalvio.
„Plaukų persodinimas paprastai rekomenduojamas toje stadijoje, kai plaukų slinkimas jau yra sustojęs ir toliau nebeprogresuoja. Tačiau dažnai tai reiškia, jog viršugalvio zonoje lieka tik pavieniai plaukai, tad persodinimas tampa vienintele realia alternatyva“, – pasakoja gydytoja. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica