Kaip klausytis muzikos saugiai ir ką būtina žinoti apie klausą?

Aistė Navakauskaitė, LiMSA narė
2019-07-05
Klausa leidžia bendrauti su kitais, įsilieti ir išlikti atidiems mus supančiai aplinkai. Dėl šių svarbių priežasčių reikia nepamiršti atkreipti dėmesį ar tarp jaunų žmonių didėja klausos sutrikimų tendencija bei kada net ir paprastas spengimas ausyse gali būti rimtas signalas susirūpinti klausa. Šie ir panašūs aktualūs klausimai aptarti su gydytoja Vija Vainutiene.
Kaip klausytis muzikos saugiai ir ką būtina žinoti apie klausą?
Rekomendacijų ir taisyklių laikymasis bei atsakingas požiūris į sveikatą yra vienintelė išeitis turėti nepažeistą klausą ir mėgautis kokybišku, visaverčiu gyvenimu.

- Jauni žmonės yra linkę praleisti nemažai laiko klausantis muzikos per ausinukus. Kiek laiko rekomenduotumėte klausytis muzikos ausinukais? 
- Kalbant apie saugų muzikos klausymąsi per ausinukus, reikėtų atkreipti dėmesį, jog svarbi ne tik klausymosi trukmė bet ir garso stiprumas. Kuo stipresnis garsas, tuo saugaus klausymosi trukmė trumpėja. Populiari saugaus klausymosi taisyklė – 60 ir 60. Tai reiškia, jog galime saugiai klausytis muzikos per ausinukus 60 minučių per dieną, o garso stiprumas neturėtų viršyti 60 procentų garso lygio.  Atkreipčiau dėmesį, jog jeigu būdami su ausinukais negirdime šalia stovinčio ir kalbančio žmogaus, vadinasi garsas yra per stiprus.
 
- Ar jauni žmonės dažnai skundžiasi klausos sutrikimais?  
- Pastebėta, jog jaunų žmonių klausos sutrikimų skaičius didėja. Tai lemia keletas priežasčių – jauni žmonės dažnai ir, deja, per garsiai klausosi muzikos grotuvų,  o  atsiradus pirmiesiems klausos sutrikimų požymiams neskuba kreiptis į medikus, dažnai nekreipia dėmesio į žalojantį klausą triukšmo poveikį. Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, daugiau nei 1 mlrd. pasaulio gyventojų yra klausos pablogėjimo rizikos grupėje dėl žalingo muzikos klausymosi.
 
- Ar spengimas ausyse esant tylai yra normalus požymis? Kodėl gali atsirasti šis spengimas?
- Spengimas ausyse yra vienas iš klausos sutrikimų požymių. Remiantis literatūros duomenimis, nuolatiniu spengimu ausyse skundžiasi apie 10-15 procentai žmonių, o laikinas, praeinantis  spengimas yra gerokai dažnesnis. Spengimas ausyse atsiranda dėl sutrikusio neuronų aktyvumo klausos laide.  
 
- Kartais net ir supratę, kas mums yra sakoma, dažnai perklausiame ir tik perklausę „atgaminame“, kas mums buvo sakyta?
- Kalbos suvokimui svarbi net tik gera klausa, tačiau svarbi ir emocinė – psichinė žmogaus būsena. Nuovargis, dėmesio koncentravimo sutrikimas gali lemti, jog net ir turėdami puikią klausą, ne iš karto išgirsime ir suprasime, ką mums sako aplinkiniai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Plastikinis butelis gali virsti paracetamoliu

      Edinburgo universiteto mokslininkai išrado būdą gaminti paracetamolį iš plastiko atliekų naudojant bakterijas. Ši technologija sprendžia dvi problemas vienu metu – mažina plastiko taršą ir užtikrina ekologiškesnę vaistų gamybą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris