Kaip klausytis muzikos saugiai ir ką būtina žinoti apie klausą?

Aistė Navakauskaitė, LiMSA narė
2019-07-05
Klausa leidžia bendrauti su kitais, įsilieti ir išlikti atidiems mus supančiai aplinkai. Dėl šių svarbių priežasčių reikia nepamiršti atkreipti dėmesį ar tarp jaunų žmonių didėja klausos sutrikimų tendencija bei kada net ir paprastas spengimas ausyse gali būti rimtas signalas susirūpinti klausa. Šie ir panašūs aktualūs klausimai aptarti su gydytoja Vija Vainutiene.
Kaip klausytis muzikos saugiai ir ką būtina žinoti apie klausą?
Rekomendacijų ir taisyklių laikymasis bei atsakingas požiūris į sveikatą yra vienintelė išeitis turėti nepažeistą klausą ir mėgautis kokybišku, visaverčiu gyvenimu.

- Jauni žmonės yra linkę praleisti nemažai laiko klausantis muzikos per ausinukus. Kiek laiko rekomenduotumėte klausytis muzikos ausinukais? 
- Kalbant apie saugų muzikos klausymąsi per ausinukus, reikėtų atkreipti dėmesį, jog svarbi ne tik klausymosi trukmė bet ir garso stiprumas. Kuo stipresnis garsas, tuo saugaus klausymosi trukmė trumpėja. Populiari saugaus klausymosi taisyklė – 60 ir 60. Tai reiškia, jog galime saugiai klausytis muzikos per ausinukus 60 minučių per dieną, o garso stiprumas neturėtų viršyti 60 procentų garso lygio.  Atkreipčiau dėmesį, jog jeigu būdami su ausinukais negirdime šalia stovinčio ir kalbančio žmogaus, vadinasi garsas yra per stiprus.
 
- Ar jauni žmonės dažnai skundžiasi klausos sutrikimais?  
- Pastebėta, jog jaunų žmonių klausos sutrikimų skaičius didėja. Tai lemia keletas priežasčių – jauni žmonės dažnai ir, deja, per garsiai klausosi muzikos grotuvų,  o  atsiradus pirmiesiems klausos sutrikimų požymiams neskuba kreiptis į medikus, dažnai nekreipia dėmesio į žalojantį klausą triukšmo poveikį. Remiantis Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, daugiau nei 1 mlrd. pasaulio gyventojų yra klausos pablogėjimo rizikos grupėje dėl žalingo muzikos klausymosi.
 
- Ar spengimas ausyse esant tylai yra normalus požymis? Kodėl gali atsirasti šis spengimas?
- Spengimas ausyse yra vienas iš klausos sutrikimų požymių. Remiantis literatūros duomenimis, nuolatiniu spengimu ausyse skundžiasi apie 10-15 procentai žmonių, o laikinas, praeinantis  spengimas yra gerokai dažnesnis. Spengimas ausyse atsiranda dėl sutrikusio neuronų aktyvumo klausos laide.  
 
- Kartais net ir supratę, kas mums yra sakoma, dažnai perklausiame ir tik perklausę „atgaminame“, kas mums buvo sakyta?
- Kalbos suvokimui svarbi net tik gera klausa, tačiau svarbi ir emocinė – psichinė žmogaus būsena. Nuovargis, dėmesio koncentravimo sutrikimas gali lemti, jog net ir turėdami puikią klausą, ne iš karto išgirsime ir suprasime, ką mums sako aplinkiniai.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica