Kada nepaisyti galvos skausmo pavojinga

Aigustė Tavoraitė
2017-02-10
Retas kuris nėra patyręs didesnio ar mažesnio galvos skausmo. Vyresnio amžiaus žmogui jis gali būti ne tik nuovargio pasekmė, bet ir daug rimtesnių ligų pranašas.
Kada nepaisyti galvos skausmo pavojinga
Kai ūmus stiprus galvos skausmas užklumpa karščiuojant, pavyzdžiui, sergant angina, plaučių uždegimu, tai gali būti galvos smegenų infekcinių ligų – meningito arba encefalito – ženklas.

Įvertinti skausmo pradžią

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Galvos skausmo centro vadovės prof. Dianos Obelienienės, kalbant apie vidutinio – 50–60 metų – amžiaus ir vyresnių asmenų galvos skausmą, labai svarbu įvertinti, ar skausmas atsirado naujai pirmą kartą, ar kitoks skausmas atsirado šalia senojo, ar pasiketė senojo galvos skausmo pobūdis – jis sustiprėjo, padažnėjo, pailgėjo ir t.t.
 
„Vienas dalykas, jei skausmas kaip šleifas lydi visą gyvenimą nuo jaunystės, tuomet greičiausiai tai yra pirminis galvos skausmas, pavyzdžiui, migrena. Tačiau jei galvos skausmas atsirado, labai pablogėjo ar pasikeitė sulaukus penkiasdešimties, tai jau gali būti pavojaus signalas. Tai greičiausiai gali būti antrinis arba simptominis galvos skausmas ir naujai prasidėjusios rimtos ligos pranašas“, – įspėjo gydytoja neurologė.

Antrinių galvos skausmų rūšių yra labai įvairių. Kokie patys pavojingiausi?
 
„Jei naujai atsiradęs galvos skausmas vargina mėnesį ir daugiau, pažadina naktį, sustiprėja paryčiui, kosint ar stanginantis, būtinai reikėtų nedelsiant apsilankyti pas gydytoją. Tokio skausmo priežastimi gali būti galvos smegenų auglys (tumoras), šią ligą dažnai lydi ir psichikos sutrikimai. Tuomet būtinas išsamus neurologinis ištyrimas, reikalui esant skiriamas kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tyrimas“, – aiškino D.Obelienienė.
 
Gali būti grėsmė gyvybei
Į skubiosios pagalbos skyrių profesorė patarė vykti nedelsiant, jei labai stiprus galvos skausmas trenkia lyg perkūnas iš giedro dangaus. „Dažnai penkiasdešimt procentų tokių atvejų žmogus ir nualpsta. Tuomet įtariama gyvybei pavojinga situacija – galvos smegenų kraujagyslės aneurizmos plyšimas“, – kalbėjo gydytoja.
 
Kita skubaus reagavimo reikalaujanti situacija – kai ūminis stiprus galvos skausmas yra lydimas karščiavimo, pykinimo ir/ar vėmimo, arba pasireiškia sergant tokiomis ligomis kaip gripas, angina ar plaučių uždegimas. Tokiu atveju tai galimas galvos smegenų infekcinių susirgimų – meningito arba encefalito – ženklas.
 
Gydytoja įvardijo ir trečią grupę galvos skausmų, kurie kaip lydimas simptomas atsiranda dėl labai įvairių priežasčių. „Jie gali atsirasti persirgus insultu, esant galvos smegenų kraujotakos nepakankamumui. Galima paminėti ir kardiovaskulinės sistemos ligas, ypač širdies nepakankamumą, taip pat – inkstų nepakankamumą ir dar daug kitų situacijų, galinčių sukelti galvos skausmą“, – sakė D.Obelienienė.

 
Prireikia ir psichiatro pagalbos
Bet kuriuo atveju, tiek esant pirminiams, tiek simptominiams galvos skausmams, medikė patarė nesiimti savigydos. „Priklausomai nuo skausmo tipo ir priežasties gali būti skiriami visai skirtingi preparatai. Epizodinis galvos skausmas, kuris pasireiškia retai ir yra priskiriamas prie kitų ligų, pavyzdžiui, – lėtinės galvos smegenų išemijos, simptomiškai gali būti malšinamas nuskausminamaisiais vaistais. Tačiau būtų patartina, kad šeimos gydytojas, pirmiausia įvertinęs bendrą sveikatos būklę, ypač galvos skausmams prasidėjus vyresniame amžiuje, nukreiptų pacientą neurologo konsultacijai“, – aiškino D.Obelienienė.
 
Gydytojos teigimu, lengvesniais atvejais, kai galvos skausmas nėra pavojingų gyvybei ligų simptomas, galbūt žmogui reikia tik susireguliuoti darbo-poilsio režimą, išmokti pailsėti, labiau paisyti sveikos mitybos, pavartoti organizmą stiprinančias priemones, tuomet pagerės ir sveikata bei bendra būklė. 

Kartais, esant psichogeninės kilmės skausmams gali prireikti ir gydytojo psichiatro ar psichologo pagalbos. „Tai dažniau pasitaiko jaunesniems žmonėms, vyresnieji geriau išmoksta valdyti psichinę būseną“, – sakė gydytoja.

 
Verta žinoti
Dažna vyresnio amžiaus žmonių bėda – galvos svaigimas. Vieniems jis atsiranda dėl periferinio-vestibulinio aparato sutrikimo. Kitai grupei žmonių – dėl centrinio vestibiulinio aparato pažeidimo, kuris gali atsirasti esant tokiems neurologiniams sutrikimams kaip lėtinė smegenų išemija (galvos smegenų aterosklerozė), išsėtinė sklerozė, galvos smegenų insultas ir daug kitų centrinės nervų sistemos lėtinių ligų. Svaigimas kaip lydintis simptomas gali pasireikšti ir sergant įvairiomis kitomis lėtinėmis somatinėmis ligomis.
Migrena moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai. 70 proc. moterų po menopauzės migreniai galvos skausmai praeina, bet trečdaliui jie gali likti ar net sustiprėti.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      NVC onkologai Utenoje diskutavo apie sklandesnį paciento kelią, bendradarbiavimo galimybes

      Ryšys su regionais, kompleksinė pagalba ir sklandus paciento kelias – tokios temos dominavo Nacionalinio vėžio centro...
      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      K.Kilčauskas: vakarietiško scenarijaus geriau nesulaukti

      „Dar neturime tragedijos kaip Vakaruose, kur žmonės medicininės pagalbos laukia paromis, bet tendencijos neramina“, &n...

      Budinti vaistinė


      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...
      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai

      „Vaistinės atidaromos greičiau, nei „kepami“ vaistininkai“, – aiškinama verslo atstovams, nor...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Tamsioji senatvės pusė – šiurpūs savižudybių rodikliai

      Urugvajuje vyresnio amžiaus žmonių savižudybių mastas kelia nacionalinį susirūpinimą, tačiau statistiniai duomenys atskleidžia, kad Lietuvoje situacija dar kritiškesnė. Abiejų šalių ekspertai kaip pagrindines problemas įvardija nutrūkusius socialinius ryšius, vienišumą ir pagalbos trūkumą.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Egalitarizmo kritika
      Henrikas Vaitiekūnas Egalitarizmo kritika
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!

      Naujas numeris