Kada atidėti skiepą nuo COVID-19?

Sima Kazarian
2021-07-15
„Nuo jaunystės sergu diabetu, esu alergiška kai kuriems vaistams, mano kojų venos išsiplėtusios. Kiek įmanoma, tiek vengsiu skiepytis bet kuria vakcina – nenoriu rizikuoti savo silpna sveikata“, – aiškina Danutė (68 m.) Savo ruožtu gydytojai tokiems pacientams teigia – sveikata žymiai labiau rizikuosite vakcinos vengdami. Tačiau ar yra ta riba, kai vis dėlto skiepytis nepatartina? 
Kada atidėti skiepą nuo COVID-19?
Onkologine liga sergantiems žmonėms dėl vakcinacijos patariama pasitarti su gydančiu gydytoju. Jis įvertins, ar pacientas nekarščiuoja, ar neserga infekcine liga, kokia yra vėžinės ligos stadija, ir tuomet nuspręs dėl vakcinacijos.

Ne atsisakyti, o atidėti
Kontraindikacijos skiepams yra pateiktos vaisto informaciniuose dokumentuose. Pacientas juos gali perskaityti pakuotės lapelyje, teigia Valstybinės vaistų kontrolės (VVKT) atstovė spaudai Aistė Tautvydienė.
 

Medicinos mokslų daktaras, profesorius Saulius Čaplinskas pastebi, kad iš to nedidelio kiekio priežasčių, dėl kurių verta tuokart atsisakyti vakcinos, dauguma yra laikinos. „Joms dingus žmogus gali būti sėkmingai vakcinuojamas“, – aiškino S.Čaplinskas.
Kaip pavyzdį jis pateikia onkologinėmis ligomis sergančius pacientus, kurie skiepijami remisijos stadijoje. Profesorius abejojantiems rekomenduoja pasitarti su savo gydytoju. „Jis įvertins, ar pacientas nekarščiuoja, ar neserga infekcine liga. Jei turi vėžinį susirgimą – aktyvi jo stadija, ar ne, ir tuomet nuspręs dėl vakcinacijos“, – teigė S.Čaplinskas.
 
Silpna sveikata – didesnė rizika?

„Kai būklė, kuri neleidžia skiepytis, pradingsta, žmonėms rekomenduojama vakcinuotis. Tai itin svarbu tiems, kurių imunitetas nusilpęs“, – teigia profesorius Saulius Čaplinskas.

 
Tačiau net ir neradę sau pritaikomų kontraindikacijų, lėtines ligas, alergijas, kraujo krešumo sutrikimus ir kitus negalavimus turintys žmonės abejoja, ar pasiskiepijus turimos ligos nesuaktyvės.
Profesorius neigia mitą, jog silpnos sveikatos žmonėms skiepai yra pavojingesni. Yra pastebėta, kad būtent silpnas imunitetas stipriai didina pavojingų viruso mutacijų organizme riziką.
 

S.Čaplinskas aiškina, kad daugelis alergijų nėra kontraindikacija skiepams: „Skiepai nesukelia tokios didelės alergijos, kad būtų pavojingi alergiškiems žmonėms. Penkiolikos minučių stebėjimo laikotarpis po skiepo leidžia pamatyti ir esant reikalui padėti žmogui, jei alerginė reakcija kiltų, nors jos tikimybė ir labai maža.“
 
Pavojų mato kitur
VVKT duomenimis, paskiepijus per 40 proc. populiacijos gauti tik 204 pranešimai apie sunkias nepageidaujamas reakcijas po COVID 19 vakcinacijos.
Profesorius pastebi, kad žmonės išgirdę apie sunkių šalutinių poveikių atvejus gerokai juos pervertina. Statistiškai didesnę riziką sveikatai neretai kelia dalykai, prie kurių žmonės yra pripratę ir jų nesibaimina. S.Čaplinskas pažymi, kad per daug sureikšminamas ir krešulių pavojus. Jis įspėja, kad kontraceptinių tablečių vartojimas ir rūkymas kelia kur kas didesnę riziką susidaryti krešuliams negu „AstraZeneca“ skiepas.
 
Kada atsisakyti antros dozės?
„Dvejomis dozėmis vartojamų rinkoje esančių vakcinų informaciniuose dokumentuose nurodyta, kad antrosios dozes negalima leisti pacientui, kuriam po pirmosios dozės pasireiškė sunki sisteminė alerginė reakcija.  Antros „Vaxzevria“ dozės negalima vartoti, jei  po ankstesnio skiepijimo „Vaxzevria“ buvo pasireiškęs trombozės su trombocitopenija sindromas.  Kitais atvejais, kai po pirmosios vakcinos dozes pacientas buvo patyręs sunkią nepageidaujamą reakciją, vakcinos antrosios dozes vartoti nedraudžiama“, – teigia A.Tautvydienė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Atsikračius didžiulio antsvorio dingo ir ligos

  Lygija Baranauskienė (66 m.) iš Šakių r. pademonstravo nepaprastą valią – antrojo tipo diabetu serganti moteri...
  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Jei sakote šias frazes apie klausos aparatus – smarkiai klystate!

  Vasarą susitinkant su draugais, aplankant tėvus ir gimines pokalbis neretai užsisuka apie sveikatą ir ligų įtaką kasdieniam gyveni...

  Budinti vaistinė


  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Klaipėdietės vaistininkės patarimai vykstantiems į Jūros šventę

  Savaitgalį pajūryje susirinks daugybė žmonių norinčių pasimėgauti tradicine Jūros švente. Specialistai įspėja, kad Klaipėdo...
  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Susipažinkite su apgaule: netikros ligos istorijos internete

  Kartu su naujomis bendravimo galimybėmis internetu, atsivėrė ir papildomos grėsmės. Alabamos universiteto klinikinės psichiatrijos profesorius dr. Marcas Feldmanas teigia, kad kuriasi nauja pacientų grupė – „Miunhauzenai internete“, kurie suvaidina ligą, siekdami dėmesio. Apie vieną tokį atvejį pasakoja detektyvė Taryn Wright ...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  203-oji diena
  Henrikas Vaitiekūnas 203-oji diena
  Į savo vartus...
  Henrikas Vaitiekūnas Į savo vartus...
  Tiesa, subalansuota visiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tiesa, subalansuota visiems

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica