Jogos pradžiamokslis: išsirinkite savo jogą

Aida Žemaitytė
2018-09-03
Yra moterų, jau kadais svajojančių išbandyti jogą, bet taip ir nežengiančių to lemiamo žingsnio. Ilma Pranciulytė-Bagdžiūnienė, Lietuvos jogos asociacijos instruktorė sako, kad svajonių turinti moteris – nuostabu, mat ji būtinai sulauks savo dienos ir išmėgins jogą. O štai moterims, kurios sakosi stokojančios laiko, mėgsta nuolatinę komforto būseną, ji linki pajusti tekantį laiką ir susimąstyti, ką iš tikrųjų norėtų veikti.
Jogos pradžiamokslis: išsirinkite savo jogą
Rekomenduotina jogą praktikuoti kasdien. Optimalu tuo užsiimti tris keturis kartus per savaitę. Du kartai per savaitę – tai kritinis minimalus praktikų skaičius ir laukti rezultatų šiuo atveju teks ilgiau.

- Yra daugybė jogos rūšių... 
- Tas tiesa, o ir nuolat vyksta jų transformacija – atsiranda vis naujų porūšių. Naujos jogos atšakos yra kildinamos iš pagrindinių, klasikinių jogos rūšių (Hatha, Aštanga, Bhakti, Jnana, Karma, Mantra ir kitų). Vakarietiškam pasauliui labiau artimos ir adaptuotos Hatha, Aštanga jogos rūšys. Pasaulyje jaučiamas augantis susidomėjimas ir meditacinėmis technikomis, kurios paliečia žmogaus gylį, vidinės harmonijos aspektus. Todėl globaliai auga susidomėjimas joga kaip gyvenimo būdu plačiąja prasme, neapsiribojant tik fiziniais pratimais.
 
- Kiek žmogaus gyvenimo būdas, amžius, lytis, temperamentas, kūno sudėjimas yra svarbūs renkantis jogos rūšį?
- Jūsų amžius, lytis, kūno sudėjimas, temperamentas, gyvensena, neįgalumas, socialinė padėtis, religija, lytinė orientacija ir kita nėra svarbūs aspektai pradedant lankyti jogos pamokas. Tik išmėginę skirtingas jogos rūšis bei jogos vedančiuosius pajausite, kurią jogą norėsis praktikuoti toliau ir kurio instruktoriaus mokymo metodai jums priimtini.

 
- Kalbant šmaikščiai, joga, jūsų nuomone, labiau yra „psichologas“ ar „sporto treneris“?
- Joga jums pirmiausia turi tapti gyvenimo dalimi, draugu. Jei lankysite užsiėmimus dėl kito žmogaus, aplinkybių, ego, o ne dėl savęs, bus sunku ilgai išlaikyti dėmesį, tęstinumą ir motyvaciją. Reguliariai praktikuojant joga jums taps daugiau nei „psichologu“ ir „sporto treneriu“, bet šių potyrių teks palaukti ir užsitarnauti atkakliomis praktikomis.
 
- Dažnas jogos bijo, nes „šiai praktikai reikia skirti daug laiko, privaloma užsiiminėti kone kasdien“. Ar tai tik mitas? 
- Iš tiesų rekomenduotina jogą praktikuoti kasdien ir tai nėra mitas. Optimalu tuo užsiimti tris keturis kartus per savaitę. Du kartai per savaitę – tai kritinis minimalus praktikų skaičius ir laukti rezultatų šiuo atveju teks ilgiau. Geriau praktikuokite trumpiau, bet kasdien, pavyzdžiui, vieną dieną tam skirkite dvidešimt trisdešimt minučių, o kitą – valandą. Yra žmonių, kurie praktikuoja jogą kartą per savaitę. Tai geriau, negu nieko, bet nuo tokio režimo žmogų greičiau apims irzlumas, nei atsiras kitų pojūčių kūne.
 
Pradžioje jūsų praktiką gali sudaryti tik vienas pratimas, kurio pakartojimų skaičių galite padidinti, kai tik būsite tam pasiruošę. Pavyzdžiui, pratimas (asana) stovėsena ant pečių („žvakė“) dažnai vadinama jogos pozų karaliene. Šios pozos dėka funkcionuoja visas kūnas. Ji gali būti atliekama nuo trisdešimties sekundžių iki trisdešimties minučių, o poveikis yra jaučiamas hormoninei pusiausvyrai, širdies ir kraujotakos bei nervų sistemoms, miego kokybei, gerklės čakros stimuliavimui ir kt.
 
Girdime, kad vienas svarbiausių komponentų, kalbant apie jogą, yra mokytojas. Kaip jį išsirinkti? 
- Jogos perteikimas žmogui, instruktoriaus pasirengimas ir jo mokymo metodai yra labai svarbu. Žmonės kartais renkasi jogos studiją arčiau darbo ar gyvenamosios vietos, tačiau ne tai svarbiausia. Ieškokite trenerio su patirtimi, aktyvaus ir smalsaus, mokytojo, kurio asmenybė jus žavi, motyvuoja, skatina tobulėti ir laikui bėgant kūnu jaučiate teigiamus pokyčius. Mokytoją turite laikyti draugu, nebijoti būti atviras su juo ir nuolat jausti jo paramą praktikose.


 
Kaip pasirinkti sau tinkamą jogos rūšį? 
Prieš rinkdamiesi jogos pamokas, atsakykite sau į klausimus: „kuo noriu būti, tapti“, „kokie mano lūkesčiai, svajonės“, „ką noriu pakeisti“, „kokias problemas noriu išspręsti“?
Nebijokite pamėginti. Bus drąsiau, jei pirmąkart eisite su drauge ar draugu. Linksmoje kompanijoje kūnas bus labiau atsipalaidavęs, motyvacija ir nusiteikimas – didesnis. Juolab, kad daugumoje jogos studijų Lietuvoje, pirmas apsilankymas – nemokamas!

Klaidingas požiūris, kad joga kainuoja brangiai. Jogos studijos Lietuvoje turi įvairių pasiūlymų tiek studentams, tiek senjorams, tiek norintiems užsiėmimus lankyti nereguliariai. Lietuvos jogos asociacija, Kauno jogos studija, visuomenės sveikatos biurai vykdo ilgalaikius holistinius ir sveikatinimo projektus, kurių metu lankytojai gali praktikuoti jogą nemokamai įvairiose miestų erdvėse.


Išsirinkite tinkamą jogos trenerį. Lietuvoje jogos trenerių, instruktorių ir mokytojų pasiūla viršija paklausą, tad rinkitės atsakingai, pasikonsultuokite su jogą lankančiais draugais, susitikite akis į akį su pasirinktu jogos instruktoriumi. Rekomenduojama rinktis tokį, kuris pats reguliariai praktikuoja jogą, propaguoja sveiką gyvenseną, užsiima švietėjiška veikla, dalyvauja projektuose, nuolat gilina žinias ir, svarbiausia, – myli ir gyvena tuo, ką daro.
Atmeskite išankstinį neigiamą požiūrį, kad pamokos metu jums viskas eisis blogai. Jogos treneris adaptuos jums pratimus, juos atliksite pagal galimybes, fizinį bei dvasinį pasirengimą.

 
Verta žinoti
Norint užsiimti joga taip pat svarbu turėti patogią aprangą. Jei rūbai kaustys, bus nepatogu. Būtent nepatogūs drabužiai gali tapti nenoro užsiimti joga priežastimi. Kad taip nenutiktų, derėtų atidžiai išsirinkti aprangą. Rekomenduojami natūralių medžiagų rūbai, be galinčių trinti siūlių. Jie turėtų būti aptempti (bet neveržiantys, nespaudžiantys). Dar vienas kriterijus, pagal kurį patariama rinktis aprangą jogai, yra oro pralaidumas. Kitaip tariant, oda turi kvėpuoti.
 
Jei joga norima užsiimti namuose, teks pasirūpinti kilimėliu. Jo paviršius kitoks nei įprasto kilimo, tad pratimų atlikimas bus patogesnis. Jei ruošiamasi treniruotis kokiame nors klube, prieš viską reikia pasidomėti, ar atsinešti savo kilimėlį, ar jis bus duodamas vietoje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica