Jei neišvengėte antibiotikų: kaip atkurti mikrobiotą?

Aigustė Tavoraitė
2017-10-30
Ilgėjančios eilės vaistinėse ir poliklinikose praneša apie prasidėjusį ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sezoną. Savo ruožtu sveikatos specialistai ragina nepamiršti pasiskiepyti nuo gripo bei primena apie atsakingą antibiotikų vartojimą ir pagalbą atkuriant jų jau sutrikdytą žarnyno mikrobiotą.
Jei neišvengėte antibiotikų: kaip atkurti mikrobiotą?
Šalutinis antibiotikų poveikis pasireiškia viduriavimu, pilvo skausmu, pykinimu, rėmeniu, vėmimu, apetito sumažėjimu, rečiau – vidurių užkietėjimu. Antibiotikų sukeltas viduriavimas gali atsirasti medikamentų vartojimo metu, praėjus kelioms dienoms ar net savaitėms po gydymo pabaigos.

Ydinga praktika
„Didžiajai daugumai žmonių antibiotikai yra skiriami nepagrįstai“, – konstatuoja Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas, VUL Santaros klinikų filialo Vaikų ligoninės gydytojas vaikų gastroenterologas doc. dr. Vaidotas Urbonas.
Tačiau, jo manymu, nereikia dėl to skubėti kaltinti gydytojų. „Ypač didelę patirtį turintys medikai, kai neskyrus antibiotikų buvo praleisti meningokemijos, netipinės pneumonijos atvejai, dažnai vaistą išrašo tiesiog apsidrausdami. Be to, ne paslaptis, kad receptą antibiotikams gauti nėra sudėtinga, taigi žmogus vaistą dažnai pasiskiria pats, net nepasitaręs su gydytoju. Tai yra ydinga praktika“, – aiškino pašnekovas.
 

Didina atsparumą antibiotikams
Pasak V.Urbono, užsiimant tokia savigyda ne tik negydoma liga, bet ir be reikalo žalojamas organizmas. „Antibiotikai naikina tiek „blogąsias“, tiek „gerąsias“ bakterijas. Yra sutrikdoma ne tik žarnyno, bet ir urogenitalinė – makšties ar šlapimo takų, burnos, kvėpavimo takų, odos mikrobiota. Tai sąlygoja kitų ligų atsiradimą“, – kalbėjo vaikų gastroenterologas.
Šalutinis antibiotikų poveikis pasireiškia viduriavimu, pilvo skausmu, pykinimu, rėmeniu, vėmimu, apetito sumažėjimu, rečiau – vidurių užkietėjimu. Antibiotikų sukeltas viduriavimas gali atsirasti medikamentų vartojimo metu, praėjus kelioms dienoms ar net savaitėms po gydymo pabaigos.
 

„Dar didesnė problema – atsparių antibiotikams bakterijų atsiradimas, kurios rimčiau susirgus gali ir į kapus nuvaryti“, – sako gydytojas vaikų gastroenterologas doc. dr. Vaidotas Urbonas.

 
Ypač tuomet, kai medikamentų vartojimas nutraukiamas savavališkai, vėliau tai pačiai ligai gydyti prireikia platesnio spektro antibiotikų. Tuomet ir gydymas būna ilgesnis, ir šalutinio poveikio galimybė didesnė.
 
Į pagalbą – „gerosios“ bakterijos
Pašnekovas pabrėžė, kad net jeigu antibiotikai tikrai reikalingi, jie turėtų būti skiriami itin atidžiai. Skirtingai ligai gydyti reikia skirtingų antibiotikų, tikslios dozės ir vartojimo kurso.

„Jeigu yra galimybė, geriau skirti į veną leidžiamą medikamentą – tai efektyviau ir mažesnė būna šalutinių poveikių tikimybė. Kitu atveju reikia rinktis siauresnio spektro antibiotiką, veikiantį tik tas konkrečias bakterijas“, – kalbėjo medikas.
 
Organizmo mikrobiotai atkurti ir antibiotikų sukeltam viduriavimui bei kitiems virškinamojo trakto negalavimams gydyti pasitarnauja kartu vartojami probiotikai – maisto papildai iš gyvųjų organizmų. „Be abejo, norint pasiekti reikiamą efektą reikia rinktis tokius, kurie neveiktų antibiotikų. Jei tai sudėtinga įvertinti, pirmiausia reikėtų išgerti antibiotiką, o vėliau – praėjus kokioms dviem trims valandoms – probiotiką“, – aiškino V.Urbonas.
 
Probiotikai yra įtraukti į rekomenduojamų preparatų sąrašą funkcinių suaugusiųjų ir kūdikių virškinimo ligų, ūmių gastroenteritų, antibiotikų sukelto kolito ir uždegiminių žarnų ligų gydymui. Ne visų probiotikų poveikis yra įrodytas moksliniais tyrimais, todėl juos padėti išsirinkti turėtų tik šią sritį išmanantis gydytojas.
Vaikų gastroenterologas priminė, kad probiotikus veiksminga vartoti ir  ūminių virusinių bei bakterinių viduriavimų, kurių taip pat padažnėja šaltuoju metų laiku, profilaktikai.

 
Tarp kitko
V.Urbonas priminė, kad nepagrįstai antibiotikų galima gauti ir iš kitų šaltinių. „Didelė problema pasaulyje – antibiotikų vartojimas žemės ūkyje. Viena mokslininkų draugija yra paskaičiavusi, kad kone 80 proc. pagamintų antibiotikų skiriama ne žmonių gydymui, o sunaudojama žemės ūkyje. Todėl antibiotikų galima gauti vartojant tam tikrus produktus. Nors Europos Sąjungoje (ES) antibiotikų naudojimas žemdirbystėje griežtai reglamentuojamas, tokių produktų į mūsų rinką gali patekti iš trečiųjų šalių. Ypač opi ši problema JAV, kur maisto ruošimo technologijos stipriai atsilieka nuo ES valstybių“, – sakė jis.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica