Jei karantiną leidžiate sodyboje, nepamirškite pasirūpinti apsauga nuo UV spindulių

www.lsveikata.lt
2020-03-23
Dažnas karantino metu atsiriboti nuo žmonių pasirenka gamtos prieglobstyje. Kas laikinai persikelia gyventi į sodybas, kiti savaitgaliais traukia toliau į užmiestį. Gydytoja dermatologė dr. Gintarė Linkevičiūtė primena, kad pavasarį laiką leidžiant gamtoje derėtų pasirūpinti veido oda. Mat ji vis aukščiau kylant saulei yra labiau pažeidžiama UV spindulių.
Jei karantiną leidžiate sodyboje, nepamirškite pasirūpinti apsauga nuo UV spindulių

Oda nespėja prisitaikyti

„Vėjuotą dieną oda gali išsausėti, sudirgti ir tapti dar labiau pažeidžiama UV spindulių, kuriuos mums dovanoja vis aukščiau kylanti saulė. Odą reikėtų pakankamai drėkinti emolientais, kad būtų užtikrinta jos barjerinė funkcija. Taip pat reikėtų pasirūpinti apsauginiais kremais nuo saulės ir tinkamais drabužiais, kurie apsaugotų saulei eksponuojamas vietas“, - sako gydytoja dermatologė dr. Gintarė Linkevičiūtė.


Mat šiltais drabužiais visą žiemą dengta oda, šviečiant aktyviai pavasarinei saulei nespėja taip greitai prisitaikyti, gaminti pakankamai pigmento melanino. Be to, saulei pakilus aukščiau horizonto, daugiau spindulių pasiekia Žemės paviršių.
„Dėl to kovo mėnesį jau galime pajusti, jog saulė šildo, o balandį galime ir nudegti. Dėl šių priežasčių ankstyvą pavasarį reikia naudoti apsaugines priemones nuo saulės“, - primena gydytoja.

Anot jos, apsaugos nuo saulės kremas pasirenkamas atsižvelgiant į odos tipą. Europoje vyrauja keturi skirtingi odos tipai, kurie skirstomi pagal odos ir plaukų spalvą ir tai, kaip greitai oda saulėje ima raudonuoti. Kuo oda šviesesnė, tuo didesnės apsaugos reikia. Specialistė primena, kad atsižvelgti į apsaugą nuo saulės derėtų ir žmonėms, turintiems odos problemų, tokių kaip išsiplėtę kapiliarai ir veido rožinė, pigmentacijos sutrikimai, aknė, raudonoji vilkligė. Taip pat tiems, kurie naudoja rūgštines odos priežiūros priemones, saulei įjautrinančius medikamentus (doksiciklinas, sisteminiai ir vietiniai retinoidai, benzoilperoksidas). Jiems rekomenduojama naudoti didesnę SPF apsaugą.
 
Skatina apgamų atsiradimą
Anot G.Linkevičiūtės, ultravioletiniai spinduliai yra vienas pagrindinių veiksnių, skatinančių naujų apgamų atsiradimą ir pokyčius. Piktybinių ląstelių vystymosi pradžia susijusi su pokyčiais (mutacijomis) genuose, kontroliuojančiuose ląstelių funkcijas, ypač augimo ir dalijimosi.
„Genų mutacijų gali atsirasti bet kuriuo žmogaus gyvenimo laikotarpiu ir dėl klaidingo ląstelių dalijamos, ir dėl DNR pažeidimų veikiant kenksmingiems aplinkos veiksniams. Patikimai įrodyta, kad melanomai išsivystyti didžiausią reikšmę turi ilgalaikis saulės poveikis odai. Reikėtų nepamiršti, jog saulės spinduliai skatina ne tik apgamų ir melanomos, bet ir odos ikivėžinių ligų bei kitų dviejų odos vėžio formų: bazaliomos ir plokščialąstelinės karcinomos atsiradimą“, - įspėja dermatologė.
 
Prasideda erkių sezonas
Be to, anot gydytojos, dabar ne mažiau svarbu saugotis erkių, kurios šiemet itin aktyvios dėl gerokai šiltesnės žiemos nei įprastai.
„Miškuose, pievose derėtų dėvėti uždarus drabužius bei avalynę, taip pat nepamiršti ir galvos apdangalų. Prieš keliaujant į gamtą naudoti priemones nuo vabzdžių, o grįžus įdėmiai apžiūrėti save ir artimuosius“, - primena specialistė.


 
Tarp kitko
I tipas - oda ir plaukai šviesūs, veidas strazdanotas. Šie žmonės labai jautrūs saulės spinduliams ir praktiškai niekada neįdega, o tik nudega. Jiems laikas, sukeliantis odos paraudimą būnant saulėje be jokios apsaugos, yra 5–10 min.
II odos tipas – dažniausias Lietuvoje. Tai šviesios odos pilkų plaukų žmonės, kurių oda pabuvus saulėje paraudonuoja, tačiau vėliau pasidengia bronziniu įdegiu. Jie iki pirmųjų paraudimo požymių saulėje gali išbūti 10–20 min.

III tipas – rusvi ar rudi plaukai, oda tamsesnė. Šie žmonės įdega švelniai, nudega retai, jų saugus buvimo saulėje laikas pailgėja iki 20–30 min.
IV tipui būdinga tamsi oda, plaukai ir akys. Jie praktiškai niekada nenudega, įdega greitai, stipriai paruduoja. Jie saulėje gali būti 45 min. ir daugiau ir nenudegti.

 
Verta žinoti
Apsaugos nuo saulės laipsnis preparatuose žymimas SPF skaičiais. SPF (angl. Sun Protection Factor) – apsaugos nuo saulės faktorius. Jo dydis žymimas skaičiais ir reiškia, kiek laiko galima būti saulėje ir nenudegti. SPF veikimo laikas (T) apskaičiuojamas pagal formulę: T = (SPF X 10 min.). Didžiausias filtras yra SPF 50+.
 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica