Išgyventi karantiną

Roma Macijauskaitė
2021-01-14
Pandemija kaip niekada anksčiau išskyrė vyresnio amžiaus žmones – įvardinti pažeidžiamiausiais jie buvo priversti užsidaryti atskirtyje. Kaip tai paveikė jų psichinę sveikatą? – klausiame psichologės psichoterapeutės Brigitos Gulbinaitės.
Išgyventi karantiną
Jei stinga bendravimo, prisiminkite, su kuo seniai bekalbėta, paskambinkite – o gal ir jis jaučia vienatvę, laukia skambučio.

- Situacija, kai nieko negalime padaryti, tik klausyti nurodymų ar specialistų patarimų, alina. Kada ji baigsis, neaišku, ir tas neapibrėžtumas kelia didelį bejėgiškumą, laikytis izoliacijos darosi dar sunkiau, sako B.Gulbinaitė. - Žmogui, kuris moka naudotis šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, gali susisiekti su namiškiais, situacija truputį lengvesnė. Sudėtingiausia tam, kuris jomis nesinaudoja. Ir itin didelis bejėgiškumas apima tą vyresnįjį, kuris sulaukė užtarnauto poilsio, galėtų naudotis visomis galimybėmis gyvenime, tačiau jos iš jo atimtos. Neišmanydamas technologijų, jis suvokia, kaip toli į priekį nubėgo gyvenimas, kaip greitai viskas keitėsi ir kad jis pats paliko kažkur. Negalėjimas išmaniai susisiekti su artimaisiais ar draugais, primena, koks jis yra bejėgis, nesugebantis ko nors padaryti. Dažnai jausmas, kad esi nebereikalingas, apima į pensiją išėjusį žmogų, o šioje situacijoje jis dar labiau sustiprėja.  
 
Turbūt sunkiausia vienišiems žmonėms?

- Šioje situacijoje paaštrėja visi iki tol išgyventi jausmai. Jei buvo vienatvės jausmas, jis pasidaugina keliskart. Jei buvo savigraužos, jos gerokai padaugėja. Ar žmogus yra visiškai vienas, ar net turi vaikų, bet jie toli, nuoskauda tikrai didelė. O ką tik išgyventas švenčių laikotarpis tą vienatvę dar labiau pabrėžia, nes televizija, medija pilna gražių paveikslėlių, kur visa šeima kartu. Per metus turime porą didesnių švenčių – Velykas ir Kalėdas, kai visi susitinkame. Per Velykas negalėjome, per Kalėdas buvo tas pats ir tai yra didelis smūgis vyresniam žmogui. Nes gyvenimas trumpėja, ir jausmas, kad dienos keliauja saulėlydžio link, yra ryškus. Dėl to kiekvienos šventės ir kiekvienas susitikimas tampa dar brangesni. Kai neaišku, kiek tų Velykų ar Kalėdų apskritai liko gyvenime, prarasti tas vienerias yra skausminga.
 
- Iš kokių požymių galima pastebėti, kad reikia susirūpinti artimojo emocine sveikata? 
- Lengviausia, kai žmogus tiesiogiai įvardija esąs vienišas ar liūdnas. Tada gali pasakyti suprantąs, kad tikrai liūdna, bet myli ir nesusitinkate tik norėdami išvengti blogiausio. Tačiau vyresnė karta nemoka kalbėti apie jausmus. Ir kartais tai gali pasireikšti pykčiu, neigimu, noru konfrontuoti – „nesąmonė“, „čia eilinis gripasׅ“, „aš nesusirgsiu“. Pyktis slepia bejėgiškumą, liūdesį, ilgesį. Dar vienas signalas, kad vyresniam artimajam trūksta bendravimo, rūpesčio – jam ima ryškėti somatinės ligos, jis kreipiasi į gydytoją.
Tad svarbu tokiam žmogui parodyti, kad jo nepamiršote, kad pasiilgote, ir kad kai tik galėsite, susitiksite. Ir, be abejo, bandyti su juo kuo dažniau kalbėtis, gal net išmokyti vaizdu susisiekti.
Paklausti, kuo galite padėti. Paprašykite vyresnio žmogaus patarimo – taip parodysite, kad jis svarbus ir suteiksite jam jėgų. Dėmesiu galima apdovanoti ne tik artimuosius, bet ir gyvenančius šalia: pasiteiraukite kaimyno, kaip šiandien jaučiasi, gal reikia ko parnešti iš parduotuvės. Mums – nieko ypatingo, o jam tai reiškia daug.

 
- Ką patartumėte patiems vyresniesiems?
- Užduokite sau klausimą, ko labiausiai norėtumėte, ko trūksta, ką pirmiausia padarysite, kai baigsis apribojimai, ir pasvarstykite, gal ką nors, kas nekelia pavojaus, galima nuveikti jau dabar. Jei stinga bendravimo, prisiminkite, su kuo seniai bekalbėta, paskambinkite – o gal ir jis jaučia vienatvę, laukia skambučio. Skaitykite – bibliotekos išduoda knygas. Žiūrėkite mėgstamą televiziją. Jei galite, eikite pasivaikščioti į gamtą – tai svarbu sveikatai. Susikurkite rutiną: nustatytomis valandomis gerkite arbatą, mankštinkitės, gaminkite pietus, skambinkite draugui, įsijunkite televizorių. Tai kuria saugumo jausmą, tokiu būdu pats kontroliuosite gyvenimą.
Ir, žinoma, prireikus nesibodėkite kreiptis pagalbos į savanorius, įvairias organizacijas. Juk net išgirstas nusiteikusio padėti žmogaus balsas gali palengvinti esamą savijautą.

 
Verta žinoti
„Sidabrinė linija“. Išgirs ir išklausys. Skambinkite nemokamu telefonu 8 800 800 20.
„Stiprūs kartu“. Padės, jei Jums reikia pagalbos. Skambinkite nemokamu numeriu 1827.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica