Įkvėpimo ambasadoriai

Amelija Trumpytė
2024-12-02
Kasdien milijonai žmonių pasaulyje stebi įkvepiančius aktorių ir sportininkų pasirodymus, klausosi talentingų dainininkų ir motyvatorių. Tarp šių matomų ir girdimų talentų yra ir tokių, kurie gyvenime turėjo įveikti ne tik profesinius iššūkius, bet ir fizinės negalios barjerus.
Įkvėpimo ambasadoriai
„Nors negaliu matyti pasaulio akimis, matau jį širdimi ir muzika“, – dažnai kartoja fenomenalus muzikos talentas Stevie Wonderis.

Nematantys muzikos genijai
 
Stevie Wonderis, vienas talentingiausių visų laikų muzikantų, apako dėl per didelio deguonies kiekio inkubatoriuje dar būdamas naujagimis. Nepaisant to, kad niekada nematė pasaulio savo akimis, jis turėjo nepaprastą muzikinį talentą. Jau būdamas vienuolikos metų pasirašė sutartį su „Motown Records“, o jo karjera tęsiasi daugiau nei 60 metų.
 
„Nors negaliu matyti pasaulio akimis, matau jį širdimi ir muzika“, – dažnai kartoja fenomenalus muzikos talentas S.Wonderis.
 
Dar vaikystėje jis išmoko groti pianinu, armonika ir būgnais, o jo vokaliniai gebėjimai iki pat šiol stulbina muzikos profesionalus. Muzikanto kūryba, apjungianti soul, R&B ir pop muzikos elementus, tapo muzikos istorijos pagrindu, įkvėpusiu ištisas atlikėjų kartas.
 
S.Wonderis ne tik kuria muziką, bet ir aktyviai kovoja už asmenų su negalia teises, įsteigė fondą, remiantį vaikus su regėjimo negalia.
 
Tokia pati įkvepianti ir operos solisto Andrea Bocelli istorija.

 
Būdamas dvylikos, žaisdamas futbolą jis patyrė traumą, dėl kurios visiškai prarado regėjimą. Tačiau tai nesustabdė jo nuo svajonės tapti dainininku. Nors tėvai baiminosi dėl sūnaus ateities, žymusis italas tvirtai tikėjo, kad muzika yra jo pašaukimas.
 
Kelias į šlovę nebuvo lengvas. Pradžioje jis studijavo teisę ir grojo pianinu baruose, norėdamas užsidirbti pragyvenimui. Visgi išskirtinis tenoro balsas atvėrė jam duris į didžiąsias pasaulio scenas. Šiandien A.Bocelli yra vienas žymiausių klasikinės muzikos atlikėjų pasaulyje.
 
Mokslo pasaulio revoliucionierius

Mokslo pasaulyje viena įsimintiniausių Stepheno Hawkingo istorija. Susirgęs amiotrofine lateraline skleroze, dar būdamas jaunuolis jis prarado galimybę savarankiškai judėti, vėliau kalbėti ir net kvėpuoti. S.Hawkingas tapo visiškai priklausomas nuo specialios įrangos, leidžiančios jam bendrauti ir judėti.
 
Mokslininko protas iki pat mirties išliko šviesus ir aštrus, o darbai apie juodąsias skyles ir visatos kilmę pakeitė žmonijos supratimą apie pasaulį. Nepaisant šios sunkios fizinės negalios, mokslininkas tapo vienu įtakingiausių fizikos teoretikų ir viena charizmatiškiausių asmenybių istorijoje.


 
Sporto pergalės
 
Pastarieji dešimtmečiai neįgalių žmonių sporte atnešė revoliucinius pokyčius: technologijų pažanga ir visuomenės požiūrio kaita atvėrė naujas galimybes atletams su negalia.
 
Viena ryškiausių šios revoliucijos istorijų – sprinterio Oscaro Pistoriaus kelias į olimpines žaidynes. Su neišsivysčiusiais blauzdikauliais gimusiam O.Pistoriui abi kojos žemiau kelių buvo amputuotos vos vienerių. Tačiau tai netapo kliūtimi jo sportinėms ambicijoms.
 
Anglies pluošto protezai, praminti „gepardo kojomis“, leido O.Pistoriui ne tik bėgioti, bet ir pasiekti rezultatus, prilygstančius profesionaliems bėgikams. 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse jis tapo pirmuoju istorijoje dvigubą amputaciją patyrusiu atletu, konkuravusiu olimpinėse žaidynėse kartu su sveikaisiais sportininkais. Jo dalyvavimas 400 metrų bėgime ir estafetėje paskatino diskusijas apie šiuolaikinių technologijų vaidmenį sporte.
 
Ne mažiau įkvepianti ir plaukikės Jessicos Long istorija. Su tokia pačia bėda rusijos vaikų namuose gimusi J.Long buvo įvaikinta amerikiečių šeimos. 18 mėnesių sulaukusiai mažylei buvo amputuotos abi kojos.
 

Nuo vaikystės vanduo tapo mergaitės stichija – baseine J.Long atrado sportinę aistrą. Netrukus jos plaukimo technika tapo studijų objektu kitiems negalią turintiems plaukikams.
 
J.Long pasiekimai stulbina: 23 paralimpiniai medaliai, iš kurių 13 aukso, daugiau nei 35 pasaulio rekordai. Tačiau už šių statistinių duomenų slypi kasdienės treniruotės, nuolatinė kova su fiziniais iššūkiais ir nepaliaujamas noras tobulėti. „Vandenyje aš jaučiuosi laisva, čia nėra jokių apribojimų“, – yra sakiusi J.Long.


 
Aktoriai, laužantys stereotipus
 
Kino ir televizijos industrijoje ilgą laiką negalią turinčių personažų vaidmenis atlikdavo sveiki aktoriai. Tačiau nauja talentingų negalią turinčių aktorių karta keičia tendencijas ir įrodo, kad autentiškumas ekrane yra ne tik įmanomas, bet ir būtinas.
 
Aktoriaus RJ Mitte istorija yra puikus pavyzdys, kaip negalia gali tapti unikaliu aktoriaus pranašumu. Gimęs su cerebrinio paralyžiaus diagnoze, RJ Mitte nuo pat vaikystės turėjo kovoti su judėjimo ir kalbos sutrikimais. Būtent ši patirtis leido jam sukurti nepamirštamą Walterio White jaunesniojo personažą seriale „Breaking Bad“. Pirmą kartą televizijos istorijoje cerebrinis paralyžius buvo vaizduojamas ne kaip kliūtis, bet kaip natūrali žmogaus gyvenimo dalis.

 
„Man niekada nekilo mintis slėpti savo negalią, – sakė RJ Mitte. – Priešingai, ji leido man geriau suprasti savo personažą ir perteikti autentišką patirtį žiūrovams.“ Jo sėkmė paskatino platesnę diskusiją Holivude apie negalią turinčių aktorių įtraukimą ir reprezentaciją ekranuose.
 
Kitas aktorius – žemaūgis Peteris Dinklage’as, gimęs su achondroplazija, atsisakė vaidmenų, kurie stereotipiškai vaizduoja jo būklės žmones. Principinga aktoriaus pozicija ir neeilinis talentas galiausiai atnešė jam vaidmenį, pakeitusį televizijos istoriją. Tirijono Lanisterio personažas seriale „Game of Thrones“ tapo vienu sudėtingiausių ir įsimintiniausių charakterių televizijoje, o P.Dinklage’o vaidyba pelnė jam net keturis apdovanojimus „Emmy“.
 
„Svarbiausia buvo tai, kad Tirijono personažas nebuvo apibrėžtas jo fizinėmis savybėmis, – sakė aktorius. – Tai buvo sudėtinga, gili asmenybė, kurios istorija neapsiribojo jo ūgiu.“
 
Aktoriaus pasirodymas seriale ne tik pelnė kritikų pripažinimą, bet ir pakeitė požiūrį į neįgalių aktorių galimybes televizijoje ir kine.


 
Įkvepiantys milijonus
 
Viena žymiausių XX amžiaus dailininkių Frida Kahlo didžiąją gyvenimo dalį praleido prikaustyta prie lovos dėl stuburo traumos ir kitų fizinių negalių. Kūrėjos menas tapo jos išsilaisvinimo forma, o darbai dar šiandien vertinami milijonais ir įkvepia menininkus visame pasaulyje.
 


Be galūnių gimęs Nickas Vujicicas tapo vienu garsiausių įkvepiančiu kalbėtoju ir verslininku. Jis įkūrė organizaciją, kuri padeda žmonėms su negalia įsitvirtinti verslo pasaulyje ir technologijų srityje. N.Vujicicas aktyviai naudoja šiuolaikines technologijas savo kasdienėje veikloje ir įkvepia kitus nepasiduoti, nepaisant fizinių apribojimų.
 
„Kartais tai, ką laikome didžiausiu apribojimu, gali tapti stipriausia mūsų puse“, – sakė jis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 
 

Komentuoti:


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

    R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

    Neatsiejamas Palangos reabilitacijos ligoninės veidas – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Romantė Aleknavičienė priė...
    R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

    R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

    „Jeigu dabar reikėtų rinktis profesinį kelią, turbūt rinkčiausi muzikos terapiją“, - šypsosi penkiasdeši...

    Budinti vaistinė


    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

    Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...
    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

    „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Gaujų smurtas žlugdo Haičio sveikatos sistemą

    Praėjus vos savaitei po to, kai dėl ginkluoto išpuolio buvo priverstas užsidaryti vienintelis Haičio neurochirurgijos centras, nusikalstamos gaujos užpuolė ir šalies universitetinę ligoninę, skelbiama „El Pais“.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Rauginto agurkėlio sindromas
    Henrikas Vaitiekūnas Rauginto agurkėlio sindromas
    Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
    Marius Čiurlionis Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
    JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
    Rimas Jankūnas JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?

    Naujas numeris