Į laukus vaistažolių

Greta Vanagienė
2019-07-12
Vasaros pradžia – vaistinių žiedų žydėjimo metas, todėl norintiems pasipildyti namų vaistinėlės atsargas žolininkė Jadvyga Balvočiūtė pataria negaišti: laukuose dabar žydi čiobreliai, pats laikas rinkti ir liepų žiedus.
Į laukus vaistažolių
Rinkti vaistažoles patariama tik nuošaliose, švariose vietose, nutolusiose nuo mašinų judėjimo, chemikalais purškiamų laukų, kitų taršos šaltinių. Be to, renkant žoleles svarbu skinti tik jaunus, neperaugusius, be dėmių, žalius lapelius, ūglius.

Gausu Dzūkijoje
Nors kai kurie vaistiniai žiedai jau spėjo nužydėti, pavyzdžiui, laukuose neberasite vienagraižės vanagės, anot liaudies medicinos žinovės J.Balvočiūtės, tęsiasi čiobrelių rinkimo metas, o žydėti pradėjo paprastoji rykštenė, skirta šlapimo takams gydyti.
„Paprastoji rykštelė gydomosiomis savybėmis gali pakeisti populiariuosius meškauogių lapus. Taip pat sausuose smėlynuose galima rasti smėlyninio šlamučio, paprastųjų lipikų, kurie skirti tulžies nutekėjimui, kepenims, šlapimo takams, inkstams, taip pat padeda nuo kosulio, stiprina imuninę sistemą. Ypač raminamai ir priešuždegimiškai veikia netrukus pelkynuose sužydėsiantys viržiai. Peršalimo ligoms gydyti čiobrelių ieškokite pievose, kalvelėse, sausuose šlaituose, miškuose, ypač jų gausu Dzūkijos kraštuose. Esant žarnyno bėdoms, sutrikus skrandžio veiklai ar kosint suaugusiems ir net kūdikiams tinka dabar masiškai žydinčių tūbių žiedai“, - pasakoja J.Balvočiūtė.

 
Skinti švariose vietovėse
Rinkti vaistažoles J.Balvočiūtė pataria tik nuošaliose, švariose vietose, nutolusiose nuo mašinų judėjimo, chemikalais purškiamų laukų, kitų taršos šaltinių. Be to, renkant žoleles svarbu skinti tik jaunus, neperaugusius, be dėmių, žalius lapelius, ūglius. Mat juose yra gausiausia gydomųjų medžiagų.
 

„Plauti augalų taip pat nepatariama, jei negalime skubiai, kaip reikiant išdžiovinti. Nuplautos žolelės gali prarasti dalį gerųjų savybių, todėl jas svarbu rinkti švarioje vietoje, patikrinti, kad nuskinti lapeliai būtų neaplipę žemėmis. Taip pat svarbu gerai apžiūrėti, ar lapeliai švarūs, nepažeisti miltligės, kitų grybinių ligų. Kitoje pusėje neturėtų būti vabzdžių kiaušinėlių“, - aiškina žolininkė Jadvyga Balvočiūtė.

 
Be to, žolininkė įspėja jokiu būdu nerauti augalų su šaknimis, jei renkama antžeminė dalis. Reikia atsargiai nukirpti su žirklutėmis ar nupjauti peiliuku, kad augalai galėtų augti toliau.
 

Gerai išdžiovinti
Vaistažolių žinovė teigia, nors yra žolelių, kurias suvartoti galima ir per devynerius metus, pvz., raugines medžiagas kaupiantys šakniastiebiai, įprastai vaistažolės galioja dvejus metus. Vis dėlto svarbiausia surinktas laukų gėrybes gerai išdžiovinti, laikyti tamsioje sausoje vietoje.
„Žmonija per tiek šimtmečių jau yra nustačiusi, koks augalas, kiek gali galioti, neprarasti gydomųjų savybių, tačiau visoms žolelėms galioja viena – išdžiovintas laikyti sausai, sandariai, tamsioje vietoje. Jei žoleles laikysite virtuvėje, kurioje esama garų ir šios prisigers drėgmės, ši iš žolelių savaime nepasišalins. Taip pat, jei vaistažoles laikote ilgiau nei kelerius metus, bet sausai, ir jos nesupelijo, nesugraužė kenkėjai, nepakito spalva, iš šios žaliavos galima pasidaryti atpalaiduojamą ar regeneruojamą vonią, prieš tai įsitikinus, ar tai žolei nesame alergiški“, - pataria J.Balvočiūtė.

 
Verta žinoti
Džiovinant vaistažoles siūloma 2-5 min. jas pakaitinti 70 laipsnių temperatūroje, kad žūtų kenkėjai. Jei vaistažolėse nėra eterinių aliejų, laikyti reikia penkias minutes, jei žolelės kvapios – trumpiau.
Daugiausia kenkėjų turi vaistažolės su žiedais, pavyzdžiui, vaistinės ramunės, gudobelių ar kiti žiedai. Mat šioms žydint vabzdžiai žiedyne randa ne tik nektaro, žiedadulkių, bet ir būstus naujoms kartoms.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica