Gydytojai įspėja: aktyvusis erkių sezonas prasidėjo

Lukas Paškevičius
2021-03-25
Kylantis termometro stulpelis ir vis labiau pavasarėjantys orai ne vieną paskatina daugiau laiko praleisti gryname ore. Gydytojai įspėja, jog kartu su gamta iš žiemos miego pabunda ir erkės, kurios gali ne tik apkartinti gyvenimo kokybę, bet ir sukelti nemenką pavojų gyvybei.
Gydytojai įspėja: aktyvusis erkių sezonas prasidėjo
Erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 28 dienų, todėl po erkės įkandimo patartina atidžiai stebėti savo būklę apie mėnesį.

Vos kelios sekundės
Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė įspėja – erkės perduota infekcija į organizmą patenka vos per kelias sekundes, o imantis prevencinių priemonių, pavyzdžiui, dezinfekantų, negalime būti tikri, ar pavyks išvengti infekcijos padarinių.
 

„Leisdami laiką gamtoje turime būti atidūs, kadangi net greitai ištraukus voragyvį bei dezinfekavus įkandimo vietą, negalime būti tikri, ar pavyks išvengti sudėtingo ligos proceso ir sunkių liekamųjų reiškinių“, – pasakoja šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė.

 

Medikės teigimu, didžiausias erkių skaičius stebimas gegužę–birželį bei rugpjūtį–rugsėjį. Nors erkės dažnai siejamos su jau žaliuojančia gamta ir vasara, aktyvusis periodas prasideda oro temperatūrai sušilus vos iki 5–7 laipsnių. Dėl to pravartu atkreipti dėmesį į tai, kad saulėtos ir drėgnos vietovės, tokios kaip miškai, kirtimai, pelkėtos ar žole apaugusios, puikiai tinka gyvuoti šiems ligas platinantiems voragyviams.
 
Klaidinantys simptomai
Specialistai prašo atkreipti dėmesį, jog erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 28 dienų, o ligos eiga išsiskiria dvejomis bangomis. Be to, simptomai yra panašūs į kitas ligas ir gali lengvai suklaidinti.
 
„Pirmoji banga trunka apie savaitę ir sukelia į gripą ar peršalimą panašius simptomus: karščiavimą, raumenų, galvos skausmus, nuovargį ar bendrą silpnumą. Vėliau seka vos apie savaitę trunkantis „pasveikimo“ periodas, kurio metu būsena pagerėja. Neretai prislopę simptomai gali sugrįžti su gerokai sunkesne antrąja ligos banga, pasireiškiančia 20–30 proc. užsikrėtusiųjų. Jos metu stebimi centrinės nervų sistemos pažeidimai, sukeliantys itin stiprius galvos skausmus, pykinimą, vėmimą, mieguistumą, rankų drebulį, raumenų bei sprando įsitempimą, nevaldomą karščiavimą, koordinacijos sutrikimą. Todėl po erkės įkandimo patartina atidžiai stebėti savo būklę apie mėnesį“, – paaiškina gydytoja.
 
Ji pažymi, jog erkinis encefalitas pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus bei periferinius nervus ir kai kuriems gali būti pražūtingas. Net pasveikus nuo šios ligos, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, negebėjimas susikoncentruoti, didelis jautrumas ar netgi paralyžius gali kankinti visą likusį gyvenimą.

 
Veiksmingiausia apsauga – skiepai
Kadangi specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, o repelentų suteikiama apsauga nėra visiškai patikima, veiksmingiausiu būdu išvengti pavojingos ligos išlieka vakcinacija. Pasak K.Lebedevaitės, pasiskiepijimas nuo erkinio encefalito užtikrina 98–99 proc. apsauga, tačiau tai veiksminga tik tuo atveju, jei yra laikomasi skiepų plano.
 
„Kai kurie pacientai galvoja, jog užtenka vieno skiepo, kad gamtoje būtų galima jaustis drąsiai. Visgi, norint užtikrinti nepertraukiamą apsaugą nuo erkinio encefalito, būtina tikslingai vadovautis visa skiepų schema. Vakcinacijos metu gydytojai supažindina pacientą su jo laukiančiomis procedūromis ir kurį laiką stebi jo būklę dėl galimų šalutinių reiškinių, taip užtikrindami, kad organizmui būtų suteikta didžiausia įmanoma apsauga“, - pasakoja gydytoja.
 
Medikė taip pat paaiškina, kad svarbiausi yra pirmieji 3 skiepai: antrasis – po 1–3 mėnesių, trečiasis – 9–12 mėnesių. Būtent po antrosios skiepo dozės praėjus 2–3 savaitėms susiformuoja imunitetas ligai, tačiau trečioji vakcinacija reikalinga, kad jis taptų ilgalaikis ir truktų net iki 5 metų. Vėliau tereikia palaikyti imunizaciją papildomomis skiepų dozėmis. Rekomenduojama vakcina nuo erkinio encefalito pasirūpinti dar prieš sušylant orams ir pradedant žaliuoti gamtai, nes tokiu būdu, laisvalaikiui vis dažniau persikeliant į gryną orą, bus galima jaustis saugiai ir užtikrintai, jog erkių platinamos mirtinos ligos pavyks išvengti.
 
Gydytoja nuramina, kad pavėlavus pasiskiepyti, visos vakcinacijos schemos iš naujo pradėti nereikia. Tokiu atveju geriausia pasitarti su gydytoju, kaip toliau tęsti skiepijimą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris