Gydytojai įspėja: aktyvusis erkių sezonas prasidėjo

Lukas Paškevičius
2021-03-25
Kylantis termometro stulpelis ir vis labiau pavasarėjantys orai ne vieną paskatina daugiau laiko praleisti gryname ore. Gydytojai įspėja, jog kartu su gamta iš žiemos miego pabunda ir erkės, kurios gali ne tik apkartinti gyvenimo kokybę, bet ir sukelti nemenką pavojų gyvybei.
Gydytojai įspėja: aktyvusis erkių sezonas prasidėjo
Erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 28 dienų, todėl po erkės įkandimo patartina atidžiai stebėti savo būklę apie mėnesį.

Vos kelios sekundės
Šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė įspėja – erkės perduota infekcija į organizmą patenka vos per kelias sekundes, o imantis prevencinių priemonių, pavyzdžiui, dezinfekantų, negalime būti tikri, ar pavyks išvengti infekcijos padarinių.
 

„Leisdami laiką gamtoje turime būti atidūs, kadangi net greitai ištraukus voragyvį bei dezinfekavus įkandimo vietą, negalime būti tikri, ar pavyks išvengti sudėtingo ligos proceso ir sunkių liekamųjų reiškinių“, – pasakoja šeimos gydytoja Kristina Lebedevaitė.

 

Medikės teigimu, didžiausias erkių skaičius stebimas gegužę–birželį bei rugpjūtį–rugsėjį. Nors erkės dažnai siejamos su jau žaliuojančia gamta ir vasara, aktyvusis periodas prasideda oro temperatūrai sušilus vos iki 5–7 laipsnių. Dėl to pravartu atkreipti dėmesį į tai, kad saulėtos ir drėgnos vietovės, tokios kaip miškai, kirtimai, pelkėtos ar žole apaugusios, puikiai tinka gyvuoti šiems ligas platinantiems voragyviams.
 
Klaidinantys simptomai
Specialistai prašo atkreipti dėmesį, jog erkinio encefalito inkubacinis periodas trunka nuo 2 iki 28 dienų, o ligos eiga išsiskiria dvejomis bangomis. Be to, simptomai yra panašūs į kitas ligas ir gali lengvai suklaidinti.
 
„Pirmoji banga trunka apie savaitę ir sukelia į gripą ar peršalimą panašius simptomus: karščiavimą, raumenų, galvos skausmus, nuovargį ar bendrą silpnumą. Vėliau seka vos apie savaitę trunkantis „pasveikimo“ periodas, kurio metu būsena pagerėja. Neretai prislopę simptomai gali sugrįžti su gerokai sunkesne antrąja ligos banga, pasireiškiančia 20–30 proc. užsikrėtusiųjų. Jos metu stebimi centrinės nervų sistemos pažeidimai, sukeliantys itin stiprius galvos skausmus, pykinimą, vėmimą, mieguistumą, rankų drebulį, raumenų bei sprando įsitempimą, nevaldomą karščiavimą, koordinacijos sutrikimą. Todėl po erkės įkandimo patartina atidžiai stebėti savo būklę apie mėnesį“, – paaiškina gydytoja.
 
Ji pažymi, jog erkinis encefalitas pažeidžia galvos smegenis, jų dangalus bei periferinius nervus ir kai kuriems gali būti pražūtingas. Net pasveikus nuo šios ligos, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, negebėjimas susikoncentruoti, didelis jautrumas ar netgi paralyžius gali kankinti visą likusį gyvenimą.

 
Veiksmingiausia apsauga – skiepai
Kadangi specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, o repelentų suteikiama apsauga nėra visiškai patikima, veiksmingiausiu būdu išvengti pavojingos ligos išlieka vakcinacija. Pasak K.Lebedevaitės, pasiskiepijimas nuo erkinio encefalito užtikrina 98–99 proc. apsauga, tačiau tai veiksminga tik tuo atveju, jei yra laikomasi skiepų plano.
 
„Kai kurie pacientai galvoja, jog užtenka vieno skiepo, kad gamtoje būtų galima jaustis drąsiai. Visgi, norint užtikrinti nepertraukiamą apsaugą nuo erkinio encefalito, būtina tikslingai vadovautis visa skiepų schema. Vakcinacijos metu gydytojai supažindina pacientą su jo laukiančiomis procedūromis ir kurį laiką stebi jo būklę dėl galimų šalutinių reiškinių, taip užtikrindami, kad organizmui būtų suteikta didžiausia įmanoma apsauga“, - pasakoja gydytoja.
 
Medikė taip pat paaiškina, kad svarbiausi yra pirmieji 3 skiepai: antrasis – po 1–3 mėnesių, trečiasis – 9–12 mėnesių. Būtent po antrosios skiepo dozės praėjus 2–3 savaitėms susiformuoja imunitetas ligai, tačiau trečioji vakcinacija reikalinga, kad jis taptų ilgalaikis ir truktų net iki 5 metų. Vėliau tereikia palaikyti imunizaciją papildomomis skiepų dozėmis. Rekomenduojama vakcina nuo erkinio encefalito pasirūpinti dar prieš sušylant orams ir pradedant žaliuoti gamtai, nes tokiu būdu, laisvalaikiui vis dažniau persikeliant į gryną orą, bus galima jaustis saugiai ir užtikrintai, jog erkių platinamos mirtinos ligos pavyks išvengti.
 
Gydytoja nuramina, kad pavėlavus pasiskiepyti, visos vakcinacijos schemos iš naujo pradėti nereikia. Tokiu atveju geriausia pasitarti su gydytoju, kaip toliau tęsti skiepijimą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

  Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica