Grybai – baltymų užtaisas iš miško

Rūta Kerulytė
2019-08-01
Įsibėgėjant vasariniam grybavimo sezonui į girias patraukia vis daugiau grybautojų. Miško gėrybėmis prekiaujama ir pakelėse. Grybų nauda sveikatai neginčijama, vis dėlto ne visada susimąstoma, koks jų paruošimo būdas pats maistingiausias, o koks – gali susargdinti, taip pat – ar pakelėse perkami grybai visada saugūs vartoti. Be to, Lietuvoje auga mirtinai nuodingų grybų: į ūmėdes panašios žalsvosios musmirės, nuodingieji nuosėdžiai...
Grybai – baltymų užtaisas iš miško
Ekspertų teigimu, norint grybuose išsaugoti kuo daugiau sveikųjų elementų, verta juos džiovinti šviežius grybus, mat naudingosios medžiagos suyra apdorojant grybus karštoje temperatūroje.

Ir skanu, ir sveika
Pasak VU ligoninės Santaros klinikų dietologo Edvardo Grišino, grybai – itin aukštą maistinę vertę turintis produktas: „Tai puikus skaidulų, mikroelementų šaltinis. Skaidulos naudingos virškinamajam traktui, be to, suteikia sotumo jausmą. Tai gali padėti su antsvoriu kovojantiems žmonėms. Grybai turi medžiagų, atsakingų už imuninės sistemos gerinimą, yra puikus prebiotikas, kuris skatina gerosios mikrofloros vešėjimą žarnyne. Tyrimai rodo, kad grybuose esančios medžiagos pasižymi antivirusinėmis savybėmis. Pripažinta grybų nauda kovojant su tokiomis ligomis kaip cukrinis diabetas, hipertenzija. Grybuose daug mikroelementų, pavyzdžiui, kraujotaką gerinančio kalio.“
 

Anot dietologo Edvardo Grišino, grybai gali būti naudojami ir kaip tam tikrų produktų pakaitalas: jie ypač naudingi žmonėms, nevalgantiems gyvulinės kilmės maisto, nes prisideda prie reikiamo baltymų kiekio suvartojimo.

 

Kad nesusirgtume
Nors grybų nauda neginčijama, dietologas pastebi, kad yra tam tikros žmonių grupės, kurioms grybų vartojimas nerekomenduojamas. „Grybuose yra elementų, kurie neskaidomi žarnyne, tad jei žmogus turi problemų su skrandžiu, serga virškinamojo trakto ligomis, grybų reikėtų privengti, ypač vakarais. Dar viena rizikos grupė – įvairiems maisto produktams jautrūs vaikai, vyresnio amžiaus žmonės.
 
Taip pat svarbu, kaip grybai paruošiami. Dažniausiai jie gaminami riebaluose, kepami aliejuje. Šiems kontaktuojant su riebalais, galima sulaukti šalutinio poveikio. Riebalai ir skaidulinis maistas gali sutrikdyti virškinimą. Jeigu žmogus serga kepenų ligomis, turi tulžies akmenligę, patarčiau vengti keptų ir kitaip riebalais apdorotų grybų“, - teigia dietologas.
Gydytojas neapdorotų grybų vartoti taip pat nerekomenduoja. „Apdorojimas būtinas, kad neužsikrėstume infekcinėmis ar kitomis ligomis. Net nuplovus grybus, ant jų lieka mikroorganizmai, todėl rekomenduojama grybus termiškai apdoroti. Panašiai ir su gendančiais produktais: nupjovus pelėsį jis lieka, tik mes jo nebematome, todėl valgydami tokius grybus rizikuojame“, - aiškina E.Grišinas.
 
E.Grišinas teigia, kad džiovintuose grybuose gausu organizmui reikalingų baltymų. Labai naudingi džiovinti baravykai, pievagrybiai. Greta džiovinimo, saugiu grybų paruošimo būdų laikomas konservavimas ir marinavimas. Vis dėlto net ir šiuo atveju reikia išlikti budriems. „Grybų konservavimas ir marinavimas yra gerai, tačiau juos reikia ruošti laikantis atsargos priemonių, tinkamoje temperatūroje, laikyti sandariai uždarytus. Taigi grybų sveikumą nulemia kiekiai ir paruošimo būdas, kurį taikome“, - teigė medikas.


 
Komentaras
Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas toksikologas Vytautas Karvelis:

- Sveikatai pavojingiausi apsinuodijimai žalsvąja musmire, tačiau medikai susiduria ir su kurioziniais atvejais. Pasitaiko tyčinio svaiginimosi paprastosiomis musmirėmis. Jų nesumaišysi, šie grybai pasižymi išskirtine išvaizda. Bet kadangi turi haliucinogeninių savybių, žmonės rizikuoja. Tokios pramogos pasibaigia liūdnai. Sutrinka centrinės nervų sistemos veikla, reakcijos gali būti neprognozuojamos.
 
Didžiausia apsinuodijimų dalį sudaro susirgimai ne dėl to, kad grybai būna nuodingi, o dėl to, kad žmonės neteisingai juos paruošia arba netinkamos laikymo sąlygos. Žmonės valgo turguje pirktus grybus. Ne visada žino, kokie tai grybai, nežino paruošimo, laikymo sąlygų. Tokie apsinuodijimai tiesioginės grėsmės gyvybei neturi, tačiau sukelia daug sveikatos problemų. Todėl siūlau nepirkti grybų turguose, iš nepažįstamų asmenų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica