Gripas nėščiajai daug pavojingesnis

Aigustė Tavoraitė
2018-01-22
Žiemai ritantis į antrą pusę įsibėgėja ir peršalimų bei gripo sezonas. Ginekologai-akušeriai įspėja, jog gripo komplikacijos nėščiajai prasideda daug greičiau ir yra kur kas pavojingesnės. Kokių atsargumo priemonių užklupus peršalimo simptomams reikėtų imtis būsimoms mamytėms?
Gripas nėščiajai daug pavojingesnis
Jeigu nėščiai moteriai yra įtariamas gripas, moteriai skiriami vaistai nuo gripo, kurie teisingai vartojami sumažina komplikacijų riziką, antibiotikai, jei yra aiškių indikacijų, jog prisidėjo bakterinė infekcija.

Pataria specialistė
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Priešlaikinio gimdymo sektoriaus vadovė prof. Meilė Minkauskienė:

- Šiandien medikams žinomas efektyviausias būdas apsisaugoti nuo gripo yra skiepai. Ypač kalbant apie nėščiąsias, kurioms gripas yra labai sunki liga. Sunkiau serga tiek pati nėščioji, tiek atsiranda ilgalaikių pasekmių vaisiui rizika. Dėl gripo ar panašių ligų nėštumo komplikacijų pasitaiko išties neretai. Ir dabar turime sunkiu plaučiu uždegimu sergančią nėščiąją mūsų skyriuje, pacientės gydymas tikrai ilgas ir labai sunkus, savaitę moteris praleido reanimacijos palatose, sveiksta labai pamažu. 
 
Nėštumo metu gimda yra didžiulė, vaisius spaudžia plaučius, diafragmą, krūtinės ląstą. Tai blogina plaučių būklę, dusulys, kvėpavimo sutrikimai, plaučių uždegimas nėščiajai prasideda daug greičiau. Išgydyti jį yra daug sunkiau. Gerai prisimename sunkius atvejus, kai tenka paskirti pačius stipriausius antibiotikus, prireikia padaryti ne vieną rentgeno nuotrauką, dėl to atsiranda daug kitų rizikų. Todėl skiepas, gal ir ne šimtaprocentiniai efektyvus, tačiau smarkiai sumažina tokių komplikacijų riziką. Skiepytis rekomenduojama planuojant nėštumą arba jau jo metu. Veiksminga pasiskiepyti būtų ir dabar, nes imunitetas susidaro per porą savaičių, nes ta tikroji epidemija dar tik artėja. 
 
Jeigu jau yra įtariamas gripas, moteriai skiriami vaistai nuo gripo, kurie teisingai vartojami sumažina komplikacijų riziką, antibiotikai, jei yra aiškių indikacijų, jog prisidėjo bakterinė infekcija. Toliau lieka tokios elementarios simptominės refleksinės priemonės kaip šilti skysčiai, žolelių arbatos, medus, kojų vonelės ir kt. Taip pat – paracetamolis temperatūrai mažinti. Saugių vaistų kosuliui ar slogai malšinti nėra, jų reikėtų vartoti kiek įmanoma mažiau. 
 
Nėščiajai itin atsargiai turėtų būti skiriami bet kokie vaistai, visi jie turi šalutinį poveikį kiekvieno organizmui. Todėl turi būti atidžiai pasveriama jų nauda ir žala. Homeopatinių vaistų nauda, kaip ir žala, nėra įrodyta, todėl nesame linkę jų rekomenduoti. Jungiamės prie Amerikos, Jungtinės Karalystės, Australijos, kitų įvairių draugijų nuomonės, jog šie vaistai nėštumo metu neturėtų būti skiriami.

Verta žinoti
Nuo peršalimų gintis padeda ežiuolė, vitaminas C (jo daug turi citrusiniai vaisiai, šaltalankių, svarainių, juodųjų serbentų arbatos). Nepamirškite ir tokių produktų: imbieras, medus, česnakas.
Stenkitės viso nėštumo metu maitintis sveikai, rinkitės maistą, turintį daug vitaminų ir mikroelementų, neatsisakykite kokybiškos žuvies ir mėsos patiekalų.
Netinkamas vaistų naudojimas nėštumo metu yra pavojingas, ypač pirmais trim mėnesiais, kai formuojasi vaikučio organai. 


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica