Gripas be temperatūros daug pavojingesnis

Aigustė Tavoraitė
2018-02-15
„Sergu gripu, bet nekarščiuoju“, – tokia būsena gali būti kur kas pavojingesnė nei staiga aukštai šoktelėjusi temperatūra, įspėja gydytojai bei primena, kas gali padėti sutrumpinti ligos laiką.
Gripas be temperatūros daug pavojingesnis
Kokia gripo „forma“ besirgtumėte, karščiuojate ar ne, pagrindinė taisyklė – laikytis namų režimo ir duoti organizmui pačiam kovoti su liga.

„Išjungia“ imunitetą
Įprasti gripo pradžią lydintys simptomai – staiga prasidėjęs galvos skausmas, šaltkrėtis, raumenų skausmas ir virš 38 °C ar 39 °C šoktelėjanti temperatūra. Tačiau sergant gripu galima ir nekarščiuoti.
 

„Kiekvieno imunitetas skirtingas ir individualiai reaguoja į virusą. Taigi pirmiausia reikėtų įvertinti bendrą savijautą. Tačiau jei temperatūros nėra, bet vargina labai bloga savijauta, tai jau galėtų būti nerimą keliantis dalykas“, – pastebėjo šeimos medicinos ir endobiogenetikos gydytoja Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė.

 

Jos aiškinimu, temperatūra gali nekilti esant labai stipriam imunitetui arba, atvirkščiai, jam esant visiškai nusilpus. „Kažkuria prasme tai rodytų, kad organizmas nereaguoja į sukėlėją. Kadangi gripas yra imunitetą „išjungianti“ liga, nekarščiavimas gali įspėti apie labai pavojingą momentą – imunitetas yra tiek užslopintas, kad nebegali „užvesti“ visų gynybinių mechanizmų. Tokiu atveju tai dar pavojingiau nei itin aukšta temperatūra“, – įspėjo šeimos gydytoja.
 
Paskiepijo ne ta vakcina
Pašnekovė pabrėžė, kad šiuo metu siautėjančiam gripo virusui nebūdinga sloga, gerklės paraudimas, produktyvus („šlapias“) kosulys. „Jei jau varva nosis, atsikosėjama su skrepliais, vadinasi, greičiau sergate peršalimu. Šiuo metu sulaukiame įvairiomis kvėpavimo takų infekcijomis besiskundžiančiųjų, tačiau vis daugėja tikru gripu sergančių pacientų. 
Tokį didėjantį sergamumą iš dalies matome todėl, kad šiuo metu cirkuliuoja tas gripo viruso štamas, kuris nebuvo įtrauktas į įprastinius skiepus Lietuvoje. Taigi didesnę komplikacijų riziką turintys žmonės nėra taip gerai apsaugoti“, – aiškino E.Nevardauskaitė-Rudzikienė.
 
Šiemet Vakarų Europoje pradėjo plisti B tipo sukėlėjas, kurio trivalentėje vakcinoje, kuria skiepyti žmonės, nėra, bet jis yra ketuvalentėje. Trivalentė vakcina apsaugo nuo A tipo gripo, bet, kaip teigia specialistai, šiemet to nepakanka.

„Vis dėlto, nors gripo virusas kasmet keičiasi, bet šiek tiek išlieka ir toks pats. Taigi jei žmogus per gyvenimą yra susidūręs su panašiu gripo virusu, kažkuria prasme turi imunitetą ir gali ne taip stipriai sirgti. Viskas priklauso nuo to, koks konkretus gripo virusas vyrauja tais metais“, – aiškino pašnekovė.
 
Kaip sutrumpinti ligą
Kokia gripo „forma“ besirgtumėte, karščiuojate ar ne, pagrindinė taisyklė – laikytis namų režimo ir duoti organizmui pačiam kovoti su liga.
„Kadangi šiųmetis gripas itin „išjungia“ gyvybines organizmo jėgas, temperatūra yra viena iš natūralių apsauginių reakcijų. Todėl skubėti gerti temperatūrą mažinančių vaistų nereikėtų. Daugelis tokių vaistų turi ir uždegimą mažinantį poveikį, o kartais to uždegimo ir reikia tam, kad organizmas kovotų. Pirmenybę reikėtų teikti šiltiems skysčiams, arbatžolių arbatoms ir kitoms gerai žinomoms naminėms priemonėms“, – patarė E.Nevardauskaitė-Rudzikienė. 
 
Gydytojos pastebėjimu, sutrumpinti ligos laiką gali specifinis priešgripinis vaistas, tačiau jis turi būti skiriamas per pirmas dvi paras.
„Taigi šiuo atveju būtina ankstyvoji gripo diagnostika atlikus kraujo tyrimą ar greitąjį gripo testą. Tačiau šį vaistą paskirti gali tik gydytojas. Nors atsiradus tokiems simptomams kaip sloga, gerklės skausmas nepatariama skubėti pas gydytoją, staiga užkilus temperatūrai ir esant galimybei atlikti greitą gripo testą, tą padaryti vertėtų. Spėjus paskirti priešgripinį vaistą ligos laikas tikrai sutrumpėtų bent keliomis dienomis“, – sakė šeimos gydytoja.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Lauktuvės“ iš Nepalo

  Kol Jungtinėje Karalystėje toliau plinta Delta vadinama koronaviruso atmaina, o šalies Vyriausybė rengiasi švelninti karantino ribojimus, Vakarų Europos žiniasklaida praneša apie naują COVID-19 mutaciją iš Nepalo. Mokslininkai sako, kad ją sunkiau veikia vakcinos. 

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica