Gera šeiminė ir iš kirvio sriubą išvirs

Greta Vanagienė
2020-03-13
Dėl siautėjančio koronaviruso rekomendacijos vengti viešų susibūrimų, siūlymai ramybės vardan apeiti ir maisto prekių parduotuves, šeimininkes verčia pasukti galvas, kaip išmaitinti šeimą su turimomis atsargomis? Turbūt visiems žinoma tiesa – gera šeiminė ir iš kirvio sriubą išvirs. Virtuvės mitų griovėjas Alfas Ivanauskas įsitikinęs: kūrybiškas požiūris į maisto gamybą leis ne tik sutaupyti, bet ir maitintis sveikiau.
Gera šeiminė ir iš kirvio sriubą išvirs
Jei valgiaraštį planuojate iš anksto, bus išvengta chaoso ne tik šeimininko galvoje, bet ir pilve. Mat paskubomis pasirinkus maisto rizikuojame prisivalgyti pusgaminių ir mažai vertingo maisto.

Šaldytuve – kaip ir drabužinėje

„Situacija šaldytuve beveik tokia pati kaip ir drabužinėje – amžinas klausimas: neturiu ką apsirengti arba neturiu ką valgyti“, - juokauja virtuvės mitų griovėjas Alfas Ivanauskas. Dažnas esame tiek prikaupę maisto, kad nė patys nežinome, kokios gėrybės slepiasi lentynų gale.

 
„Dabar, kai visi užsipirkome kruopų, iš spintelių teks vaikyti kandis ir kitus kenkėjus“, - šypteli Alfas. Nors atsarga gėdos nedaro, virtuvės šefas sako, jog pamesti galvos dėl to neturėtume. Be to, ragina mažiau žvalgytis į akcijas. Mat esame iš tų, kurie mėgsta pakibti ant rinkodaros kabliuko.
„Prisiperkame visokių vištų, o paskui nežinome, kur jas dėti. Prieš dėdami pirkinį į krepšelį pagalvokime, ką ketiname pagaminti iš produkto dalių. Jei tai paukštiena, - ką gaminsite iš krūtinėlės, ar kitų dalių, gal virsite sultinį.

Drabužių spintoje, kai moteris kruopščiai suformavusi garderobą, ji žino, kad prie juodos suknelės priderinusi mažą akcentą nušvis naujai. Taip ir su maistu - turėdami grikių ir prie jų vieną dieną pasirinkę džiovintus pomidorus, kitą – iš šaldymo kameros rinkinį daržovių, galime šauniai išsiversti ir be naujo akcijinio gaminio pirkimo“, - tikina virtuvės šefas.
 
Planuodami maitinsitės sveikiau 
A.Ivanauskas įsitikinęs – jei valgiaraštį planuojate iš anksto, bus išvengta chaoso ne tik šeimininko galvoje, bet ir pilve. Mat paskubomis pasirinkus maistą rizikuojame prisivalgyti pusgaminių ir mažai vertingo maisto. O kruopštus šeimos meniu planavimas leis stabtelti ir pagalvoti apie lėkštės turinį, ne tik numalšinti alkį.
Alfas siūlo paeksperimentuoti su vienu produktu, pavyzdžiui, pamėginkite susidėlioti visos savaitės meniu iš grikių. Virtuvės guru pažada: kūrybiškai pažvelgus į maisto gamybą valgiaraštyje atsiras ne tik tradicinė grikių košė, bet ir grikių košė su salotomis, varškės apkepas, kukuliukai ir pan.
 
„Galima išsivirus gero sultinio jį porcijomis užsišaldyti, o dieną prieš tiesiog išsitraukti iš šaldymo kameros ir ruošti norimą patiekalą. Čia kaip dėlionės žaidimas: kuo daugiau turėsime variacijų, tuo maitinsimės įvairiau ir sveikiau.
Neseniai bendravau su pažįstama lietuve, kuri buvo dviems savaitėms dėl koronaviruso karantinuota namuose Kinijoje. Ji dalinosi, kad per tą laiką ėmė normaliai maitintis: triskart per dieną buvo tiesiog „priversta“ valgyti subalansuotą maistą, ko ankščiau dėl darbų gausos negalėdavo sau leisti. Taigi aplinkybės priverčia gyventi sveikiau, kai yra režimas“, - tikina jis.
 

Perkame nereikalingus produktus
Planuojant valgiaraštį į parduotuvę užtenka nuvykti kartą per savaitę, o ne kasdien užsukti vis šio to įsigyti. Tai, anot Alfo, be abejonės, leidžia ir sutaupyti.
„Kai kiekvieną vakarą lankaisi parduotuvėje nežinodamas, ką gaminsi, rizikuoji prisipirkti nereikalingų produktų, išleisti didesnę pinigų sumą. O vienas blogiausių dalykų - ateiti į parduotuvę alkanam. Nors vis žinome, bet pamištame šią taisyklę“, - sako jis.
 
Vis dėlto Alfas pripažįsta - spontaniškumas gyvenimui įneša daugiau spalvų. Taigi, jei draugai netikėtai pakviečia vakarienės, būtų kvaila atsisakyti vien dėl to, kad namuose esate suplanavę kepti kotletus.

„Suplanuotą patiekalą gaminkite kitą dieną. Nieko bloga nenutiks, jei, pavyzdžiui, bepasibaigiančią galioti varškę tiesiog užšaldysite. Nesistenkite gaminti vien dėl to, kad reikia gaminti“, - patarimus dalija virtuvės mitų griovėjas.

 
Verta žinoti
Jei apsigyveno maistinės kandys:
Rekomenduojama gerai apžiūrėti visus šalia esančius produktus ir jei kyla bent menkiausias įtarimas, kad jie gali būti užkrėsti kandžių, išmesti.
Vietą, kurioje buvo sandėliuojami produktai, išvalyti vandens ir acto arba muilo tirpalu. Spintelės paviršius rekomenduojama padengti eteriniais aliejais. Maistinės kandys nemėgsta intensyvių kvapų, tokių kaip levandų ar arbatmedžio eterinio aliejaus.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kinija: pandemija plinta per šaldytą produkciją?

  Nuo pandemijos pradžios Kinija kaip įmanydama mėgina eliminuoti koronavirusą iš šalies, tačiau nedidelių židinių vis dar pasitaiko. Pastaruoju metu - dažniausiai įmonėse, kurios importuoja šaldyto maisto produkciją iš užsienio. Kinijos mokslininkai kelia versiją, kad koronavirusas gali plisti per ša...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica