Gelbėkite - jis tiesiog nemiega!

Greta Vanagienė
2020-01-23
„Miegas tik silpniems!“ – turbūt ne kartą teko matyti šia šmaikščia žinute socialiniame tinkle iš bejėgystės pasidalinus jauną mamą. Pirmieji motinystės metai, daugelis sutiks, sunkiausi dėl bemiegių naktų. Sūpuok nesupus, žindyk nežindžius – jis tiesiog nemiega. Vis dėlto šie vargai nesvetimi ir vyresniame vaiko amžiuje.
Gelbėkite - jis tiesiog nemiega!
Užmigti vaikui gali trukdyti vakare suvartotas per didelis kiekis angliavandenių turinčio maisto. Todėl prieš miegą reikėtų riboti saldėsių, makaronų, duonos vartojimą.

Siautėja, nes pervargo
Vaikų ligoninės Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo gydytoja vaikų neurologė dr. Rūta Praninskienė sako, kad vaikų savireguliacijos funkcija dar tik formuojasi, todėl natūralu, kad mažyliams užmigti reikalinga pagalba.

 

„Kūdikiai ar maži vaikai turi nusistovėjusių miego asociacijų. Pavyzdžiui, yra įpratę užmigti bevalgydami arba tik supami ar nešiojami. Kai vaikams nesudaromos sąlygos šie blaškosi“, - paaiškina gydytoja vaikų neurologė dr. Rūta Praninskienė ir priduria, jog tie patys ritualai, atpažįstamas veiksmas kūdikius nuramina, sukuria saugumo jausmą. 

 
Vis dėlto jau ūgtelėję vaikučiai guldomi miegoti taip pat lengvai nepasiduoda. Neretai prieš miegą šie ima siautėti, dūkti, lyg būtų įgavę antrą kvėpavimą. R.Praninskienė sako visa tai dėl... nuovargio.
„Suaugusieji pervargę tampa mieguisti, o vaikai atvirkščiai – suaktyvėja. Visa tai susiję su nesusiformavusia savireguliacija, kai šie dar nemoka patys nusiraminti. Manoma, dėl to kaltas įgimtas temperamentas, tačiau didžiausią įtaką vakariniam siautėjimui daro dienos nuovargis. O šį ypač skatina išmanieji įrenginiai ir jų skleidžiama mėlyna šviesa“, - sako vaikų neurologė.
Anot jos, tai kenkia ne tik savireguliacijos funkcijai, bet ir ardo emocinį lauką. Taigi televizoriaus, plašetės ir kitų technologinių pramogų medikė siūlo vengti bent dvi valandas prieš miegą.
 
Vakare – ramybės metas

Turime, tėveliai, ir gerų žinių – savireguliacijos procesai išugdomi nesudėtingai. Tačiau kaip visada rezultatas reikalauja pastangų ir kantrybės. „Ne be reikalo sakoma, jog vakaras - ramybės metas, todėl ir žaidimai antroje dienos pusėje turėtų būti ramesni. Paprastai vaikus atpalaiduoja ramūs pokalbiai, artimųjų dėmesys. Taigi padėti nurimti ir greičiau užmigti gali dešimties minučių pokalbis apie vaiko dieną, išgyventus jausmus, pademonstruotas tėvų artumas“, - atkreipia dėmesį neurologė.
Jei vakare sukilusias vaikų emocijas sunku apraminti, padėti gali atpalaiduojanti arbatėlė.
 
Be emocinių dalykų, užmigti vaikui gali trukdyti vakare suvartotas per didelis kiekis angliavandenių turinčio maisto. Todėl prieš miegą reikėtų riboti saldėsių, makaronų, duonos vartojimą. Mat angliavandeniai suteikia energijos, iš naujo užkurdami varikliuką.
Pasak medikės, svarbu ir struktūruota miego dienotvarkė – vaikas turėtų eiti miegoti ir keltis kasdien tuo pačiu metu.
Jei specialistės padiktuota šeimos ramybės meto formulė nepasiteisina, R.Praninskienė sako reikėtų ieškoti rimtesnių neurologinių sutrikimų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

      Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...
      Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

      Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

      Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...

      Budinti vaistinė


      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

      Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

      Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Pradėta gydyti reta vėžio forma

      „Pirmą kartą įrodėme, kad tokio tipo vaistas gali pagerinti mezotelioma sergančių pacientų išgyvenamumą be ligos progresavimo, palyginti su įprastu gydymu. Tai suteikia didžiulę viltį pacientams ir jų šeimoms“, – komentavo Sautamptono klinikinių tyrimų skyriaus direktorius prof. Garethas Griffithsas. J...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Piliulė nuo vienatvės
      Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
      Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
      Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
      Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

      Naujas numeris