Gamtos terapija – ne tik per atostogas

Sima Kazarian
2021-09-03
Miškai, paežerės, parkai šiltuoju metų laiku nusėti atokvėpio ieškančių žmonių. Tačiau atėjus rudeniui iš gamtos pasitraukiame. Taip elgtis nereikėtų, teigia psichoterapeutai ir sertifikuoti gamtos ir miško terapijos gidai Giedrė Žalytė ir dr. Julius Neverauskas. Poilsis gamtoje naudingas ne tik atostogų metu.
Gamtos terapija – ne tik per atostogas
Vaikščiojimas miške teigiamai veikia mūsų imuninę sistemą ir ją aktyvina. Taip yra todėl, kad mūsų imuninė sistema reaguoja į medžių išskiriamas medžiagas fitoncidus.

Nauda imuninei sistemai
Gamtos ir miško terapijos gidai G.Žalytė ir dr. J.Neverauskas teigia, kad reikėtų atskirti teigiamą gamtos ir miško poveikį žmogaus fizinei bei psichologinei sveikatai ir gamtos ir miško terapiją kaip psichoterapinę sveikatinimo sistemą.

Moksliniai tyrimai įrodė, kad naudingas yra vien tik buvimas gamtoje be didesnių psichologinių praktikų.
 
Pasak Japonijos mokslininkų tyrimų, ypač didelį teigiamą poveikį žmogui daro miškas. Jų duomenimis, jeigu miške pabūname 4 valandas, imuninė sistema gali būti pastiprinta 2-4 savaitėms. Vaikščiojimas miške teigiamai veikia mūsų imuninę sistemą ir ją aktyvina. Taip yra todėl, kad mūsų imuninė sistema reaguoja į medžių išskiriamas medžiagas fitoncidus. Šis poveikis ypač stiprus, kai pabūname miške, o ne mažame parkelyje, t. y. svarbus ir medžių kiekis. Būnant gamtoje gali normalizuoti širdies veikla ir kraujospūdis, pagerėti kitų organizmo sistemų veikla. Mus taip pat teigiamai gali veikti dideli vandens telkiniai, upės ir jūra. Ypač naudinga, jeigu tiesiogiai kontaktuojame su  gamtos dalykais: žole, medžiais, dirvožemiu, vandeniu... Juos iš arti stebime, uostome, liečiame. 
 
Psichoterapija gamtoje
Pašnekovai tikina, kad laikas būnant atvirame ore gamtoje yra naudingas, tačiau dar didesnę naudą galime gauti specialių gamtos ir miško terapijos praktikų metu. Tokios praktikos turi tikrą psichoterapinį, psichologinę pusiausvyrą ir stabilumą didinantį poveikį. Gamtos ir miško terapijos esmė – buvimas gamtoje ir susijungimas su ja visais pojūčiais. Užsiėmimų metu nėra tikslo toli nueiti ar pasiekti kitokių rezultatų. Skiriame laiko įsižiūrėti, įsiklausyti į gamtą, pajusti ją per lietimą, uoslę ir kitus pojūčius.

 
Skubantiems
Kartais kasdienybės rutinoje sunku rasti laiko ištrūkti į gamtą, ypač miestiečiams. Vis dėlto pašnekovai tikina, kad gamta visuomet yra šalia, mieste taip pat. Atvykusiems iš kitų, tankiai gyvenamų šalių žmonėms Lietuvos miestai atrodo kaip ištisi parkai. Tereikia įsižiūrėti ir pamatysime, kad kur bebūtume, aplink beveik visada galima rasti žalumos.
Gamtos terapijos praktika, kuri vadinasi „Sėdėjimo vietelė“, galima užsiimti bet kur, mieste taip pat. Tereikia vieną ar keletą kartų per savaitę nueiti į pasirinktą malonią vietą lauke ir joje tiesiog pasėdėti apie 15 minučių.
 
Pašnekovė G.Žalytė tokią vietą yra išsirinkusi netoli Neries, Žirmūnuose. Joje šalia nedidelio uosio yra suolelis, aplink auga ir kitų medžių, matyti upė. Ši vieta apie 10 minučių kelio pėsčiomis nuo jos namų, tad turėdama pusvalandį, gamtos terapijos specialistė gali ten nueiti, truputį pabūti ir grįžti. Šios praktikos esmė – leisti po truputį kurti santykiui su pasirinkta vieta gamtoje ir ją tyrinėti, pažindintis su ja įvairiais metų laikais, įvairiu paros metu, būnant įvairių nuotaikų.  
Net namuose galima auginti keletą augaliukų, jais rūpintis, stebėti juos ir bendrauti. Be abejo, tai irgi turės teigiamą poveikį mūsų fizinei ir psichinei sveikatai. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Krūties vėžio pacientų forume – apie profilaktikos svarbą

  Praėjusią savaitę Nacionaliniame vėžio institute (NVI) įvyko Krūties vėžio dienai skirtas pacientų forumas. Ir, nors iš esm...
  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Galvojo, kad širdis, pasirodo – depresija?

  Vilniaus rajone gyvenanti Algimanta prieš trejus metus pradėjo nesuvokti, kas su ja vyksta. Moterį pradėjo kamuoti kardiolo...

  Budinti vaistinė


  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Sveikatos apsaugos viceministrė: nuotolinės vaistinės – nuo pavasario

  Nuotolinės vaistinės, kuriose būtų galima įsigyti receptinių, kompensuojamų vaistų, galėtų pradėti veikti kitų metų pavasarį, sako...
  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Greitieji COVID-19 antigenų testai: kaip juos atlikti ir ką daryti gavus rezultatą?

  Pastaruoju metu Lietuvoje auga sergamumas ir peršalimo ligomis, ir COVID-19. Gyventojai, norėdami greitai įsitikinti, ar ne...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija skęsta šiukšlėse

  Remiantis prieš dešimtmetį atliktu Indijos taršos reguliuotojo tyrimu, sąvartynų šiukšlių gaisrai į miesto orą išskyrė 11 proc. visų kietųjų dalelių, kurios yra pagrindinė miesto oro taršos priežastis. Delyje įsikūrusio mokslinių tyrimų centro (CSE) pernai metų duomenimis, šalyje yra 3159 sąvartynai, kuriuose – 800 mln. tonų š...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gatvės bomžai
  Palmira Rudalevičienė Gatvės bomžai
  Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Henrikas Vaitiekūnas Kodėl stintos kvepia agurkais?
  Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite
  Bronis Ropė Dėkoju, kad turėję akistatą su šia liga, netylite

  Naujas numeris  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica