Emocinis valgymas skatina nutukimą

Aigustė Tavoraitė
2018-11-09
Neseniai paskelbti Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimo rezultatai parodė, kad Lietuva pakliūna į labiausiai nutukusių Europos šalių penketuką. Šiandien, ketvirtadienį, minint Europos sveikos mitybos dieną, klausiame specialistų, ar situacija išties tokia prasta ir kaip galima būtų pagerinti savo mitybos įpročius.
Emocinis valgymas skatina nutukimą
Cukrus sukelia priklausomybę. Suvalgius ko nors saldaus smegenyse išsiskiria dopaminas ir žmogus dvidešimčiai minučių tampa laimingas. Todėl daugelis renkasi saldų maistą net nesvarstydami, gerai tai ar blogai, „eis“ tai į mano kūną ar ne.

Cukrus sukelia priklausomybę
„Išties situacija yra dviprasmiška: nutukimo epidemija, ypač tarp paauglių, toliau didėja, tačiau žmonės kartu tampa atidesni savo mitybai, stengiasi keisti savo gyvensenos įpročius. Nuolat dirbame, ieškoma nutukimo sprendimo būdų, vyksta įvairūs mokymai, švietėjiškas darbas atliekamas reaguoja mokyklose, darželiuose. Tad po penkerių septynerių metų situacija tikrai turėtų gerėti, jeigu dirbsime kartu ne tik bendruomenėse, bet ir šeimoje. Juk nutukimas neprasideda staiga, taigi ir situacijai pasikeisti reikia laiko“, – pabrėžė Lietuvos dietologų draugijos prezidentė, gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit.
 

Ji atkreipė dėmesį, kad itin daug nerimo kelia paauglių nutukimas. „Moksleivių įpročiai nesikeičia – jie dažnai nevalgo pusryčių, vartoja daug saldžių gėrimų, įvairių užkandžių. Jų ypač norisi, jei nėra suvalgoma visaverčio maisto. Savo ruožtu beverčio, kaloringo maisto vartojimas – tiesus kelias į antsvorio problemas ir nutukimą. Tačiau drausti tokius produktus – ne išeitis. Jaunus žmones būtina šviesti, skatinti jų sąmoningumą, pabrėžti to paties cukraus žalą, – sakė dietologė. – Svarbu pabrėžti, kad cukrus sukelia priklausomybę. Suvalgius kažko saldaus smegenyse išsiskiria dopaminas ir žmogus dvidešimčiai minučių tampa laimingas. Todėl daugelis renkasi saldų maistą net nesvarstydami, gerai tai ar blogai, „eis“ tai į mano kūną ar ne.“
 
Valgymas esant blogai nuotaikai
Dr.R.Petereit pastebėjo, jog ne mažiau svarbu suvokti, kokią didelę įtaką maisto pasirinkimui turi emocijos. „Eidamas į mokyklą vaikas patiria daug streso ir įvairių iššūkių – kaip pritapti prie draugų, sutarti su mokytojais ir panašiai. Neigiami išgyvenimai atsiliepia ir netinkamo maisto pasirinkimui“, – aiškino gydytoja.
Ji pridūrė, kad ne mažiau reikšmės kalbant apie nutukimą tenka fiziniam aktyvumui, jo stokai.
 

„Tai, kaip ir streso, emocijų valdymas, svarbu kalbant apie visas amžiaus grupes. Daug kas dienos pabaigoje po darbų eina į sporto klubus. Tačiau reikia nepamiršti, kad turime būti kiek įmanoma fiziškai aktyvūs visą dieną – nesėdėti prie darbo stalo, bet kas valandą atsistoti, pajudėti“, – sakė gydytoja dietologė dr.Rūta Petereit.

 
Pašnekovė išskyrė dar vieną svarbų kriterijų kalbant apie visavertę mitybą. Tai – miego kokybė. „Neišsimiegojimas lemia tai, kad renkamės nekokybišką maistą. Dar vienas klaidingas manymas – neretai save guodžiame, jog jei ryte suvalgome košės, paskui sau galime leisti suvalgyti ir ką saldaus, kitų nesveikų užkandžių. Tai – nedėmesingas, neįsisąmonintas valgymas“, – kalbėjo dr.R.Petereit.
 

Mityba peršalimo prevencijai
Paklausta, kaip turėtų atrodyti mityba siekiant sustiprinti imunitetą ir apsisaugoti nuo peršalimų, gydytoja dietologė pabrėžė, jog tuo reikia rūpintis ištisus metus, o ne epizodiškai. „Mitybos racione turi būti visų būtinųjų medžiagų, ne tik daržovės, bet ir viso grūdo gaminių produktų. Jie labai svarbūs mūsų žarnyno mikroflorai. Jei gerųjų bakterijų trūksta, silpnėja ir mūsų imuninė sistema. Aišku, didesnis citrinos, imbiero kiekis, medaus šaukštelis – į naudą, bet reikia saiko. Būna, žmonės rudenį medaus suvalgo stiklainiais, o pakanka kelių arbatinių šaukštelių kasdien. Kaip ir su citrina tausojant dantų emalį nereikėtų persistengti. Taip pat svarbu pamiršti, kad imunitetui stiprinti vėlgi labai svarbus tiek miegas, streso valdymas, tiek pakankamas fizinis aktyvumas“, – kalbėjo R.Petereit.

 
Verta žinoti
Norint išvengti sunkių virusinių susirgimų žiemos metu maistą reikėtų rinktis paprastą, bet maistingą, turintį ne per daug angliavandenių. Žiemą rekomenduojama vartoti žuvų taukus, daugiau dėmesio skirti antioksidantams, nepamiršti valgyti vaisių ir daržovių. Į valgiaraštį reikėtų įtraukti omega-3 rūgščių turinčių produktų – jūros žuvies, žaliųjų daržovių, vaisių ir riešutų, taip pat raugintų daržovių, kuriose gausu vitamino C. 
 
Ar esate emocinis valgytojas? Pastebėkite, kaip dažnai valgote patyrę stresą ar tiesiog susinervinę. Galbūt užkandžiaujate, kai jaučiate emocinę tuštumą, liūdesį, stinga pozityvių jausmų. O gal tiesiog norisi suteikti sau progą pasimėgauti, galvojant, kad čia nieko blogo? Ar tuo metu manote, kad nusipelnėte save apdovanoti už sėkmę ar pastangas? Jei valgote dėl emocinių priežasčių kartą ar du per mėnesį, tikrai nieko tokio. Bet jei dažniau, gal net kasdien, tuomet gali atsirasti ne tik papildomų nereikalingų kilogramų, dar daugiau nepageidaujamų emocijų, bet ir sveikatos sutrikimų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica