Dramatiškų santykių kerai

www.lsveikata.lt
2022-04-04
„Daugiau niekada nesusitikinėsiu su blogais berniukais“, tikina mergina, jau ne pirmą kartą išsiskyrusi su vaikinu dėl itin dramatiškų santykių. Ir nors kurį laiką ji ieško ilgalaikio ar rimto partnerio, galiausiai ant akių vėl užsideda rožinius akinius. Psichologai vis bando atsakyti į klausimą: kodėl vis pakimbama ant dramatiškų ir toksiškų santykių kabliuko?
Dramatiškų santykių kerai
Bet kokie santykiai, kurie prasideda kaip pasaka, tam tikru momentu žlunga – susižavėjimas greitai pereina į santykių tikrovę.

Meilė yra skausmas?
Televizijos ekranuose besisukantys dramatiniai filmai, į kuriuos kaip į santykių pavyzdį spokso jaunos merginos, padaro neigiamą įtaką. Sudėtingi, komplikuoti ir toksiški santykiai tampa tiesiog norma.
 

„Žavėjimosi toksiškais santykiais pavojus slypi tame, kad tai tampa santykių pavyzdžiu, – teigia psichologė S.Davies. – Tokie santykiai paprastai yra intensyvūs. Deja, intensyvumas painiojamas su intymumu.“ Psichologė pažymi, kad galiausiai žmogus nebesupranta, kas yra romantika: „Intensyvi chemija, kuri ateina su toksiškai santykiais, gali paklaidinti žmones savose fantazijose.“
 
Tačiau kodėl kai kurie net ir žinodami, kaip atrodo tokie santykiai, vis tiek brenda į tą pačią balą? Pasirodo, viskas slypi istorijoje... Jau kelis šimtmečiu žmogui į galvą buvo kalama, kad meilė – kančia. „Mums sakoma, kad meilė turi būti skausminga“, – sako terapeutė Caroline Strawson. Jai pritaria ir S.Davies: „Idėja, kad meilė yra skausmas – labai sena.“
 
Nesinori tikėti? Juk pasaulis žavisi tragiškomis meilės istorijomis: „Romeo ir Džiuljeta“, „Kleopatra“, „Titanikas“, „Ana Karenina“, „Tristanas ir Izolda“. Tai tik keletas kūrinių, įrodančių, kad tragiška meilė kartais idealizuojama. Pasakojimai persikelia ir į realybę, kai milijonai žmonių, besižavintys sužadėtuvių žiedais, patiria skausmą, jei tenka juos nusimauti, t. y. nutraukti santykius.

„Jau kelis šimtmečiu žmogui į galvą buvo kalama, kad meilė – kančia. Mums sakoma, kad meilė turi būti skausminga“, – sako terapeutė Caroline Strawson.


Noras „pataisyti“ žmogų

Vaikystės patirtis sudaro pagrindą likusiam žmogaus gyvenimui, įskaitant ir santykius. „Dauguma mūsų pastebi, kad suaugę atkartojame ankstyvos vaikystės santykių dinamiką. Paprastai tokie santykiai, kuriuos matėme ar patyrėme augdami, mus traukia, kai suaugame, – aiškina S.Davies. – Jei žmogus užaugo konfliktiškoje ir nedarnioje šeimoje, tikimybė, kad jis ieškos toksiškų santykių yra didelė.“
 
Kai kuriais atvejais atkartodami pažįstamų santykių dinamiką, nepaisant to, kad jie yra toksiški, žmonės sukuria „trauminį ryšį“ su tuo, kuris turi panašią istoriją. „Tokie santykiai, deja, bet dažnai painiojami su sąvoka „sielos draugai“, - pažymi psichologė. – Kita priežastis, kodėl žmonės įsitraukia į tokius santykius yra mokslinė. Didžiuliai pakilimai ir nuosmukiai, atsirandantys dėl toksiškų santykių, veikia mūsų smegenis ir sukelia priklausomybę. Norą „pataisyti“ žmogų.“
 
Žalios vėliavėlės
Išpopuliarėjus internetinėms pažinčių programėlėms, pasipylė „raudonų vėliavėlių“ pavyzdžiai, kurias pastebėjus metas nutraukti santykius. Tai bombardavimas meile (angl. love bombing), neatrašymas į žinutes, įkyrumas ir kita. Tačiau kyla klausimas: kaip dažnai esame mokomi atkreipti dėmesį į „žalias vėliavėles“, kurios rodo, kad santykiai klostosi tinkama linkme?
 
„Manau, kad reikia daugiau informacijos, straipsnių ir diskusijų apie tai, kaip atrodo sveiki santykiai“, – teigia S.Davies. Žinoma, tikėtis, kad prodiuseriai atsisakys reitingų ir kurs realybę atitinkančius filmus ar serialus, mažai tikėtina, tačiau jau vaikystėje galima pradėti supažindinti vaiką su tuo, kas yra sveika meilė.
 
„Reiktų daugiau dėmesio skirti komponentams, kurie sukuria sveikus santykius, – pataria psichologė. – O svarbiausia nustokime žavėtis toksiškais. Bet kokie santykiai, kurie prasideda kaip pasaka, tam tikru momentu žlunga – susižavėjimas greitai pereina į santykių tikrovę. Realybė tokia, jog santykiai būna kartais nuobodūs, su pakilimais ir nuosmukiais, partnerio keistenybėmis, kurios kažkada buvo jums mielos, tačiau dabar erzina. Tai – žmogaus prigimtis, o ne romantinis filmas.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris