Degieji skysčiai plastikiniuose buteliuose – žingsnis iki nelaimės

Greta Vanagienė
2019-06-20
Nors vasara dažnam žada pramogų gamtoje, vakarų prie laužo su gardžiais kepsniais, gydytojai traumatologai sako, kad neretai tokie malonumai virsta nelaimingu atsitikimu. „Ne tik per neatsargumą, bet ir per nežinojimą, kepsninėse rusenanti liepsna gali bematant įsiplieksti“, - sako Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminių traumų skyriaus vedėjas gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Vaitkus.
Degieji skysčiai plastikiniuose buteliuose – žingsnis iki nelaimės
Nudegimų gydytojai griežtai nerekomenduoja „gydyti“ liaudiškais metodais – ant žaizdos tepamas aliejus, druska, varškė ar kiti pieno produktai neskatina sugyti žaizdų. Geriausia pirmoji pagalba – tekantis šaltas vanduo.

Degieji skysčiai – pavojingi
Gydytojas įspėja, kad didžiausią riziką būti sužalotiems atviros liepsnos sukelia plastikiniuose buteliuose pardavinėjami degieji skysčiai. Mat retas kuris skaito naudojimosi instrukciją, todėl pila skystį tiesiai ant degančios liepsnos.
 

„Kategoriškai nerekomenduoju naudoti degiųjų skysčių, o ypač supiltų į plastikinius buteliuos. Visiems kyla pagunda jį purškiant stipriau paspausti, o šis suspaustas įtraukia į save oro kartu su liepsna. Toks butelis tuomet sprogsta rankose užliepsnodamas visą kūną“, - sako gydytojas ortopedas-traumatologas Vytautas Vaitkus ir patikina, kad tokių atvejų pasitaiko dažnai.

 
„Jei galėčiau, uždrausčiau degiųjų skysčių plastikiniuose buteliuose prekybą. Labai gaila tokių pacientų, nuo liepsnos nukenčia dažniausiai jauni žmonės, randai pasilieka visam gyvenimui. Nors etiketėse įspėjama pilti skystį tik ant anglių, užpylus palaukti kelias minutes, o tik tada uždegti, kažin ar kas skaito ir tai žino. Kol nedirbau su nudegimais ir pats to nežinojau – degiuosius skysčius naudojau kaip ir daugelis. Taigi, gyveni ant ugnikalnio ir nežinai, kada jis išsiverš. Visai kas kita – kieti, stikliniai buteliai“, - pasakoja V.Vaitkus.

 
Pirmoji pagalba 
Nudegimų gydytojas griežtai nerekomenduoja „gydyti“ liaudiškais metodais – ant žaizdos tepamas aliejus, druska, varškė ar kiti pieno produktai neskatina sugyti žaizdų. Geriausia pirmoji pagalba – tekantis šaltas vanduo.
„Po vandens srove reikėtų palaikyti žaizdą apie dvidešimt minučių. Tuomet nudegimo gylis sumažės vienu procentu. Taip pat svarbu ant odos susidariusių pūslių nepradurti, o jei šios suplyšta – odos nenuimti bent parą laiko“, - sako V.Vaitkus
 
Gydytojas aiškina, kad delno dydžio nudegimo plotas jau vertinamas kaip smarkus. Tačiau, jei pažeistoje vietoje aptinkama susprogusių pūslių, tai - gilus nudegimas, dėl kurio rekomenduojama kreiptis į gydytoją, kad šis paskirtų specializuotą tepalą.
„Specialios šaldomosios purškiamos putos tik dar labiau pakenkia nudegusiai odai, nes sudirgina ir taip nukentėjusią odą. Čia padėti gali profesionalūs, medicininiai tepalai“, - sako V.Vaitkus, paklaustas, kas gali padėti išvengti gilių randų susidarymo.
 
Lazerio pagalba

Gilius odos nudegimo randus, anot gydytojo, panaikinti gali padėti tik plastikos chirurgų įsikišimas. Mat specializuoti tepalai tik sumažins žymes, ar padės sugyti smulkiems odos pažeidimams.
„Kas atsitiko, jau tas atsitiko. Padėti išnaikinti nelaimių paliktus pėdsakus padės tik lazeris. Odos randai šalinami šlifuojant odą, tačiau jei reikalinga persodinti odą, pasekmes  tokia trauma vis tiek palieka“, - apgailestauja medikas.

 
Nudegimai skirstomi keturis laipsnius
I laipsnio. Paviršinio odos sluoksnio (epidermio) pažeidimas. Nudegusi oda parausta, patinsta, peršti ir skauda. Skausmas yra mažas arba vidutinis.

 
II laipsnio. Epidermio ir gilesnio odos sluoksnio (dermos) pažeidimas. Gali būti viršutinio arba apatinio dermos sluoksnio pažeidimas. Gali atsirasti pūslės, pilnos skaidraus ar drumsto skysčio, gali sutrūkti. Negalima pūslių spausti ar pradurti, galimas audinių užkrėtimas nešvarumais, bakterijomis, gali prasidėti infekcinis uždegimas. Sukeliamas didelis skausmas.
 
III laipsnio. Apima epidermio, dermos ir hipodermos sluoksnius. Kinta pažeidimo spalva nuo baltos iki rudos. Pažeidimas yra gilus, drėgnas, skausmingas.
 
IV laipsnio. Apima visus odos sluoksnius, gali apimti ir fascijas, raumenis ar kaulus. Šie nudegimai yra rudo atspalvio, drėgni, beveik neskausmingi.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica