Bronchitas gali priminti ir astmos priepuolį
Aigustė Tavoraitė
2016-01-15
Sergant bronchitu kosėjant girdisi dar kažkoks švokštimas, cypimas. Gal tai kokia kita liga?
Brigita
Jei bronchitu prasirgus 7–10 dienų, nukritus temperatūrai dar užsitęsia kosulys, uždegimą nuslopinti padės gydytojo paskirtas trumpas inhaliacinių gliukokortikoidų kursas.
Atsako specialistė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoja pulmonologė doc. Kristina Biekšienė:

- Ūminis bronchitas – dažniausiai virusų sukeliamas apatinių kvėpavimo takų uždegimas. Pagrindinis jo simptomas – sausas, varginantis kosulys. Jis paprastai užsitęsia iki 7–10 dienų, liekamieji reiškiniai – iki 6–8 savaičių. Kartu gali pasireikšti ir kiti peršalimo simptomai: sloga, karščiavimas, raumenų, kaulų maudimas.
Jei šalia virusinės įsimeta ir bakterinė infekcija arba pagrindinis uždegimo sukėlėjas yra bakterinės kilmės (Mycoplasma pneumoniae,
Chlamydia pneumoniae bakterijos), tuomet kosulį lydi skrepliavimas. Gydytojas tikrindamas stetoskopu gali išgirsti ir karkalus. Tokiu atveju liga gali užsitęsti iki kelių savaičių.
Reikėtų pastebėti, kad pastarieji simptomai – karščiavimas, kosulys, skrepliavimas – būdingi ir plaučių uždegimui (pneumonijai). Tuomet tikrąją diagnozę gali nustatyti tik gydytojas, atlikęs rentgeno tyrimą.
Dar vienas bronchito atvejis – kai prie kosulio ir skrepliavimosi prisideda broncho spazmas. Tada kosulį lydi švilpimas, cypimas, kiti panašūs garsai krūtinės srityje. Simptomai gali priminti astmos priepuolį. Tačiau broncho spazmas būdingas ne kiekvienam bronchitui, tai – mažiau tipinis simptomas.
Nors bronchitas prasideda ūmiai, dažniausiai praeina be didesnių pasekmių. Nerimauti neturėtų jaunas, nerūkantis, gretutinių ligų neturintis žmogus.
Jei kamuoja tik sausas kosulys, skrepliai ne žali, o balkšvi, yra taikomas toks pats gydymas, kaip ir peršalus: geriama daug šiltų, gleivinę drėkinančių ir atsikosėjimą gerinančių skysčių, karščiavimui mažinti vartojami antiperetikai, esant itin varginančiam, „draskančiam“ kosuliui – jį malšinantys vaistai. Jei prasirgus 7–10 dienų, nukritus temperatūrai dar užsitęsia kosulys, uždegimą nuslopinti padės gydytojo paskirtas trumpas inhaliacinių gliukokortikoidų kursas.
Kitu atveju, jeigu kosulys su žalsvais skrepliais ir temperatūra užsitęsia 4–5 dienas, reiktų kreiptis į gydytoją, kad skirtų tinkamą antibakterinį gydymą. Esant broncho spazmui papildomai vartojami bronchus plečiantys vaistai.
Atidesni turėtų būti sergantieji lėtinėmis ligomis – astma, širdies ligomis, diabetu, kuriems bronchitas kartojasi, turintys nusilpusį imunitetą. Norint išvengti galimų komplikacijų (plaučių uždegimo ir kt.), jie turėtų namuose neužsibūti ir suskubti pas gydytoją.
Svarbu
Dėmesingesniems reikėtų būti ir rūkaliams. Jie ir taip dažnai kosėja, tad gali nepastebėti, kad kosulys suintensyvėjo. Jei simptomai užsitęsia – kosėjama ir skrepliuojamasi po tris mėnesius (daugumą dienų) ne mažiau kaip dvejus metus iš eilės, – galima įtarti lėtinį bronchitą, kitas plaučių ligas.
Komentuoti: