Bėgimo aistruoliai, įvertinkite judesių techniką

Greta Vanagienė
2020-07-06
Kad reguliarus bėgiojimas stiprina sveikatą ir padeda palaikyti gerą fizinę formą žino dažnas, vis dėlto daugeliui bėgikų būdingos kelios klaidos.
Bėgimo aistruoliai, įvertinkite judesių techniką
Daugelis bėgikų mėgėjų pradeda bėgti vos išėję į lauką. Sporto treneriai juos įspėja: be apšilimo pradėjus treniruotę galima rimtai pakenkti sąnariams, raumenis ir apsunkinti širdies veiklą, o tai ilgainiui sukels papildomų sveikatos problemų.

„Pradėti bėgti be jokio apšilimo kenkia širdžiai ir sąnariams. Be to, tik nedaugelis žmonių susimąsto, kokioje vietovėje jie bėgioja“, – sako sporto trenerė Lina Dranginytė, aptardama populiariausias bėgimo technikos klaidas bei tai, kaip jų išvengti.

 
Bėgioti nepadarius apšilimo.
Prieš treniruotę svarbu apšilti, kad nebūtų pažeisti sąnariai. Tinkamai apšilus, mažiau pavargsite ir pačios treniruotės metu. Tas pats pasakytina ir apie bėgiojimą, nors yra daug žmonių, kurie tiesiog išeina į lauką ir pradeda bėgti. Tokia praktika gali rimtai pakenkti sąnariams, raumenis ir apsunkinti širdies veiklą, o tai ilgainiui sukels papildomų sveikatos problemų. 
 

Netaisyklinga pėdos padėtis.
Jeigu jūsų bėgimo technika yra teisinga, priekinė pėdos dalis turėtų paliesti žemę šiek tiek anksčiau nei kulnas. Pradedantieji bėgikai dažnai šią techniką atlieka nenatūraliai: staigiais judesiai stato pėdą ant pirštų galų, tarsi įsmeigdami ją į paviršių kaip kastuvą. Daugelis dėl to praranda pusiausvyrą, net suklumpa. Tokia bėgimo technika gali sukelti kulkšnies, kelių ir net nugaros traumas. Jos sistemingai kartojant tokio tipo klaidas pamažu tampa lėtinės.
 
Klaidingas bėgimas atsispiriant nuo kulno.
Tokia klaida būdinga maždaug 80 procentų mėgėjų. Taip bėgant keliai patiria didelę apkrovą. Dėl netaisyklingos technikos apkrova sąnariams padidėja net iki trijų kartų. Jeigu sveriate 60 kilogramų, apkrova, kuri tenka jūsų kelio sąnariui, bus lygi 180 kilogramų. Nepradėjus bėgioti taisyklingai, diskomfortas keliuose pamažu virs apatinės nugaros dalies, nugaros raumenų ar net galvos skausmais.
 
Pėdos nukrypimas į vidinio skliauto pusę. 
Kūno masės centras visada turėtų būti pėdos viduryje. Jei jis pasislenka į išorinę ar vidinę pusę, galite lengvai pažeisti čiurnos sąnarį. Todėl natūralu, kad jei bėgiodami ir toliau netaisyklingai paskirstysite masės centrą, padidės pakartotinių sužalojimų rizika, o patempimai peraugs į lėtinius skausmus.

 
Netaisyklinga stuburo ir rankų padėtis. 
Bėgiojant turi judėti tik galūnės – stuburas neturėtų „banguoti“ į šonus. Taip pat neturėtumėte laikyti rankų itin arti kūno ar sugniaužti kumščių, nes tokia padėtis vargina pečius. „Nugara turėtų būti tiesi, o rankų plaštakos – lengvai sugniaužtos, bet neįtemptos, mostai atliekami pirmyn atgal, devyniasdešimt laipsnių kampu per alkūnes sulenktomis rankomis“, – pataria L.Dranginytė.
 
Netaisyklingas kvėpavimas, klaidžiojantis žvilgsnis ir išmanieji prietaisai. 
Pradedantieji bėgikai paprastai kvėpuoja tik pro nosį. Dėl to į organizmą nepatenka pakankamas kiekis deguonies ir jie greitai pavargsta. „Kvėpuokite natūraliai, – sako trenerė. - Kvėpuokite ir pro nosį, ir pro burną – taip mažiau pavargsite. Bėgiodami turėtumėte žiūrėti į priekį, o ne į šonus ar po kojomis, kitaip rizikuojate suklupti. Be to, kaklas pavargs, jei visada žiūrite žemyn. O kalbant apie išmaniuosius prietaisus, bėgiojant geriau naudoti belaides ausines, kad laidai nevaržytų jūsų judesių. Be to, svarbu, kad telefono ar muzikos grotuvo nelaikytumėte rankoje, nes taip pavargs peties sąnarys. Sporto prekių parduotuvėse galite įsigykite specialų prietaisų dėklą. Paprastai jie dėvimi ant rankos ir palengvina jūsų treniruotę.“

 
Verta žinoti
Bėgimo naujokai dažniausiai išsirenka tokią aprangą, kuri tinka laisvalaikiui, tačiau nėra pritaikyta bėgti. Verta išsirinkti drabužius, kurie leidžia jaustis patogiai ir yra pritaikyti aktyviai fizinei veiklai. Pavyzdžiui, aukštas juosmuo suteikia papildomą atramą, greitai džiūstantys audiniai efektyviai pašalina drėgmę, o plonas trikotažas prisitaiko prie kiekvieno kūno judesio. Besiūliai, funkciniai drabužiai netrina odos ir prisitaiko prie kūno.
Apranga turėtų būti pasirinkta ir pagal oro sąlygas, pavyzdžiui, specialios striukės apsaugo nuo lietaus ir vėjo.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Kolumbijos tremtinių tikrovė: dešimtmečiai be namų

  Per maždaug penkerius metus Kolumbijos pabėgėlių, prašančių prieglobsčio Ispanijoje, skaičius išaugo beveik 40 kartų. 2016 metais jų buvo užfiksuota mažiau nei 700, o pernai skaičius išaugo iki 28 tūkstančio. Ana (38 m.) ir jos šeima – vieni iš daugelio Kolumbijos gyventojų, kurių gyvenimus sugriovė pilietinis karas.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica