Ar pasiruošėte aktyvaus laisvalaikio sezonui?

Greta Vanagienė
2019-05-30
Šiltasis sezonas pamažu įsibėgėja: žygiai, maudynės, paplūdimio tinklinis, dviračių sportas keičia sėslias pramogas.
Kaip tinkamai pasiruošti aktyvaus laisvalaikio sezonui ir užkirsti kelią galimoms traumoms, kalbamės su Lietuvos olimpinės rinktinės gydytoju Daliumi Barkausku.
Ar pasiruošėte aktyvaus laisvalaikio sezonui?
Kalbėdami apie aktyvias pramogas sporto gydytojai primena seną liaudies išmintį – vasarą ruošk slides, o žiemą - ratus. Taigi numačiusieji šį šiltąjį sezoną rimtesnį žygį, kūną jau turėjo būti tam paruošę.

Ruoškitės gerokai iš anksto
Kalbėdamas apie aktyvias pramogas sporto gydytojas primena seną liaudies išmintį – vasarą ruošk slides, o žiemą - ratus. Taigi numačiusieji šį šiltąjį sezoną rimtesnį žygį, kūną jau turėjo būti tam paruošę.
 

„Pavasarį mūsų kūnas stipriai pasikeičia, nors mes nelabai kreipiame į tai dėmesio. Organizmas adaptuojasi prie besikeičiančio klimato - hormoninis fonas artėjant vasarai būna vienoks, o žiemą – kitoks. Jei elgiamės ne taip, kaip turėtume, pradedame dažniau sirgti, sulaukiame ligų, kai to visai nesitikime“, - aiškina sporto medikas Dalius Barkauskas.

 
Įvertinkite galimybes

Gydytojas pataria adekvačiai įvertinti gyvenimo būdą. Jei 8-9 valandas kasdien praleidžiame biure dirbdami sėdimą darbą, užsidėjus sunkią kūpriną leistis į kalnus, svilinant 40 laipsnių karščiui būtų mažų mažiausiai neapdairu.
„Jei renkatės aktyvią kelionę, pavyzdžiui, žygį, jam turite ruoštis mažiausiai tris keturis mėnesius. Raumenį paruošti nėra sunku – pakanka ir trijų keturių savaičių, bet sąnariams (kremzlėms, raiščiams, sausgyslėms) reikia tikrai daugiau laiko. Visa tai svarbu, kad mūsų fizinė veikla būtų saugi“, - įspėja specialistas ir pataria prieš kiekvieną fizinį krūvį „sutepti“ sąnarius. Nestaigūs, amplitudiniai judesiai padės paruošti raiščius, sausgysles apkrovai.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į savo širdies bei kraujagyslių sistemą, kvėpavimą.
 
Nepamirškite apšilimo
Tiems, kas pasirenka kur kas lengvesnį judėjimą, pavyzdžiui, pasivažinėjimą dviračiais po parką, taip pat vertėtų nepamiršti apšilimo pratimų.
„Leiskite kūnui septynias aštuonias minutes priprasti, judinkite kojų, nugaros raumenis, achilo kulną, atlikite keletą tempimo pratimų. Kita vertus, ir pati fizinė veikla, įsitraukiant į ją pamažu, o ne šaunant lyg vytųsi pasiutęs šuo, gali būti kaip apšilimas“, - sako d.Barkauskas.
 
Pirma pagalba - šaltis

Šiltuoju sezonu, kai laisvalaikis būna aktyvesnis, padidėja ir traumų tikimybė. Įvykus ūmiam pažeidimui D.Barkauskas pataria rinktis klasikinius metodus: šaldymą, galūnės pakėlimą, užspaudimą, pažeistos vietos mobilizaciją.
„Šaltis efektyviai nuskausmina, nes taip sudirginami odos receptoriai, mažiau suvokiame skausmą. Vėliau derėtų pažeistą vietą sutvirtinti elastiniu bintu. Suteikus pirmąją pagalbą reikia nuvykti pas specialistus pasitikrinti, ar nėra rimtesnio pažeidimo“, - pataria sporto medikas.
Dar viena universali priemonė, padedanti malšinti skausmą, – šaldantys ar šildantys raumenų bei sąnarių tepalai. Tačiau svarbu žinoti, kad tokios priemonės negydo įsisenėjusių problemų, o tik kuriam laikui numalšina skausmą, suaktyvina kraujotaką.
„Jei nuolatos pasikartoja tie patys skausmai, tai signalas, kad kažką darote netinkamai - reikalinga keisti gyvenimo būdą. Įprastai skausmo vieta nėra problemos židinys, jo priežasties dažniausiai reikėtų ieškoti kitur“, - sako sporto medikas.


 
Verta žinoti
Kelių sąnarių atramai reikalingi pratimai, kurie lavina ir stiprina blauzdų, šlaunų ir kulkšnių, o taip pat treniruoja aplink kelių sąnarius esančius raumenis.
Stenkitės išlaikyti pusiausvyros centrą – pasilenkite į priekį ir bėgike ant pirštų galų. Jei tai nepavyksta ir kojos krypsta, naudokite batų įdėklus.
Įsiklausykite, ar jūsų sąnariai nebraška. Jei jie ima skaudėti, atsiranda patinimų ar kokių nors kitokių pokyčių, tai gali būti prasidėjusios degeneracinės sąnarių ligos požymis.
Sportuodami nepamirškite įtraukti kuo įvairesnės fizinės veiklos – mažo ar didelio intensyvumo užsiėmimų, pavyzdžiui, plaukimo, važiavimo dviračiu, vaikščiojimo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  PAR virusas griebė už gerklės

  Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebes...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica