Ar leis COVID-19 sugrįžti į mokyklas?

Ringailė Gvildė
2020-08-06
Kalbantis su pradinukų tėvais panašu, kad jiems kirba tie patys klausimai. Ypač neramu būsimų pirmokų tėvams. „Vaikai turi pradėti lankyti mokyklą, bet tėvai nežino, „ar“ ir „kaip“,“ - sako vaikų pulmonologė, alergologė, vaikų ligų gydytoja Agnė Jagelavičienė. Jeigu nuotolinį mokymą galima organizuoti pagrindinių ir vyresnių klasių moksleiviams, kaip reikėtų mokyti pirmokėlius, sunku net įsivaizduoti.
Ar leis COVID-19 sugrįžti į mokyklas?
Pagal dabartinius duomenis – pagrindinis viruso užsikrėtimo šaltinis būna šeimos narys, tad dažniausiai užsikrečiama glaudaus buitinio kontakto metu. Jeigu mokyklose bus nuolat dėvimos kaukės, laiku keičiamos ir per daug nesiglėbesčiuojama, rizika užsikrėsti koronavirusu neturėtų padidėti.

- Kokios sveikatos problemos kyla dėl nuotolinio mokymo?
- Tai ne tik psichologinės, emocinės problemos, stresas vaikui ir namiškiams. Kiek kalbėta apie ekrano laiko ribojimą vaikams, o su nuotoliniu mokymu visos ankstesnės rekomendacijos tampa lyg nesvarbios. Bet juk požiūris į vaiko sveikatą neturėjo pasikeisti. Jeigu tikrai sąžiningai dirbama nuotoliniu būdu, vaikas prie kompiuterio ekrano per dieną praleidžia apie keturias penkias valandas. Visa tai padaroma, bet regėjimo ir laikysenos sąskaita.
 
- Kokie koronaviruso sukeltos infekcijos simptomai vaikams?
- Dažniausiai karščiavimas, galvos skausmas, ryklės skausmas, kosulys, bendras silpnumas, apetito nebuvimas, pykinimas ar vėmimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
 
- Tokiais požymiais pasireiškia daugelis vaikų ligų, kaip atskirti?
- Šiandieninėje situacijoje visada reikia įtarti koronaviruso infekciją ir tik po to visas kitas, bet jokiu būdu jų neignoruoti. Tėvams ar mokytojams tik įtarti, bet neužsiiminėti savidiagnostika. Tiksliausia būtų atlikti specifinį tyrimą, nors kol kas tam sąlygos sudėtingos.
Vis dėlto nustatyta, kad didelei daliai vaikų simptomų net nebūna. Tiriant nedideles imtis, nustatyta, kad besimptomiais nešiotojais gali būti net iki dvidešimt procentų vaikų. Tai apsunkina situaciją. Be to reikia ruoštis ir gripo sezonui. Kad visiems būtų palengvintas darbas ir gyvenimas, nuoširdžiai patariu skiepytis patiems ir paskiepyti vaikus. Bent viena sunkia virusine liga bus mažiau.

 
- Mokslininkai jau tikriausiai žino daugiau ir apie koronaviruso imlumą vaikų populiacijoje? 
- Epidemiologiniai duomenys teigia, kad vaikų sergamumas COVID-19 infekcija yra ženkliai mažesnis nei suaugusiųjų ir jie nėra pagrindiniai viruso nešiotojai ir platintojai, ko anksčiau baimintasi. Be to, imlumas ir sergamumas skiriasi ir amžiaus grupėse. Vaikai iki dešimties metų serga rečiau nei dešimties-septyniolikos metų paaugliai, tačiau pastarieji rečiau nei suaugusieji serga sunkiomis ligos formomis. Nustatyta, kad tam tikromis lėtinėmis ligomis sergantieji yra didesnėje rizikos grupėje sunkiau sirgti šia infekcija. Tai galioja ir vaikams. Todėl lėtinėmis ligomis sergantys vaikai lankyti mokyklą gali, tačiau tą reiktų daryti dar atidžiau ir nepamiršti tinkamos lėtinės būklės kontrolės.
 
- Baiminamasi viruso plitimo kolektyvuose. Ar pagrįstai?
- Pagal dabartinius duomenis – pagrindinis viruso užsikrėtimo šaltinis būna šeimos narys, tad dažniausiai užsikrečiama glaudaus buitinio kontakto metu. Jeigu mokyklose bus nuolat dėvimos kaukės, laiku keičiamos ir per daug nesiglėbesčiuojama, rizika užsikrėsti neturėtų padidėti. Be to, turi būti laikomasi rankų higienos, taikomos dezinfekcijos priemonės, vėdinamos patalpos. Galiausiai atsižvelgiama ir į individualią kiekvieno vaiko sveikatą. Šiuo metu, kol vaikai dar nelanko mokyklų, sergamumas koronaviruso sukelta infekcija auga. Akivaizdu, kad ne vaikai ją platina. Neturėtume ignoruoti nė vienos visuomenės grupės ar jos sąskaita tvarkyti sudėtingą situaciją. Tam ir yra ekstremali situacija ir ypatinga parengtis, tokia ji yra visiems ir į tai turime rimtai žiūrėti.

 
Geroji užsienio patirtis
Rekomendaciją remiantis moksline literatūra ir užsienio infekcinių ligų kontrolės institucijų gairėmis parengė gyd. A.Jagelavičienė
 
Atidžiai sekami epidemiologiniai rodikliai
Ne tik bendras sergamumas SARS-Cov-2 infekcija savivaldybėse, bet ir užsikrėtusių vaikų procentas populiacijoje. Vaikų užsikrėtimas ir sergamumas COVID infekcija palyginti mažas, pradinių klasių moksleivių amžiaus grupėje iki 10 procentų ir didėja su amžiumi. Sunkios ir mirtinos ligos formos itin retos, lyginant su suaugusių populiacija.
 
Srautų valdymas
Mokykloms, atsižvelgiant į Sveikatos ministerijos sudarytas rekomendacijas (jeigu tokios bus paruoštos), parengti saugaus visų sveikatai vaikų ugdymo principus. Reikėtų susidėlioti vaikų atvykimo į mokyklą srautus, veiklą pertraukų metu, maisto ruošimo ir pateikimo strategiją, vaikų atsiėmimo tvarką. Be abejo, turi būti naudojamos visos anksčiau nustatytos apsauginės priemonės – veido kaukės (vienai dienai vaikui reikėtų bent dviejų, tas pats galioja ir visam mokyklos personalui), tinkama rankų higiena, dezinfekciniai skysčiai. Tėvų susirinkimai – tik nuotoliniu būdu.
 
Distancijos laikymasis ir socialinė distancija
Pradinukams socialinę distanciją palaikyti įmanoma, tačiau jų ugdymo dalis yra socialinių ryšių kūrimas. Todėl šioje vietoje turėtų būti taikomi kiti metodai. Kol tikrai geras oras (nuolat nelyja), stengtis kuo daugiau veiklų atlikti lauke, o tuo metu vėdinti patalpas.

 
Patalpų valymas
Negalima tuo pačiu skuduru ir toms pačioms valytojoms „brūžinti“ skersai-išilgai visą mokyklą. Taip ir gausis, kad iš antro aukšto IV b klasės virusas bus nušluotas į pirmo aukšto I a klasę ar atvirkščiai. Nors plitimas nuo paviršių nėra pagrindinis šio viruso perdavimo kelias, vis tik reikia imtis papildomų saugumo priemonių, vadinasi, ir itin kruopštaus patalpų dezinfekavimo.
 
Mokymai mokytojams bei tėvams.
Reikia itin didelės atidos ir nuolatinių apmokymų, kaip atpažinti ankstyvus infekcijos simptomus. Ir ne tik mokyklą lankančiam vaikui, bet ir artimiesiems.
 
Vaikų elgesys po pamokų ir pertraukų metu.
Šiuo metu vaikams visai nebūtina vaikščioti į parduotuves pirkti užkandžių. Galima su vaiku aptarti iš anksto, kokių užkandžių jis mokykloje ar vykdamas į būrelį norės ir jam nupirkus, įdėti. Kuo mažiau vaikai vaikščios visuomeninėse erdvėse, tuo ramiau gyvensime.

 
Ligos požymiai
Jeigu anksčiau teigėme, kad sloga, pakosėjimas ar lengvas sunegalavimas – nėra rimta priežastis nevesti į kolektyvą, šiandien tai yra rimta priežastis. Prieš įeinant į mokyklą visiems turi būti pamatuota temperatūra. Jokių kosinčių, sloguojančių, vaikų su pilvo skausmais ar pykinimu! Tėvai turėtų išsiugdyti perdėtą atidumą ir sąmoningumą. Nes nuo jų sprendimo vesti ar nevesti vaiką į mokyklą priklausys visuomenės sveikata. Jeigu toks vaikas atvedamas į kolektyvą arba sunegaluoja pamokų metu nedelsiant turi būti iškviečiami tėvai pasiimti vaiko, o patalpos dezinfekuojamos. Jeigu vaikas kosėja ar sloguoja dėl lėtinių ligų, tą turi patvirtinti med. pažyma.
 
Izoliacija
Sužinojus, kad šeima, ar vaikas turėjo kontaktą su COVID-19 infekuotu asmeniu, įtarus simptomus, izoliuoti vaiką 14-ai dienų ir nevesti į kolektyvą. Tokių priverstinių „prastovų“ per mokslo metus gali būti ne viena.
 
Šventes geriau atidėti
Svarbiausia mokyklos užduotis – mokymas, ugdymas, tokie susibūrimai kaip rugsėjo pirmosios šventė tegul lieka tik klasiokams ir klasės mokytojui, o didesnius susibūrimus, kuomet sudėtinga užtikrinti atstumo laikymąsi, teks atidėti saugesniems laikams.
 
Būreliai
Vaikas turi turėti laiko pailsėti. Poilsis – tai nėra tik nakties miegas. Vienas būrelis po pamokų - mažesnis socialinių kontaktų skaičius ir žvalesnis vaikas. Kai vaikas gerai nusiteikęs ir nepervargęs – ir ligoms mažiau imlus.
 
Artimųjų elgsena
Nesiblaškyti po miestą ar pasaulį „reikia-nereikia“. Jeigu tėvai daug keliauja, be abejo, tokio vaiko ugdymas tampa komplikuotas, nes išauga rizika jam užsikrėsti nuo artimųjų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica