Vladas Garastas: apie krepšinį, pensiją, dietas ir cigarus

Saulenis Pociūnas
2014-11-28
Šis žmogus Lietuvai padovanojo daug nepakartojamų krepšinio pergalių. Trenerio Vlado Garasto vadovaujamas Kauno „Žalgiris“ ir Lietuvos vyrų nacionalinė krepšinio rinktinė daugelį metų buvo šviesulys net ir tiems, kurie sportu nelabai domėjosi. Kovos krepšinio aikštelėse prieš du ar tris dešimtmečius buvo daugiau nei žaidimas. Šiandien 82 metų krepšinio specialistas gali daugiau laiko skirti sau. Ir negaili patarimų tiems, kurie sako, jog senatvėje nebėra džiaugsmų.
Vladas Garastas: apie krepšinį, pensiją, dietas ir cigarus
„Pažįstu daug vyrų, kurie, būdami jau brandaus amžiaus, kalbėdavo, kad išėję į pensiją - tai jau atsigaus. Važinės į medžiokles, vaikščios į žvejybą. Tačiau pastebėjau, kad jų gyvenime šitos veiklos nebeliko, rimtesnis jų užsiėmimas - tris kartus per dieną virtuvėje suplauti indus“, - pasakoja legendinis krepšinio treneris Vladas Garastas.

- Treneri, jus ir dabar dar galima sutikti įvairiuose renginiuose, tik prieš porą metų pasitraukėte iš Lietuvos krepšinio federacijos prezidento posto. Kitas jūsų bendraamžis seniai dienas leistų prie televizoriaus, nekišdamas nosies iš namų?
- Pažįstu daug vyrų, kurie, būdami jau brandaus amžiaus, kalbėdavo, kad išėję į pensiją - tai jau atsigaus. Važinės į medžiokles, vaikščios į žvejybą. Tačiau pastebėjau, kad jų gyvenime šitos veiklos nebeliko, rimtesnis jų užsiėmimas - tris kartus per dieną virtuvėje suplauti indus. Mano pomėgiai – aktyvūs, tačiau paprasti, gyvenimiški. Ir tikrai su pavydu klausiau neseną informaciją apie tai, kad Marijampolėje devyniasdešimt ketverių metų moteris gavo vairuotojo pažymėjimą, Anglijoje šimto metų gimtadienio proga moteriškė iššoko su parašiutu. Čia tai ilgaamžiai, kuriems tikrai galima pavytėti entuziazmo.

 
- Pripažinkime, Lietuvos „senjorų“ gyvenimas nėra labai šviesus. Ir dažnai jį apkartina būtent sveikatos problemos.
- Galiu pasakyti, kad viskas priklauso nuo savijautos. Jei ji gera, ir ligų nejauti, ir pasaulis šviesesnis atrodo. O kai prispaudžia ligos, tada jau nieko nesinori. Bet pastebiu, kad skųstis sunkiu gyvenimu dabar pradeda vis jaunesni. Aš ir anksčiau sakydavau, ir dabar pats sau sakau, jog reikia valios, kad nesustotum. Aišku, pats kartais tingiu eiti į baseiną, galvoju, kad nueisiu kitą rytą... Tačiau prisiverčiu, o paplaukiojęs sakau – kaip gerai, kad vis dėlto atėjau.
 
- Jūs užauginote ne vieną puikių krepšininkų kartą. Matėte ir matote, kaip keičiasi aktyviai sportavusių žmonių gyvenimas, kai jie baigia karjerą. Ar sunkus tas etapas, kai sportinius batelius reikia „pakabinti ant vinies“?
- Tik nesusidūrusiems su sportu atrodo, jog sportininkų gyvenimas rožėmis klotas, kad jie, ypač dabartinė karta, uždirba daug pinigų. Bet iš tiesų, profesionalių sportininkų po karjeros pabaigos laukia nemaži iššūkiai. Organizmui tenka vis mažiau krūvio, sudeginama vis mažiau kalorijų, o apetitas – mažai keičiasi. Todėl sportininkai, pasirinkę ramesnį gyvenimo būdą, greitai priauga papildomų kilogramų. Puikiai prisimena pažįstamą, kuris visą laiką sverdavo apie 90 kilogramų. Susitikau jį, jau baigusį karjerą. Žiūriu, nešasi vakarienei 2 kilogramus koldūnų. Galvojau, kad padės į šaldiklį. Pasirodo, viską suvalgė vienu kartu. Nenustebau, kad jo svoris netrukus pasiekė 160 kilogramų, prasidėjo stuburo problemos... Išsiuntėme jį į Maskvą, kur per tris savaites žmogus numetė dvidešimt kilogramų, po kurio laiko panašią procedūrą pakartojo. Tik vėliau prisipažino, kad tas svorio metimas buvo dėl elementaraus badavimo. Todėl manau, kad viena pagrindinių mūsų, ne tik sportininkų, bėdų – persivalgymas.

 
- Kasdien vaikščiodamas į baseiną, rodote pavydį daugeliui vyresnių žmonių. Bet gal ne visi turi tokias galimybes?
- Aš tikrai vyresniems žmonėms nesiūlau šturmuoti rekordų. Bet gera kasdiene savijauta turėtų rūpintis kiekvienas. Jeigu neturite laiko ar galimybių eiti į sporto klubą, tiesiog palikite automobilį toliau nuo darbo. Kilometras ar pusantro iki darbo ryte ir tiek pat vakare – tai puiki treniruotė. Pamirškite liftus ir lipkite laiptais. Jokie vaistai ar papildai niekada nepakeis judėjimo. Aš, kaip ir nemažai vyresnių, prisimenu prieš kelis dešimtmečius madingu buvusį „bėgimo nuo infarkto“ bumą. Bet pažįstu nemažai žmonių, kurie neapskaičiavo krūvio: po tokių bėgimų tikrai reikėdavo medikų pagalbos. Sakyčiau, kad būdavo bėgama ne nuo, bet – į infarktą.
 
- Koks jūsų sveikos ir aktyvios senatvės receptas?
- Žinokite, aš tikrai nesiūlau pamiršti gydytojų. Kai man žmogus pasako, kad dešimt metų nebuvo pas gydytoją, man net nesmagu pasidaro. Sakyčiau, čia pats lyg dešimt metų būtum dantų nevalęs. Būtina žinoti, koks tavo organizmas. Medikai iš kraujo tyrimo pasakys, koks cukraus kiekis, koks hemoglobino lygis, ar netrūksta mikroelementų. Tada jau pats spręsi, ką daryti, žinodamas kvalifikuotą specialistų rekomendaciją. Reikia save pažinti, ir kūną, ir galvą lavinti, kad net ir brandžiame amžiuje galėtum džiaugtis gyvenimu. Mums pasakojo anekdotą, kad Didžiajai Britanijai per Antrąjį pasaulinį karą vadovavęs Winstonas Churchillis mirė sulaukęs devyniasdešimties metų. Prieš mirtį jis prisipažino, kad kasdien surūkydavo aštuonis cigarus, išgerdavo šešias taures vyno ir visai nesportavo. Ir štai kiek nugyveno. Bet ką gali žinoti, kiek būtų gyvenęs, jei būtų to vyno su cigarais atsisakęs. Manau, kad visų mūsų gyvenimas būtų geresnis, jeigu laikytumėmės kelių nesudėtingų principų: nepersivalgytume, nesipyktume, nepavyduliautume, stengtumės gyventi be stresų ir konfliktų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

      JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris