T.J.Girdzijauskas: „Pandemija – puiki proga puoselėti santykius šeimoje“

Roma Macijauskaitė
2020-12-14
Šeimos santykių konsultantas, lektorius Tomas Jonas Girdzijauskas (53 m.) neslepia, kad nesėkmė asmeniniuose santykiuose privertė kitaip pažvelgti į vyro ir moters santykius, analizuoti ir suprasti, kas kuria, o kas griauna dviejų mylimųjų sąjungą. Antrąkart vedęs trijų vaikų tėvas šiandien konsultuoja vyrus ir moteris, poras, kaip kurti ir išlaikyti santykius, kaip auginti savivertę, auklėti vaikus. Ypatingu pandemijos laikotarpiu psichologinės konsultacijos – kaip niekad aktualios.

T.J.Girdzijauskas: „Pandemija – puiki proga puoselėti santykius šeimoje“
„Norite gražių santykių poroje? Mokykitės rūpintis kitu kaip savimi! Pradžioje tai nėra paprasta, bet įmanoma! Linkiu turėti laimingas šeimas!“ – sako šeimos santykių konsultantas, lektorius Tomas Jonas Girdzijauskas.

- Kokia jūsų kasdienybė karantino metu? Turite paskaitų, susitikimų?
- Darbine prasme – pats intensyviausias gyvenimo etapas, nes labai padaugėjo konsultacijų ir informacijos, su kuria dirbu, krūvis.
Gyvas paskaitas keičiu į novatoriškas bendravimo formas. Daugiau laiko nei anksčiau skiriu buvimui gamtoje – pagal galimybes vienas ar su šeima daug vaikščioju, klausau mokymų, o kartais ir konsultuoju telefonu.
 
Kaip ilgus mėnesius besitęsianti ekstremali situacija, karantinas, suvaržymai veikia porų santykius?

- Kaip ten sako: jei vėjas neužpučia laužo, dar labiau įdega. Išbandymai žmones sulaužo arba padaro stipresnius. Linkiu visiems antrojo varianto.
Vienose šeimose santykiai pagerėja, nes šie išbandymai juos dar labiau suartino ir išmokė daug didesnio pagarbumo. Kitose padidėjo įtampa ir priartino prie skyrybų. Ką patarti? Skaitykite knygas apie santykius ir čia pat taikykite praktikoje. Puiki proga skirti daugiau laiko artimiesiems – išnaudokite tai. Pradėkite dar vieną vaiką.
 
Tapti santykių ekspertu jums padėjo asmeninė patirtis – patyręs skyrybas ėmėte gilintis į tai, kokias klaidas daro sutuoktiniai, ieškoti būdų, kaip jų išvengti. Sakykite, kokios būna pagrindinės nesutarimų poroje priežastys? Gal mes per daug tikimės iš antros pusės? O gal per mažai duodame vienas kitam?
- Sukūrę santykius žmonės pradeda sutuoktinį suvokti kaip savaime aiškų kasdienių malonumų pildytoją, vergą ar pavaldinį. O reikia daryti priešingai – jį vertinti kaip patį svarbiausią asmenį pasaulyje, svarbesnį už visus prezidentus ar milijardus žmonių kartu sudėjus, nes jie juk nesiveržė gyventi su jumis ir aukoti gyvenimo jums, o šis žmogus tai daro.
Taip pat svarbus savivertės klausimas – kiekvienas turime įgyti sveiką savivertę, o po to kelti sutuoktinio. Savivertė yra visų gyvenimo pastangų rezultatas ir jei šis egzaminas neišlaikomas, žmogų ištinka didžiausia krizė, kuri ir griauna santykius.
Vyrams savivertė yra perdėm svarbi. Jei šalia jo esanti moteris yra išmintinga, ji supras, kad vien vyro savivertės kėlimo pakanka, siekiant turėti laimingą šeimą. Žodžiu, laimės šeimoje formulė tokia: moterys pirmos dovanoja vyrams pagarbą ir gauna meilę; vyrai pirmieji dovanoja moterims meilę ir gauna pagarbą. Kaip sako šachmatininkai, baltieji pradeda ir laimi. O visi kiti konkretūs santykių patarimai yra plačiai žinomi.
 
Galėtumėte įvardinti kelias taisykles, kurios padėtų šviežiai susibūrusiai porai įvertinti, ar jų bendravimas turi perspektyvų? 
- Jų turi absoliuti dauguma šviežiai susikūrusių porų. Tačiau egzistuoja slaptos nematomos kliūtys, kurias verta išsiaiškinti bet kuriai porai: poros suderinamumas (specialūs testai net sunkiai suderinamai porai pasako, kaip jie galėtų laimingai sugyventi, jeigu stengtųsi); savivertės sveikumo klausimas (ypač vyrams); lūkesčiai, kada ir kiek turėti vaikų; numatymas, kas bus pasaulėžiūros kapitonas šeimoje; nenuslėptos kokios nors rimtos problemos (negalavimai, skolos, konfliktai); ar tėvai pritaria sąjungai? Apibendrinant – svarbiausia yra žinojimas, noras mokytis ir įsisąmoninti santykių subtilybes. Beje, kadangi santykiais šeimoje dažniausiai domisi moterys, būtent joms tas subtilybes ir reikėtų gvildenti.

 
Gyvename skubos, įtampos ir technokratijos pasaulyje, kur prioritetu tampa karjera, gerovės kūrimas, kova dėl postų. Ar šitaip gyvendamos moterys nerizikuoja numarinti moteriškumo? 
- Šie dalykai neateina savaime, žmogus leidžia jiems įvykti. Jei padarė tai apgalvotai, viskas gerai. Bet jei iš pasyvumo ir nesąmoningai – jis praranda save ir patenka į gilų vidinį konfliktą, kurį be pagalbos išspręsti sunku.
Vyras ir moteris, jei tikrai pasistengia, didele dalimi gali vienas kitą pavaduoti. Moterys gali ir šautuvus bei bombas gaminti, jeigu visi vyrai kare.
Moteris gali kariauti dėl postų ir gerovės, o vyras – kautis dėl galimybės sėdėti namie ir rūpintis šeima. Tačiau visa tai turi kainą. Moteris turi paklausti savęs – nori daugiau ar mažiau kokybiškesnių emocinių bei intymių santykių ir vaikų. Turėti viską, dabar pat ir nemokamai –neįmanoma. Arba viena, arba kita. 

 
Pakalbėkime apie seksualinius vyro ir moters santykius. Ilgus metus kartu gyvenančios poros neslepia priblėsusių aistrų miegamajame, teisinasi nuovargiu, laiko stoka. Gal dėl to nereikėtų labai išgyventi? Gal laikui bėgant prigesęs intymus gyvenimas yra norma?
- Tai yra ne norma, bet paplitusi problema. Kuri, beje, turi gerai žinomą ir aiškų sprendimą, tačiau įtikinti poras jį daryti sunku, o net ir įtikinus jos tingi keistis.
Žmogaus galvos smegenys pernelyg stipriai apkrautos smulkia informacija arba pagundomis, dėl kurių pametamas pagrindinis kelias. Tai sukuria per stiprius norus arba gobšumą ir konkuruoja su potencialiai galinčiais gimti vaikais ir apskritai intymumu.
Sprendimas paprastas – radikaliai sumažinti norus turėti kokybišką gerovę ir supaprastinti gyvenimo būdą iki to, kas yra būtiniausia. Pastebima, kad kai kurie žmonės radikaliai keičia gyvenimo būdą – iš didmiesčių kraustosi gyventi į gamtą. Kaip žinia, būtent kaimo žmonės gimdo daugiau vaikų. O tai tiesiogiai susiję su kokybiškais intymiais santykiais ir atvirkščiai.
Antras patarimas – perskaitykite kelias geriausias visų laikų knygas apie intymumą poroje. Tyčia nesakysiu kokias, bet pasufleruosiu, kad trys iš jų yra rytietiškos ir viena europietiška. Beveik visos senos, viena sąlyginai nauja.
 
Na, ir pabaigai – koks būtų sėkmingų santykių receptas?
- Sveiki, stiprūs, laimingi santykiai šeimoje įmanomi, tik reikia žinoti, ką konkrečiai daryti, o tada aiškėja, kad visai nesudėtinga kasdien dėl jų stengtis. Norite gražių santykių poroje? Mokykitės rūpintis kitu kaip savimi! Pradžioje tai nėra paprasta, bet įmanoma! Linkiu turėti laimingas šeimas!

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...
  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

  Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

  Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  „Wuhano dienoraščių“ autorė: valdžia mane vertina kaip priešą

  Kinų autorė Fang Fang (pasiturinčių intelektualų šeimoje gimusios rašytojos tikrasis vardas yra Wang Fung) susidūrė su šiurkščia valdžios reakcija dėl publikuotų dienoraščių, kuriuose buvo aprašytas gyvenimas Wuhane ankstyvomis koronaviruso protrūkio dienomis. Tačiau moteris laikosi savo ir t...

  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica