Robinas Williamsas: kai baigiasi komedija...

Arnas Šarkūnas
2014-08-14
„Nesvarbu, ką žmonės tau sako, žodžiai ir idėjos gali pakeisti pasaulį.“ Jis mokė nebijoti, būti savimi, džiaugtis ir, svarbiausia, būti stipriems net sunkiausiose ir beprasmiškiausiose situacijose. Kaip ir filme „Lopas Adamsas“, kur jis apsimetė klounu ir juokino vėžiu sergančius vaikus. Deja, genialusis aktorius Robinas Williamsas (63m.) palūžo pats – vakar, trečiadienį, pasitvirtino įtarimai, kad ilgus metus depresijos kamuotas komikas pakėlė prieš save ranką.
Robinas Williamsas: kai baigiasi komedija...
Pasak šaltinių, šią savaitę iš gyvenimo savo noru pasitraukęs JAV aktorius Robinas Williamsas stengėsi „slėpti savo viduje visą priklausomybės skausmą ir tai matė visi, kurie buvo šalia“.

Sunki depresija
Robinas Williamsas paskutinį kartą buvo pastebėtas sekmadienio vakarą savo namuose Tiburone, Kalifornijoje. Čia jis gyveno kartu su trečiąja žmona Susan Schneider. Kitą dieną, 11:55 pagalbos telefonu buvo gautas pranešimas apie nekvėpuojantį vyrą, tačiau po septynių minučių atvykę medikai tegalėjo nustatyti aktoriaus mirtį.
Trečiadienį Marino apygardos šerifo atstovas Keithas Boydas patvirtino, kad R.Williamsas pasikorė diržu ant miegamojo durų.
Teigiama, kad tiriant aktoriaus mirtį, bus atlikti ir toksikologiniai tyrimai, mat jis pats ne kartą buvo užsiminęs apie kovą su priklausomybėmis nuo alkoholio ir kokaino, kurios R. Williamsą kamavo 8 dešimtmečio pradžioje. Nors komikas ir bandė saugotis, 2003-aisiais vėl griebėsi butelio. Jau 2006 metais jis turėjo gydytis reabilitacijos klinikoje. Sveikatos alinimas lėmė ir širdies problemų atsiradimą – 2009-aisiais aktoriui buvo pakeistas aortos vožtuvas.
Kai praėjusį mėnesį aktorius vėl pakliuvo į reabilitacijos kliniką, depresija jau buvo tokios sunkios formos, kad žmonės aplink jį jautė, jog atsigauti jam yra tiesiog „per vėlu“.

Žmonės patvirtina, kad jis nebuvo pradėjęs vėl gerti, stengėsi susikoncentruoti. „Buvo akivaizdu, kad jis taip ilgai nesigydė, jog buvo nuėjęs per toli“, - sakė vienas šaltinis.
Kitas šaltinis tvirtino, kad R.Williamsas stengėsi „slėpti savo viduje visą priklausomybės skausmą ir tai matė visi, kurie buvo šalia“.
 
Pasaulis gedi
Aktoriaus mirtis sukrėtė pasaulio visuomenę. Iškart po netikėtų žinių S.Schneider išplatino pranešimą: „Šį rytą praradau vyrą ir geriausią draugą, kai pasaulis prarado vieną mylimiausių aktorių ir žmonių.“ Aktoriaus atstovė Mara Buxbaum pripažino, kad R.Williamsas ilgą laiką kentėjo nuo sunkios depresijos ir prašė gerbti mirusiojo artimųjų privatumą. Užuojautą aktoriaus artimiesiems ir gerbėjams išreiškė JAV prezidentas Barackas Obama, paminėdamas vieną pirmųjų komiko vaidmenų – ateivį Morką: „Williamsas atkeliavo į mūsų gyvenimus kaip ateivis, bet galų gale jis palietė kiekvieną žmogaus sielos kertelę.“
Socialiniame tinkle „Twitter“ gerų žodžių negailėjo ir aktoriaus kolegos: Jaredas Leto, parašęs žinutę „Ačiū už tokį nuostabų ir drąsų artistą kaip Robinas Williamsas. Tu išmokei mus, kaip stovėti ant briaunos, nebijoti bei švytėti“; Emmy Rossum: „Aš apimta didžiulio sielvarto. Robinas Williamsas buvo mano vaikystės šviesa. Ilsėkis ramybėje“; Robas Schneideris: „Be Robino San Franciske niekada nebūtų atsiradusi komedija. Jis nutiesė tam kelią. Jis – geriausias iš mūsų visų“.
 

Mini interviu
SAM vyriausioji psichiatrijos specialistė Kauno kraštui Ramunė Mazaliauskienė.

- Kaip atsitinka, kad žmones juokinantys, atrodytų, itin laimingi žmonės suserga depresija?

- Jau senai pastebėta, kad depresija būna nepastebima aplinkiniams. Netgi yra išskirta besišypsanti arba ironiškoji depresija, kai žmogus gali atrodyti pakankamai linksmas, šmaikštus ir ironiškas, tačiau viduje gali kentėti visus depresijos požymius. Psichiatrai tokią depresijos formą laiko viena pavojingiausių, mat ji yra sunkiai atpažįstama ir tokiu atveju galima sulaukti „netikėtos“ savižudybės.
 
- Kaip atpažinti į depresiją linkusius asmenis?
Aplinkiniai galėtų tai pastebėti iš paprastų kasdienių dalykų – žmogus gali tapti vangesnis, nebeužsiimti jam anksčiau malonia veikla, kūrybiški žmonės pažymi, kad nebeturi motyvacijos ir prarado kūrybiškumą. Gali atsirasti vietos sau neradimas bei nerimastingumas dėl dalykų, kurie anksčiau nekeldavo diskomforto. Atsiranda apetito pasikeitimai ir žmonės net sako, kad maistas prarado skonį. Pasireiškia patys įvairiausi miego sutrikimai, kaip, pavyzdžiui, prabudimai auštant dėl nerimo. Iš esmės, krinta darbingumas, prarandamas gyvenimo džiaugsmas, išsakomos mintys apie gyvenimo beprasmiškumą. Į tai reikėtų atkreipti kuo didesnį dėmesį, nes tai gali būti savižudiškų ketinimų pradžia.
 
- Galima sakyti, kad alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimas yra viena sudedamųjų depresijos dalių?

- Kai žmogus serga depresija, viskas susipainioja į tam tikrą kamuolį. Labai sunku suprasti, kas yra pirminis, ar tai alkoholio vartojimas, ar depresija, kuri komplikavosi į alkoholio vartojimą. Bet kokiu atveju, reikia gydyti abi būsenas, bet gydymas jau yra sudėtingesnis.
 
- Kaip aplinkiniai gali padėti sergantiesiems depresija?
- Aplinkiniai gali padėti paskatindami juos kreiptis į specialistą. Galima pradėti nuo šeimos gydytojų, kurie gali atskirti, ar tai yra depresija ir siųsti psichiatro konsultacijai. Gydymas jau yra psichiatro kompetencija. Aplinkiniai turi būti pakankamai pagarbūs ir ramiai, bet atkakliai padėti patekti pas specialistą, nes sergančiam depresija yra labai sunku priimti sprendimus.
 
Tarp kitko
Geriausiai įvertinti filmai, kuriuose R.Williamsas sukūrė vaidmenis: Gerasis Vilas Hantingas (1997 metai); Aladinas (1992); Mirusių poetų draugija (1989); Hamletas (1996); Prabudimai (1990).
Aktorius buvo filantropas, prisidėjęs prie ne vienos labdaros organizacijos ir net padėjęs atstatyti vieną iš per 2010 žemės drebėjimo sugriautų Naujosios Zelandijos miestų.
R.Williamsas 1998 metais laimėjo Oskaro nominaciją už antraplanį vaidmenį filme „Gerasis Vilas Hantingas“. Be to, Oskarui gauti jis buvo nominuotas dar tris kartus. Aktorius iš viso laimėjo net 55 apdovanojimus ir 67 kartus buvo nominuotas.
Aktorius buvo dviračių sporto entuziastas: kai varžybose dominavo Lance‘as Armstrongas, jis nuolat lankydavosi JAV komandos bazėje „Tour de France“ metu. Be to, R.Williamsiui priklausė daugiau nei 50 dviračių. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Rokiškėnas Stasys Samulionis dar prieš kelias dienas laukė kompiuterinės tomografijos tyrimo atsakymo – prie&s...
  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  Net trisdešimt devynerių metų slaugytojos darbo stažą sukaupusi, Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo apdovanojimą pelniusi Kl...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Širdžiai irgi reikia atostogų

  Vis dažniau kalbama, jog tam, kad širdis būtų sveika, reikia rasti būdų jai pailsėti nuo alinančios įtampos ir streso. Puiki išeitis – poilsinė kelionė. Kelionių nereikėtų vengti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, tik prieš išvykstant rekomenduojama pasitikrinti sveikatą. Ir visiems ...

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Suvalkų koridorius – NATO Achilo kulnas

  Suvalkų koridorius – siauras 70 km ilgio žemės ruožas, jungiantis Kaliningradą ir Baltarusiją. Daugelį metų jis buvo vadinamas NATO Achilo kulnu, o rusijos invazija į Ukrainą pavertė jį tikru galvosopiu.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip susapnuoti dramblį?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip susapnuoti dramblį?
  Jei peršalo jūsų siela...
  Henrikas Vaitiekūnas Jei peršalo jūsų siela...
  Dar viena lietuviška dvejonė
  Henrikas Vaitiekūnas Dar viena lietuviška dvejonė

  Naujas numeris