Emilia Clarke: „Neturiu laiko smegenų operacijai“

Inga Markeliūtė
2019-04-12
Emilia Clarke (32 m.) išgarsėjo seriale „Sostų karai“, kurio paskuitinio sezono gerbėjai sulauks jau šį savaitgalį. Nors jame įkūnijo stiprią moterį, realybėje aktorė sakosi tokia nesijaučianti. „Man vos per trisdešimt. Išgyvenau dvi aneurizmas ir tris smegenų operacijas, panikos priepuolius ir nuolatinę baimę, kad tuo mirsiu. Apimta siaubingo skausmo nenorėjau kovoti, prašiau kad gydytojai leistų numirti. Šiandien, atrodo, kad laimėjau loterijoje“, - sako seriale Drakonų motiną suvaidinusi E.Clarke.
Emilia Clarke: „Neturiu laiko smegenų operacijai“
Drakonų motiną populiariajame seriale „Sostų karai“ įkūnijusi Emilia Clarke išgyveno net dvi galvos aneurizmų operacijas. Aktorė neslepia, kad jau buvo praradusi viltį, jog pavyks pasveikti, kentė stiprius panikos priepuolius.

Kai svajonės pildosi...
„Kai atrodė, kad visos mano vaikystės svajonės pildosi, per akimirką gyvenimas sugriuvo. Baigiau filmuotis pirmame „Sostų karai“ sezone. Merginai, tik svajojusiai tapti aktore, be profesionalios patirties, patikėtas Drakonų motinos Daenerys Targaryen vaidmuo. Tai atrodė kaip pasaka“, - savo istoriją „New Yorker“ pasakojo E.Clarke.
Tiesa, aktorė pripažįsta, kad netikėtai užklupęs žinomumas, nuolatinis dėmesys, ilgos filmavimo valandos ir džiugino, ir sekino. E.Clarke nuolat jautė spaudimą. „Filmavimo aikštelėje dirbau daugiau, nei iš manęs reikalavo. Kodėl? Norėjau įrodyti, jog pasirinkdami mane serialo kūrėjai neklydo. Su stresu kovojau sporto salėje. Tą daro visi aktoriai. 2011 metų vasario vienuoliktos rytą, kaip ir įprasta persirenginėjau treniruotei, kai pajutau stiprų galvos skausmą. Jaučiausi tokia pavargusi, jog vos sugebėjau apsiauti sportbačius. Po pirmų pratimų atrodė, jog kažkas apvyniojo galvą elastiniu bintu ir spaudžia. Treniruotės nebaigiau. Persirengimo kambaryje susmukau.
 

Prisimenu tik vos girdimą balsą, kuris klausė, ar gerai jaučiuosi. Nežinau kaip, bet tą akimirką supratau, kad man pažeistos smegenys. Mintyse kartojau, jog aš neparalyžiuota, galiu judinti rankas ir kojas, bet negaliu kalbėti. Po to tamsa, greitosios švyturėliai, aplink bėgiojantys gydytojai, palata, sunerimę tėvai, ir verdiktas - jums plyšo aneurizma, reikia skubios operacijos. Ką?! Aš neturiu laiko smegenų operacijai! Tuoj prasidės antro sezono filmavimai! Po to ir vėl tyla bei tamsa“, - prisimena aktorė.
Tuomet Emiliai buvo 24-eri. Pirma operacija praėjo sėkmingai. Gydytojai ją sveikino, mat po tokios diagnozės daugelis neišgyvena arba turi liekamųjų reiškinių.


Galvos smegenų aneurizma

Tai nenormalus smegenų kraujagyslės dalies išsiplėtimas kuomet gresia, kad bet kada sprogus kraujagyslės sienelei kraujas užlies smegenis. Susilpnėjus ar susisluoksniavus kraujagyslės sienelei, išsipučia lyg maišelis ar balionas. Jai plyšus trečdalis žmonių miršta iš karto arba praėjus labai nedaug laiko. Galvos aneurizma gali būti paveldėta arba įgyta. Aneurizmos taip pat gali būti sukeltos infekcijų, traumų ar ligų, kurios silpnina kraujagyslės sienelę. Manoma, kad tam didelę įtaką turi intensyvus rūkymas bei alkoholio vartojimas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ar aterosklerozė.

 
Nuolatinė baimė
„Apėmė dvejopi jausmai: džiaugiausi, kad išgyvenau, bet gydytojai kitoje smegenų pusėje aptiko dar vieną aneurizmą. Paskyrė nuolatinį stebėjimą. O aš apsigyvenau baimėje, kad bet kada galiu mirti, jei ji plyš. Pamenu, kokį siaubą išgyvenau, kai vieną naktį slaugytoja užsukusi į mano palatą paklausė, koks mano vardas ir pavardė. Neprisiminiau. Tai buvo vienas tikrinimo metodų, kaip vėliau informavo medikai. Kaip aš įsiminsiu vaidmenis, dialogus? Aš juk aktorė - atmintis ir kalba svarbiausi mano įrankiai! Po poros mėnesių grįžau į filmavimo aikštelę, prieš spaudos konferencijas išgerdavau morfino, kad ištverčiau skausmą ir galėčiau šypsotis, bendrauti“, - pasakoja aktorė.

 
Nepaisant sveikatos problemų, E.Clarke baigė filmuotis trečiame serialo sezone. Sulaukė pasiūlymo suvaidinti Brodvėjuje. Vis dėlto viešint Niujorke gydytojai pastebėjo, kad kraujagyslė vėl smarkiai išsiplėtusi, reikalinga operacija. Nors, kaip pasakoja aktorė, žadėta, kad procedūra bus paprasta, viskas pakrypo netikėta linkme.
„Prabudau nuo siaubingo skausmo. Išgirdau, kad gydytojams nepavyko - teks operuoti antrą kartą, tik viskas bus sudėtingiau. Pasekmės - gali būti paveikta kalba. Tą akimirką norėjau, kad gydytojai leistų man tiesiog numirti“, - sako aktorė.

Emilia pasakoja ligoninėje praleidusi kelis mėnesius. Jau buvo praradusi viltį, kad pavyks pasveikti, kentė stiprius panikos priepuolius. Ji neslepia – kiekvieną dieną gyveno su mintimi, kad neišgyvens, ruošėsi blogiausiam. Šiuo metu situacija yra stabili, aktorė jaučiasi gerai, tačiau pripažįsta, kad liga visą gyvenimą reikalaus ypatingo rūpinimosi sveikata, nuolatinių vizitų pas gydytojus.

Britų aktorė neseniai paskelbė apie įsteigtą labdaros organizaciją „Same you“, kuri padeda suteikti kuo geresnį gydymą sveikstantiems po insulto ar kitų ligų. E.Clarke nori kurti dokumentinius filmus ir gilintis į aštrias problemas, kurios dažnai ir nepelnytai pamirštamos. Kai kurios jų – labai jautrios: jos tėvas prieš dvejus metus mirė nuo vėžio ir ji nerimauja, kaip Btexit‘as paveiks Britanijos Didžiosios sveikatos apsaugą. Neseniai aktorė tapo Karališkosios slaugos kolegijos ambasadore.


Lietuvoje 

Aistė Lasytė - charizmatiška, visada geros nuotaikos, beprotiškai kūrybinga. Atrodytų, tokio energijos užtaiso sustabdyti tiesiog neįmanoma. Vis dėlto prieš kelerius metus ją staiga parklupdė liga, privertusi stabtelėti ir susimąstyti. „Vyko improvizacijos spektaklis, taigi, kai išbėgau nuo scenos, žiūrovai tikriausiai net nesuprato, kas įvyko“, – pasakojo ji. Atsidūrus ligoninėje, gydytojų diagnozė tiesiog šokiravo – aktorei plyšo galvos smegenų aneurizma. Tuo metu pati Aistė situacijos rimtumo nesuprato. „Kai prabudau po operacijos, prieš mane buvo pulkas daktarų. Ir aš jiems sakau – man už savaitės spektaklis, tai kada čia mane išleisit? Jie man sako, vaikeli, pasiskaityk internete, kiek nuo šitų įvykių miršta žmonių, ir gal praeis tavo norai...“, – yra pasakojusi A.Lasytė.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai
! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

  Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica