Vaikų sanatorijoje „Palangos gintaras“ dabar gydytis dar patogiau

Aigustė Tavoraitė
2016-07-07
Aukščiausios kokybės vaikų gydymo ir reabilitacijos paslaugas teikianti didžiausia Lietuvoje vaikų reabilitacijos sanatorija „Palangos gintaras“ naująjį sezoną pacientus pasitiko ne tik su moderniomis procedūromis, bet ir komfortiškesne susisiekimo infrastruktūra.
Vaikų sanatorijoje „Palangos gintaras“ dabar gydytis dar patogiau
Tarp mažųjų pacientų populiari ir dar viena „Palangos gintaro“ įsisavinta naujovė – kompiuterizuotas kvėpavimo treniruoklis. Jis pirmiausia rekomenduojamas kvėpavimo takų ligomis sergantiems vaikams, kurių į sanatoriją ir atvyksta daugiausiai.

Patogiau stato automobilius

Dėl didelio norinčiųjų atgauti sveikatą lankytojų srauto vaikų sanatorija „Palangos gintaras“ nuolat susidurdavo su vietų, kur mažuosius pacientus lydintys tėveliai galėtų palikti automobilius, trūkumu. Dabar sanatorijos direktorius Kęstutis Speičys šypsosi, rodydamas trinkelėmis išklotą naują automobilių saugojimo aikštelę. Ji įrengta Kelių direkcijos lėšomis nugriauto avarinės būklės pastato vietoje.
 
„Žmonės būdavo priversti spiestis vien tik šalia sanatorijos esančiose gatvėse. Dabar pagaliau džiaugiamės jau praėjusių metų pabaigoje įrengta ir gegužės viduryje atidaryta tik sanatorijos gyventojams skirta automobilių stovėjimo aikštele. Kaip tik pavasarį kartu su vaikais baigėme tvarkyti aplinką – pasėjome žolytę, pasodinome krūmų“, – kalbėjo sanatorijos vadovas.
 
Nors naujoje aikštelėje telpa tik dvidešimt penkios mašinos, rudenį bus pradėta statyti dar viena, tiek pat vietų turinti aikštelė. Paklaustas, ar tokios dvi aikštelės jau patenkintų sanatorijos lankytojų srautų poreikius, įstaigos vadovas sakė, kad bandyti sutilpti įmanoma, jei miesto savivaldybė nepriims sprendimo apmokestinti visų gatvių šalia sanatorijos.
 
„Vasarą susidaro apie septyniasdešimt automobilių. Vietų trūksta, o miesto valdžia gegužės pabaigoje nusprendė apmokestinti Žemynos gatvę, kur visuomet stovėdavo mūsų gyventojų autotransportas. Taupydami vietas ten dabar nukreipiame tik mėlynu invalido ženklu pažymėtus automobilius, nes jiems stovėjimas – nemokamas.
Miesto tarybos nariai juokauja, kad turime šešių hektarų žemės sklypą, tačiau nerandame, kur statyti mašinų. Tačiau nepjausim gi pušų – kas tuomet liktų iš sanatorijos?“ – situaciją komentavo K.Speičys.
 
Įvairesniam laisvalaikiui – ir lauko šachmatai 
Automobilių saugojimo aikštelė – ne vienintelis lauko susisiekimo pagerinimas. Sutvarkytas ir nuo sanatorijos įėjimo Palangos botanikos parko ir jūros link vedantis pėsčiųjų takas.
„Anksčiau jis buvo sunkiai praeinamas, o dabar net turėjome įrengti specialias tvoreles, kad nuo kalniuko su paspirtuku ar riedlente įsibėgėję vaikai neišlėktų tiesiai į gatvę“, – pastebėjo sanatorijos vadovas.

 
K.Speičys džiaugiasi ir gausėjančia lauko pramogų pasiūla. Užpernai atidarytą mažiausiems sanatorijos lankytojams skirtą ir vaikų labai pamėgtą žaidimų aikštelę prieš porą savaičių papildė ir prie įėjimo į sanatoriją nutiesta lauko šachmatų lenta su žaidimo figūromis, pagamintomis iš draugiškų sveikatai medžiagų.
 
Daugiau laisvalaikio pramogų laukia ir vyresniųjų į sanatoriją atvykstančių vaikų – jau liepos pabaigoje planuojamas atidaryti lauko treniruoklių kompleksas su šešiais treniruokliais.
Pabaigti tvarkyti sanatorijos lauko aplinką vadovas tikisi gavęs lėšų pėsčiųjų tako palei trečiąjį korpusą rekonstrukcijai. „Tai labai svarbu, nes greitosios pagalbos automobilis galėtų privažiuoti prie Priėmimo skyriaus. Dabar tam trukdo labai prasta kelio būklė“, – pabrėžė jis.
 
Pasitelkė virtualiąją kineziterapiją
„Palangos gintaras“ toliau sėkmingai plečia reabilitacijos ir sveikatinimo paslaugų spektrą. Ne mažiau nei moderni įranga ir kvalifikuotų specialistų darbas efektyvų sveikimą užtikrinti padeda paties vaiko įsitraukimas į procesą ir motyvacija. Tam puikias sąlygas sudarė pernai sanatorijoje įdiegti du labai reikalingi kompiuterizuoti prietaisai.
 
Šiandien pirmiausia neurologinėmis bei sąnarių ligomis sergantiems pacientams siūlomi virtualiosios kineziterapijos užsiėmimai.
„Kompiuterizuota sistema „Kinetic“ – tai novatoriškas požiūris į reabilitaciją. Prietaisą galima taikyti tiek kineziterapijai, tiek ergoterapijai. Tai – spalvinga sistema, sukurianti buvimo virtualioje erdvėje jausmą, įtraukianti, motyvuojanti vaikus, lengvai jų perprantama.
 
Tokie užsiėmimai žaidimo forma padeda stipriai pagerinti reabilitacijos procesą“, – sakė sanatorijos „Palangos gintaras“ ergoterapeutė Inga Milašiūtė.
Per procedūras pacientui reikia kartoti specialius jam rodomus judesius, prietaisas skaitmeniniu būdu juos nuskaito. Tai leidžia įvertinti vaiko fizines galimybes. Iš šešių siūlomų modelių galima pasirinkti ne mažiau kaip dešimt gydymo programų, be to, ir pačiam prisidėti pratimų, atsižvelgiant į individualaus vaiko gydymo poreikius.
 
Virtualios kineziterapijos užsiėmimai leidžia vaikui patirti mažiau streso, gerinama jo koordinacija, pusiausvyra, judesių amplitudė, veikiami psichosocialiniai aspektai, lavinamos kognityvinės funkcijos. „Neretai prie kompiuterio į procesą įsijautęs vaikas pamiršta ir apie savo sveikatos bėdą“, – pastebėjo specialistė.
 
Tačiau ji pabrėžė, kad tai yra papildoma priemonė, taikoma ir derinama šalia įprastos kineziterapijos. Paprastai į šias procedūras ateina jau vyresni, 13–15 metų amžiaus vaikai, dažniau turintys ir nervų ligų patologijų, tačiau jose laukiami ir jaunesni pacientai. „Svarbu, tik kad vaikas jau gebėtų susivokti, kaip veikia sistema, ką iš jo prašoma atlikti“, – sakė I.Milašiūtė.
 
Giliam kvėpavimui – kompiuterizuotas treniruoklis
Ne mažesnio populiarumo tarp mažųjų pacientų sulaukia ir dar viena įsisavinta naujovė – kompiuterizuotas kvėpavimo treniruoklis. 60–70 proc. visų į sanatoriją atvykstančiųjų sudaro kvėpavimo takų ligomis sergantys vaikai. Iš jų daugiau nei pusė – varginami bronchinės astmos. Šiems vaikams suspaustų lūpų iškvėpimo pratimų komplekso treniruoklis pirmiausia ir yra rekomenduojamas.
 
„Paprastos kvėpavimo mankštos metu vaikai neretai pritingi, nepasistengia iki galo atlikti pratimus, o įsijungdami į interaktyvius kompiuterinius žaidimus, stengdamiesi surinkti kuo daugiau taškų, jie atlieka pilną iškvėpimą.
Tai sergantiesiems lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis yra labai svarbu, taip pasiekiama geresnė plaučių ventiliacija, sumažinama kvėpavimo raumenų įtampa, spazmai“, – naujo prietaiso privalumus vardijo sanatorijos „Palangos gintaras“ fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Laima Baltmiškienė. 
 
Specialistė pasakojo, jog prietaisas tinka įvairaus amžiaus vaikams, paprastai skiriamas sulaukusiems aštuonerių metų. Bene su didžiausiu įdomumu įsitraukia 12–16 metų amžiaus vaikai, kuriems labiausiai patinka kompiuteriniai žaidimai.
„Procedūros taip pat tinkamos sergantiesiems nervų sistemos ligomis. Gilus kvėpavimas apskritai teigiamai veikia visas organizmo sistemas. Tačiau tai – tik pagalbinė procedūra šalia įprastos kvėpavimo mankštos. Aparatą turime tik vieną, tad ne taip paprasta visiems juo pasidalinti“, – neslėpė gydytoja.
Sergančiųjų kvėpavimo takų ligomis pacientų laukia ir daugybė kitų procedūrų – populiarumo neprarandantys druskų kambariai, krūtinės ląstos masažas, inhaliacijos, magneto terapija. Aišku, pagrindinis gydomasis veiksnys – klimato terapija.
 
Plečia psichikos sutrikimų paslaugas

Šalyje daugėjant smurto, patyčių atvejų, auga ir vaikų, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų, gydymo poreikis. Todėl sanatorija siekia išplėsti psichikos bei elgesio sutrikimų gydymo paslaugų spektrą. Dar šią vasarą tikimasi pabaigti įrengti multisensorinį kambarį. Čia vyks relaksacinės procedūros, kurių metu taikoma šviesos, garso ir kvapų terapija. Jos bus naudojamos grupiniuose psichoterapijos seansuose.
 
„Sieksime sukurti tikslinį psichikos elgesio sutrikimų reabilitacijos centrą. Todėl norime, kad turimą puikią specialistų komandą – tris medicinos psichologus ir socialinį darbuotoją – papildytų vaikų gydytojas psichiatras. Šiaip neretai sulaukiame tokių atvejų, kai vaiko problemos priežastys nėra taip lengvai užčiuopiamos. Tačiau mūsų specialistai sugeba jiems padėti“, – kalbėjo K.Speičys.
 
Tačiau ne visada minėtų sutrikimų turintiems vaikams suteikiamos galimybės gauti sanatorinį gydymą. Vadovas priminė, kad medicininės reabilitacijos įsakymu reglamentuota, kad psichikos ir elgesio sutrikimų reabilitacija privaloma vykdyti ambulatorinėmis sąlygomis. Ir tik jei toje teritorijoje nėra įstaigos, kuri gali tai daryti, tuomet galima siųsti asmenį į stacionarinės reabilitacijos įstaigą.
„Dabar situacija tokia, kad didžiuosiuose miestuose yra daugybė ambulatorinių reabilitacijos įstaigų, beveik visos jos turi psichikos ir elgesio sutrikimų reabilitacijos profilį ir iš tų miestų ar rajonų centrų vaikai negali atvykti gydytis į sanatoriją.
 
Visgi mano supratimu, jei vaiko sutrikimai atsirado konkrečioje aplinkoje – namuose, mokykloje, kieme, – efektyviausias gydymas įmanomas tik vaiką tam tikram laikui iš jos atitraukus. Įsivaizduokime, kokioms dviem trims valandoms pacientas išvyksta į ambulatorinę gydymo įstaigą, kurioje jam teikiama reabilitacinė pagalba, o po to grįžtama atgal į tą pačią aplinką, kokio galima tikėtis gydymo poveikio?“, – svarstė vadovas.
 
Laukia daugiau pacientų iš didžiųjų miestų
Daugiausia pacientų sanatorija sulaukia iš Žemaitijos: Klaipėdos, Tauragės, Telšių, Šiaulių apskričių. Tiesa, atvykstančių iš pastarojo regiono vaikų per praėjusius metus sumažėjo. Lankytojų sulaukiama ir iš tolimesnių miestų – Alytaus, Utenos, Visagino. Sanatorijos vadovas tikisi daugiau mažųjų ligoniukų pritraukti ir iš sostinės bei Kauno.
 
Didžioji dalis pacientų į sanatoriją atvyksta vadinamojo sveikatos grąžinimo gydymo tikslais. Visgi rodikliai rodo, kad tokių lankytojų per pastaruosius trejus metus kiek sumažėjo. O reabilitacijos paslaugų segmentas kaip tik išaugo – atvyksta daugiau vaikų, kuriems reikalinga rimta medicininė reabilitacija.
 

„Tokie pacientai dabar sudaro ketvirtadalį viso srauto, o jų turėtų būti bent pusė. Toli gražu ne visi vaikai, kuriems išties reikalinga reabilitacija, mus pasiekia – ar šeimos gydytojas neskuba pasiūlyti sanatorinio gydymo, neinformuoja tėvų, ar jie patys nepasidomi. Jei atvažiuotų tikrai visi, kuriems reikia, sulauktume didelio vaikų srauto ištisus metus, ligonių kasų skirtų lėšų net pritrūktų“, – teigė K.Speičys.
 
Veikia nauja rezervacijos sistema
Dabar „Palangos gintaro“ sanatorijoje – pats darbymetis. Laisvų kambarių nėra, o norintiesiems apsilankyti čia dar šią vasarą ir nespėjusiems vietos rezervuotis iš anksto, gali tekti laukti kitų metų.
 
„Vasarą mes galime priimti daugiausiai 425 vaikus. Tai – riba tiek pagal personalo, tiek kabinetų pajėgumus. Be to, daug procedūroms galimo skirti laiko netenkama dėl iki aštuonerių metų amžiaus vaikams privalomo dviejų valandų pietų miego, tris kartus valgoma. Žmonės nori ir saule bei jūra pasilepinti“, – sakė sanatorijos direktorius.
 
Tačiau įstaigos vadovas tikisi, jog suvaldyti pacientų srautus ir pagerinti teikiamų paslaugų kokybę padės nuo balandžio pradžios pradėjusi veikti elektroninė vietų rezervavimo sistema, kurią tarp Lietuvos vaikų sanatorijų „Palangos gintaras“ pradėjo naudoti vienintelis.
 
„Tai stipriai sumažino rezervacijos telefonu krūvį. Dabar tereikia gauti siuntimą iš gydytojo reabilitologo ir užsiregistruoti internetinėje svetainėje. Tą galima padaryti bet kuriuo paros metu. Tačiau dar vis susiduriama su tuo, kad vieta rezervuojama iš anksto ir neatvykstama.
 
Greičiausiai taip yra dėl to, kad negaunami siuntimai iš savo įstaigų ar negaunama apmokėjimo pažyma iš Teritorinių ligonių kasų. Todėl kartais po trijų savaičių vietų nėra, o rytoj – prašome. Rugsėjo–gegužės mėnesiais priimame vaikus ir be išankstinės rezervacijos“, – aiškino K.Speičys.
Sezoniškumas – visų reabilitacijos įstaigų bėda. Natūralu, kad vasarą trauka į sanatoriją yra didesnė. Tačiau galvojantys, kad kitu metų laiku čia nėra ką veikti, labai klysta. „Švelnus klimatas, gaivus pušynų ir jodo prisotintas oras gydo visus metus. Tik patys apsilankę sanatorijoje ir kitu laiku, tai pripažįsta“, – pastebėjo sanatorijos „Palangos gintaras“ vadovas.

 
Tarp kitko
„Palangos gintaras“ – 26-erių metų gydomojo darbo patirtį sukaupusi vaikų reabilitacijos įstaiga, turinti gydymo bei materialinę bazę, subūrusi daugiau nei 200 kvalifikuotų darbuotojų kolektyvą.
Sanatorija yra ištisiniame pastatų komplekse, sujungtame šildomais koridoriais. Pacientai apgyvendinami dviviečiuose kambariuose su patogumais, yra kambarių su televizoriais, įvairiais stalo žaidimais. Sanatorijos pacientų patogumui visoje „Palangos gintaro“  teritorijoje veikia bevielė Wi-Fi nemokamo interneto prieiga. Mokyklinio amžiaus vaikai lanko šalia esančią tik sanatorijos gyventojams skirtą gimnazijos lygio mokyklą.
 
Nuo praėjusių metų balandžio „Palangos gintaras“ kurorto vaikams teikia fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo ambulatorines antrinio lygio konsultacijas.
Didesniam lankytojų patogumui jau dvejus metus vaikai iš bet kurios šalies vietos yra tiek atvežami į kurortą, tiek parvežami atgal iš jo namo. Praėjusį sezoną pradėti vežti ir mažesnieji, iki 8-erių metų vaikai, lydimi slaugančiojo asmens. 
Sanatorija už papildomą mokestį priima ir kitą šeimoje esantį jaunesnį ar vyresnį vaiką, nors jam ir nereikalinga reabilitacija.

Visą informaciją apie paslaugas galima gauti telefonu +370 460 40103 bei elektroniniu paštu: registracija@PalangosGintaras.lt ir internetinėje svetainėje www.PalangosGintaras.lt






Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris