Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro pacientai bus gydomi jaukiose palatose su modernia slaugos įranga

Deimantė Zailskaitė
2016-05-20
Nuo šiol Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro pacientai gydysis dar geresnėmis sąlygomis ir gaus kokybiškesnes  paslaugas - po ilgai trukusių darbų duris atvėrė naujas, modernia slaugos įranga aprūpintas 4-asis ilgalaikio gydymo skyrius, turintis dvidešimt penkias sunkiai sergantiems pacientams paruoštas lovas. Ta proga įstaigoje lankėsi ir sveikatos apsaugos ministras Juras Požela, kuris džiaugėsi ilgalaikio gydymo ir slaugos paslaugų plėtra Šiaulių regione.
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro pacientai bus gydomi jaukiose palatose su modernia slaugos įranga
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro direktorė Inga Tamosinaitė (iš dešinės) Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui, Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Dangutei Mikutienei ir sveikatos apsaugos ministrui Jurui Poželai aprodė visiškai atnaujintą 4-ąjį ilgalaikio gydymo skyrių.

Statė, statė ir pastatė
VšĮ Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centras baigė vykdyti Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos lėšomis finansuojamą projektą „Ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių plėtra, modernizavimas ir paliatyvios pagalbos skyriaus steigimas“. Projekto metu investuota daugiau nei vienas milijonas eurų, įsigyta įvairios medicininės įrangos: funkcinių lovų, neįgaliojo vežimėlių bei kitų slaugomiems pacientams reikalingų priemonių.
 
„Ačiū visiems palaikiusiems mus sunkiu laikotarpiu, kurį galėčiau apibūdinti Kūlverstuko žodžiais: mes statėme, statėme ir pagaliau pastatėme! Mūsų projektas pradėtas vykdyti du tūkstančiai vienuoliktaisiais metais ir jį simboliškai užbaigėme praėjusių metų gruodžio trisdešimt pirmąją dieną. Visą laiką buvome optimistai ir tikėjome, kad mums pavyks“, – atidarymo šventėje sakė Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro direktorė Inga Tamosinaitė.
 
Centras, kur dirba daugiau kaip 130 darbuotojų, įkurtas 1997 metais. Pacientai jau spėjo įvertinti šią gydymo įstaigą, neretai jie arba jų artimieji išreiškia pageidavimą gydytis būtent čia. Anot įstaigos vadovės, užpildžius palatas kituose skyriuose, pacientai iš karto bus guldomi renovuotame ketvirtame ilgalaikio gydymo skyriuje. „Siekiame, kad palatos būtų patogesnės ir erdvesnės pacientams. Be to, ir jų poreikiai šiandien yra didesni: jie nori vienvietės, dvivietės, blogiausiu atveju trivietės palatos, renkasi gydantį gydytoją. Tai suprantama, nes pacientai pas mus išbūna ir 120 dienų. Priėmėme ir daugiau slaugytojų, slaugytojų padėjėjų - mūsų centre teikiamų paslaugų kokybė nuolat gerėja“, – pasakoja I.Tamosinaitė.
 
Slauga yra pašaukimas
Atidarymo šventėje dalyvavusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė nusipelniusiems centro darbuotojams už ilgametį, sąžiningą ir nepriekaištingą darbą įteikė padėkos raštus.
„Jau vaikystėje žinojau, kad būsiu slaugytoja. Pradėjau dirbti nuo devyniasdešimt septintųjų, tad ši įstaiga yra mano pirmoji darbovietė. Keisti profesijos niekada negalvojau, nes jaučiuosi savo srities žinovė ir man patinka padėti pacientams. Be abejo, šis darbas reikalauja daug kantrybės: kartais geriau patylėti, suskaičiuoti iki dešimt ir tuomet pacientui tarti paguodos žodį“, – sako bendrosios praktikos slaugytoja Virginija Mališevičienė, kuriai buvo įteiktas padėkos raštas. Anot jos, prisiminus, koks anksčiau būdavo slaugytojos darbas, šiuo metu dirbti žymiai paprasčiau ir lengviau.

 
„Paciento sveikimo sėkmė labai priklauso nuo komandos – gydytojo, slaugytojo, slaugytojo padėjėjo, kineziterapeuto, socialinio darbuotojo. Mūsų įstaigoje dirba stipri komanda, kolektyvas susiklausęs, galime vieni su kitais padiskutuoti ir išspręsti problemas, kad pacientui būtų rastas optimaliausias sprendimas. Nuolat lankome įvairius kursus, tobulėjame, diegiame naujoves. „Ačiū“ administracijai, kuri visada stengiasi palengvinti slaugytojų darbą ir įdiegia naujovių. Priemonių turime tikrai pakankamai. Ypač padeda keltuvai, pragulų profilaktikai skirti čiužiniai, fantastiškos elektrinės lovos, kurios mums tikrai yra didžiulė pagalba“, – sako V.Mališevičienė.
 
Už nuopelnus darbe įvertinta bendrosios praktikos slaugytoja Alina Tamulionienė visų pirma šioje įstaigoje, kur dirba nuo 2010 metų, sutiko gerus ir šiltus žmones. „Norėjau vienu metu išvažiuoti, bet vyras neleido. Pasilikau. O dabar ir pati nevažiuočiau į jokias norvegijas. Ir dukroms sakau, jeigu šiuo metu rinkčiausi specialybę, - tik slaugytojos. Žinoma, reikia ir kantrybės, ir pačiai turėti sveikatos, norėti padėti kitam žmogui. Kartais ateini ir prastesnės nuotaikos, bet vis tiek pacientui neturi parodyti, kad tau negerai arba ką nors skauda – pirmiausiai turi išlikti slaugytoja. Kartais pajuokauju, kad sukamės kaip tos bitės Majos. Prisėdi sutvarkyti dokumentų, o jau girdi, kad pacientui reikia tavo pagalbos“, – sako slaugytoja A.Tamulionienė.
 
Svarbus kiekvienas žmogus
Šio centro gydytojui Kęstučiui Lanauskui buvo įteiktas padėkos raštas už geranoriškumą ir profesinį patriotizmą. „Mūsų skyriuje guldomi itin sunkiai sergantys ligoniai. Kad būtų galima pagerinti jų gyvenimo kokybę, reikia ypač pasistengti, o kartais, kaip bebūtų gaila, galime tik palengvinti paskutines gyvenimo dienas. Bet būna atvejų, kai pacientams padovanojame ir antrą gyvenimą. Neseniai viena sunkiai sirgusi moteris iš ligoninės išėjo savomis kojomis. Dabar ji gyvena viena, save apsitarnauja, nueina į parduotuvę.
 
Ligoninėje sąlygos dabar ypač geros ir modernios: padaugėjo aparatūros, turime nepaprastai kvalifikuotus gydytojus ir slaugytojus. Gydytojui slaugytoja – pats svarbiausias žmogus, su kuriuo kiekvieną dieną kalbiesi, pasitari, gauni papildomos informacijos.
Slaugytojų darbas – sunkus, intensyvus ir finansiškai galėtų būti geriau įvertintas. Turime jauną, iniciatyvią direktorę, kuri nepailsdama stengiasi, kad šiame centre viskas gražėtų ir tobulėtų“, – sakė gydytojas.
 
Tarp apdovanotųjų – ir vyriausioji finansininkė Irena Ona Kuzmina, kuriai nuo šių metų liepos mėnesio gali padaugėti darbo, mat darbuotojų džiaugsmui politikai jiems žada darbo užmokesčio didinimą. Už ilgametį ir ypač sąžiningą darbą buvo įvertinta ir šio centro valytoja Diana Kazlauskienė. „Diana įstaigoje dirba daugiau nei dvidešimt metų. Negali nepastebėti ir neįvertinti jos darbo! Kiekvienas žmogus yra svarbus. Tiek pacientas, tiek darbuotojas“, – sakė įstaigos vadovė I.Tamosinaitė.




 
Politikų komentarai
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė:

- Džiaugiuosi, kad nuo liepos pirmosios atlyginimai slaugytojams ir gydytojams turėtų būti pakelti. Mano turimomis žiniomis, Finansų ministerija davė sutikimą dėl dvidešimt vieno milijono skyrimo iš PSDF rezervo. Po to, kai Seime priėmėme įstatymą ir PSDF rezervą padalinome į dvi dalis - pagrindinę ir rizikos valdymo, – atsirado galimybė pakelti atlyginimus.
 
Seimo Sveikatos reikalų komitete tiek praėjusiais, tiek šiais metais buvo priimti labai griežti sprendimai, kad Sveikatos apsaugos ministerija reglamentuotų slaugytojų darbo krūvius, kad spręstų atlyginimo klausimus. Taip pat kartu su Švietimo ir mokslo ministerija diskutuotų apie slaugytojų poreikį, kad būtų atlikta ilgalaikė analizė ir numatytos perspektyvos, kiek šalyje turėtų būti slaugytojų.

Be abejonės, slaugytojoms turėtų būti sudaryta galimybė tobulėti: mokslinius straipsnius rašyti, siekti karjeros, kelti kvalifikaciją.
 
Šiaulių miesto meras Artūras Visockas:

- Norėčiau pasidžiaugti šiuo gražiu atidaromo centro pastatu, kurio remonto darbai vyko gana sunkiai, bet jau turime rezultatą ir juo labai džiaugiamės. Puiku, kad ministro dėka sveikatos srityje atsirado judri, motyvuota politika. Pokytis tiesiog neįtikėtinas. Jeigu į atsakingus postus ateis vis daugiau naujos kartos asmenų, o taip ir bus, Lietuva augs.
 
Slaugos sritis - labai jautri ir Šiaulių miestui itin reikalinga. Puiku, kad turėsime europinius standartus atitinkantį centrą. O kas yra europinis standartas? Tai yra žmogiškasis standartas. Ačiū Dievui, atsiranda požymių, kad gyvename normalioje šalyje: žmonės, kuriems yra labai sunku, gali jaustis oriai.
Lenkiamės slaugytojams už jų sunkų darbą, nes tai yra ypač reikšmingas darbas bendruomenės gyvenime.
Lyginant statistiką tarp dvidešimt aštuonių Europos Sąjungos šalių, Lietuvoje tūkstančiui gyventojų tenka ženkliai mažiau slaugytojų, ir tai ilgainiui turi būti ištaisyta.
Aš manau, kad atėjus naujos kartos politikams visi tie dalykai bus išspręsti.

 

Trys klausimai ministrui
Sveikatos apsaugos ministras Juras Požela:

- Sakykite, kokį įspūdį jums paliko naujasis slaugos skyrius Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centre?
- Tokių paslaugų plėtra labai reikalinga, turint omenyje mūsų visuomenės senėjimo tendencijas.
Tikrai džiaugiuosi dalyvaudamas puikaus centro atidaryme. Žinot, gražūs pastatai, naujai išdažytos sienos, moderni įranga ir naujos lovos yra svarbu. Bet svarbiausia – kas užpildo jų turinį, kas kiekvieną dieną slaugo pacientus, kuriems reikia ypač didelės pagalbos, kas juos gydo, leidžia jiems oriai užbaigti paskutines gyvenimo dienas. „Ačiū“ kiekvienai slaugytojai ir slaugytojui, medicinos darbuotojams, gydytojams, kurie tikrai sugeba užtikrinti, jog žmogus oriai ir garbingai praleistų paskutiniąsias gyvenimo dienas. Džiaugiuosi ir mero rodoma iniciatyva, jog slauga savivaldos politikoje yra svarbus objektas.
 
- Ar jums teko susidurti su slaugos paslaugomis?
- Taip, yra tekę. Esu labai dėkingas profesionalams, kurie mano artimiems žmonėms irgi yra padėję oriai baigti gyvenimą. Turėtume labiau pasitikėti slaugytojais ir praplėsti jų teikiamų paslaugų sąrašą. Žinoma, atitinkamai didinant atlyginimą, o ne vien priskiriant naujas pareigas. Manau, kad slauga yra ta sritis, kuriai turėtume skirti daug didesnį dėmesį, nes dažnu atveju ji lieka pamiršta.
 
- Be jau minėtų, kokias dar problemas įvardintumėte slaugos srityje?
- Slaugos paslaugų prieinamumas yra didžiulė problema. Toli gražu ne iš karto žmonės patenka į panašius centrus. Taip pat šalies regionuose netolygiai išplėtota infrastruktūra. Tai yra sritys, kur turėtume aktyviai padirbėti.

 
Komentaras
Šiaulių ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centro slaugos koordinatorė Violeta Eitutytė:

- Įdarbinant bendrosios praktikos slaugytojus visada atsižvelgiama į gebėjimą priimti atsakomybę už slaugos veiklos sprendimus bei jų įgyvendinimą, gebėjimą organizuoti ir įgyvendinti paciento slaugą, bendradarbiauti su kitais komandos nariais. Ne mažiau svarbios ir asmens savybės: slaugytojas, mano nuomone, turėtų pasižymėti empatija, būti sąžiningas, rūpestingas, kantrus, domėtis naujovėmis, prisiimti atsakomybę už savo sprendimus.
 
Dar vienas svarbus slaugos aspektas - dokumentavimo diegimas į praktiką gerina kokybę, užtikrina slaugos tęstinumą, bendravimą ir bendradarbiavimą tarp sveikatos priežiūros komandos narių. Sistemingai kaupiami duomenys apie pacientą leidžia užtikrinti kokybišką individualizuotą jo slaugą ir saugumą, priežiūros tęstinumą, personalo susikalbėjimą. Slaugos dokumentavimas tampa svarbus vertinant paslaugų kokybę bei slaugytojo profesionalumą. Įstaigoje rūpinamasi ne tik pacientų gerove, bet ir personalo motyvavimu: kiekvieną vasarą organizuojame vienos dienos išvykas į Palangą. Pernai darbuotojams pirkome abonementus į sporto klubą. Šiais metais jie patys turi pasiūlyti motyvacijos priemones. Planuojame įdarbinti psichologą, kuris teiktų paslaugas ne tik pacientams, jų artimiesiems, bet ir mūsų darbuotojams.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris