Rokiškio psichiatrijos ligoninėje pacientams nestinga įdomios veiklos

Deimantė Gruodė
2017-11-13
Jei ne teritoriją juosianti aukšta tvora, vargu ar įtartum, kad šioje gražioje aplinkoje įsikūrusi Rokiškio psichiatrijos ligoninė, kur gydomi itin sunkių psichikos sutrikimų turintys pacientai, padarę nusikalstamą veiką. Kaip pasakoja įstaigos darbuotojai, ligoniams gydyti ir reabilitacijai čia sudarytos puikios sąlygos, taikomi naujausi gydymo metodai.
Rokiškio psichiatrijos ligoninėje pacientams nestinga įdomios veiklos
Pažangą padarę pacientai grįžimui į namus ruošiami prieš porą metų įkurtame moderniame Sveikatinimo centre, kur su ligoniais intensyviai dirba profesionalai. Beje, pacientams sudaroma galimybė netgi įgyti profesiją.

Sveikos gyvensenos pamokos

„Mūsų pacientai lanko tiek daug užsiėmimų, kad vos spėja pagal iš anksto sudarytus grafikus“, – šypsosi Rokiškio psichiatrijos ligoninės Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Jolanta Navickienė, pasakodama, kaip pacientai intensyviai ruošiami sugrįžimui į namus, kaip yra lavinami jų socialiniai įgūdžiai.

„Psichosocialinė reabilitacija pradedama iškart pacientui atvykus į gydymo įstaigą. Per mėnesį surenkama anamnezė iš ankstesnės gyvenamosios vietos bei teisinių dokumentų. Tuomet specialistų komanda kartu su pacientu rengia jo gydymo bei reabilitacijos planą“, – pasakoja J.Navickienė.

„Socialinės reabilitacijos užsiėmimus lanko pacientai kruopščiai atrinkti profesionalios komandos. Tai jau grįžimui į namus ruošiami pacientai“, – pasakoja Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja Jolanta Navickienė.

Rokiškio psichiatrijos ligoninėje pacientams taikoma reabilitacija, į kurią įsijungia kompetentinga psichologų bei socialinių darbuotojų komanda. Prieš dvejus metus įkurtame Sveikatinimo centre vykdomi netgi sveikos gyvensenos užsiėmimai. Būtent jų metu daugelis pirmą kartą į rankas vėl paima šakutę ir peilį, kurie skyriuose dėl pacientų saugumo yra neleidžiami.

„Mokomės gyventi kiek įmanoma sveikiau. Ne tik kalbame apie sveiką mitybą, bet ir apie higieną. Patys gaminame natūralius muiliukus, renkame vaistažoles.


Kavą bandome pakeisti sveikuolišku – cikorijos – gėrimu. Vietoj cukraus vartojame medų. Jei skyriuje pacientai valgo tik su šaukštu, sveikos gyvensenos užsiėmimų metu serviruojame stalą. Pas mus indai ir puodeliai – gražūs, porcelianiniai, o skyriuose dėl pacientų saugumo dažniausiai plastmasiniai. Taip pat pacientai turi priprasti valdyti su šakute ir peiliu. Jei valgai su šakute, vadinasi, greitai sugrįši į namus“, – apie užsiėmimus sveikos gyvensenos ugdymo kabinete pasakoja socialinė darbuotoja Vaida Žemaitienė.

Gydymo įstaigoje įrengtas ir Fizinio aktyvumo kabinetas, kur dirba kineziterapeutas ir ergoterapeutas. Pagal iš anksto sudarytus grafikus čia vyksta jogos, tempimo, kvėpavimo pratimų užsiėmimai. „Mūsų kabinete atliekamas vandens masažas. Procedūras paskiria gydytojas. Pacientai, kurie linkę į klaustrofobiją, bijo gultis į masažinę lovą, bet po pirmos antros procedūros pripranta ir džiaugiasi sveikatai teigiamais pokyčiais“, – sako ergoterapeutas Olegs Gorbunovs.


Ergoterapeutas Olegs Gorbunovs demonstruoja, kaip veikia ir kokią naudą teikia vandens masažas, kurį itin pamėgę šios įstaigos pacientai

„Socialinės reabilitacijos užsiėmimus lanko pacientai kruopščiai atrinkti profesionalios komandos. Tai jau grįžimui į namus ruošiami pacientai, kurie gydomi bendrojo stebėjimo sąlygomis. Kitaip tariant, jiems lieka mažas žingsnelis namų ir laisvės link“, – pasakoja J.Navickienė, pridurdama, kad pacientai iš griežto ir sustiprinto režimo skyrių gali sportuoti sporto salėje arba skyriuose įrengtuose laisvalaikio kambariuose.

Sergančiųjų skaičius auga

Rokiškio psichiatrijos ligoninėje teikiamos specializuotos ir kvalifikuotos antrinio lygio stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos pacientams, turintiems psichikos sutrikimų.
Neretai gydymo įstaiga sulaukia didžiulio susidomėjimo dėl priverčiamųjų medicininio pobūdžio priemonių taikymo asmenims, padariusiems rimtus nusikaltimus, teismo pripažintiems nepakaltinamais ir atsiųstiems gydyti griežto, sustiprinto ir bendro stebėjimo sąlygomis.

Anot įstaigos vadovo Algimanto Liausėdo, jau dešimtmetį Lietuvoje vieninteliai teikdami specialiosios psichiatrijos paslaugą pastebi, kad pacientų, turinčių psichikos sutrikimų, skaičius nuolat auga: „Kai prieš keliolika metų atvažiavau čia dirbti, buvo du šimtai dvidešimt priverstinai gydomų pacientų, o ligoninėje buvo numatyta du šimtai septyniasdešimt vietų. Šiandien turime daugiau nei tris šimtus ligonių. Paprastai tai būna nauji pacientai, pakartotinai apvykstančiųjų nėra daug (iki dešimt procentų).“


Pacientai noriai lanko gydymo įstaigos sporto salę, kur jie ateina „išsikrauti“ ir palaikyti fizinio aktyvumo

Įstaigos vadovas patikina, kad sąlygos gydytis Rokiškio psichiatrijos ligoninėje itin geros, tačiau ne visi nori gydytis.
„Medicininis ligos gydymas yra toks pats kaip kitose įstaigose – trunka apie trisdešimt keturiasdešimt dienų. Bet mūsų specializacija – nusikaltimų prevencija. Mums rūpi, kad pacientas, kuris paveiktas ligos vieną kartą įvykdė nusikaltimą, išėjęs iš mūsų gydymo įstaigos daugiau nenusikalstų, turėtų iš ko pragyventi ir galėtų prisitaikyti prie visuomenės, nes priverstinai gydomi asmenys dažniausiai yra socialiai apleisti ir įvykdę sunkius nusikaltimus“, – sako vadovas, pridurdamas, kad gydymo įstaigoje vykdoma net keturiolika projektų.

Teismo nutartimi ligoniai atvyksta arba į griežtą, arba į sustiprintą, arba į bendrojo stebėjimo skyrių. Tik teismas nusprendžia, kokiu režimu pacientas bus gydomas. Asmenų, kurie yra nepakaltinami, gydymas trunka ilgai. Kiekvienas jų vertinamas kas šešis mėnesius. Ir teismas sprendžia, ar jie toliau ligoninėje bus gydomi, ar išleidžiami į namus.

Rokiškio psichiatrijos ligoninėje vidutinė gydymo trukmė Bendro stebėjimo sveikatos priežiūros skyriuje trunka maždaug 1 tūkst. dienų – tai yra apie trejus metus. Žinoma, yra tokių pacientų, kurie gydymo įstaigoje praleidžia ir dešimt, ir dvidešimt metų. Dažnai psichologai ir socialiniai darbuotojai yra būtent tie, su kuriais sergantieji užmezga artimiausią kontaktą.


Daugiausiai lankytojų sulaukiama kompiuterių klasėje, kur pacientai dažniausiai naudojasi internetu. Moterys ieško stiliaus idėjų arba receptų. Vyrai internete žaidžia kompiuterinius žaidimus, žiūri filmus, klauso muzikos.

„Esame ligoninės padalinys, teikiantis psichologinę pagalbą. Mūsų pagrindinis rūpestis, kad pacientams būtų sukuriama saugi psichologinė aplinka, kad mūsų paslaugos būtų teikiamos atsižvelgiant į pacientų poreikius. Pagrindinis darbas vyksta skyriuose. Čia atliekamas psichologinis vertinimas, pacientai konsultuojami individualiai, vyksta komandiniai aptarimai. Psichologinio konsultavimo ir psichoterapijos skyriuje vyksta grupiniai užsiėmimai. Pacientams patinka relaksacija, filmų, dailės, šviesos terapijos. Nemažai dėmesio skiriama psichoedukacijai. Pagrindinės temos: streso, emocinės įtampos įveika, konfliktų valdymas, savižudybių prevencija“, – apie skyriaus veiklą pasakoja Psichologinio konsultavimo ir psichoterapijos skyriaus vedėja Irena Stommienė.

 „Mūsų skyriuose komandą sudaro gydytojas psichiatras, psichologas, socialinis darbuotojas, slaugytoja koordinatorė ir užimtumo specialistai. Vizitacijų ir komandinių aptarimų metu sprendžiamos pacientų problemos“, – pasakoja I.Stommienė.

Įgyja ir išsilavinimą, ir profesiją

Rokiškio psichiatrijos ligoninės pacientams sudaroma galimybė tobulėti: baigti vidurinę mokyklą ir įgyti profesiją. Mokymų klasėje nuo šešioliktos valandos vyksta pamokos, kurias veda Rokiškio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro pedagogai. Šiuo metu gydymo įstaigoje penkiolika pacientų mokosi pagal bendrojo lavinimo programą. Kadangi gydymasis trunka gan ilgą laiką, ligoniai įgyja pagrindinį arba vidurinį išsilavinimą. Sudaromos sąlygos išmokti amato: įgyjama kompiuterinio raštingumo ir internetinio puslapio kūrimo įgūdžių, čia ruošiami buitinių paslaugų teikėjai, meno iš odos gamintojai ir statybininkų padėjėjai. Rokiškio psichiatrijos ligoninės Užimtumo ir socialinės reabilitacijos centre psichikos sutrikimų turintys pacientai mokomi pinti iš vytelių, dirbti su vilna, su moliu, gaminti maistą, vyksta kompiuterinio raštingumo užsiėmimai.

Socialinė darbuotoja Eglė Kuzminskaitė pasakoja, kad per užsiėmimus atsiskleidžia ne vienas talentas: „Būna, vyrai užsiima pynimu ir sukuria įspūdingų darbų. Pynimas – toks amatas, kur reikia turėti gabumų ir loginį mąstymą. Jei padarai klaidą, turi ardyti darbą ir pradėti iš naujo“, – pasakoja E.Kuzminskaitė, pridurdama, kad įstaigos pacientai jau ruošia kalėdines dekoracijas.

„Daugiausiai lankytojų sulaukiame kompiuterių kabinete, kur pacientai dažniausiai naudojasi internetu. Viskas, kas yra draudžiama, – traukia labiausiai, todėl stebime, kad pacientai nelandžiotų po socialinius tinklus, pažinčių svetaines ar pornografinio turinio puslapius. Moterys dažniausiai ieško stiliaus idėjų arba receptų. Paskui čia, virtuvėje, bando išsikepti sausainių ar pasigaminti salotų. Kiti internete žaidžia kompiuterinius žaidimus, žiūri filmus, klauso muzikos arba skaito dienos naujienas“, – pasakoja socialinė darbuotoja Jolanta Dovydėnienė.

Artimieji neskuba ištiesti pagalbos rankos

Visuomenėje apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis vis dar įsišaknijusios stigmos, kurias ne taip paprasta įveikti. Nepaisant taikomos psichosocialinės reabilitacijos Rokiškio psichiatrijos ligoninėje, ne visiems pacientams pavyksta sugrįžti į normalų gyvenimą. „Ne visi sugrįžta į namus. Dalis artimųjų nutraukia socialinius ryšius. Taigi, kad ir kaip norėtų pacientai, jie neturi galimybės vykti pas artimuosius, nes šie nenori jų priimti ir su jais bendrauti“, – apgailestauja J.Navickienė.

SKAIČIUS
330 – tiek pacientų, kurie teismo nutartimi pripažinti nepakaltinamais, šių metų spalį buvo gydomi Rokiškio psichiatrinėje ligoninėje.

Artimiesiems yra sudarytos visos sąlygos lankyti Rokiškio psichiatrijos ligoninės pacientus. „Artimieji gali lankyti kada tik pageidauja. Jeigu tik nori, gali atvažiuoti ir darbo dienomis, ir savaitgaliais. Sustiprinto režimo skyriuje lankymo valandos irgi neribojamos. Tik apmaudu, kad kone pusės pacientų niekas nelanko. Dauguma yra įvykdę nusikalstamą veiką artimoje aplinkoje, tad dalis namiškių nusisuka nuo sergančiojo. Pacientui dar tik atvykus į mūsų įstaigą, artimieji su juo palaiko socialinius ryšius, o problemos iškyla tada, kai šie ruošiasi sugrįžti į namus. Visuomenė ir artimieji nesupranta, kad šie žmonės serga ir tai, kas įvyko, yra ligos pasekmė“, – sako J.Navickienė.
Psichikos sutrikimų turintieji nusiraminimo ieško ir Rokiškio psichiatrijos ligoninėje įrengtoje koplytėlėje, kur kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį laikomos šventos mišios.

LIGONINĖS VEIKLOS SRITYS:

• Specializuotos ir kvalifikuotos antrinio lygio stacionarinės asmens sveikatos priežiūros organizavimas Lietuvos Respublikos gyventojams, turintiems psichikos sutrikimų ir apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, kai jie kreipiasi į ligoninę su Psichikos sveikatos centrų ar kitų Sveikatos priežiūros įstaigų siuntimais, galiojančių teisės aktų ir sutarčių su užsakovais nustatyta tvarka;
• Būtinosios asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas pacientams, turintiems psichikos sutrikimus;
• Priverčiamųjų medicininio pobūdžio priemonių taikymas asmenims, padariusiems visuomenei pavojingą veiką, teismo pripažintiems nepakaltinamais ir  nukreiptiems gydymui griežto, sustiprinto ir bendro stebėjimo sąlygomis.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris