Radviliškio ligoninės širdis – nauja moderni sterilizacinė

Deimantė Zailskaitė
2017-02-10
VšĮ Radviliškio ligoninėje atidaryta nauja moderni sterilizacinė. „Jeigu ligoninė turi chirurginį ir reanimacinį profilį, be normalios sterilizacinės, kur galėtum patikimai sterilizuoti medicininius instrumentus, o pacientai operacijų metu negautų hospitalinės infekcijos, neišsiversi. Tad šis skyrius – tarsi ligoninės širdis“, – sako gydymo įstaigos vadovė Danutė Povelauskienė.
Radviliškio ligoninės širdis – nauja moderni sterilizacinė
Modernioje sterilizacinėje darbuotojai sukasi kaip bitutės: kad išvengtų infekcijos sukėlėjų perdavimo per medicinos prietaisus ar įrangą, panaudotus instrumentus būtina plauti, dezinfekuoti bei sterilizuoti.

Lemia ir operacijos sėkmę

Radviliškio ligoninėje atidaryta moderni sterilizacinė atitinka aukščiausius Europos Sąjungos reikalavimus. Čia įrengti du dideli švedų gamybos frakcionuoto vakuumo sterilizatoriai bei automatinės plovimo-dezinfekavimo mašinos. Sterilizatorių garams gaminti bei automatinėms dezinfekavimo mašinoms (plautuvams) įrengta speciali vandens paruošimo sistema.
„Sterilizacija – procesas, kurio metu sunaikinamos ne tik bakterijos, virusai, bet ir sporos. Jis vyksta sterilizatoriuose, kurie įrengti specialiose patalpose. Sterilizacinę galima prilyginti operacinei, nes keliami itin aukšti reikalavimai ne tik įrangai, švarai, tvarkai, bet ir švarių, nešvarių oro srautų išsidėstymui.
 
Sterilizacinė – vieta, kur dezinfekuojami ir sterilizuojami medicinos prietaisai. Tam reikia daug žinių: parinkti specialias dezinfekcijos, plovimo medžiagas, žinoti, kaip instrumentą išardyti, išplauti, dezinfekuoti ir vėl sudėti, supakuoti, parinkti sterilizacijos ciklą. Juk nuo šių instrumentų kokybiško paruošimo sterilizacijai bei pačios sterilizacijos priklauso ir operacijos sėkmė“, – sako už naująją sterilizacinę atsakinga Radviliškio ligoninės vyriausioji slaugytoja-slaugos administratorė Greta Gudžiūnienė.
 
Patekęs į ligoninę retas kuris susimąsto apie tai, kas paruošia operacijai medžiagą, kaip paruošiami ir dezinfekuojami instrumentai ir kas tai atlieka. Sterilizacinėje dirbančios slaugytojos, medicininių sterilizatorių aparatininkės turi specialius kvalifikacijos pažymėjimus ir žinias privalo atnaujinti kas penkerius metus. Šios darbuotojos yra ypač svarbios ligoninei, nes nuo jų atsakingumo priklauso, kaip bus dezinfekuoti ir sterilizuoti instrumentai, kuriais atliekamos operacijos arba tam tikros invazinės procedūros. Juk ir tokiai nesudėtingai procedūrai kaip vaistų suleidimas ar žaizdos tvarsčių keitimas taip pat reikalinga sterili medžiaga. Nuo to priklauso pacientų saugumas.



Daug naudos ortopedams traumatologams

Daugiausia instrumentų į sterilizacinę patenka iš operacinių, chirurgijos skyrių. Traumatologiniai ortopediniai instrumentų rinkiniai yra gana sunkūs. Kai kurie jų sveria daugiau nei 7 kilogramus, todėl padidėjus darbo krūviui dienos pabaigoje darbuotojos jausdavosi labai pavargusios. Dabar paketams į sterilizatorius sudėti yra skirti specialūs vežimėliai.
 
„Mūsų tiesioginis darbas yra susijęs su steriliais instrumentais. Turime du didžiulius autoklavus. Tad ir operacijų per tą patį laiką galime atlikti daugiau. Sterilizacinė iš tikrųjų mūsų darbui davė daug naudos. Apskritai visam chirurginiam profiliui. Iki tol buvo maži autoklavai. Padarydavome kelias operacijas, o tada ilgai laukdavome, kol bus sterilizuoti ir paruošti instrumentai. Operacijas baigdavome tik dvyliktą pirmą valandą nakties. Darbo našumas buvo mažas. Netgi artroskopinis rinkinys netilpdavo vienu kartu sterilizuoti. Kone visą darbo dieną turėdavome laukti, kol bus atliekama sterilizacija. Dabar viskas turėtų būti moderniau, lengviau, greičiau, našiau“, – džiaugiasi direktoriaus pavaduotojo medicinai pareigas laikinai einantis gydytojas ortopedas traumatologas Tomas Januševičius.
 
Gydytojas ortopedas traumatologas Laurynas Mažeika įsitikinęs, kad mūsų šalyje taikomos technologijos nenusileidžia užsienio šalių gydymo įstaigoms. Dar 2012 metais Radviliškio ligoninėje buvo stipriai išplėstas traumatologinių operacijų spektras – pradėtos vykdyti klubo sąnarių endoprotezavimo operacijos, kelio sąnario meniskų artroskopinės operacijos, koreguojanti osteotomija dėl deformuojančios kelio artrozės, peties sąnario rotatorių plyšimo operacinis gydymas, artroskopinis peties ankštumo pašalinimas, sąnarinės kremzlės rekonstrukcijos. 2014 metais – kelio sąnarių endoprotezavimo operacijos, priekinių kryžminių raiščių rekonstrukcijos.
 
„Manau, kad ortopedija traumatologija yra stiprioji Radviliškio ligoninės sritis. Kolegos buvo pradininkai. Jie atvažiavo čia ir, galima sakyti, pakėlė ortopediją traumatologiją nuo dugno. Kiekvienais metais suteikiame vis daugiau sudėtingesnių ortopedinių traumatologinių paslaugų. Jau pradėjome klubo bei kelio revizines endoprotezavimo operacijas. Dar viena naujovė – įdiegėme peties artroskopines operacijas. Su minimaliai invazine technika galima rekonstruoti plyšusią sausgyslę“, – sako gydytojas ortopedas traumatologas T.Januševičius.
 
„Manau, kad pacientai pas mus lankosi dėl dėmesingų gydytojų, kurie jų neapleidžia po operacijos. Netgi turiu mėgstamą posakį, kurį sakau pacientui prieš operaciją: jeigu aš jus pirmą kartą „pabučiuosiu“ skalpeliu, bučiuosiu jus iki galo, kol pasieksime gerą rezultatą. (Juokiasi.) Visi pacientai mums yra lygūs: ar jis būtų žvaigždė, ar pripažinimą pasiekęs sportininkas, ar įmonės vadovas, ar paprastas kaimo žmogelis“, – sako gydytojas L.Mažeika, sėkmingai išoperavęs stipriausiu pasaulio žmogumi tituluojamą galiūną Žydrūną Savicką.
 
Senoji įranga galėjo bet kada sugesti
Senosios ligoninės sterilizacijos patalpos buvo remontuotos beveik prieš dvidešimt metų, o įrenginiai jau nebeatitiko pasikeitusių higienos normų reikalavimų. Senoji sterilizacinė, kaip pasakoja darbuotojai, buvo įkurta ligoninės rūsyje. Slaugytojos vargo, nes patalpos nebuvo pritaikytos veiklai: sterilizacijos metu drėko patalpų sienos, grindys liūčių metu buvo užliejamos, kanalizacijos vamzdyno nuolydis per mažas tinkamam nuotekų nubėgimui, po patalpų lubomis buvo nutiesti neapsaugoti karšto, šalto, gaisro gesinimo vandentiekio vamzdynai, nesuderinta vėdinimo sistema neužtikrino, kad nešvarus oras nepatektų į sterilias patalpas.
 
„Buvo naudojami seni sterilizatoriai, kurių sterilizacijos ciklas ilgai trunka. Įranga galėjo bet kurią akimirką sugesti nepataisomai, nes atsarginių detalių jai niekas nebegamina. Sterilizatoriai buvo valdomi tik rankiniu būdu, dėl to susidarydavo didelės laiko sąnaudos. Sena turima įranga neužtikrino tinkamo medicininių prietaisų džiovinimo. Po sterilizacijos dalis jų būdavo šlapi,  taigi reikėjo papildomo sterilizavimo ciklo, dėl ko didėjo darbuotojų darbo laiko, elektros energijos, vandens sąnaudos“, – prisimena G.Gudžiūnienė.
 
Kaip pasakoja įstaigos darbuotojai, sterilizacijos procesui labai svarbus pirminis instrumentų paruošimas: plovimas, dezinfekcija. Instrumentai iš metalo, tvarsliava sterilizuojami tam tikroje temperatūroje: 134 oC – 2,2 atmosferos režimu, jautresni karščiui medicinos prietaisai iš gumos, plastiko – 121 oC – 1,1 atmosferos režimu. Medicinos prietaisams pakuoti naudojamas specialus krepuotas popierius arba krepuoto plastiko maišeliai.
Kiekvienas sterilus gaminys turi galiojimo laiką, todėl slaugytojas, prieš panaudojant sterilų gaminį, patikrina, ar neįplyšusi pakuotė, sterilizacijos ir galiojimo laiką, indikatoriaus pasikeitimo spalvą.
 
Paprastai sterilus gaminys supakuotas krepuotame popieriuje galioja 28 paras, krepuoto plastiko maišelyje – iki šešių mėnesių. Įprastai per dieną su vienu sterilizatoriumi atliekami keturi penki sterilizacijos ciklai. Kiekvienas sterilizacijos krovinio bei automatinių plovimo ir dezinfekavimo mašinų ciklas yra kontroliuojamas specialiais indikatoriais. Jei jų spalva nepasikeičia arba nenusiplauna pagal gamintojo etaloną, ciklai turi būti kartojami.
Svarbu, jog kiekvienas sterilus paketas (gaminys) turėtų informacinius lipdukus. Šie, panaudojus sterilų gaminį, po procedūros yra įklijuojami į medicininę dokumentaciją. Ligoninėje yra nustatyta sterilių gaminių atsekamumo tvarka, pagal sterilizacijos proceso procedūrą pildomi specialūs registrai, krovinio registro kortelės ir kt. Todėl dokumentacijos pildymas, medicinos prietaisų įsiminimas, aprašų kodavimas – tai sterilizacinės slaugytojų kasdienybė. Šį darbą jos turi atlikti itin atsakingai.





 
Trys klausimai vadovei
VšĮ Radviliškio ligoninės direktorė Danutė Povelauskienė:

- Sakykite, kaip svarbu ligoninei įsirengti gerą sterilizacinę?
- Nė viena ligoninė negalėtų funkcionuoti be sterilizacinės. Jeigu ligoninė turi chirurginį ir reanimacinį profilį, be normalios sterilizacinės, kur galėtum patikimai sterilizuoti medicininius instrumentus, o pacientai operacijų metu negautų hospitalinės infekcijos, neišsiversi. Tad šis sterilizacinės skyrius – tarsi ligoninės širdis. Jeigu tik užstringa sterilizacinės darbas, stringa operacijos ir visa įstaigos veikla sustabdoma.
 
Ankstesnėje sterilizacinėje dar sovietinio laikotarpio sterilizatoriai dažnai gesdavo, o atsarginių detalių jiems nebėra. Be to, dabartinė įranga, kuria operuoja traumatologai arba chirurgai, turi optines sistemas. Į tuos sovietinius sterilizatorius jų negalima dėti, nes dėl gerai nenukalkinto vandens iš karto genda. Senoje sterilizacinėje slaugytojoms tekdavo daug rankų darbo. Negalėdavome užtikrinti didelės operacinės veiklos plėtros.

Dabar viskas automatizuota, kompiuterinis valdymas. Medicinos prietaisai ir gaminiai sterilizuojami iš karto, vieno ciklo metu, todėl taupomi ligoninės ištekliai: elektra, vanduo, darbuotojų darbo laikas.
 
- Gal nuo šiol jūsų gydymo įstaigoje padaugės operacijų?
- Mes jau dabar jų atliekame pakankamai. Pagal sveikatos reformą, kad išlaikytume chirurginį profilį, reikia atlikti ne mažiau kaip keturis šimtus operacijų per metus. Mes gi kasmet vien didžiųjų operacijų atliekame tūkstantį du šimtus tūkstantį tris šimtus. Mūsų geopolitinė situacija yra sudėtinga – Linkaičių karinis dalinys iš vienos pusės, iš kitos pusės – Zokniai, NATO bazė, stambiausias geležinkelio mazgas, kur visą laiką vyksta įvairių krovinių judėjimas. Tad ekstremali situacija gali susidaryti tuoj pat.
 
Apskrityje pagal teikiamų paslaugų apimtį po Šiaulių ligoninės esame antra gydymo įstaiga. Infrastruktūra yra puiki. Iki Šiaulių – aštuoniolika minučių kelio. Kai prieš trejus metus buvo sukviesti Šiaulių apskrities Seimo nariai, nutarta, kad tuo atveju, jeigu atsitiktų koks nors nenumatytas ekstremalus įvykis, visi ligoniai galėtų būti transportuojami pas mus.
 
- Esate pasiruošę ekstremaliems atvejams?
- Operacinės yra pakankamai gerai įrengtos, yra ir žmogiškieji ištekliai – gydytojai ortopedai traumatologai, kurie gali atlikti sudėtingas operacijas. NATO buvo atsiuntusi užklausimą, kokias galėtume teikti paslaugas, ar esame pasiruošę ekstremaliems atvejams, kokią įrangą turime, jeigu būtų didelis sužeistų karių skaičius, ar galėtume teikti pagalbą? Iš tikrųjų viskas yra paruošta.
Tiesa, gali turėti brangiausią įrangą, bet jeigu nebus žmogiškųjų išteklių, nebus kas tas paslaugas teikia. Mes turime tris jaunus gydytojus ortopedus traumatologus. Darboholikus, kaip aš sakau. Pagal galimybes sudarome sąlygas, kad jie galėtų dirbti sklandžiai.

 
Tarp kitko
Bendra projekto vertė 919.843 Eur. Skyriuje įsigyta medicininės įrangos už 450.626 Eur.
Sumontuota įranga:
Garo sterilizatorius su priedais.
Automatinė lanksčių endoskopų plovimo ir aukščiausio lygio dezinfekavimo mašina su priedais.
Dvipusė automatinė 4 lygių instrumentų plovimo-dezinfekavimo mašina su džiovinimu ir priedais – 2 vnt.
Automatinė lanksčių endoskopų plovimo ir aukščiausio lygio dezinfekavimo mašina.
Dvipusis frakcionuoto vakuumo garo sterilizatorius su priedais – 2 vnt. 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris