Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos – ortopedijos skyriui – 30 metų

Jūratė Mazajeva
2014-06-05
Birželio 1 d. Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyrius minėjo veiklos 30-metį. Per tą laikotarpį įvyko radikalūs pokyčiai. Šiandien šiame skyriuje vaikams teikiama antrinio ir tretinio lygio traumatologinė-ortopedinė pagalba, įsisavintos pažangiausios operacijų metodikos, kurios yra įdiegtos Europoje ir pasaulyje. 
Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos – ortopedijos skyriui – 30 metų
Jubiliejų minintis Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyriaus kolektyvas

Traumatologas Vilniaus mieste

Iki 1984 metų  traumas patyrę vaikai buvo gydomi Klaipėdos vaikų ligoninės chirurgijos skyriuje. Tuo metu skyriuje ortopedinę pagalbą teikė šviesios atminties gydytojas ortopedas Jonas Vizbara, traumatologinę visi skyriuje dirbantys chirurgai. Iniciatorius traumatologijos – ortopedijos skyriaus įkūrimo buvo šviesios atminties chirurgijos skyriaus vedėjas Robertas Algirdas Tikuišis. Įkūrus ligoninėje traumatologijos – ortopedijos skyrių prie jo vairo stojo gydytojas V.Žegunis (kuris skyriui vadovavo 2 metus) ir vyresnioji slaugytoja S. Vanagienė.

V. Žegunis skyriaus istoriją pradėjo nuo tuščio lapo. Reikėjo viską susirasti patiems, mokytis iš kolegų kauniečių ir vilniečių. Daug ko trūko, todėl savo iniciatyva gamyklose teko ieškoti instrumentų operacijoms ir kaulų fiksacijai. Laimei, kad naudojant šiuos instrumentus pooperacinių komplikacijų nebuvo. Buvo didžiulis noras dirbti ir tobulėti, kad Klaipėdos krašto vaikams Vaikų ligoninėje būtų teikiama  aukščiausio lygio traumatologinė - ortopedinė pagalba. 

1986 metais skyriui pradeda vadovauti gydytojas vaikų traumatologas – ortopedas K.Rimdžius ir skyriui vadovauja iki šiol, tai yra 28 metus.
Ilgametę skyriaus vyresniąja slaugytoją Stasę Vanagienę 2011 metais pakeitė Lina Kymantienė turinti aukštąjį universitetinį išsilavinimą.
Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyriuje dirba patyrę aukštos kvalifikacijos specialistai, teikiantys antrinio ir tretinio lygio paslaugas. Vaikų traumatologų - ortopedų komanda: Kazimieras Rimdžius, Tatjana Satkauskienė, dr. Mindia Kasradzė, Eduardas Jūraitis, Jonas Baltrūnas, Džeraldas Kazys Sivickis  ir Aleksandr Žuk.

Negalima įsivaizduoti skyriaus darbo be patyrusių slaugytojų ir jų padėjėjų pasiaukojančio triūso,  švelnių rankų slaugant mažuosius pacientus.
 Vaikų traumatologai-ortopedai dalyvauja pasauliniuose traumatologų-ortopedų kongresuose, nuolat kelia savo kvalifikaciją stažuotėse užsienyje: Austrijoje, Ispanijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kt.
Pirmaisiais metais traumatologijos – ortopedijos skyriaus vidutinis pacientų gulėjimo laikas buvo 13 dienų, tokį ilgą gulėjimo laiką sąlygojo anksčiau taikyti skeletiniai tempimai. Šiuo metu vidutinis pacientų gulėjimo laikas sutrumpėjo iki 2 – 4 dienų. Smarkiai sutrumpėjęs stacionarinis gydymas rodo ženklų gydymo progresą, naujausių technologijų įdiegimą.
Vaikų operacinis aktyvumas siekia 40 procentų. Vaiko organizmas yra kitoks nei suaugusiojo. Operuojant jokiu būdu negalima pažeisti augimo zonų, nes sustojus kauliniam augimui vaikas po kelerių metų gali tapti invalidu. Traumatologų – ortopedų tikslas darant mažai invazyvias operacijas pasiekti gerus rezultatus.

1996 metais vieni pirmųjų Lietuvoje pradėjome daryti lanksčios intramedulines osteosintezės operacijas.
Klaipėdos vaikų ligoninės Traumatologijos-ortopedijos skyriuje, turinčiam 15 lovų, kasmet gydoma per 1 tūkst. pacientų. Teikiamos antrinio ir tretinio lygios traumatologinės-ortopedines paslaugas. Taip pat gydomi nudegimai, atliekamos plastinės operacijos. 
 Per  metus ambulatoriškai į visą parą veikiantį iš pagrindų atnaujintą ir šiuolaikiškai įrengtą Traumatologijos punktą, kuriame yra priėmimo kabinetas,  tvarstomasis, gipsinė kreipiasi apie 30 tūkst. pacientų  ne tik iš visos Vakarų Lietuvos, bet ir kitų regionų.

2009 – 2013 metais Klaipėdos vaikūų ligoninė vykdė Europos sąjungos  struktūrinių fondų  finansuojamą projektą: "VšĮ Klaipėdos vaikų ligoninės skubiosios pagalbos traumų atvejais skyriaus ir operacinių bloko modernizavimas ir skubios medicininės pagalbos traumų atvejais kokybės gerinimas". Projekto vertė 3.050.000 litų.
Klaipėdos vaikų ligoninė šiemet įsigijo ultragarsinį aparatą su linijiniu davikliu, kuriuo kūdikiams atliekama klubo sąnario echoskopija. Šia aparatūra dirbanti traumatologė - ortopedė Tatjana Satkauskienė pasakojo, kad ultragarsinio tyrimo metu nuo pirmųjų gyvenimo parų maždaug iki pusmečio gerai matosi vaiko klubo sąnarių kremzlinės struktūros ir jų pakitimai. Todėl naujagimiams klubo sąnarių nereikia tirti rentgenu. Pasak specialistės, svarbu anksti – iki 3 mėn. nustatyti patologiją ir skirti gydymą. Mat tokiu būdu išvengiama rimtų klubo sąnarių ligų kaip artrozė ir kt.
Traumatologė - ortopedė T. Satkauskienė prieš 17 metų viena pirmųjų Lietuvoje naujagimiams pradėjo taikyti klubo sąnario echoskopijas.

2007 metais Klaipėdos vaikų ligoninė įsigijo artroskopinę įrangą. Artroskopijomis pradėjo domėtis, specializuotis ir taikyti šį gydymo metodą jauni traumatologai ortopedai J.Baltrūnas ir Dž.K.Sivickis.

Artroskopo pagalba galima susiūti ne tik trūkusius kelio sąnario meniskus ar raiščius, bet ir atlikti sudėtingas rekonstrukcines operacijas. Viena iš jų mozaikinė sąnarinių paviršių plastika.
Artroskopiniu būdu operuojami kelio, alkūnės sąnariai, peties rečiau. Vaikams sąnarių sužalojimų nėra tiek daug, kaip suaugusiesiems. „Galime pasidžiaugti, kad turime naujausią artroskopą, modernią aparatūrą, instrumentus, šiuolaikiškai įrengtas operacines“, - sako Klaipėdos vaikų ligoninės specialistai.

Kad atliekamos traumatologijos – ortopedijos operacijos vyktų sklandžiai, daug kas priklauso ir nuo gydytojų anesteziologų reanimatologų darbo. Šiemet Klaipėdos vaikų ligoninė įsigijo ultragarsinį aparatą su linijiniu davikliu, kuris naudojamas anesteziologijoje. Naudojant šį aparatą galima tiksliai atlikti regioninę nejautrą atskirai kūno daliai. Pvz.: pirštui, rankai, kojai. Anksčiau ligoninėje  panašioms operacijoms buvo taikoma tik bendrinė nejautra. Regioninė nejautra, kuri atliekama ultragarsinio aparato kontrolėje, sudaro optimalias sąlygas operacijai. Taip pat garantuoja ilgalaikę pooperacinę analgeziją, kas ypač svarbu.
Anesteziologijos skyriaus vedėjas M.Chlopin tobulinosi teikti regioninę nejautrą Sankt – Peterburge ir Vokietijoje.







Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Eurovizinės šlovės kaina – pakrikusi dalyvių psichika

    „Atlikėjo karjeroje nedaug tokių konkurencingų ir emociškai išsunkiančių renginių kaip „Eurovizija“, todėl perdegimas tarp dalyvių – itin dažnai pasitaikantis“, – skelbia nepriklausoma „Eurovizijos“ naujienų svetainė „ESC Insight“. Dėl šios priežasties o...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris