Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai širdis gelbėja ir dienos stacionare

Gintarė Kaminskienė
2016-02-29
Širdies ir kraujagyslių ligos šalyje – dažniausia mirties priežastis. Tad nuolatos ieškoma būdų, kaip padėti žmonėms ir šią liūdną statistiką pakeisti. Prieš pusantrų metų šalyje įkurti insultų ir infarktų klasteriai, pernai įsteigti ir pradėjo veikti kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionarai, suteikiantys galimybę pacientui greičiau išsitirti širdies kraujagysles ir užkirsti kelią infarktui. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje toks dienos stacionaras veikia vos trejetą mėnesių, tačiau jo rezultatai – geriausias atsakymas į klausimą, ar tai pasiteisina.
Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikai širdis gelbėja ir dienos stacionare
Intervencinės kardiologijos gydytojas Romualdas Mačiūnas mano, kad lapkritį įkurtas dienos stacionaras širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams prisidėjo prie paslaugų pacientams prieinamumo.

Tyrimas – vienas tiksliausių
Širdies vainikinių arterijų angiografija – senas tyrimų ir gydymo metodas, šalyje jau turintis savo tradicijas. Iki šiol jis yra vienas tiksliausių ir informatyviausių, įtariant pacientą sergant koronarine liga. Tyrimas leidžia gydytojui pamatyti, ar širdies kraujagyslės iš tiesų yra užsikimšusios, kaip stipriai ir kurioje vietoje. Ši procedūra pasitarnauja ir gydymo tikslais – užsikimšusi kraujagyslė tiesiog tyrimo metu gali būti išplėsta, taip atkuriant širdies raumens kraujotaką ir užkertant kelią infarktui.
 
„Klaipėdos jūrininkų ligoninės intervenciniai kardiologai tokių procedūrų per dieną atlieka ne vieną ir ne dvi. Teikiant skubiąją pagalbą, tiriant ir gydant ligoninėje gulinčius pacientus, pernai atlikta 5500 gyvybiškai svarbių procedūrų. Šiemet šis skaičius bus ženkliai didesnis, nes prie Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus praėjusių metų pabaigoje įsteigtas dienos stacionaras, kur per dieną šie tyrimai atliekami dar mažiausiai trims žmonėms“, – sako įstaigos Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus laikinasis vedėjas, gydytojas kardiologas Aurimas Knokneris.
 
Pacientų daugėja
„Džiaugiamės, kad procedūros, atliekamos dienos stacionare, atranda savo nišą. Pradėjome tirdami nuo dvidešimt trijų pacientų per mėnesį, o dabar šis skaičius arti penkiasdešimties. Apskritai, kalbant apie intervencines kardiologines procedūras – jų skaičius tendencingai didėja.
Pernai, lyginant su 2014 metais, jų padaugėjo septyniais procentais. Galime sakyti, kad tai rodo gerėjantį mūsų įdirbį šioje srityje. Trumpėja ir atliekamų procedūrų laikas. Kuo daugiau diagnostinių tyrimų atliekame, tuo anksčiau ir dažniau galime nustatyti širdies ir kraujagyslių ligas“, – pasakoja gydytojas.
 
Dienos stacionaro pranašumų pastebi ir jauni specialistai. Intervencinės kardiologijos gydytojas Romualdas Mačiūnas, besidarbuojantis Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriuje, savo karjerą įstaigoje pradėjo praėjusiais metais iš karto po rezidentūros sostinėje.
„Nuo lapkričio pradėjęs veikti dienos stacionaras prisidėjo prie paslaugų pacientams prieinamumo. Tai – puiki alternatyva, siekiant greitesnio rezultato. Šalies sveikatos politika formuojama ta linkme, kad turėtų būti teikiama kuo daugiau ambulatorinių paslaugų“, – kalba R.Mačiūnas. 
 
Trumpėja eilės

Pasak A. Knoknerio, kai ištiriama daugiau pacientų, išgelbėjama ir daugiau gyvybių. „Esminiai dienos stacionaro pranašumai pacientams – trumpesnės eilės ir greitesnis grįžimas prie kasdienės veiklos. Pirmuoju atveju mūsų gydymo įstaigoje pacientams palaukti tenka apie dvi savaitės, o stacionare – ilgiau. Žinoma, tikimės, kad juo toliau, juo labiau dienos stacionaras leis trumpinti eiles tyrimams dėl širdies ir kraujagyslių ligų“, – apie viltis dar pagerinti paslaugų prieinamumą pacientams kalba A.Knokneris.
Į Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriuje įsikūrusį dienos stacionarą pacientai atvyksta anksti ryte. Procedūros jiems atliekamos iki pusės vienuoliktos ryto, o apie ketvirtą valandą jie jau gali vykti namo.
 
„Lietuvoje „startavusių“ dienos stacionarų situacija atspindi tai, kad šalyje ši paslauga tampa vis populiaresnė, nes pacientai sugaišta mažiau laiko. O ir sąnaudos šiai procedūrai atlikti dienos stacionare –mažesnės“, – įsitikinusi minėto skyriaus vyresnioji slaugytoja Ingrida Bakaitė. Dienos stacionare šiuo metu yra keturios lovos. 
 
Slaugytojos - specialiai paruoštos
Pasak I.Bakaitės, dienos stacionare itin didelis vaidmuo tenka  slaugytojoms, kurios pacientus priima ir išlydi. „Po procedūros pacientai visą dieną bendrauja su slaugytoja. Vyksta poprocedūrinio gyvenimo mokymai. Pavyzdžiui, jei žmogui atlikta kraujagyslės plėtimo procedūra, išaiškinama apie aterosklerozę, reguliaraus sveikatos tikrinimo svarbą, rūkymo žalą, visus kitus rizikos veiksnius“, – vardija vyresnioji skyriaus slaugytoja.
Visos slaugytojos, kurios dalyvauja atliekant kardiologines intervencijas, yra specialiai paruoštos, žino procedūrų eigą ir pacientų slaugymo specifiką po procedūros.
 
Aterosklerozė – vis dar neišgydoma
Į Kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionarą patekę pacientai dažniausiai skundžiasi skausmais širdies plote fizinio krūvio ar nervinės įtampos metu, sumažėjusia fizinio krūvio tolerancija, naujai atsiradusiu dusuliu. Pagrindiniai rizikos faktoriai, pasak specialistų: rūkymas, aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas, šeiminė anamnezė.
 
Tiesa, Klaipėdos jūrininkų ligoninės specialistai pripažįsta, kad sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis pacientai – vis vyresni, dažniau turintys kitų gretutinių ligų, todėl jų gydymas kai kuriais atvejais būna itin sudėtingas. Pasak A.Knoknerio, deja, bet dalis pacientų sugrįžta. „Pagydžius vieną kraujagyslę, aterosklerozė pažeidžia kitą. Tenka apgailestauti, bet aterosklerozė – vis dar neišgydoma liga“, – teigia gydytojas.

Komentaras
Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga:

– Širdies ir kraujagyslių ligos yra pagrindinė mirties priežastis Lietuvoje. Kardiologai – vieni paklausiausių gydytojų specialistų, prie kurių kabinetų nuolat susidaro eilės tiek konsultacijoms, tiek planiniams tyrimams.
 
Mano, kaip įstaigos vadovo, pagrindinis tikslas buvo sumažinti eiles, kad pacientas pagalbos sulauktų kuo greičiau ir laiku. Nors Kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionaras veikia tik tris mėnesius, jau dabar rezultatai džiugina. Svarbaus širdies kraujagyslių tyrimo čia pacientams tereikia laukti porą savaičių. Įdarbinome du jaunus kardiologus, kurie specializuojasi būtent šioje srityje. Svarbu ir tai, kad dienos stacionare teikiamos tokio pat aukšto lygio medicinos paslaugos kainuoja ženkliai mažiau. Taip mes išleidžiame mažiau Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų, bet pagalbos suteikiame didesniam skaičiui žmonių.

Trys klausimai specialistui
Su Sveikatos apsaugos ministerijos vyriausiąja kardiologijos srities specialiste Klaipėdos kraštui, Klaipėdos jūrininkų ligoninės I kardiologijos skyriaus vedėja dr. Dalia Jarašūniene kalbamės apie širdies ir kraujagyslių ligų priežastis bei dienos stacionaro paslaugų sergantiesiems šiomis ligomis naudą.
 
- Sergamumas ir mirštamumas nuo kraujagyslių sistemos ligų pirmauja visame pasaulyje. Kokios diagnozės praktikoje pasitaiko dažniausiai?
- Kaip ir visoje Europoje, taip ir Lietuvoje širdies ir kraujagyslių ligos išlieka pagrindine sergamumo ir mirštamumo priežastimi. Kardiologiniuose skyriuose daugiau nei pusės pacientų diagnozė – išeminė širdies liga. Ar galima šios ligos išvengti? Dažniausiai atsakymo ieškome sudėtingiausiuose brangiausiose tyrimo ir gydymo technologijose, „mistiniuose“ maisto papilduose. Tačiau, kaip dažniausiai pasitaiko, atsakymas glūdi mūsų gyvenimo būde. Įrodyta, kad patys didžiausi rizikos veiksniai yra mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, netaisyklinga mityba, antsvoris ar net nutukimas, piktnaudžiavimas alkoholiu, psichinis ar socialinis stresas, nekoreguotas kraujospūdis, dislipidemija. Tiesa, mes negalime nulemti savo amžiaus, kol kas ir genetikos.
 
- Gal tai reiškia, kad nepakankamai kalbama apie širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją?
- Epidemiologinė FRAMINGHAM studija, vykdyta nuo 1948 metų Amerikoje, padėjo suprasti minėtų kardiovaskulinių rizikos veiksnių svarbą, kaip paprastomis priemonėmis galima sumažinti mirštamumą nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Atrodo, tiek daug kalbama apie prevenciją, bet bendraujant su pacientais suprantu, kad per mažai. Kaip vertinti, jeigu pacientas, trečią kartą susirgęs miokardo infarktu, prieina prie išvados, kad gal ir reiktų mesti rūkyti. Kyla klausimas: kada pradėti kardiovaskulinių ligų prevenciją? 
Atsakymas – nuo vaikystės. Jei sveikos gyvensenos ir mitybos įgūdžiai susiformuotų vaikystėje, tada ir neprireiktų išbandyti keliasdešimties dietų, kad atsikratytų nereikalingų kilogramų. Mokykloje turėtų būti skiriamas didesnis dėmesys sveikai gyvensenai, o ne tik fizinio lavinimo pamokoms, nuo kurių dauguma paauglių stengiasi išsisukti.
 
- Kuo, Jūsų nuomone, pacientams naudingos Kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionaro paslaugos?
- Labai svarbi ir antrinė prevencija, t.y. jau susirgusiam kardiovaskuline liga. Kaip išvengti ūmaus miokardo infarkto? Čia labai svarbu ne tik sveika gyvensena, bet ir taisyklingas medikamentų vartojimas, šeimos gydytojo ir kardiologo bendradarbiavimas, kad reikalingos diagnostinės ar gydomosios procedūros būtų atliktos laiku. Ypač būtų skaudu, jeigu ūmus miokardo infarktas ištiktų pacientą, laukiantį intervencinės procedūros. 
 
Pradėjusi funkcionuoti intervencinės radiologijos dienos stacionaro paslauga suteikė galimybę aplenkti stacionarizavimo į kardiologijos skyrių eilę ir diagnostines bei gydomąsias intervencines procedūras atlikti greičiau, prieš tai reikalingus tyrimus atlikus ambulatoriškai. Ši paslauga ir ekonomiškai naudinga, nes pacientas stacionare praleidžia tik kelias valandas, išvengiama stacionarinio gydymo išlaidų, sutrumpinamas paciento nedarbingumas iki 1–2 dienų.

Pacientės atsliepimas
Rožė Brasienė:

- Meilės manojoje širdelėje dar yra. Sergu cukriniu diabetu, ištiko priepuolis ir taip nutiko, kad patekau pas gydytoją Aurimą Knoknerį. Pradėjome tyrimą, kad išsiaiškintume, kas gi yra, kodėl mane kamuoja krūtinės angina. Be to, šeimoje yra ne vienas giminaitis, sirgęs ir net miręs nuo insulto ir infarkto. Mintis tirtis dienos stacionaro sąlygomis man labai patiko. Nereikia ilgai gulėti ligoninėje ir tenka laukti trumpiau – tik porą savaičių.

Koronorografija man buvo atlikta pirmą kartą. Gydytojai ir slaugytojos viską paaiškino, supažindino, atsakė į visus klausimus, kas, kodėl ir kaip vyksta. Tad Klaipėdos jūrininkų ligoninėje nerimo ir baimės jausmas išnyko. Kitąkart jei jau taip nutiktų, kad vėl turėtų būti atliekamas toks diagnostinis tyrimas, nesibaiminčiau ir kitiems rekomenduočiau. Esu labai patenkinta tiek personalo darbu, tiek aplinka.

 
 
Svarbūs faktai, norintiems pasinaudoti Kardiologinės intervencinės radiologijos dienos stacionaro paslaugomis

Dienos stacionare atliekamos tik planinės procedūros.

Pagal patvirtintą tvarkos aprašą dėl kardiologinių intervencinės radiologijos paslaugų teikimo dienos stacionare siųsti pacientą intervencinei procedūrai gali gydytojas kardiologas ar vidaus ligų gydytojas, dirbantis asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, teikiančioje antrinio lygio paslaugas prieš tai ne anksčiau kaip prieš pusę metų atlikus širdies echoskopiją, krūvio mėginį (pagal poreikį) bei dviejų savaičių laikotarpyje laboratorinius tyrimus: bendrą kraujo tyrimą, kraujo krešėjimo tyrimą (TNS), natrio, kalio, kreatinino, gliukozės bei cholesterolio kiekio kraujyje ar lipidogramą (pagal poreikį).
 
Šiai dienos stacionaro intervencinei procedūrai pacientas registruojamas Klaipėdos jūrininkų ligoninėje telefonu 8-46-491086 ir jam paskiriama procedūros data. Pacientas turi atvykti į ligoninės Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių 7 valandą ryte, su savimi turėti siuntimą su minėtų tyrimų aprašu. Išrašant privalomas lydintis asmuo.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

      „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

      Budinti vaistinė


      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

      Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

      „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

      razinka


      Sveika šeima


      Ar šįryt išsivalėte dantis?

      Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      G.Thunberg – pranašė savame krašte?

      Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
      Kaip striksi dominatriksė?
      Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

      Naujas numeris