Kauno Centro poliklinika: istoriniame pastate kuria modernios gydymo įstaigos viziją

Evelina Machova
2015-06-15
Kauno Centro poliklinikos vadovė Danutė Pavilionienė sako turinti viziją, kokia turėtų būti jos vadovaujama įstaiga ir ją kartu su visa komanda stengiasi įgyvendinti. „Norime pacientams, čia dirbantiems medikams bei ateinantiems jauniems specialistams atrodyti modernūs, šiuolaikiški ir patrauklūs. Kuriame didelius planus ir po truputį juos realizuojame“, - sako poliklinikos vadovė.
Kauno Centro poliklinika: istoriniame pastate kuria modernios gydymo įstaigos viziją

Tikslas – patogesnė poliklinika

„Jau parengtas investicinis projektas, siekiame dalyvauti bendrame Kauno miesto savivaldybės rengiamame integruotų teritorijų vystymo programos projekte. Turime tikslą padaryti polikliniką patogesnę vyresnio amžiaus pacientams ir neįgaliesiems. Projekte numatytas lifto, šeimos gydytojų kabinetų įrengimas, taip pat prieigų sutvarkymas neįgaliesiems. Turime planą modernizuoti registratūrą ir įdiegti eilių valdymo sistemą“, - planais dalijasi poliklinikos vadovė Danutė Pavilionienė (nuotr.).
Kadangi poliklinika įsikūrusi istoriškai reikšmingame pastate, kaip sako D.Pavilionienė, visi planai turi būti gerai apgalvoti. „Turime išlaikyti istorinę aurą. Štai, kad ir registratūra: ji kultūros paveldo saugomas objektas, vadinasi, ką bedarytume, privalome išlaikyti sienų, grindų autentišką vaizdą. Čia kiekvienas kampas turi savo istoriją, juk šiame pastate dar prieš karą buvo įkurta Valstybinė ligonių kasa, šalia dirbo ir gydytojai, besirūpinantys dirbančiųjų kauniečių sveikata. Galima sakyti čia ir pradėjo formuotis valstybinės sveikatos priežiūros sistema. Turime kuo didžiuotis“, - sako D.Pavilionienė.
Pasmalsavus, kaip sekasi jungtis prie šalyje kuriamos e.sveikatos sistemos, vyresnysis informacinių technologijų specialistas Gintaras Valentinas Matulaitis sako, jog poliklinika yra tam visiškai pasiruošusi. „Mūsų darbas - palengvinti gydytojams dokumentacijos tvarkymą. Neseniai įdiegta nauja poliklinikos informacinė sistema, kuri leis integruotis į e.sveikatos sistemą. Atsiradusius naujos informacinės sistemos trikdžius stengiamės pašalinti greitai. Juk medicina - specifinė sritis: visi duomenys turi būti pateikiami tiksliai ir realiu laiku“, - sako G.V.Matulaitis.

Taikosi prie pacientų

Pasak poliklinikos direktorės pavaduotojos medicinai Alvydos Onos Gesaitienės (nuotr.), poliklinika įsikūrusi patogioje vietoje, pačiame centre, todėl stengiamasi sudaryti visas sąlygas, kad netoliese dirbantys žmonės konsultacijos pas gydytoją galėtų apsilankyti pietų pertraukos metu ar iš karto po darbo. „Turime taikytis. Juk vykdome nemažai profilaktinių programų, todėl norime sudaryti sąlygas, kad žmonėms būtų patogu. Eiles, tiek pas šeimos gydytojus pirminiame lygyje, tiek ir pas specialistus konsultantus sumažinome iki reikalaujamos trukmės. Žinoma, kartais pasitaiko netikėtumų, jei, tarkim, konsultuojantys medikai suserga, bet sprendžiame šias problemas. Ieškome jaunų specialistų ir stengiamės jiems sudaryti geras darbo sąlygas“, - sako A.O.Gesaitienė.
Pavaduotojai antrina ir direktorė, teigdama, kad jaunimą darbui poliklinikoje privilioti ieškoma įvairiausių būdų. „Darbuotojus, pagal galimybes, skatiname, kiek galime keliame atlyginimus, juk poliklinikos sėkmė priklauso ne tik nuo vadovo, bet ir nuo čia dirbančių žmonių. Jei gydytojai patenkinti, laimingi, ir pacientai neturi jokių skundų“, - sako D.Pavilionienė.
 
Pasikeitė neatpažįstamai
Kauno Centro poliklinikos Moterų konsultacijos neatpažinsi. Konsultacijos atvykusios moterys juokauja, kad vos peržengusios slenkstį pasimeta, jog ne čia pataikė. Poliklinikos direktorė pripažįsta, kad prireikė nemažai investicijų, ir kas be ko, iš savos kišenės, kad vaizdas pasikeistų kardinaliai. „Norim būti modernūs ir jaukūs, kad konsultacijos atėjusios moterys jaustųsi gerai“, - sako D.Pavilionienė. Minčiai pritaria ir vyresnioji akušerė ginekologė Dovilė Morkūnaitė-Čereškienė, juk, kaip ten bebūtų, įvaizdį apie teikiamas paslaugas pacientės susidaro tik užėjusios į Moterų konsultaciją. „Gydytojų kabinetai suremontuoti anksčiau, visa įranga reikiama yra, tik bendras koridoriaus vaizdas buvo liūdnokas, o dabar net atrodo, kad ore tvyro lengvumas“, - apie pokyčius sako D.Morkūnaitė-Čereškienė.
Moterų konsultacijoje dirba keturi akušeriai ginekologai ir teikiamos visos ambulatorinės paslaugos moterims. Eilių pas gydytojus praktiškai nėra, moterys gali registruotis ir be šeimos gydytojo siuntimo internetu ar telefonu – kaip kam paprasčiau. Visi tyrimai atliekami vietoje, atsakymai gaunami per dieną ar dvi – priklausomai nuo sudėtingumo. Poliklinika bendradarbiauja su Santariškių klinikų Patologijos centru ir aktyviai vykdo ankstyvos gimdos kaklelio vėžio prevencines programas. Kaip sako čia dirbančios medikės, pro jų akis nepraslysta nė viena pacientė, kuriai pagal amžių rekomenduojama profilaktinė patikra.
„Kad šios programos būtų visavertės, reikia, jog daugiau moterų pasitikrintų. Klausimas tik, kaip jas prisikviesti? Bendradarbiaujame ir su šeimos gydytojais, ir patys vis primename moterims nepamiršti savimi pasirūpinti. Tiesa, ir Sveikatos apsaugos ministerija galėtų labiau prisidėti prie šių programų viešinimo. Nes gydytojai išsamiau informuoti gali tik tas moteris, kurios ateina tikrintis“, - svarsto D.Morkūnaitė-Čereškienė.

Nauda didžiulė
„Kai manęs paklausia apie šios programos naudą, visuomet papasakoju vienos pacientės istoriją. Prieš trejus metus jauną, nė trisdešimties neturinčią, moterį patikrinome ir nustatėme pirmos stadijos gimdos kaklelio vėžį. Pacientė skaudžiai išgyveno, nes labai norėjo susilaukti vaikų. Kadangi liga pričiupta labai ankstyvos stadijos, atlikta tausojanti operacija. Viskas lyg ir buvo neblogai, bet vėžys nenuspėjamas, po metų liga vėl atsinaujino. Atlikta dar viena operacija. Dabar visos ginekologinės operacijos, priešingai nei buvo anksčiau - tausojančios, svarbu tik laiku diagnozuoti ligą. Šiandien ši mano pacientė jau trečią mėnesį nėščia. Programos dėka ne tik laiku pastebėjome ligą, bet ir suteikėme realią viltį moteriai susilaukti vaikų“, - pasakoja gydytoja ir priduria, kad pernai diagnozuoti 29 ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžio atvejai.
Moterų konsultacijoje prieš gimdos vėžio operaciją, pasak gydytojų ginekologų, atliekami visi tyrimai: citologinis (PAP) tyrimas, vėžio žymenų tyrimas iš kraujo, tyrimas dėl žmogaus papilomos viruso, o kilus neaiškumams dėl tyrimų visuomet konsultuojamasi su Santariškių klinikų Patologijos centru.
 
Auksinės taisyklės
Ketvirtą mėnesį pirmagimio besilaukianti Gražina pasakoja, kad į Kauno Centro poliklinikos Moterų konsultaciją atėjo rekomendavus draugei. „Esu prisirašiusi kitoje poliklinikoje, bet draugė sakė, jog čia dirba profesionalios medikės. Kol kas esu patenkinta. Ką gali žinoti, gal susilaukusi vaikelio persirašysiu į šią polikliniką. Smagu, kad gydytoja įsiklauso į tai, ką sakau, kantriai atsako į visus mano klausimus. Be to, labai patogu, kad nereikia niekur kitur važiuoti dėl tyrimų - viskas atliekama vietoje“, - sako Gražina.
Pasak poliklinikos vadovės, Moterų konsultacijos medikės nėra gavusios nusiskundimų, tik pagyrimus, o tai - puikus įrodymas, kad dirbama tinkama linkme.
„Pas mus, jeigu taip galima sakyti, yra visas nėščiųjų priežiūros paketas, įmanomi visi tyrimai. Tiesa, kai kurių nekompensuoja Valstybinė ligonių kasa, tad moterims tenka primokėti. Bet žinote, kartais jų tiek daug nereikia, kiek moterys įsivaizduoja. Tokiais atvejais visuomet drauge tariamės. Besilaukiančioms moterims atliekame ankstyvą nėštumo diagnostiką ultragarsu, Rh (-) nėščiųjų imunizaciją,18-20 savaičių vaisiaus ištyrimą ultragarsu. Poliklinikoje yra nėščiųjų mokyklėlė, kurioje vyksta nemokamos gydytojų ir akušerių paskaitos apie nėštumo eigą, vaisiaus formavimąsi, gimdymą, naujagimio priežiūrą ir maitinimą, moters pogimdyminio laikotarpio ypatumus“, - sako D.Morkūnaitė-Čereškienė. Į klausimą, kokių priemonių imasi, kad įtiktų pacientėms, gydytoja sako turinti auksinę taisyklę: „Elkis taip, kaip norėtum, kad elgtųsi su tavimi.“

 

Mini interviu
Kauno Centro poliklinikos kardiologės Jūratės Pavilionienės teigimu, sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis šalyje pasiekęs epidemijos lygį. Beveik kas antrą mirtį Lietuvoje sukelia kraujotakos sistemos ligos, todėl itin svarbu laiku imtis prevencinių priemonių.


- Kauno Centro poliklinikoje vykdoma didelė širdies ir kraujagyslių ligų rizikos asmenų atrankos ir prevencijos programa. Kas joje gali dalyvauti?
- Ši programa skirta sveikiems, darbingiems, vidutinio amžiaus žmonėms, dar nesergantiems širdies ligomis, bet turintiems didelę riziką jomis susirgti. Taigi, joje gali dalyvauti 40 -55 metų vyrai ar 50-60 metų moterys, kurie turi antsvorį, padidėjusį cholesterolio ir gliukozės kiekį kraujyje, ar serga cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu, arterine hipertenzija. Šie asmenys turėtų nelaukti ir ateiti pasitikrinti, nes ankstyvoje ligos stadijoje, simptomų niekas nejaučia. Tačiau gydytojas kardiologas dirbdamas su šiuolaikine medicinos technika gali nustatyti ankstyvus (subklinikinius) organų taikinių pažeidimus ir užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymui ar progresavimui. Šioje programoje asmenys gali dalyvauti ne dažniau, kaip vieną kartą metuose.
 
- Kiek laiko užtrunka išsamus ištyrimas?

- Pacientas ištiriamas per vieną valandą. Aišku, priklauso nuo atvejo – vieni būna lengvesni, kiti sudėtingesni. Būna, kad žmonės išsitirti atvyksta jausdamiesi sveiki, o po tyrimų paaiškėja, kad jie jau serga širdies ir kraujagyslių liga.
 
- Kokie tyrimai atliekami pacientui ir per kiek laiko gaunami atsakymai?
- Atliekame išsamius širdies ir kraujagyslių tyrimus. Matuojame centrinį kraujospūdį aortoje, nustatome kulkšnies žasto indeksą, atliekame kraujagyslių endotelio funkcijos tyrimą, vertiname arterijų standumą, kitaip vadinamą pulsinės bangos greitį. Taip pat atliekame fizinio krūvio tyrimą širdies vainikinių arterijų būklei įvertinti, širdies ultragarsinį tyrimą bei kaklo kraujagyslių tyrimą, kur matuojame vidinį kraujagyslės sluoksnį, kitaip intimos-medijos storį, arba jau esančias aterosklerotines plokšteles. Kartu atliekami biocheminiai kraujo, šlapimo tyrimai, skirti kraujagyslių uždegimui ir inkstų funkcijai įvertinti.
Tačiau mūsų darbas nesibaigia tik atliktais tyrimais. Kiekvienam pacientui sudaromos gyvensenos keitimo, fizinio aktyvumo, dietos rekomendacijos, nustatomas siektinas kraujospūdis ir cholesterolio kiekis. O jeigu paaiškėja liga, skiriami vaistai jos gydymui.
 
- Dar pokalbio pradžioje užsiminėte, kad sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis siekia kone epidemijos lygį. Kodėl? Ar mes visiškai savimi nesirūpiname, nors akivaizdu, kad yra nemažai galimybių užbėgti ligai už akių.
- Turbūt viena didžiausių problemų, kad žmonės nekreipia dėmesio, o gal kartais ir nežino rizikos veiksnių. O jie paprasti: antsvoris, riebus maistas, druskos perteklius, rūkymas, nejudrus gyvenimo būdas, padidėjęs cukraus kiekis ir arterinė hipertenzija. Negalėčiau pasakyti, kad sergame dėl to, jog savęs nemylime. Tiesiog nei vienas žmogus nejaučia, kaip jo kraujagyslėmis teka didžiuliai cholesterolio kiekiai, didelis pilvas irgi gyventi netrukdo, mesti rūkyti nėra motyvacijos ir panašiai. Daugelis šios programos dalyvių, pasak šeimos gydytojų, po truputį pradeda keisti gyvenimo būdą.
 
- Išsitirti į Kauno Centro polikliniką atvyksta ne tik kauniečiai, bet ir pacientai iš Marijampolės, Vilkaviškio, Kaišiadorių ir kitų rajonų. Jūsų nuomone, kodėl? Nejau niekur kitur ši programa nevykdoma?
- Programa vykdoma gal dešimtyje gydymo įstaigų, tačiau ne visose įmanoma tyrimus atlikti vos per vieną dieną ar vieną valandą ir iš karto gauti išvadas ir rekomendacijas. Kabinete dirbame dviese, kur dalį tyrimų atlieka slaugytoja, bei turime visą reikalingą įrangą, kad tyrimai būtų atlikti kokybiškai ir greitai. Kiek tenka girdėti iš pacientų, ne kiekvienas centras gali tai užtikrinti. O ir eilių programoje dalyvaujantiems asmenims pas mus nėra, kadangi didžiausią savo darbo laiko dalį skiriu šiems pacientams, kurie čia registruojami ir tiriami kiekvieną dieną. Taigi, visi apsilankę pacientai pripažįsta šį patogumą ir atvyksta pakartotinai išsitirti po metų.
 
- Kuo jus pačią suviliojo kardiologija?
- Man nepatinka dirbti, kai būna lengva. O ši specialybė, mano įsitikinimu, tarp terapinių, yra viena sudėtingiausių. Reikia išmanyti ne tik širdies, bet ir visas vidaus ligas. Širdies darbas neatsiejamas nuo kitų organų veiklos. Kartais žmogus skundžiasi diskomfortu ar skausmu širdies srityje, bet tyrimų metu paaiškėja, kad tai visai ne kardiologinės problemos, o dėl stuburo ligų ar neurogeninių sutrikimų atsiradę simptomai. Jei neišmanai kitų sričių, negali dirbti kardiologu. Kodėl? Nes reikia klinikinio mąstymo ir visapusiško požiūrio į žmogų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris