Jūrininkų sveikatos priežiūros centras – tarp prevencinių programų įgyvendinimo lyderių

Jūratė Mazajeva
2014-08-18
Jūrininkų sveikatos priežiūros centras (SPC) – sektinas pavyzdys daugeliui sveikatos priežiūros įstaigų ne tik teikiant plataus spektro aukšto lygio paslaugas, bet ir efektyviai įgyvendinant atrankines prevencines patikros programas, taip pat atliekant profilaktinius sveikatos patikrinimus.
Jūrininkų sveikatos priežiūros centras – tarp prevencinių programų įgyvendinimo lyderių
Klaipėdos Jūrininkų sveikatos priežiūros centre registratūroje darbas „sustyguotas“, kad nebūtų pacientų spūsčių.

Stiprūs ir profilaktikos srityje 
Valstybės politika - skatinti prevencinių patikros programų vykdymą, siekiant, jog onkologinės, širdies ir kraujagyslių ligos būtų diagnozuotos anksti. Tai ne tik gelbsti gyvybes, bet ir ženkliai sumažina gydymo kaštus. Svarbi ir vaikų krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programa, padedanti išvengti ėduonies.  
Daugelyje sveikatos priežiūros įstaigų prevencinės programos vykdomos vangiai. Tuo tarpu Jūrininkų sveikatos priežiūros centras (SPC) yra tarp lyderiaujančių gydymo įstaigų. 
„Pasiekėme neblogų rezultatų įgyvendindami prevencines programas, tačiau norime ir dar geresnių“, - sako Jūrininkų SPC vyriausiasis gydytojas Viktoras Grigalauskas.
Kad dar efektyviau būtų įgyvendintos prevencinės programos, Jūrininkų SPC vadovybės atstovė kokybei Zita Belousienė nuo balandžio mėnesio paskirta ir prevencinių programų koordinatore.
Jūrininkų SPC jau prieš daugelį metų sukurta gerai veikianti profilaktinė sveikatos patikrinimo sistema. „Sutartis dėl profilaktinių sveikatos patikrinimų su mūsų centru yra sudarę apie 80 proc. uostamiesčio įmonių, įstaigų ir organizacijų. Daug metų dirbdamas su jūrinėmis įmonėmis įgijau nemenkos patirties. Centre dirba patyrę darbo medicinos gydytojai Bronislovas Gylys, Lida Juodviršienė. Kuriant profilaktinę sveikatos patikrinimo sistemą, vykau į Vilnių ir specializavausi šioje srityje. Šeimos gydytojus taip pat siuntėme į specialius kursus“, - pasakojo 38-erius metus šiai gydymo įstaigai vadovaujantis V.Grigalauskas. 
Jūrininkų SPC atliekamas ir vidaus tarnybos sistemos pareigūnų, dirbančių Vakarų Lietuvoje, profilaktinis sveikatos patikrinimas. Jiems vedama atskira kartoteka.
Jūrininkų SPC profilaktiškai tikrinama ne vien pareigūnų sveikata, bet taip pat išduodami sveikatos pažymėjimai vairuotojams, vidaus vandenų motorinių plaukiojimo priemonių laivavedžiams bei asmenims norintiems įsigyti civilinį ginklą.
Jūrininkų SPC įdiegta kokybės vadybos sistema, dirbama prisilaikant ISO standartų. Pasak vyr. gydytojo V.Grigalausko, vidaus auditas reikalingas siekiant išlaikyti aukštą paslaugų lygį.

 
Renkami duomenys
Per trumpą laikotarpį Jūrininkų SPC vadovybės atstovė kokybei ir prevencinių programų koordinatorė Z.Belousienė nuveikė didelį darbą.
„Pradžia buvo sunki. Kadangi e.sveikata neįdiegta, o reikiamų duomenų apie žmones pagal amžiaus grupes, darbą negalime gauti iš Ligonių kasos, reikėjo „rankiniu“ būdu visą informaciją suvesti į kompiuterį. Kad prisikviestume žmones dalyvauti prevencinėse programose, tai yra nemokamai pasitikrinti dėl galimų onkologinių, širdies ir kraujagyslių ligų, asmeniškai skambinau daugeliui jų.
Dabar darbas įsibėgėjo. Užmojis - per vasarą padaryti visų mūsų centrui priklausančių apylinkių kartoteką, kad rudenį šeimos gydytojams ir bendruomenės slaugytojoms būtų pateikti duomenys apie gyventojus, kurie gali dalyvauti prevencinėse programose.
Moterims, kurių amžius yra nuo 25-erių iki 60-ies metų, atliekama patikra dėl galimo gimdos kaklelio vėžio. Šis tyrimas daromas kartą per trejus metus. Moterys nuo 50 iki 65-erių metų yra priskiriamos širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupei, vyrai – nuo 40-ies iki 55-erių.   
Labai svarbus tyrimas dėl prostatos vėžio, prevenciškai atliekamas vyrams, kurių amžius yra nuo 50-ies iki 75-erių. Pastarasis tyrimas kartojamas kas dvejus metus.
Moterims nuo 50-ies iki 69-erių metų atliekama mamografinė patikra dėl krūties vėžio. Įgyvendinant pastarąją programą, nemažai diagnozuota ankstyvųjų vėžio stadijų.
Dar viena prevencinė programa – storosios žarnos vėžio ankstyvoji diagnostika. Žmonių amžiaus grupė šiam tyrimui atlikti – nuo 50-ies iki 75-erių metų. Slapto kraujo išmatose tyrimas atliekamas kas dvejus metus“, - pasakojo prevencinių programų koordinatorė Z.Belousienė.
 
Laboratorija – ypač svarbi grandis 
Prevencinių programų vykdymas - komandinis darbas. Jūrininkų SPC Klinikinės diagnostikos laboratorija yra ypač svarbi grandis. Laboratorija aprūpinta naujausia medicinine aparatūra. Joje atliekami hematologiniai, bendraklinikiniai ir daugelis kitų tyrimų.
Jūrininkų SPC efektyviai vykdant prevencines patikros programas Klinikinės diagnostikos laboratorijoje smarkiai padidėjo tyrimų apimtys. Jeigu anksčiau vidutiniškai per dieną būdavo atliekama 80-90 tyrimų, dabar - apie 400, o neretai net iki 500 tyrimų.   
Kalbant apie prevencines programas, vyrams atliekamas tyrimas dėl prostatos specifinio antigeno (PSA), moterims – dėl gimdos kaklelio patologijos.  
„Mūsų laboratorijoje sudarytos visos sąlygos dirbti, nepažeidžiant jokių higienos taisyklių. Pacientai yra saugūs dėl jiems atliekamų procedūrų“, - geromis darbo sąlygomis džiaugiasi ilgametė Klinikinės diagnostikos laboratorijos vedėja Liudmila Sipavičienė.
Greta laboratorijos šiuolaikiškai įrengtame procedūriniame kabinete, kur imami kraujo mėginiai, dirba dvi bendrosios praktikos slaugytojos. Paimti mėginiai iki pietų yra pristatomi laboratoriniam ištyrimui. Laboratorijoje tyrimai atliekami automatizuotai. „Laboratorijos darbuotojos pareigingos. Už atliekamų tyrimų kokybę „guldau galvą“. Dalyvaujame vidaus kokybės kontrolės programoje. Turime tarptautinius sertifikatus. Dukart per metus atliekame visų tyrimų tarptautinę kokybės kontrolę“, - pasakojo L.Sipavičienė.
 
Fizinė medicina ir reabilitacija
Jūrininkų SPC jau 10 metų veikia Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyrius.
„Teikiame saugias, prieinamas, savalaikes, veiksmingas mokslo ir medicinos praktika pagrįstas paslaugas“, - teigia Fizinės medicinos ir reabilitacijos skriaus vedėjas Vladimir Andrejev.

Skyrius atnaujintas iš pagrindų, nupirkta naujausia aparatūra. „Pastaruosius kelerius metus sulaukiame pacientų antplūdžio, tad dirbame visu pajėgumu. Per mėnesį priimame per tūkstantį pirminių pacientų, kuriems teikiamos įvairaus pobūdžio procedūros“, - sako V.Andrejev. 
„Puikus mūsų kolektyvas. Darbuotojos rūpestingos. Sulaukiame daug padėkų iš pacientų“, - sako Fizinės medicinos ir reabilitacijos skyriaus vyr. slaugytoja Ona Rekašienė. 
„Reabilitacija – ypač svarbi medicinos sritis. Vyriausiojo gydytojo pastangų dėka, reabilitacijos sritis pas mus labai stipri. Atliekamos įvairios fizioterapijos procedūros, taikomas gydymas lazeriu, prie įvairių ligų efektyvios vandens procedūros, taikoma kineziterapija, daroma magneto ir ultraaukšto garso terapija bei daugelis kitų paslaugų, kurias pacientas gauna ambulatoriškai“, - pasakojo vedėjas.
 
Centre – ir stacionarinės paslaugos 
Jūrininkų SPC vyr. gydytojo iniciatyva įrengtas dienos stacionaro kabinetas, kuriame pacientams daromos lašinės infuzijos. Dėl šios ambulatoriškai teikiamos paslaugos, pacientams nereikia gultis į ligoninę. „Teikdami šią paslaugą, kuri nėra finansuojama ligonių kasų, mažiname hospitalizaciją, o sykiu taupome ir valstybės lėšas. Pacientai, ypač dirbantys žmonės, labai patenkinti šia paslauga“, - sako Jūrininkų SPC vyriausioji slaugytoja Jūratė Beinorienė.
Jūrininkų SPC įsteigtas Slaugytojo diabetologo kabinetas, kur sergantieji diabetu mokomi gyventi su šia liga. „Šiame kabinete daromas gydomasis pedikiūras siekiant išvengti arba atitolinti komplikacijas – opų susiformavimą, galūnių amputacijas. Tai ypač svarbus prevencinis darbas“, - sako J.Beinorienė.  
 
„Rūpinamės savo pacientais“
Prie Jūrininkų SPC dirbančių šeimos gydytojų yra prisiregistravę per 37 tūkst. gyventojų. 30-ies metų darbo stažą turinti šeimos gydytoja Liudmila Mirgorodskaja paklausta, kaip pavyksta prikalbinti pacientus dalyvauti prevencinėse patikros programose, sako: „Rūpinamės pacientais. Stengiuosi gerai atlikti savo darbą, norisi padėti žmonėms išvengti sunkių ligų. Per patikros programas daug diagnozuojama ankstyvosios stadijos onkologinių ligų. Prevencinių programų nauda - didžiulė. Kalbant apie širdies ir kraujagyslių ligas, kuomet yra infarkto ar insulto rizika, nemažai mano pacientų meta rūkyti, nustoja vartoti alkoholį, ima rūpintis sveikata“, - pasakojo šeimos gydytoja.

Prevencinėje programoje dėl gimdos kaklelio vėžio aktyviai dalyvauja Jūrininkų SPC Moterų konsultacijoje dirbančios ginekologės, akušerės. „Norisi, kad prevencinė programa būtų vykdoma šimtu procentų. Kad to pasiektume, reikia labiau viešinti informaciją apie atliekamas nemokamas sveikatos patikras, mat nemaža dalis moterų apie jas nežino“, - sako gydytoja akušerė-ginekologė Galina Šišigina.
 
Registratūroje – visa informacija 
Jūrininkų SPC iš pagrindų atsinaujino – aplinka ir patekimas į šią gydymo įstaigą pagal visus europinius standartus pritaikytas judėjimo negalią turintiems pacientams.  
Nors kasdien Centre apsilanko šimtai pacientų, registratūroje spūsčių nėra. Patogesniam pacientų registravimui ir draustumui tikrinti registratūroje prieš kelerius metus atnaujinta kompiuterinė technika. O registratorėms, dirbančioms su išankstine registracija, padarytos sėdimos darbo vietos.  
Registratūroje dirba gerai savo darbą išmanančios specialistės, skiriančios dėmesį ir bendravimui su pacientais. Yra atskiras langelis, kur pacientai registruojami tik profilaktiniam sveikatos patikrinimui.
Kadangi centre teikiamos ir antrinio lygio sveikatos paslaugos, registracijai pas specialistus yra atskiras langelis. Pas gydytojus odontologus patekimas yra greitas – paprastai jau kitądien. Jeigu skauda dantį, pacientas priimamas skubos tvarka.
Kad būtų išlaikytas aukštas paslaugų lygis, Jūrininkų SPC nuolat atnaujinama medicininė įranga. Neseniai Radiologijos kabinetui nupirkti du aparatai.
Šiuolaikine aparatūra atliekama panoraminė dantų rentgenograma, įvertinantis visų dantų ir jų šaknų būklę, daroma rekomenduojant odontologui. Tai komercinė ir palyginti brangi paslauga, tačiau Jūrininkų SPC ji kainuoja net 30 proc. mažiau nei privačiose odontologijos klinikose.
 
Komentaras
Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė: 

- Jūrininkų SPC – vienintelė pirminio lygio sveikatos priežiūros įstaiga uostamiestyje, kuri sertifikuota pagal naujus kokybės vadybos sistemos ISO standarto reikalavimus.
Reikia pasidžiaugti įstaigos vadovybės ir darbuotojų gebėjimais pritraukiant pacientus dalyvauti prevencinėse patikros programose. Ši gydymo įstaiga yra stipri ir profilaktinių sveikatos patikrinimų srityje.
Jūrininkų SPC išskirtinumas dar ir tas, kad įstaiga teikia naują paslaugą kurtiesiems. Šią negalią turintys pacientai į gydymo įstaigą gali ateiti be gestų kalbos vertėjo. Pasitelkus specialią kompiuterinę programą įdiegta bendra vaizdo ir garso sistema su Gestų kalbos vertėjų biuru. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

  Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica