Elektrėnų PSPC medikams svarbu užmegzti kontaktą su žmogumi

Deimantė Gruodė
2017-12-04
„Gydytojas turėtų daugiau žiūrėti pacientui į akis, o ne į kompiuterio ekraną“, – sako VšĮ Elektrėnų pirminio sveikatos priežiūros centro (PSPC) gydytojai, paklausti, kokie jų prioritetai apžiūrint sergančiuosius. „Metų vadovų“ konkurse „Metų sėkmės 2016“ apdovanojimą pelniusios Editos Paberalienės vadovaujama įstaiga ant laurų nemiega: atnaujinta medicinos ir kompiuterinė įranga, ieškoma sprendimų, kaip sumažinti eiles, ir suteikti aukščiausio lygio paslaugas bei pagerinti darbo sąlygas kompetentingam medikų kolektyvui.
Elektrėnų PSPC medikams svarbu užmegzti kontaktą su žmogumi
Įstaigos naujokas – hematologinis aparatas yra geresnis už anksčiau turėtą, nes juo atliekamas C reaktyvinio baltymo tyrimas. „Greitai išmokome dirbti nauju aparatu. Kadangi turėjome panašų, tai daug kas yra išlikę ir nebuvo per daug sudėtinga“, – apie dvi savaites dirbantį aparatą pasakoja laboratorijos darbuotoja Rima Malašauskienė.

Prioritetas – eilių trumpinimas

Elektrėnų PSPC vadovė Edita Paberalienė pasakoja, kad siekiant sumažinti eiles visų pirma buvo pailgintas gydytojų priėmimo laikas. „Jei anksčiau priėmimo laikui buvo skirtos penkios valandos, dabar padarėme šešias. Pirmiausia pokyčius pajuto mūsų Informacijos kabineto, kur pacientai registruojami vizito pas gydytojus, darbuotojos. Taip pat prašome, kad per priėmimo valandas gydytojai visą dėmesį skirtų pacientui, o dokumentų tvarkymą atidėtų į šalį“, – šypteli įstaigos vadovė.

Direktorei antrina pacientų itin mėgstama ir didžiausią apylinkę turinti šeimos gydytoja Daiva Sekonaitė. „Labai dideli gydytojų krūviai. Nespėjame, – atsidūsta medikė. – Jeigu nori užmegzti kontaktą su žmogumi, popierių pildymą turi nustumti į antrą planą. Kartais duomenis suvedu ateidama į darbą šeštadieniais. Mūsų, gydytojų, misija yra padėti žmogui, todėl pirmiausia turi būti deklaruojama atjauta, pagalba sergančiajam. O dabar į kompiuterį reikia žiūrėti vos ne dažniau negu į žmogų. Stengiamės, kad mūsų įstaigoje taip nebūtų.
 
Daug kas priklauso nuo mūsų vadovybės ir valdžios atstovų. Manau, kad pacientų srautas turėtų būti mažesnis. Laikas vieno paciento priėmimui – ilgesnis“, – sako už indėlį sveikatos apsaugai savivaldybėje apdovanota šeimos gydytoja. Eiles ilgina ir vaistų nuo skausmo norintys išsirašyti pacientai.
„Ateina pacientai išsirašyti ibuprofeno ir kitų nuskausminamųjų vaistų. Tai – nelogiška, nes iškart nepakliūsi pas šeimos gydytoją. Kol gausi receptą, praeis ir skausmas“, – sako D.Sekonaitė.

„Visus priimame. Jeigu pacientas ūmiai susirgo ar susižalojo, jam reikia pas gydytoją pakliūti šiandien, jeigu vaikas susirgo ir karščiuoja – irgi negali laukti. Mūsų įstaigoje pacientas gaus pagalbą. Priimsime visus, bet gydytojo laisvalaikio sąskaita“, – sako direktorė E.Paberalienė.
Įstaigos vadovė džiaugiasi, kad pradėta viešai kalbėti apie tai, jog gydytojo priėmimo laikas turėtų būti apibrėžtas, kiek turi būti skiriama vienai konsultacijai.
 
„Džiaugiuosi, kad dabar Lietuvos medikų sąjūdis peticijoje tai įrašė kaip vieną reikalavimų. Jei neįmanoma vienam ligoniui nustatyti vizito trukmę – penkiolikos ar dvidešimties minučių, nustatykite galų gale dienos normą, kiek per aštuonias darbo valandas šeimos gydytojas turi priimti pacientų. Mūsų viena gydytoja važinėja į Vokietiją, kur per dieną šeimos gydytojas priima aštuonis pacientus: penkis planinius ir tris neplaninius. O pas mus gydytojui tenka ir trisdešimt, ir keturiasdešimt pacientų. Gripo epidemijos metu gydytoja buvo priėmusi net šimtą sergančiųjų per dieną“, – apie didžiulę neteisybę, palyginti su užsienio šalimis, kalbėjo įstaigos vadovė.

O kaip darbuotojams sekasi dirbti su e.sveikata? „Kalbant apie elektroninio recepto išrašymą, mums sekasi neblogai. Per rugsėjį išrašėme septyniasdešimt aštuonis procentus kompensuojamų receptų. Manau, kad tai – neblogas rezultatas. Nepaisant to, kad sistema stringa kiekvieną dieną, visi darbuotojai yra apmokyti ir kiek galėdami stengiasi su ja dirbti. Vienas po darbo lieka dokumentus pasirašyti, kitas greičiau išrašo popierinį receptą. Kaip tik nusipirkome dešimt naujų kompiuterių. Manau, kad tai procesą dar pagreitins, deja, ryšio spartumas ne nuo mūsų priklauso“, – sako įstaigos vadovė.


 Nepamainomas pagalbininkas – visą įstaigą aptarnaujantis ką tik įsigytas modernus aparatas, skirtas įrankių sterilizacijai

Turi išlaikyti komandą
Įstaigoje dirba dešimt šeimos gydytojų, du gydytojai ginekologai, keturi gydytojai odontologai, gydytojas chirurgas, vidaus ligų gydytojas. Daugiau nei pusė gydytojų atvažiuoja iš Vilniaus ir Kauno.
„Pernai mūsų įstaigoje Akreditavimo tarnyba atliko planinius patikrinimus ir pamatė, kad pas mus prie šeimos gydytojo dirba tik akušeris ginekologas. Dabar yra tokia tvarka: negali įdarbinti vieno ginekologo, nors jis teikia tik pirminio sveikatos priežiūros lygio paslaugas ir už jį papildomai pajamų iš ligonių kasų negauni. Jo darbas apmokamas iš bendro mūsų prisirašiusių pacientų krepšelio. Bet, jeigu yra nors vienas specialistas, turi dirbti visa komanda, kurią sudaro ginekologas, chirurgas, pediatras ir terapeutas. Tad mes ir įdarbinome visą komandą, išskyrus pediatrą. Pastarojo nerandame“, – sako įstaigos vadovė.
 
E.Paberalienė prasitarė ir apie nelabai lygiavertę privataus bei viešojo sektoriaus konkurenciją. Jos žodžiais tariant, pirminėje sveikatos priežiūros grandyje dirbančiam ginekologui neleidžiama nė echoskopuoti, nes tai jau yra antrinio lygio paslauga. O privačiose gydymo įstaigose, anot direktorės, jų niekas nestabdo. Šie turi licenciją pirminio ir kartu antrinio lygio echoskopuotojo bei kardiologo paslaugoms teikti. „Kokia neteisybė! Kodėl mums neleidžiama įdarbinti vieną komandos narį, kuris, aš matau, kad tikrai reikalingas. Kodėl turiu išlaikyti keturis, kurių mums nereikia?“ – stebisi įstaigos vadovė.
 
E.Paberalienė apgailestauja, kad, nepaisant Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijų, medikų atlyginimai jų įstaigoje nepadidėjo.
„Paslaugas, kurių įkainis padidėjo aštuoniais procentais, dar reikia atlikti. Juolab kad visą laiką mažėja pacientų, tad pajamos kas mėnesį labiau mažėja, negu didėja. Dabar garsiai kalbėta apie tai, kad gydymo įstaigų vadovai vietoj to, jog darbuotojams didintų atlyginimus, sumoka įstaigos skolas. Galiu pasakyti, kad skolų tikrai neturime ir neapmokame jų iš padidintų lėšų, bet atlyginimų irgi neturime iš ko pakelti. Gal turi ne už paslaugą, bet už prisirašiusį pacientą, ypač vyresnio amžiaus, įkainis padidėti. Jau dabar diskutuojama, kas daugiau kainuoja įstaigai: kūdikis iki metų ar vyresnysis pacientas? Pastarasis turbūt daugiau, o įkainiai už jį labai nedideli. Vyresnio amžiaus pacientai juk dažniau serga ir lankosi pas gydytojus. Tokiu greičiu sukantis darbas labiau nukreiptas tik su ligomis kovoti. Profilaktikai ar prevencijai laiko lieka minimaliai“, – pripažįsta įstaigos vadovė.
 

„Turime nemažai nėščiųjų – kiekvienais metais apie šimtą aštuoniasdešimt. Ateina moterys ir dėl ginekologinių problemų. Vykdome prevencines programas. Atliekame tyrimus dėl gimdos kaklelio vėžio dažnai laiku pastebime ir nustatome onkologinę ligą dar nulinės ar pirmos stadijos“, – sako akušerė Violeta Jašauskienė.

 
Naujovė – nemokami ŽIV testai
Nuo lapkričio mėnesio Elektrėnų PSPC nemokamai ir anonimiškai atliekami ŽIV testai.
„Pasirašėme su ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija bendradarbiavimo sutartį ir atliekame anoniminį ištyrimą dėl žmogaus imunodeficito viruso. Tai – nemokama paslauga. Tik tiek, kad ne visiems gali pasiūlyti tyrimą. Dar egzistuoja stigma, kad jeigu siūlai, vadinasi, įtari ligą. Pacientai šiek tiek įsižeidžia sakydami, kad narkotikų jie nevartoja. Daugelis įsivaizduoja, kad tai yra susiję tik su narkotikais ir nesaugiais lytiniais santykiais, tad išsitirti pasiūlome atsargiai. Bijome, kad neįžeistume paciento. Šiuos tyrimus atliko visas medicinos personalas, aplinkinių įstaigų medikai, susidomėjo kirpyklos darbuotojos, nes pastarųjų darbe yra didelė susižeidimo rizika“, – nebijoti išsitirti dėl ŽIV ragina E.Paberalienė.
 
Be kita ko, Elektrėnų PSPC atliekamos visos prevencinės programos, kurios numatytos sveikatos apsaugos ministro. Bene sunkiausia sekasi su mamogramomis, kuomet pacientės siunčiamos išsitirti į Kauno arba Vilniaus gydymo įstaigas.
„Kai tyrimas neatliekamas vietoje ir pacientei reikia važiuoti į Kauną ar Vilnių, sudėtingiau. Jos, kad ir nedirbančios ar pensinio amžiaus, nesutinka. Sako: aš apčiupinėjau krūtinę, nieko įtartino neužčiuopiau ir važiuoti nenoriu. Ar dėl finansinių problemų, ar dėl tingėjimo atsisakoma, sunku pasakyti. Mąstėme, gal reikia kooperuotis su visuomeninėmis organizacijomis, kurios padėtų pasirūpinti nemokamu transportu. Susodintume po kelias moteris į autobusiuką ir nuvežtume išsitirti“, – sako pacienčių sveikata susirūpinusi įstaigos vadovė.
 
Maža to, aplink Elektrėnus nemažai pramoninių įstaigų, kur fiziškai sunkiai dirba jauni žmonės. Neretai šiems pripažįstamos profesinės ligos. Dalis jų – buvusieji paukštyno darbuotojai. „Kai atvažiuoja tikrinti „Sodros“ darbuotojai, pastebi, kad pas mus išrašoma daug laikino nedarbingumo pažymėjimų dėl stuburo ligų. Jaunimas, kuris nenori mokytis, o kartais ir baigęs mokslus, eina dirbti sunkų fizinį darbą. Nesirūpindami sveikata dirba itin sunkiomis sąlygomis, trimis pamainomis – rytine, vakarine ir naktine. Iš tikrųjų, sergančiųjų turime daug. Darbdaviai turėtų sudaryti palankias darbo sąlygas: sureguliuoti darbo ir poilsio režimus, svorių kilnojimus“, – sako įstaigos vadovė.
 

„Mūsų, gydytojų, misija – padėti žmogui. Pirmiausiai turi būti deklaruojama atjauta, pagalba sergančiajam“, – sako bene mylimiausia elektrėniškių šeimos gydytoja Daiva Sekonaitė.

 
Slaugos namuose poreikis auga
Elektrėnų PSPC maždaug šimtui pacientų teikia slaugos paslaugas namuose. Nuo praėjusių metų lapkričio savivaldybės tarybos sprendimu prie įstaigos buvo prijungta Semeliškių ambulatorija, kuomet slauga namuose nebuvo įteisinta.

„Dabar turime visas licencijas. Vienintelis dalykas, kad pas mus nėra atskiro slaugytojo namuose. Šį darbą atlieka slaugytoja, kuri dirba su šeimos gydytoju ir prižiūri prie jo apylinkės prisirašiusius pacientus. Svarstome, kas geriau: ar slaugytoja, kuri dirba su šeimos gydytoju ir nelabai suspėja aplankyti visus slaugomus pacientus namuose, ar vis dėlto atskira slaugytoja? Kai kuriose įstaigose matau, kad yra skiriama atskira slaugytoja, automobilis. Tai – svarstytinas klausimas.
 
Kuomet slaugytoja dirba su šeimos gydytoju, duomenys apie pacientų ligas ir kontaktai su gydančiu mediku yra geresni. Bet slaugytoja nelabai suspėja. Kitas dalykas, jei sukrausi viską vienai darbuotojai, kuriai reikėtų bendrauti su dešimt šeimos gydytojų – vėlgi neaišku, ar ji viena suspėtų. Paslaugų poreikis yra didelis. Net negalėčiau ginčytis, ar tai yra geriausias variantas, kai pas slaugomą pacientą atvažiuoja apylinkės slaugytoja. Svarstome, kaip geriau organizuoti slaugą namuose, nes norime, kad ši paslauga būtų kokybiškesnė ir daugiau jos suteikiama“, – sako E.Paberalienė.
 
Neišsiverstų be teisininko
Elektrėnų PSPC yra įdarbinę juristą, be kurio teisinių paslaugų, kaip sako, neišsiverstų. „Prieš porą mėnesių savivaldybės tarybos nariai tvirtino pareigybių sąrašą ir labai nustebo, kad įstaigoje dirba juristas. Jiems atrodo, kad gydymo įstaigai tai – nereikalingas specialistas. O aš manau, kad be juristo paslaugų šiandien neišsiversi. Jis atstovauja ir teismuose. Pacientai kartais skundžiasi Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisijai. Pavyzdžiui, šiuo metu komisija nagrinėja, ar mes padarėme pacientui moralinę žalą, ar ne“, – pasakoja įstaigos vadovė.
 
Apie ateities planus
Elektrėnų PSPC atsinaujinusi išoriškai: antrame aukšte suremontuoti beveik visi šeimos gydytojų kabinetai, pavyko suremontuoti ir antrojo aukšto koridorių, kad prie gydytojų kabineto būtų maloniau laukti. „Dar nesutvarkytas vienas įstaigos aukštas. Trūksta naujos aparatūros. Kompiuterių tik pusė šiais metais nusipirkome, kitą pusę žadame įsigyti kitąmet. Pernai pirkome vieną odontologinę kėdę, kuri mums nemažai kainavo, bet norime įsigyti dar vieną. Be abejo, norime, kad mūsų darbuotojai būtų patenkinti ir darbo užmokesčiu“, – sako apie ateities planus paklausta įstaigos vadovė E.Paberalienė.
Elektrėnų PSPC kolektyvas ne tik profesionalus, bet ir draugiškas. Darbuotojai jau ruošiasi šventinei kelionei. Trijų Karalių dienai išsirinko premjerinį spektaklį Kauno dramos teatre.
 

Odontologės patenkintos
Elektrėnų PSPC dirba keturios gydytojos odontologės. Vieną jų – įstaigai priklausančiame Semeniškių šeimos gydytojo kabinete, kuris yra maždaug už dvidešimties kilometrų. Įstaigoje dirbančios medikės patikina, kad kolektyvas itin geras, darbo sąlygos irgi tenkina.



„Mums darbo tikrai netrūksta. Tai, kad pacientams genda dantys, lemia ne tik prasta priežiūra, bet ir genetika, įvairios ligos. Būna, kurie itin rūpinasi savo dantimis, nuolat ateina pasitikrinti profilaktiškai, bet vis tiek jų burnoje problemos ir problemos“, – sako netoli trisdešimt metų šioje įstaigoje dirbanti gydytoja odontologė Vilija Steponavičienė.

Įstaigoje keturiolika metų dirbanti gydytoja odontologė Rūta Puidokienė džiaugiasi nauja įranga – ką tik nupirkta nauja odontologine kėde, geru apšvietimu, tik ne pacientų dantų būkle. „Vaikų dantų būklė itin prasta. Mes vykdome ir silantavimo programą. Bet dažnai būna taip, kad nespėjame užsilantuoti. Kol tėveliai su vaikais kreipiasi, jau būna sugedę jų krūminiai ar priekiniai dantys. Visada tėveliams primename, kad vaikai jų patys gerai neišsivalys ir bent iki dešimties metų jiems reikalinga pagalba.
Kai nėra tėvų kontrolės, tai jie ir ateina su karieso padarytomis skylutėmis dantyse“, – apgailestauja R.Puidokienė.

 
Išskirtinis bruožas
Elektrėnų PSPC nėra atskiros registratūros. Gyventojų asmens sveikatos istorijos yra kiekviename šeimos gydytojo, pas kurį prisirašęs pacientas, kabinete. Atvykęs į gydymo įstaigą pacientas iš karto keliauja pas šeimos gydytoją. Jeigu šio nėra, viskas sureguliuojama Informacijos kabinete, kuris įrengtas pirmame aukšte šalia pagrindinio įėjimo.

 
Tarp kitko
Įstaigoje dirba:
10 šeimos gydytojų,
2 gydytojai ginekologai,
4 gydytojai odontologai, gydytojas chirurgas, vidaus ligų gydytojas.
Per metus Elektrėnų PSPC registruojama apie 60 tūkst. apsilankymų, odontologai priima apie 6 tūkst. pacientų.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris