Beveik šimtmetį gyvuojanti Kretingos ligoninė: apie kokybišką gydymą, pacientus ir ryšį su bažnyčia

Nerijus Bliujus
2017-06-26
„Lietuvos sveikatos“ redakcija turėjo išskirtinę galimybę dalyvauti Kretingos pranciškonų bažnyčios 400-ųjų metinių minėjime. Itin bendruomenei svarbi pranciškonų bažnyčia palaiko glaudžius ryšius ir su Kretingos ligonine. Toks ryšys leidžia išsaugoti įstaigos gerą vardą skaičiuojant ilgus jos gyvavimo metus.
Beveik šimtmetį gyvuojanti Kretingos ligoninė: apie kokybišką gydymą, pacientus ir ryšį su bažnyčia
Naujausia įranga aprūpintose Kretingos ligoninės operacinėse per metus atliekama daugiau nei 600 operacijų.

Religijos svarba
Kretingos pranciškonų bažnyčia praėjusią savaitę minėjo 400 metų jubiliejų. Pasak Kretingos ligoninės vadovės vyr. gydytojos Ilonos Volskienės, ši šventė yra svarbi ne tik bažnyčiai, bet ir visai bendruomenei bei ligoninei.
„Minime 400 metų Kretingos parapijos įkūrimą ir pranciškonų atėjimą. Kasmet birželį vyksta Kretingos miesto šventė – Šv.Antano atlaidai, kurių metu visą savaitę organizuojamos įvairios parodos, koncertai, konferencijos. Kasdien dalyvaujame Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai bažnyčioje šv.mišiose, meldžiamės už visų profesijų žmones – spaudos atstovus, mokytojus, medikus, taip pat – už Kretingos jaunimą, šeimas, ligonius.
 
Šv.Antano stebuklai susiję su sveikata. Mūsų bažnyčioje yra šv.Antano altorius, o prie jo žmonės kabina įvairius amuletus, meldžiasi ir prašo šv.Antano užtarimo, sveikatos.
Kretingiškiai labai tikintys. Kretingos regione yra penki vienuolynai ir su jais ligoninė turi ilgas ir gražias tradicijas. Daug metų pranciškonų vienuoliai teikia psichologinę pagalbą pacientams. Jie ateina į ligoninę, šnekina , bendrauja su jais. Kas nori, gali prieiti išpažinties. Kartu būna ir išėjimo valandą. Kasmet spalį mes medikai minime ir Šv.Luko dieną – tai yra gydytojų globėjo diena. Būna mišios už medikus, aplankome mirusių gydytojų kapus, uždegame žvakeles. Tai gražios gydytojų bendrystės diena“ – pasakoja I.Volskienė.
 

Skaičius
13 – tiek jaunų specialistų užpernai įdarbino Kretingos ligoninė.

 
Šiuolaikiška ligoninė
Ilgametė patirtis, bendruomeniškumas ir atsakingas požiūris į pacientą leidžia Kretingos ligoninei skaičiuoti šimtuosius sėkmingus gyvavimo metus.
„Mums yra aukštai iškelta kartelė, nes šalia yra keturios didžiulės Klaipėdos ligoninės. Per visus tuos restruktūrizacijos etapus, išlaikėme visus profilius. Dirba aukštos kvalifikacijos specialistai. Visą parą atliekami reikalingi laboratoriniai tyrimai, rentgenologinis ištyrimas, budi visos tarnybos, todėl bet kada galima pasikonsultuoti su visų specialybių gydytojais, – teigia ligoninės vadovė.
 

 

„Sėkmingai sprendžiame jaunų specialistų problemą. Iš tikrųjų jų trūkumas yra visoje Lietuvoje, bet mes greičiausiai turime dėkingą geografinę padėtį, o ligoninė yra išsaugojusi visus paslaugų profilius “, – sako Kretingos ligoninės vadovė Ilona Volskienė.

 
 
Kretingos ligoninės administracija daug investuoja ir į jaunosios kartos specialistus.
„Gana sėkmingai sprendžiame jaunų specialistų problemą. Jų trūkumas yra visoje Lietuvoje, bet mūsų miestas turi dėkingą geografinę padėtį, o ligoninė yra išsaugojusi visus paslaugų profilius. Turime visą reikalingą įrangą. Daugiau kaip prieš dešimt metų kartu su Steigėju vykdėme medicininės įrangos ir technologijų atnaujinimo programą, atnaujinome visą ligoninės įrangą, investavome pusantro milijono eurų. Jauni specialistai atvažiavę nustemba, kai pamato, kad rajoninė ligoninė turi visą reikiamą įrangą ir puikias darbo sąlygas. Jie supranta, kad čia gali dirbti, kaupti patirtį, būti savarankiški, o didelėje ligoninėje to neturėtų. Todėl kasmet atvyksta jaunų specialistų, o užpernai jų atvyko net 13.
 
Jau daug metų mokame už jaunų medikų rezidentūrą ir mums tai tikrai pasiteisino. Taip pasiruošėme okulistą ir dabar mokame už anesteziologo reanimatologo, neurologo ir dermatologo studijas. Labai svarbi Steigėjo parama. Rajone vykdoma jaunų specialistų rėmimo programa. Steigėjas moka už chirurgo, akušerio ginekologo, kardiologo rezidentūras. Jau šiemet sulauksime jaunų specialistų-akušerio ginekologo, anesteziologo reanimatologo ir kardiologo.
Kretingos ligoninė yra Vilniaus universiteto medicinos fakulteto ir Kauno LSMU rezidentūros bazė. Džiaugiamės į praktiką atvažiuojančiais studentais, čia jie įgyja daug patirties“, – sako I.Volskienė.
Kretingos ligoninės vadovės pavaduotojas, vidaus ligų gydytojas Aleksandras Šalavėjus mano, kad sėkmingas įstaigos darbas tai yra didžiulis vyr. gydytojos Ilonos Volskienės indėlis, kuri dar pernai Kretingos gyventojų buvo išrinkta „Metų žmogumi“.
„Jeigu vadovas yra pagarbus su bendradarbiais, tai ir bendradarbiai gerbia vadovą. Taip pat didelis privalumas yra Steigėjo parama, supratimas, palaikymas“, – tikino jis.
 
Istorinis Akušerijos skyrius
Nors daugelyje rajoninių ligoninių akušerijos skyriai nesugeba išsilaikyti dėl per mažo naujagimių skaičiaus, Kretingos ligoninė vadovaudamasi ilgametėmis tradicijomis iš tikro susilaukia nemažai gimdyvių.
„Akušerijos skyriuje praėjusiais metais turėjome 340 gimdymų, užpernai – 302. Iš tikrųjų kodėl galime pasidžiaugti tokiais skaičiais? Ligoninė buvo įkurta dar 1919 metais  su labai rimtu Akušerijos skyriumi. Ir per visą ligoninės istoriją buvo skiriamas ypatingas dėmesys šiai medicinos sričiai.
 
Šiuo metu blokas pilnai funkcionuoja, yra nupirkta nauja įranga, jis suremontuotas. Puikios sąlygos gimdyvėms ir personalui.  Prieš gimdymą mamytės su šeimomis dažnai atvažiuoja susipažinti su personalu, apžiūrėti skyrių. Kasmet turime gimdyvių iš Klaipėdos, Skuodo, Plungės, Palangos,“ – džiaugiasi įstaigos vadovė I.Volskienė.
Kretingos ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjos Dalytės Opulskienės manymu, žmonės jų įstaigą gimdymui renkasi dėl atsakingo ir rūpestingo medikų požiūrio.
 
„Mūsų ligoninė nuo 1993 metų dirba vadovaudamasi naujagimiui palankios ligoninės principais. Tais laikais dar net ir tokios sąvokos nebuvo. Bet vykdė Klaipėdos krašto reprodukcinės sveikatos programą, šio regiono akušeriai-ginekologai daug bendravo su švedais. Ir po susitikimų su jais mes įrengėme palatas, kad mamytės galėtų iš karto būti su vaikeliu.
Visais laikais ligoninėje dirbo operuojantys akušeriai-ginekologai, išmanantys savo darbą, ruošiantys pamainą. Čia yra šešios palatos po gimdymo ir jos visos užimtos. Palatose įrengta signalizacija, jeigu prireiktų pagalbos. Vidaus temperatūra lengvai reguliuojama. Kiekvienoje palatoje yra atskiras dušas bei tualetas. Tėveliai taip pat turi galimybę nakvoti kartu su mamomis bei mažyliais.
 
Džiaugiamės, kad pas mus išeinant iš ligoninės 98,3 proc. mamų natūraliai žindė“, – sako D.Opulskienė.
Antrojo kūdikėlio Kretingos ligoninėje susilaukusi mama Gytė negailėjo gražių žodžių kolektyvui. „Mes atvykome iš Darbėnų miestelio. Pirmas gimdymas buvo taip pat čia. Mums labai patiko, nes čia puikus personalas, gydytojai rūpestingi. Dėl antro nėštumo ir gimdymo net nebuvo kilę jokių klausimų. Sąlygos taip pat labai geros, palatos didelės“, – įspūdžiais dalinasi jaunoji mamytė.

Antrojo kūdikėlio Kretingos ligoninėje susilaukusi mama Gytė negailėjo gražių žodžių medikų kolektyvui.

Modernios operacinės ir palatos

Vos prieš kelis mėnesius baigtos remontuoti operacinės, aprūpintos ir naujausia įranga. Anot Kretingos ligoninės anesteziologijos reanimacijos skyriaus vedėjos gyd. Dainos Drakšienės, atsinaujinimai leidžia medikams dirbti kur kas greičiau ir geriau.
„Operacinėse per metus būna apie 600 didžiųjų operacijų. Remonto metu pertvarkėme operacinę – iš trijų mažesnių, padarytos dvi. Jos dabar yra didesnės bei patogesnės. Sumontuotos konsolės, kurios tiekia reikalingas medicinines dujas. Viskas šiuolaikiška, darbo sąlygos yra puikios. Dalį aparatų įsigijome naujų, dalis tarnauja iš anksčiau. Kasdien pas mus jose atliekama po septynias operacijas, tad jų kiekis tikrai yra nemažas“, – teigia gydytoja.
Kretingos ligoninės Bendrosios chirurgijos skyriaus vedėjas, gydytojas chirurgas Pranas Šniuolis, dirbęs Klaipėdos ligoninėje ir turintis didesnę nei 30 metų patirtį tvirtina, kad darbas mažesnėje gydymo įstaigoje turi daug privalumų.
 
 

„Aš pats ilgus metus dirbau Klaipėdos universitetinėje ligoninėje ir galiu pasakyti, kad čia tikrai yra patogiau bei komfortiškiau dirbti“, – tikina gydytojas chirurgas Pranas Šniuolis.

 
 
„Atliekame šiuolaikiškas, modernias operacijas. Turime laparoskopinę įrangą. Narkozės aparatai taip pat yra patys šiuolaikiškiausi. Įranga dažniausiai amerikietiška arba vokiška. Aš pats ilgus metus dirbau didelėje ligoninėje ir galiu pasakyti, kad čia tikrai yra patogiau ir komfortiškiau dirbti, lengviau organizuoti darbą. Dėl to, kad yra mažesnis kolektyvas, viskas glaudžiau. Pavyzdžiui, didelėse ligoninėse chirurgijos skyrius yra vienoje vietoje, o reanimacija kitur. Labai didelis srautas ligonių, operacijos nusitęsia. Mažoje ligoninėje tas pačias operacijas atliekame daug greičiau ir kokybiškai. Privalumas, kad reanimacija yra šalia operacinių, pastoviai gali stebėti savo ligonius, pasižiūrėti, kaip pacientas jaučiasi po operacijos, ar jau yra atsigavęs. Mažoje ligoninėje lengviau planuoti savo darbą. Dirbantys gydytojai yra labai kvalifikuoti“, – tvirtina P.Šniuolis.
„Kovo mėn. įsikėlėme į naujai suremontuotas operacinės ir reanimacijos patalpas. Reanimacijoje turime šešias lovas ir jų mums būtinai tiek reikia. Čia gydomi pooperaciniai ligoniai, visi sunkesnės būklės pacientai. Džiaugiamės nauja aparatūra, konsolėmis, kurios tiekia deguonį, yra vakuumas bei atsiurbimas, privesti visi elektros tinklai“, – sako gyd. D.Draškienė.
 
 

„Pertvarkius operacinę iš trijų mažesnių, padarytos dvi. Dabar jos yra didesnės bei patogesnės. Atvestos taip pat visos konsolės, kurios mums tiekia reikalingas medicinines dujas“, – teigia anesteziologijos reanimacijos skyriaus vedėja Daina Drakšienė.

 
 
Kokybiška diagnostika 

Kretingos ligoninės gydytojas radiologas, echoskopuotojas Igor Vdovičenko neabejoja, kad tik su naujausia įranga galima užtikrinti kokybišką gydymo procesą.
„Mūsų echoskopijai naudojamas ultragarsinis aparatas turbūt Klaipėdos apskrityje, jeigu ne pats geriausias, tai vienas iš geriausių. Nes kai ligoninė įsigijo šį aparatą, tai buvo tokių atvejų kai paprasčiausiai netikėdavau, jog galima tokius nedidelius pakitimus pamatyti. Tai tikrai galime diagnozuoti dažnai net daugiau nei kitose didelėse ligoninėse. Kasdien su šiuo aparatu patikriname virš trisdešimt žmonių.
Kartą buvo vienas pacientas, kuris turėjo problemų dėl tulžies pūslės, ji perforavo, prakiuro ir tiesiog susiformavo pūlinys pilvo ertmėje. Ir iš esmės šito aparato dėka pavyko pamatyti tą, sakysime, latakėlį tarp pūslės ir to pūlinio ir sėkmingai chirurgai jį išoperavo. Žinoma, ir išgelbėjo žmogui gyvybę“, – pasakoja I.Vdovičenko.

 
Faktai
Ligoninėje yra 120 lovų (slaugos – 28, paliatyviosios pagalbos – 2).
Praėjusiais metais:
Ambulatorinių konsultacijų – 67272, apsilankymų – 95100 (per 5 metus padaugėjo 22 proc.).
Rentgeninių ištyrimų – 20350, ultragarsinių išt. – 12393, echoskopijų – 1300, laboratorinių tyrimų – 93435.
Stacionarių ligonių – apie 4800 (vidutinis gulėjimo laikas 5,3 d.).
Gimdymų – 340.
Operacijų – 1742, didžiųjų – 544.
Dienos chirurgijos – 600 (per 5 metus padaugėjo 61,2 proc.).
Darbuotojų – 286 (iš jų 125 slaugytojai).

 
Apie Šv.Antano atlaidus

Diakonas OFM Kretingos pranciškonų vienuolyno keliaujančių piligrimų brolis Bernardas Belickas Šv.Antano atlaidų metu šventina lankytojų atsineštą duoną.

Patys geriausi vaistai tai žmogaus ryšys su žmogumi. Profesorius Aleksandras Laucevičius savo pacientams ir mokiniams sakydavo, kad jie pirmiausia turi gydyti ne vaistais. Nors medicinoje vaistai yra svarbu, bet pirmiausia turi būti ryšys su pacientu. Buvimas šalia. Ir dėl to svarbu visada sugrįžti prie to Dievo bendravimo. Ir vienas iš tų bendrystės mūsų brolių yra Šv.Antanas. Iš tikrųjų malda neša dvasinį išgydymą ir taiką, ramybę. Ji duoda tą mūsų vidinį susistygavimą. Ir tas vadinsi santykis yra labai svarbus.

Žodis atlaidai – tai pirmiausia atleidimas. Sau, artimui ir sugrįžimas į tą artumą su Dievu. Tai šventė visų pirma yra mūsų sielos. Mes per išpažintį, per Komuniją einame į tą artimą ryšį su Dievu. Ir žmonės, miestelėnai ne tik Kretingos apylinkių, bet atvažiuoja iš kitų Lietuvos kraštų, parvyksta iš užsienio, ateina išgyventi tą Dievo artumą per Šv.Antaną. Kam šventieji reikalingi žmogui? Kad patrauktų mus prie šventumo. Kad tikrai mes paūgėtume per maldą. Ir patys trokštume šventaisiais tapti.
Aš džiaugiuosi, kad Šv.Antano atlaidai tai nėra tik viena diena. Mes Šv.Antano atlaidus išgyvename kiekvieną antradienį. Kiekvieną antradienį melsdamiesi už gyvuosius. Pasakydami, kad mums yra labai svarbūs gyvieji, kad turime stengtis jais rūpintis. Ir stengiantis suburti tas bendruomenes. Skatinti tą bendruomeniškumą. Tai irgi yra gražu ir prasminga.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

   Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

   VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

   Budinti vaistinė


   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

   Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

   Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

   Sveika šeima


   Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

   Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

   Sveikatos horoskopas


   Rugsėjo 14-20 d.

   Avi­nas
   Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Vakcinų nuo COVID-19 lenktynės. Kas laimi?

   Šaltojo karo metais turėjome ginklavimosi varžybas, o šiemet – kuo tikriausias vakcinų lenktynes. Pagrindiniai žaidėjai tie patys – Jungtinės Amerikos Valstijos ir Rusija. Tik šį kartą tikslas iš pirmo žvilgsnio atrodo kilnus – kuo greičiau sustabdyti koronaviruso plitimą.

   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Kaip sustabdyti laiką?
   Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
   Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
   Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

   Naujas numeris


   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica