Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro pacientai - saugiose rankose

Deimantė Zailskaitė
2015-09-14
„Pacientas pas mus tikrai gali jaustis saugus. Mes jam niekada nepakenksime. Tik „pataisysime“ sveikatą. O jeigu ateis būdamas visiškai sveikas, patikrinsime profilaktiškai, paaiškinsime, kaip užkirsti kelią rimtoms ligoms“, - patikina VšĮ Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Zita Neniškienė.
Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro pacientai - saugiose rankose
Anykščių gyventojams pasisekė, kad jų Pirminės sveikatos priežiūros centre veikia Vaikų raidos sutrikimų reabilitacijos tarnyba, kuriame su vaikais intensyviai užsiima patyrę ir gerai vertinami specialistai.

Pavyksta prisikviesti jaunų specialistų

VšĮ Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centre, kur dirba trisdešimt penki aukštos kvalifikacijos gydytojai, teikiamos licencijuotos sveikatos priežiūros paslaugos. Tai – šeimos medicina, vidaus ligos, chirurgija, akušerija ir ginekologija, odontologija, vaikų ligos bei raidos sutrikimų ankstyvoji reabilitacija, greitoji medicinos pagalba, palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugos. Rūpestingų specialistų dėka taip pat vykdomos įvairios prevencinės sveikatos programos.
Iš viso šioje įstaigoje darbuojasi šimtas septyniasdešimt du darbuotojai. Direktorė Zita Neniškienė džiaugiasi, jog į Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centrą pavyksta prisikviesti perspektyvaus jaunimo: „Treti metai iš eilės pas mus atvyksta po jauną gydytoją, ką tik pabaigusį medicinos mokslų studijas. Jaunus specialistus labai vertiname. Ne tik administracijos darbuotojai, bet ir vyresnieji kolegos juos nepaprastai gerbia. Džiaugiamės, kad jauni gydytojai ne bėga į užsienį, nors moka kalbas ir turi vertingų žinių, o sutinka gydyti anykštėnus.
Jauni gydytojai atvyksta, turėdami naujų žinių ir supratimą, jog reikia ne tik gydyti ligas (tą ir taip mokame), bet taip pat rūpintis pacientų sveikatinimo klausimais.
Labai svarbu, kad būtų užkertamas kelias ligoms. Dėl to išlošiame visi: ir eilės poliklinikose sutrumpėja, ir visuomenė tampa daug sveikesnė bei laimingesnė“, - neabejoja VšĮ Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Z.Neniškienė.
 
Pacientų saugumui – vienkartinės priemonės

„Labai svarbu, kad gydymo įstaigoje pacientas ne tik gautų kokybiškas medicinines paslaugas, bet ir būtų užtikrinamas jo saugumas.

Todėl privalu laikytis Lietuvos higienos normų, o jose reikalavimai - didžiuliai, lėšų irgi skiriama nemažai. Kad ir kokia elementari procedūra mūsų pacientui būtų atliekama - ar kraujo paėmimas iš venos arba piršto, ar dantuko traukimas - yra laikomasi visų higienos normos reikalavimų“, - akcentuoja Z.Neniškienė.
„Pacientai tikrai gali būti ramūs. Mes šimtu procentų pasirūpiname jų saugumu, - direktorei antrina įstaigos vyriausioji slaugytoja Violeta Žvikienė. - Iš pradžių, kai išėjo nauja higienos norma, buvo akcentuojama, kad visų saugumo reikalavimų turi būti laikomasi, jog neužkrėstumėte paciento, ir jis būtų visiškai saugus. O aš slaugytojoms aiškinau, jog apsauginės pirštinės reikalingos ir jūsų pačių saugumui.
Pradėjus naudoti vienkartines pirštines buvo sunku, bet pripratome ir nebegalime įsivaizduoti darbo be apsauginių pirštinių. Kai bendraujame su kitų gydymo įstaigų slaugytojomis, šios stebisi, jog mūsų gydytojai ginekologai - akušeriai naudoja vienkartinius skėtiklius. Mes jau seniai stengiamės naudoti kuo daugiau vienkartinių priemonių ar instrumentų.“
V.Žvikienė, džiaugdamasi patikimu ir susigyvenusiu kolektyvu, įžvelgia ryškių skirtumų tarp jaunosios ir vyresnės kartos slaugytojų.
„Vyresnėms slaugytojoms gydytojas yra kaip vadovas. Jos daugiau yra vykdytojos ir pačios nesiima didelės iniciatyvos. O jaunesniosios, atėjusios dirbti į mūsų įstaigą, pageidauja daugiau savarankiškumo ir autonomijos. Aš pati, kai rašiau bakalauro darbą ir dariau apklausą, tuo įsitikinau. Vis dėlto slaugytojų vaidmuo labai svarbus. Mūsų įstaigoje nėra nei vieno gydytojo, kuris negerbtų savo slaugytojos. Gydytojai tikrai labai vertina mūsų darbą“, - neabejoja V.Žvikienė.
 
Padeda vaikams, turintiems raidos sutrikimų

Anykščių gyventojams pasisekė, kad jų pamėgtame Pirminės sveikatos priežiūros centre veikia Vaikų raidos sutrikimų reabilitacijos tarnyba, kurios galėtų pavydėti netgi vilniečiai.
„Jeigu nors vienam vaikui ar šeimai padedame, manau, kad labai daug nuveikiame, - sako Vaikų raidos sutrikimų reabilitacijos tarnybos vyriausioji kineziterapeutė Dalė Buterlevičienė. - Į mus kreipiasi tėvai su vaikais, turinčiais įvairiapusių raidos sutrikimų, taip pat psichologinių problemų turinčios šeimos. Kuomet šeimoje gimsta neįgalus vaikas, artimieji išgyvena didžiulę psichologinę krizę. Mes jų šeimai suteikiame kompleksinę pagalbą, mokome tėvus, kaip susitaikyti su vaiko negalia.
Kaip profesorius Dainius Pūras sako, tiek pasaulyje, tiek Lietuvos šeimose gimsta trys procentai neįgalių vaikų. Jeigu sutrikimas yra nesunkus, po intensyvių užsiėmimų vaikutis pradeda lankyti įprastinę ugdymo įstaigą. Bet reikia labai daug dirbti, tėvai turi ypač stengtis, reguliariai lankyti užsiėmimus centre, kur patyrę specialistai dirba su jų vaiku.“
Vaikų raidos sutrikimų reabilitacijos tarnybos privalumas tas, kad čia dirba reikiamų specialistų komanda: ir socialinis pediatras, ir medicinos psichologas, ir kineziterapeutai, ir logoterapeutas, ir socialinė darbuotoja, ir masažuotojas, ir bendruomenės slaugytoja.
„Tik rajone mažoka vaikučių, - priduria įstaigos direktorė Z.Neniškienė. - Nors mūsų komanda galėtų teikti ir daugiau paslaugų. Taigi kviečiame ir vilniečius! Tegul tik Ligonių kasos sutvarko, kad gautume apmokėjimą už mūsų specialistų suteikiamas paslaugas.
Kaip tik vasarą prašosi labai daug tėvelių su vaikučiais ir iš Vilniaus, ir iš Kauno, atvažiavę atostogauti pas senelius. Bet negalime jų priimti, nes neturime finansavimo. Jeigu Ligonių kasos paskirtų finansavimą, mielai pagelbėtume vilniečiams, ypač vasarą.“
„Netgi emigrantai, kurie būna nepatenkinti Didžiosios Britanijos ar netgi Amerikos medicina, išreiškia pageidavimą grįžti pas mus. Klausiu – kodėl jie nori grįžti, nes tuomet turi nemažai problemų, jiems reikia pas mus registruotis, nes priimame tik su siuntimais. Jie atsakė, kad Amerikoje už tokias paslaugas yra mokami beprotiški pinigai“, - priduria vyr. kineziterapeutė D.Buterlevičienė.
„Pas mus lankosi mažieji pacientai iki ketverių ir išskirtiniais atvejais iki septynerių metukų. Iki metukų yra taikoma maitinimo terapija (labai daug vaikučių liežuvio pasaitėlis yra prisegtas) arba burnytės masažas, jeigu turi kramtymo arba rijimo problemų, - pasakoja logoterapeutė Audronė Pukenienė. – O vyresnių vaikučių užsiėmimai pirmiausiai būna skirti kalbos supratimui, nes jie gali nekalbėti būdami ir metukų, ir dvejų, ir trejų. Vėliau jau seka kalbinio aktyvumo skatinimas, nes norime, kad bet kokio amžiaus vaikučiai galėtų kalbėti ir mes su jais lengvai susikalbėtume. Vyresniems vaikučiams, kurie jau kalba, atliekama kalbos korekcija, kad jų kalba būtų taisyklinga ir graži. Sunkiausiai dirbti su autistais, nes jie būna absoliučiai skirtingi ir, kiek beprisikaitytume literatūros, kiekvienas atvejis yra individualus, todėl turi rasti priėjimą į kiekvieno vaiko širdį. Kitaip jokio kontakto nebus.
Dauguma vaikų autistų turi intelekto sutrikimą, niekada nekalba, taigi bendravimas vyksta tik gestais arba simboliais. Pamenu, buvo vienas nekalbantis berniukas, kuris „peršoko“ į vaikų, kurie pradėjo kalbėti, grupę. Jo tartis ir dabar nėra labai graži, bet jis bent jau komunikuoja verbaline kalba. Tokie atvejai mus labai džiugina.“
 
Tikimasi, jog elektroninis receptas nenuvils
VšĮ Anykščių rajono savivaldybės pirminės sveikatos priežiūros centre bent apie aštuonis septynis procentus pacientų registruojasi iš anksto internetu. O vaikus auginančios mamos interneto teikiamais privalumais naudojasi gana pažangiai: apie septyniasdešimt procentų vaikučių yra užregistruojami būtent elektroninių technologijų pagalba.

„Dabar laukiame elektroninio recepto, - diegiamomis naujovėmis džiaugiasi direktorė Z.Neniškienė. - Galbūt gydytojams dirbti bus lengviau. Tik labai blogai, kuomet išrašant nedarbingumo pažymėjimus stringa pati elektroninė sistema. Sveikatos apsaugos ministerijai galiu išreikšti priekaištų: kur tai matyta, kad šeimos gydytojas rašo tęstinį nedarbingumo pažymėjimą ir sistema nerodo, kokiu kodu išduotas ankstesnis nedarbingumo pažymėjimas. Šeimos gydytojas yra užblokuotas nuo svarbios informacijos. Jis negali sužinoti, kiek mūsų įstaigoje besilankantys pacientai sirgo, nebent gali susiskaičiuoti rankiniu būdu. Bet sistema taigi turėtų gydytojui pateikti tokią informaciją!
Džiaugiausi, kad įdiegus e.sveikatą, galėsime peržiūrėti pacientų rentgeno nuotraukas. Dabar man sako: ne, jūs neturite licencijos. Dėl to iš šeimos gydytojų sulaukiame daug pretenzijų.
Gal ne visada šeimos gydytojas suspės peržiūrėti rentgeno nuotraukas, jam užteks ir aprašymo, bet neaiškiais atvejais būna ir taip, kad rentgenologas pražiūri lūžius, bet juos pamato šeimos gydytojas.
Pastabas išsakėme Sveikatos apsaugos ministerijos atstovui, reikia manyti, į jas bus atsižvelgta.“
Gydymo įstaigos direktorė turi priekaištų ir receptų išrašymo tvarkai, kuri, jos žodžiais tariant, nėra itin racionali. Dar buvęs sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis žadėjo, jog receptų išrašymo tvarka bus keičiama: taigi, gydytojai lėtinėmis ligomis sergantiems pacientams nuolat vartojamus medikamentus galės išrašyti šešiems mėnesiams. Tokią tvarką palaiko ir Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė.
„Tai dabar įsivaizduokite, jeigu yra išrašomi penki vaistai, penkis padauginkime iš šešių ir, kiek turime receptų? Ogi trisdešimt! Parašų – šešiasdešimt, datų – devyniasdešimt ir trisdešimt lipdukų.
Jeigu toks pats bus elektroninis receptas, kam jo išvis reikia?
Be to, jeigu elektroninio recepto sistema taip strigs, kaip dabar stringa išrašomas nedarbingumo pažymėjimas, pažangos nebus. Dabar yra didžiuliai trikdžiai, jeigu gydytojas išrašo keturiolika septyniolika nedarbingumo pažymėjimų ir užstringa sistema, jam reikia viską neštis į namus, nes tik iki dvyliktos valandos gali užpildyti, kitą dieną neišrašysi nedarbingumo pažymėjimo atgaline data. Su elektroninėmis technologijomis yra daug problemų: jeigu yra padaroma klaida ir nerodo, kokiu kodu yra anksčiau šeimos gydytojo išduotas nedarbingumo pažymėjimas, yra visiškas absurdas.
Todėl šeimos gydytojui yra labai sudėtinga. O krūviai didžiuliai, jeigu gydytojai per dieną priima mažiausiai dvidešimt šešis pacientus, pagalvokite, kokia yra didžiulė atsakomybė! Ir jie dar po to sugeba šeimose šypsotis, vaikučius auginti, knygą paskaityti, į teatrą nueiti, literatūra domėtis, į mokslus išvažiuoti.
Pas mus dirba puikūs gydytojai, taip pat gera slaugytojų komanda. Manau, kad anykštėnams su medikais labai pasisekė“, - neabejoja viešosios įstaigos Anykščių rajono savivaldybės Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė.


 
Komentarai
Gydytoja odontologė Jolanta Pivorienė:

Poliklinikoje dantis gydome tikrai ne prasčiau negu privačiame odontologo kabinete. Plombuojame, jeigu reikia – šaliname, atliekame visas profilaktines procedūras. Būna atvejų, kuomet pastebime burnos vėžį ir pacientą išsiunčiame pas specialistus tolesniems tyrimams.
Taigi mums, gydytojams odontologams, darbo tikrai netrūksta. Pacientus norėčiau paraginti, kad šie dažniau ateitų pasitikrinti profilaktiškai, o ne tik suriesti dantų skausmo, taip pat raginčiau kruopščiau valytis dantukus.
Šiais laikais tikrai yra įvairiausių priemonių: ir dantų pastų, ir šepetėlių, ir skalavimosi skysčių.
 
Vyriausioji buhalterė Palma Žiliukienė:

- Tikrai darbas nėra lengvas: darbuotojų daug, pinigėlių - ne itin, taigi reikia suskaičiuoti kiekvieną centą ir sutaupyti. Visiems darbuotojams pagrindas yra darbo apmokėjimas.
Kokie yra darbo gydymo įstaigoje privalumai? Jais, būdama šios įstaigos buhalterė, nesinaudoju, tai yra nepiktnaudžiauju padėtimi: pas gydytojus lankausi bendrąja tvarka, stoviu eilėje kartu su visais kitais pacientais. 


Šeimos gydytoja Neringa Kišonaitė:

- Nors Anykščiuose dirbu dar tik mėnesį, bet jau spėjau pastebėti, kokie geri ir malonūs vietiniai žmonės ir koks nuostabus gydymo įstaigos personalas. Turiu atskirą kabinetą, prisirašiusių pacientų. Tikiuosi, galėsiu gydyti ir vaikus. Mes tikrai čia turime ką veikti.
Esu viskuo patenkinta, tik šiuo metu darbo krūvis yra didesnis, nes nemažai gydytojų atostogauja.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris